O protizánětlivém indickém ženšenu (ashwagandha) a také recept na „Nepečené kešu-kokosové sušenky (raw)“

Posted by

Zima má z mého pohledu asi jen jedinou výhodu – topení jede na plno a může se tedy sušit. Ne rukavice a bundy a kdoví co, ale pěkně jídlo. Žádná sušička v dohlednu a přesto si člověk udělá sušenky bez trouby (ne všichni troubu mají, že jo), které prostě jen šoupne na topení a nechá jej vykonat všechnu práci. A navíc je to rychlé, jednoduché a na Vánoce se bude hodit.

IMG_6045

Do sušenek jsem tentokrát přidávala trochu čerstvé citrónové šťávy. Jelikož nejsem na citrusy alergická a v jedné sušence je v konečné fázi citrónu docela málo, nemám s takovým množstvím žádný problém. Navíc nověji bylo ukázáno, že citrusy neobsahují histamin (zde). Mně osobně v rámci citrusů zřejmě nejvíce vadí ta bílá blanka, která je mezi jednotlivými měsíčky. Pokud si ale nejste jistí, použijte raději na okyselení sušený mango prášek a přidejte pár lžic studené vody, případně můžete použít čerstvou šťávu z rybízu nebo brusinek. Navíc do sušenek přidávám prášek Ashwagandha, který má mít protialergické působení. Pokud máte doma jiné funkční potraviny jako je třeba lucuma, baobab nebo maca, můžete je použít jako náhradu.

IMG_6046

Indický ženšen (nebo-li ashwagandha, prášek Withania somnifera) mi přinesl mikuláš a tak jej teď pro vás testuji. Jelikož není doba alergií a jsem poměrně dobře stabilizovaná, je těžké říci, do jaké míry zabírá proti alergii. Zatím testuji, zda na něj nebudu reagovat jako na takový, a zda tělo využije jeho protizánětlivý potenciál, zvláště v tomto divokém počasí. Ashwagandha je adaptogen s imunomodulačními schopnostmi (podle situace dokáže potlačovat nebo podporovat imunitu, u myšího modelu), protirakovinnými a cytoprotektivními účinky (reguluje přímo signalizaci na úrovni NF-kappa B, potlačení TNF a pro-apoptickým působením v rakovinných buňkách), protizánětlivými, antioxidačními účinky s pozitivním vlivem na endokrinní, kardiopulmonární a centrální nervový systém (shrnuto zde). V jedné ze studií u zvířat popsali, že extrakt z indického ženšenu je stejně účinný proti vyvolanému otoku jako kromoglykáty (stabilizátory žírných buněk). Mimo to u potkanů může extrakt třeba ochránit i mozek proti poškození paměti v důsledku hypoxie, díky protizánětlivým účinkům působí proti artritidě, může snižovat poškození při nefrotoxicitě, při rektálním podávání může zabránit zánětu střev a přispívat regeneraci střevní mukózy (vše testováno na potkaním modelu nemocí), či dokonce ve studii chránil proti zánětu u myšího modelu autoimunitního onemocnění lupus. Stejně tak se zdá extrakt z kořene účinný i v myším modelu Parkinsonovy choroby, kde dokázal regulovat katecholaminy, chránit proti oxidačními stresu a zlepšovat motorické funkce. Neuroprotektivní účinky by mohly hrát roli také v prevenci dalších chorob, jelikož extrakt specificky ovlivnil neurotransmitery (zvyšuje např. serotonin) u myšího modelu. Indický ženšen by mohl být díky „adaptogenním“ schopnostem využitelný i při problémech se stresem, kdy chránil před stresem vyvolanými změnami u myší (či proti dalšímu nárůstu kortikosteronu při velké fyzické aktivitě).

Update z klinických studií

Zatímco v době tvorbě článku nebylo tolik klinických studií, je literatura převážně na zvířecích modelech a in vitro. Tak to obvykle ve vědě bývá, že nejdříve je nutné dostat výsledky z jiných modelů a postupně se propracovat ke klinickým studiím, jinak by je nikdo neschválil. V pozdějších letech už se tomu tak stalo a byla publikována řada výsledků přímo z randomizovaných klinických studií, často dvojitě zaslepených s placebo skupinou.

Aswagandha dle studií u lidí může pomáhat snižovat stres a a nervozitu (zde, zde), pozitivní efekt na zlepšení deprese a nervozity byl pozorován i u pacientů se schizofrenií (zde). Zdá se, že by také měla pomáhat s podporou správného spánku (tedy bojovat proti nespavosti, souhrn klinických studií na lidech zde). Stejně tak se zdá být suplementace aswagandhou příznivá pro paměť a kognitivní funkce (zde, zde). Pokud jste aktivními sportovci nebo se plánujete věnovat silovému tréninku, což vřele doporučuji, může aswagandha pomoci nejen k lepším výkonům, ale také růstu svalové hmoty (zde, zde, zde). Pár prvních studií by také mohlo dát naději mužům, jež se potýkají s plodností, i když takové závěry budou muset potvrdit větší studie, ale efekt na kvalitu spermií by zde mohl být (zde, zde). Stejně tak by pak mohla působit na zlepšení symptomů žen v přechodu (zde). Na své si ale přijdou zřejmě i ženy před menopauzou v podobě lepšího sexuálního života (zde). Malá pilotní studie také naznačila možný účinek při nedostatečné funkci štítné žlázy a na bezpečnost užívání u lidí s tímto problémem (zde). Bezpečnost alespoň po dobu 8 týdnů užívání byla potvrzena i ve studii zaměřené vyloženě na tuto otázku (zde). Jiná studie sledovala pacienty po dobu 90 dní s ohledem na bezpečnost, a zatímco užívání suplementu nebylo provázeno vedlejšími příznaky, došlo u sledovaných k zlepšení paměti a schopnosti soustředit se, stejně tak jako ke zlepšení spánku (zde).

Asi také nikoho nepřekvapí, že aswagandha byla v menších studií i součástí přírodní léčby onemocnění covid-19, kde byly výsledky velmi příznivé v urychlení léčby a zbavení se virových částic (zde). Jak však zmínili v jiné studii, aswagandha samotná neposloužila jako dostatečná profylaxe proti tomuto onemocnění a nelze tedy na ochranu spoléhat, užívání by však mohlo pomoci s dalšími faktory, např. i právě dopadem onemocnění na mentální zdraví (zde).

Předpokládám, že všichni chápou, že v žádném případě nemají vysazovat léky a léčbu na jakoukoli výše zmíněnou problematiku a spíše se o možnosti zařazení aswagandhy poradit se svým ošetřujícím lékařem, jakožto možnou doplňkovou léčbu.

Kešu-kokosové sušenky

  • 270 g kešu (cca 2 hrnky)
  • 1/3 hrnku agáve sirupu
  • 3 lžíce citrónové šťávy
  • 2 lžíce mesquite prášku
  • 2 lžíce ashwagandha prášku
  • 3/4 hrnku jemně strouhaného kokosu
  • 1 lžíce kokosového oleje
  • špetka vanilky
  • špetka soli

Kešu si namočíme předem na několik hodin do vody. Vodu slijeme a kešu opláchneme. V mixéru je rozmixujeme společně s agáve, citrónovou šťávou a tekutým kokosovým olejem. Přesuneme do mísy a vmícháme prášky, vanilku, špetku soli i nastrouhaný kokos. Vymícháme v tuhé těsto, kdyby bylo moc pevné, přidejte lžíci vody, v opačném připádě přisypte kokos. Pomocí 2 lžiček jsem tvořila na papír na plechu hromádky, které jsem trochu rozmáčkla. Dáme na topení a necháme pořádně prosušit, já jsem sušila přes 24 hodin. Skladujeme v uzavřené nádobě až do snězení. Dobrou chuť.

IMG_6042

2 comments

  1. Ahoj ja mám rešpekt pred kesu,odkedy som o nich cítala v knihe od Gundryho.Citala si tú knižku od neho-Skryte nebezpečie zdravých potravín?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.