Okurka jako lék a recept na smoothie „Vodníkova limonáda“

Posted by

Cože? Co jako chce psát o okurce?

Další ze série alkalizujících koktejlů. Někteří vědci předpokládají (a léčitelé pak obzvláště), že spousta nemocí je dána nevyrovnaností pH v našem organismu. Dnešní životní styl nás bohužel vede do lehce kyselého pH, které se našemu tělu nelíbí. Ale příroda má hned několik super potravin.

Už jsem psala o alkalické povaze špenátu a jablek, ale v tomhle receptu hraje hlavní roli okurka. Okurka patří mezi alkalizující potraviny. V indické medicíně je okurka využívána na léčbu bolesti hlavy, jako diuretikum a pro léčbu akné (autoři Nadkarni AK, Nadkarni KM, kniha Indian Materia Medica, str. 403–404, 2005). Její obrovský bonus je, že dodává nápojům velmi osvěžující chuť. V některých restauracích obvykle místo vody s citronem podávají na pití vodu s okurkou, a mne vždy  ta lahodná kombinace velmi překvapí. Nemusím ani povídat o Okurkovém GinTonicu či okurkovém chupitu – skvělá kombinace. Pravda je, že ovocné džusy jako takové nejsou v zásaditosti zrovna žádné terno, ale naopak citrónová šťáva, byť to mnohé překvapuje, má v našem těle taktéž alkalický účinek.

Okurka jako lék?

A abych nezapomněla, samozřejmě jsem pro vás trochu prohrabala výzkumný archiv, abych zjistila, jestli se někdy okurka testovala. A? Samozřejmě jsem něco našla (vydané v lednu 2013:)). Ale začala bych obvyklou citací wikipedie: „Jejich kladem je, že obsahují značné množství draslíku, takže dokáží zcela přirozeným způsobem odvodňovat organismus. Jsou velmi vhodnou zeleninou pro osoby trpící dnou nebo revmatismem. Dobře působí na krevní oběh. Navíc okurky jsou nízkoenergetické, což lze využít při léčbě obezity.“ Dle přehledného článku od Mukjerhee a kolegů (zde), okurka (Cucumis sativus L.) je nejen zelenina s nízkým obsahem kalorií, ale má potenciál pro léčbu diabetu, vytokého cholesterolu a jako antioxidant. Okurka má čistící schopnosti a je schopná odstarnit nahromaděné toxické zbytky a toxiny. Čerstvá šťáva má pak pěstící účinky na kůži, pomáhá proti otokům a podráždění (zkoušeli jste někdy plátky čerstvé okurky na oči po propařené noci? výborné!). Semena okurky mají v těle ochlazující účinek a použávají se jako prevence zácpy. V roce 2010 vědci zjistili, že okurka má vysoký antioxidační potenciál a také analgetické účinky (zde). Vliv okurky na snížení hladiny glukozy v krvi (ovlivněním metabolismu glykogenu) byl posán zde. Mimochodem listy okurky dokází snížit epxresi tyrosinkinasy a být tak použity jako vhodné bělidlo na kůži (zde). Vždycky mě tyto přípravky zarazí, zvláště v zemích, kde se snažíme uměle opalovat a nahánět hnědou barvu (aneb vždy chceme to, co nemáme, a to platí i pro ostatní kontinenty).

P1010701

Vodníkova limonáda

  • 1/2 okurky
  • 10-20 lístků baby špenátu (nevhodné pro eliminační fázi, nahraďte kadeřávkem)
  • 1 zelené jablko
  • 1/2 hrnku jablečného džusu
  • 1/2 hrnku vody
  • Citrónová šťáva z 1/2 menšího citrónu (lze vynechat, jen pro ty, kdo tolerují)

Okurku, špenát a jablko omyjeme a nakrájíme na menší kousky, které náš mixér zvládne. Přidáme vodu, džus a citrónovou šťávu a dobře rozmixujeme. Vznikne nám zelené smoothie. Já jsem část vypila v této podobě. P1010709

Kdo by si chtěl někdo udělat vyloženě přímo limonádu, je možno všechny přísady odšťavnit v odšťavňovači. Vzhledem k tomu, že rozmixovaná pevná hmota stoupá velmi rychle nad šťávu, je možnost nechat smoothie odstát a sejmout pak pevný podíl. Ten ještě lehce procedíme přes jemné sítko. Každopádně doporučuji pevný podíl sníst – je v něm nejvíce vitamínů. Dle mé zkušenosti lze šťávu skladovat v lednici v uzavřené sklenici do druhého dne. Dobrou chuť.

8 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.