Černá rýže proti alergiím i rakovině a recept na Rýžový páj s černou rýží a kozím sýrem

Posted by

V našich podmínkách jsme si zvykli konzumovat především rýži bílou. Mnoho lidí ani nemá ponětí, že existuje i jiná než bílá rýže. Ty vzdělanější sáhnou po celozrnné (tedy neloupané), aby využili jejich nutričních vlastností, o které ta oloupaná přichází. U nás jsem pak intuitivně sáhla po rýži červené. Přírodní barvičky v potravinách totiž obvykle dokáží mnohem více než jen zabarvit onu plodinu. Přiznám se, že moje očko dlouho pokukovalo po dalších variantách, především rýži černé. Nějak magicky mě tato rýže přitahovala.

68028_x

Pro čínskou medicínu známá potravina

A tak mi to samozřejmě nedala a začala jsem zjišťovat, co je to ta černá rýže zač. Přece nebudu platit za nějakou obarvenou rýži. Po chvilce hledání jsem už věděla, že se černá rýže stane mým kamarádem. Podle literatury je tento druh rýže konzumován v Číně, Japonsku či Korey již velmi dlouho. Přitom všechny pigmentované (barevné) druhy rýže nebyly využívány jen k zasycení, ale tradiční čínská medicína je doporučuje pro posílení funkce ledvin, proti anémii, pro zlepšení krevní cirkulace, léčbu cukrovky či posílení zraku. Černé, červené či fialové pigmenty v barevné rýži představují celou řadu flavonů, taninů, fenolických sloučenin, sterolů, o kterých se často zmiňuji ve spojitosti s bojem proti oxidačnímu stresu. A tak není divu, že by mohla barevná celozrnná rýže hrát roli v boji proti rakovině, oxidačnímu stresu, ateroskleróze, hypoglykémii či třeba alergiích.

Antioxidant i protirakovinný bojovník

Černá rýže obsahuje celou škálu barviv a biologicky aktivních látek. Nejčastěji zmiňované jsou antokyaniny, které mají silné antioxidační schopnosti. Podle profesora Zhimin Xu z Luisana State University Agricultural Center obsahuje 1 lžíce otrub z černé rýže více antioxidantů než jedna lžíce borůvek, přitom má méně cukru, více vlákniny a více vitamínu E. Pokud nemáte otruby, nezoufejte, jedna lžíce otrub se rovná 10 lžícím vařené černé rýže  (netuším, zda je tomu opravdu tak, neověřený zdroj). Silné antioxidační a protizánětlivé působení je spojeno s protirakovinným účinkem černé rýže – myši, které byly krmeny otrubami z černé rýže, měly po dvou týdnech o 35% menší nárůst nádoru než myši kontrolní. Přičemž tento efekt byl spojen se snížením zánětlivých pochodů a aktivací imunitního systému. Co mě také zaujalo, že extrakt z černé rýže chrání jaterní buňky proti jejich poškození. Antokyanidiny z černé rýže dokáží ochránit třeba i sítnici potkanů proti fotochemickému poškození.

IMG_0815

Černá rýže snižuje množství cholesterolu z potravy

Díky vysokému obsahu vlákniny lze předpokládat, že černá rýže bude účinná i v předcházení civilizačních chorob (včetně cukrovky, obezity či srdečních chorob). V jedné studii zjistili, že černá rýže dokáže snižovat vstřebávání cholesterolu z potravy, a může tak působit preventivně proti vysokému cholesterolu. V jiné práci zjistili, že dokáže cholesterol stbailizovat a působit proti oxidaci lipidů. Díky působení na cholesterol a zároveň proti zánětu snižuje černá rýže vznik aterosklerotických plátů a s nimi spojené rizika infarktu.

Proti zánětu i alergiím!

Zánět je často příčinou celé řádky nemocí včetně alergií, astma, srdečních nemocí, rakovinou či stárnutím. V této studii zjistili, že černá rýže přidávaná do krmiva myší může významně redukovat zánět (o celých 32%, výsledky byly v porovnání se skupinou, která ve své stravě dostávala stejné množství hnědé rýže). Ve studii využívali „otruby“ z černé rýže (což je důvod, proč nechcete rýži loupanou, černá rýže je vlastně hnědá rýže s otrubami na povrchu) a došlo ke snížení celé řady zánětlivých parametrů včetně histaminu. Protialergické působení extratu z černé rýže bylo potvrzeno i v další studii: zabraňuje uvolňování histaminu ze žírných buněk, a zároveň uvolňování histaminu z bazofilů. Podle této studie protihistaminové a protialergické působení černé rýže může být účinným bojovníkem v redukci svědění u nemocí jako je chronická dermatitida či lupenka u myší. Černá rýže se zdá být také vhodná pro léčbu astma, jelikož dokáže snižovat zánětlivé pochody spojené s histaminem v dýchacích cest. Když k tomu přidáme protizánětlivé působení, které vede přes imunomodulaci, máme skvělou potravinu pro povzbuzení našeho imunitního systému!

kolaz2

Quiche s černou rýží, shitake a kozím sýrem

Korpus

 • 220 g rýžové mouky
 • 100 g másla
 • 1/2 lžička soli
 • 1 lžička sušeného mletého rozmarýnu
 • 1 žloutek

Náplň

 • 100 g černé rýže (cca 220 g vařené)
 • 100 g póru
 • svazek čerstvé pažitky
 • 1 vrchovatá lžíce na drobno nasekaného čerstvého rozmarýnu
 • 30 g sušených shitake, předem namočených ve vodě
 • 1 cibule
 • 1 lžíce másla na smažení
 • 1 smetana (200 – 250 ml)
 • 3 vejce
 • 1/2 lžičky soli
 • 100 g kozího sýru

Rýžovou mouku smícháme se solí a rozmarýnem a vypracujeme nakrájené změklé máslo. Jakmile nám směs začne hrudkovatět, přidáme žloutek a studenou vodu a vypracujeme v hladké pružné těsto. Zabalíme jej do sáčku či potravinové fólie a necháme v lednici půl hodiny uležet. Shitake si naložíme do teplé vody. Dáme si vařit černou rýži dle návodu (v lehce osolené vodě).

Troubu předehřejeme na 180°C a připravíme si formu na koláč (průměr 27 cm). Těsto vyjmeme z lednice, propracujeme a vyválíme přes papír na pečení na plát, který nám bude o 2-3 cm přesahovat průměr formy. Přesuneme do formy a dotvoříme okraje. Propícháme vidličkou a dáme péct do trouby na 10 minut. Poté vyjmeme a necháme lehce vychladnout.

kolaz1

Mezitím slijeme vodu z hub, odstraníme pevné nožičky a nakrájíme na tenké plátky. Na pánvi zpěníme nasekanou cibuli na másle a přidáme houby. Lehce osolíme a necháme cca 5 minut osmažit. Pór nasekáme na drobno a smícháme s nasekaným rozmarýnem. Přidáme osmahnuté shitake a rýži. Předpečený korpus naplníme směsí, podrobíme kozím sýrem a zalijeme směsí rozšlehaného vajíčka ve smetaně. Dáme péct do trouby na dalších 40 minut. Necháme lehce vychladnout a podáváme. Dobrou chuť.

kolaz3

26 comments

 1. super! akorát já jsem bezmléčňák, tak to zaleju dvěma vejcema a bez sýra holt
  Akorát že teda VEGAN hera složením nic moc, ale lepší než drátem do oka

  a že jsou shitake ok z hlediska histaminu je teda super novinka

 2. myslíš, prosím, že bude hodně vadit, když pórek nahradím třeba červenou cibulí? (pórek mi nechutná 😦 ) pak bych se také chtěla zeptat na Tvůj názor ohledně toho, že mnoho výrobků od firmy Adveni obsahovalo atropin, mj. i čiroková mouka – trochu to otřáslo mou důvěrou v tuto značku…

  1. Určitě, pokud pórek vadí chuťově, červenou cibulí nic nezkazíš!

   Co se týče oněch alkaloidů, někdo to poněkud nafoukl, nejedná se o žádné strašně prudké jedy, ale o látky, které se běžně využívají v medicíně. Nebudu zabíhat do podrobností, ale kdybys chtěla, napiš email, už jsem to pár lidem vypisovala přesná čísla.
   Stačí se podívat, jaké jsou vůbec toxické hodnoty (oba zmíněné alkaloidy se používají běžně v lékařství ve vyšší dávce) a vychází, že by člověk musel mouku sníst v kilech na posezení, a to ještě v syrovém stavu, protože atropin se teplem rozkládá. Bohužel média potřebovala kachnu a už jaksi zapomněla zmínit, že by si oni či člověk měl něco o těchto alkaloidech a jejich působení (případně vedlejších učincích kontaminace) něco nastudovat. Pak by neplašili zbytečně lidi. Mimochodem se nejednalo jen o Adveni, ale i firmu Nominal a jednu další, dodavatel čiroku byl pro ČR jen jeden a chyba vznikla na jeho straně (zajímavé je, že o ostatních firmách už se nemluví). Stejná kontaminace často hrozí jáhlům či pohance, jen je otázka, jak často se testují:)) Ano, je špatné, že dodavatel předal kontaminované zrno, ale aspoň máme jistotu, že každý další čirok, který teď překročí naše hranice, bude stokrát testován a tedy velmi bezpečný:)). Myslím, že pro celiaka jsou mnohem horší zprávy, když se v bezlepkových výrobcích najde lepek (a takové zprávy vídáme běžně, téměř denně jsou fotky plesnivých chlebů, přičemž mykotoxiny můžou nadělat ještě větší paseku), než když pozře trochu atropinu, který v množství mouk běžně používaném nemá šanci navodit jakékoli vedlejší účinky, nehromadí se a tudíž ani opakovanou konzumací člověk nedosáhne nebezpečné hranice.

   1. děkuju moc za odpověď, ta čísla by mě zajímala, kdyby tě to neobtěžovalo 🙂 (email: Mari.Z@seznam,cz)

 3. Dobrý den, čím je, prosím, možné nahradit kozí sýr a kde lze koupit černou rýži? Děkuji!!!

  1. Jinym syrem, tofu, vajickem ci proste vynechat..ma tam spise chutovou roli nez jakoukoli jinou. Cernou ryzi ve zdravych vyzivach ci proste pres internet:D

 4. Hohohoooo, testo opravdu vlacne uz je v lednici 🙂 odpoledne bude hotovy, tak kdo ma chut, necht dorazi 😉

     1. Muzu to skladovat v lednici v krabicce do druhého dne odpol, kdyz to upecu den předtím vecer? Dam zeleninu, ryzi a vejce

      Dekuji

 5. Vypadá to skvěle 😉 Zrovna včera jsem koukala do lednice a zbyl tam kozí sýr a pórek. Navíc dorazil krabicový zajoch, takže páj musím vyzkoušet 😉 Jo a gratuluji k receptům v zajícovi, bylo to milé překvápko, i když vzhledem k Tvým skvělým receptům to zase tak velké překvápko nebylo 🙂 Jsi doopravdy šikovná 😉

  1. 🙂 Děkuji, ještě se budu červenat. Jsem moc ráda, že můžu tak skvělý projekt podpořit. Takto se ty „divné“ potraviny, které používám, dostanou do podvědomí i dalším. Sám by si člověk spoustu věcí prostě nekoupil a takto může ochutnat a rozhodnout se, co chce ve svém jídelníčku a co ne. Řekla bych, že se tím i otevírá spousta dveří pro lidi s různými intolerancemi, kteří nechtějí nebo neumí vyhledávat na internetu další a další potraviny:)

   1. Já jsem za Tvoje recepty hrozně ráda a nejen já 🙂 Pavel včera upekl „kiš“ a je skvělej 🙂 Nikdy bych nevěřila, že rýže v koláči a ještě k tomu s houbama může být dobrá 😀

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.