Komu se nelení, tomu se….česnek medvědí:). Jak už jsem psala, pokud se ještě dostanete k medvědímu česneku, směle do něj. Je opravdu výtečný ve všech podobách, je mnohem jemnější než klasický česnek a jídlu dodá ten správný šmrnc. A jak asi tušíte, je samozřejmě léčivý.
Květákem proti rakovině, zánětu i kandidě
Ale nejdříve rychle nakousneme úplně jinou zeleninu. Květák (Brassica oleracea convar. botrytis) je velmi dobrým zdrojem vitamínu C, K, folátu, B5, B6, cholinu, omega-3 mastných kyselin i cholinu. Stejně jako další z brukvovitých se dá předpokládat, že díky látkám s antioxidačními účinky, protizánětlivými účinky a účinky podporujícími detoxikační dráhy bude květák vhodnou stravou proti rakovině i zánětu. Glukosinoláty (v květáku např. glukobrassicin, glukorafanin, glukonasturtian) pomáhají detoxikovat a tedy i předcházet rakovině. V květáku najdete taky quercet in, rutin, skořicovou kyselinu a další sloučeniny, které mají antioxidační účinky a chrání tedy tělo před produkty oxidačního stresu (a následným poškozením). Jmenovitě obsahuje také látku zvanou indol-3-karbinol, která má prokazatelně protizánětlivé účinky. Ty podporuje také obsah omega-3 mastných kyselin a vitamínu K. Květák (brukvovité) je také spojován se schopností chránit srdce a dokáže zabraňovat výkyvům glukózy v krvi (snižuje glykemický peak). A pokud máte výkonný odšťavňovač, tak si pamatujte, že čerstvá šťáva má antimikrobiální účinky a dokáže zastavovat růst kandidy. Když už jsme u té kandidy, jen tak pro zajímavost, jako vhodná léčba se jeví kvašená šťáva z brokolice získaná za pomoci bakterie B.longum, která neprodukuje biogenní aminy a její využití by mělo být bezpečné i pro histaminiky:).
Díky obsahu vlákniny má také pozitivní vliv na trávení (a složení střevního mikrobiomu). Pozor by si měli dát lidé, kteří nemohou větší obsah purinů.

Česnek medvědí proti alergiím?
Medvědí česnek (Allium ursinum) zažívá poslední dobou trochu boom, ale nutno říct, že se tradičně využívá už po staletí. Díky tomu zaujal své místo ve výzkumu, který potvrdil antimikrobiální, antioxidační či kardioprotektivní (chrání srdce) účinky. Někdy jej můžeme najít pod názvem divoký česnek. Je bohatý na sloučeniny síry (jako většina z této rodiny), fenolové kyseliny (p-kumarová, p-hydroxybenzoová, vanilová atd.), steroidní saponiny (diosgenin, sapogenin), flavonoidy (jako je kaempferol). V Evropě se tradičně používal k podpoře trávení, jako antimikrobiální surovina, k odstranění toxinů z těla či jako prevence kardiovaskulárních nemocí. Využití našel také při léčbě dýchacího ústrojí a externě pro léčbu jizev, chronických kožních nemocí i akné.

Stejně jako běžný česnek snižuje i ten medvědí syntézu cholesterolu a může být tedy vhodnou alternativou, pokud bojujete proti zvýšenému cholesterolu. Pro mě je však mnohem důležitější informace, že obsahuje sloučeniny, které působí nejen protirakovinně, ale také protizánětlivě. Dokáže inhibovat růst celé škály mikroorganismů včetně kandidy. Díky unikátnímu složení je také silným antioxidantem. p-Kumarová kyselina je protizánětlivou látkou a má imunomodulační schopnost, proto se přemýšlí o jejím využití v léčbě autoimunitních chorob. Kaempferol spolu s dalšími flavonoidy stabilizují žírné buňky a působí tak proti uvolňování histaminu a následné tvorbě zánětlivých látek. Dále dokáže také potlačit infiltraci eosinofilů a žírných buněk při alergické reakci. Schopnost kaempferolu a quercetinu potlačit uvolnění histaminu potvrdila také další studie.
Medvědí česnek obsahuje velké množství polysacharidů, z čehož je větší část fruktany, a bude tedy problém pro lidi s FODMAP intolerancí. Stejně tak si musí dávat pozor lidé přecitlivělí na sloučeniny síry a ti, co se přísně vyhýbají lektinům. Jako ostatní může být alergenem (např. i zkříženě při alergii na krokus či konvalinky).
Květákový krém s medvědím česnekem
(6-8 porcí)
- 800 g květáku
- 100 g medvědího česneku (svazek)
- 40 g citrónové trávy (2 stébla)
- 100 g cibule
- 25 g ghí
- 1 a 1/2 lžičky himalájské soli
- 2 bobkový listy
- špetka čerstvě mletého pepře
- klíčky/bazalka/medvědí česnek na ozdobení
Květák dobře omyjeme a rozdělíme na růžičky. Cibuli očistíme a nasekáme na drobno. Citrónovou trávu rozkrojíme na půlky a podélně ji rozřízneme po delší straně. V hrnci rozehřejeme ghí, dáme opékat cibuli a po cca 10 minutách občasného míchání přidáme květák, citrónovou trávu a bobkový list, zalijeme cca 1 litrem vody a podusíme do změknutí (cca 30 minut v závislosti na velikosti hlaviček, za tuto dobu nám polévku krásně provoní citrónová tráva). Po změknutí vyjmeme bobkový list a citrónovou trávu, rozmixujeme a přidáme vodu podle požadované konzistence. Vmícháme sůl, pepř a na drobno nasekaný medvědí česnek a necháme chvíli odstát, ale už nevaříme. Podáváme ideálně s čerstvými klíčky či zelenou ozdobou. Dobrou chuť.
Dobrý den, prosím o radu, zda lze medvědí česnek konzumovat při léčbě dny. Nikde nemohu zjistit obsah purinů ani info o vhodnosti či nevhodnosti.
Děkuji Katka
Bohužel ani já jsem informace o obsahu purinů nenašla a raději bych tak přistupovala jako k česneku (přece jen je to stejný rod rostlin).
Dobré ránko, nikde se mi nepodařilo na česnek medvědí narazit v obchodě. Máte nějaký zdroj? Nejsem z Prahy.
Zdravím a přeji pěknou neděli! Š.
My jsme kupovali na trhu nebo jsem pak dostala domácí. Jediná možnost je zkusit se poohlédnout po okolí, česnek medvědí roste na spoustě míst, aniž by o tom lidé věděli. Dříve existovala i mapa, kde se dá v ČR sbírat. Případně někde v lesíku či na louce pod stromy vysadit semínka na příští rok.
A pak ješětě existují třeba fresh bedýnky a jim podobné dovážkové služby, ale ty se asi jen kvůli česneku neoplatí (https://freshbedynky.cz/bylinky/p/Medvedi_cesnek_cerstvy_100_g).