Pořádně se nadechněte a než začnete prskat, že se kakao při HIT nesmí, napočítejte do deseti. A já vám mezitím vysvětlím, proč jsem se rozhodla kakao zařadit do svého jídelníčku. Ale pozor, nemluvím o tom zpracovaném prášku, co někteří z vás považují za kakao (a to mluvím o instantních prášcích, hrozných čokoládách plných umělin i některých „holandských“ prášcích). A nezoufejte, pokud kvalitní kakao nemáte, lískooříškové smoothie si uděláte i bez kakaa!
Pokud chcete vyhodnotit, zda reagujete na některou potravinu, musíte si zvolit její čistou formu. Ideální je tedy sáhnout po kakaových bobech, které si nadrtíte na prášek nebo po raw nepraženém kakaovém prášku, který je naštěstí k sehnání i u nás. Samozřejmě pro testování musíte být v pohodě a tak nějak si v klidu žít svůj den – čekání na symptomy (jako to mnoho lidí z počátku dělá) vám symptomy nakonec vyčaruje. Naše mysl je silná a pokud jí řeknete, že na něco budete reagovat, z vlastního strachu, stresu a nervozity si uvolníte tolik histaminu, že překročíte obsah v kakau minimálně stokrát. Samotné kakao obsahuje jen velmi nízkou hladinu histaminu, problémem však mohou být další biogenní aminy a látky, které stimulují mozek (theobromin, theofilin, fenylethylamin, tyramin). Jako docela častá se zdá být i alergie na kakao (a v takovém případě je nutno se mu vyhýbat, byť by bylo sebeléčivější). Vím o pár případech, kdy lidé reagovali na „kakao“, ale po vyzkoušení nepraženého prášku byli překvapeni – symptomy se nedostavily. A samozřejmě opět platí pravidlo – méně je někdy více. Nesnažte se svůj systém přehltit! I já stále reaguji na běžnou čokoládu (když není zbytí a vážně neodolám), zato lžíce nepraženého kakaa do smoothie mě dokáže řádně nakopnout a zlepšit náladu. Lepší než tisíce antidepresiv!
Už staří Aztékové využívali kakao jako lék! Dnes se však nebudu o kakau nijak extra rozepisovat. To nejdůležitější totiž je, že je silně protizánětlivé. O tom si cvrlikají dokonce vrabci na střeše:) O kakau se už napsalo tolik publikací, že by tomu jeden nevěřil – a kakao z nich vychází jako jasný vítěz, který nám může pomoci v boji proti civilizačním chorobám.
Pro toto smoothie budeme používat lískooříškové mléko, které se připraví naprosto stejně jako mandlové mléko či jiná rostlinná mléka. Ve spojení s lískooříškovým olejem získáme úžasnou chuť, přičemž doplníme spoustu protizánětlivých látek z banánů, chia semínek (omega-3 mastné kyseliny!), případně maca kořene, minerály z lucumy či protizánětlivé látky z kakaa.
Lískooříškový sen
- 100 g lískových ořechů + 500 ml studené vody (získáte cca 450 ml lískooříškového mléka)
- 1 lžíce chia semíněk
- 1 lžíce agáve sirupu
- 2 zmrazené banány
- 1 lžíce lískooříškového oleje
- volitelné: 1 lžička maca prášku, 1 lžička lucuma prášku
- mleté lískové oříšky na zdobení, špetka mletého muškátového oříšku
Čokoládovo-oříškové smoothie
- 500 ml lískooříškového mléka (nebo 100 gr předem namočených oříšků)
- 2 zmrazené banány (nebo 2 banány a 5 kostek ledu)
- 2-3 lžíce prášku z nepraženého kakaa
- 1 lžíce chia semínek
- 5 vypeckovaných datlí (nebo doslaďte dle své vlastní chuti svým oblíbeným sladidlem)
- 1 lžíce lískooříškového oleje
- 1 lžička lucuma prášek (nemusí být)
Ideální je připravit si oříškové mléko těsně před použitím. Oříšky nechte přes noc odmočit, pak propláchněte a přidejte 500 ml filtrované vody. V mixéru na jemno rozmixujte a přeceďte přes jemné sítko nebo pláténko. Hmotu nevyhazujte – můžete ji dát sušit na topení a později použít jako bezlepkovou mouku.
Banány si den předem nakrájíme na plátky a uložíme zamrazit.
K mléku přidáme všechny ostatní ingredience a řádně rozmixujeme. Pokud se vám bude zdát, že potřebujete dosladit, použijte třeba špetku stevie či datlového sirupu. Dobrou chuť.
Dobrý den, oříšky předem loupete? díky
Pokud není alergie, nevidím v tom moc důvod, při namáčení to nedělám (ale ořechy předem namáčím a mixuji v čerstvé vodě), zde se v mléku navíc zbytky slupky scedí přes pláténko.