Domácí směsi koření aneb léčivá garam masala lehce doma

Posted by

Tak už chápu, proč se říká, že se něco mění jako počasí. Ještě před pár dny jsme měli extrémní horka a teď už nám kroupy ničí úrodu a voda z nebe zaplavuje ulice. Před pár dny to tak vůbec nevypadalo. A než se mi tedy povedlo dopsat článek, začalo pršet a pršet:))

IMG_1373

Tak snad vám nebude vadit, když zbytek bude stále v letním duchu (no tak, buďte tolerantní, když už jsem se s tím psala…). Doporučuji postavit na čaj (třeba nějaký protizánětlivý), vyložit si nohy do vrchu (prostě si udělat pohodlí pro redukci stresu) a trochu si počíst, co se tak může blogger dělat v sobotu večer:)).

Je sobota večer a člověk by tak očekával, že mladí lidé budou venku s přáteli, veselit se, popíjet, prostě lelkovat. Soumrak nepřináší žádné ochlazení a člověk by opravdu rád někde popíjel něco velmi dobře chlazeného. Jenomže ne vždy je to možné. Když přes týden člověk chodí do práce a je pak rád, že stihne nakoupit, uvařit, uklidit, naplnit společenské požadavky, vyřídit mimopracovní emaily a nějaký ten rodinný život, musí prostě některé víkendy obětovat. Pro klidné vaření. Pro své zdraví. Pro své bříško. Život je otázkou priorit a pokud se rozhodnete, že na prvním místě je vaše zdraví (a vlastně tedy vy), nepřijde vám taková oběť nijak zásadní.

Devátá hodina odbila a dlažba ještě pálila….

Předpověď počasí se opět mýlila a vy už ani pomalu nevěříte, že déšť existuje. Je to jen fáma. Radar hlásí prudký déšť a pohled na čisté nebe jasně říká, že z toho „mráčku“ nic nekápne. Tak buď někdo lže nebo už pršelo všude krom určité části Prahy. Možná se chcípáček vypršel někde na kraji. Úderem 21. hodiny své čekání na ochlazení vzdáváte. Nic nazbyt, je potřeba nažhavit sporák. Došlo totiž ghí a karí bez ghí je jako nedokončený obraz. A když už tak stojíte útrpně nad tím hrncem a trpělivě sbíráte pěnu z ghí, možná vás napadne, že je dobré čas využít ještě jinak. Zvukovou kulisu tvoří přednášky od předních odborníků na výživu a doslova hltáte každé slovo o domácí stravě, protože potřebujete povzbudit! Utři pot z čela a neremcej!

Žhaví Béďa, žhaví drát!

Přitom útrpném koukání na hrnec s přepouštěným máslem vám přijde čas trochu nevyužitý. Přednáška o hladovění jako léčbě vás zaujme: hladovět znamená žádné sporáky ve 40°C, žádné trouby, žádné hrnce, žádné nádobí. Ukládáte poznámku do hlavy, že si musíte nastudovat, jak tedy začít s tou pránou. Zatím dostáváte skvělý nápad, že si předpřipravíte košíčky na sladké mlsání a třeba předvaříte brambory na další chutnou ňamku. A tak vážíte, mícháte, myjete, připravujete, když už se člověk potí, ať to stojí za to. Hlavně nezapomenout sbírat pěnu z ghí. Takže zapínáte troubu. A pak kdo dělá to oteplování planety, že jo?

IMG_1252

Koření života..

A když už se to všechno peče, vrací se vaše myšlenky ke karí. Jako ghí je jedna věc, ale co když dochází koření? Panika? Ahá! Tak takhle využijete čas mezí sbíráním pěny a pečením košíčků. Bude garam masala! Tedy garam masal je takových druhů, že nevíte, které je to správné. V podstatě se jedná o ostrou směs a tak je na čase si připravit tu vaši vlastní, pořádně ostrou dobrotu. A tím, že víte, co tolerujete a co ne, můžete si všechno krásně doladit. Žádné směsi, žádné možné nákazy, pěkně koření od svého počátku. Zkontrolovat, očichat, ochutnat, osmahnout, tedy rozvonět a využít! Dělat si své vlastní směsi je nejen zábava, ale hlavně si je uděláte podle sebe. Čistě. Snad bez toxinů. Hlavně s dobrým pocitem!

Koření je lék…

Garam masala je oblíbené koření a využijete je na spoustu pokrmů. Pokud někde uvádím, že používám Garam Masala, jedná se o vlastní směs. Jedno jsem dělala i na Street Foodu a prostě jsem si říkala, že musím udělat zase stejné. Mno, nepovedlo se! Ale v tom je ta krása. Je pokaždé jiné. Kouzelné, exotické, voňavé a LÉČIVÉ! Ale abych to shrnula. Jsem amatér a věřím, že existují stovky receptů, jak si připravit domácí koření. Ale abych pořád jen neházela pojmy do vzduchu, ukáži, jak připravuji to vlastní. Tedy skoro vlastní:) Pokaždé je směs „signature Kašulka“. A to je na tom to krásné. Já totiž miluji římský kmín (kumin) a skořici. Ale pokud je rádi nemáte, vůbec nevadí, můžete jich ubrat a směs namíchat podle sebe. Jinak garam masala může přímo pomáhat trávení a také je dobře známo, že většina z koření zabraňuje bakteriální činnosti a dokáže tak zamezit či omezit tvorbu biogenních aminů.

IMG_1253

Koriandrová semínka: obsahují esenciální oleje a spoustu účinných látek, které lze využít např. v boji proti bakteriím, proti kvasinkám (kandida), působí antioxidačně, snižují glukózy v krvi, upravují krevní lipidy, proti depresím, bolesti i zánětu.

Kardamom: esenciální oleje v kardamomu mají nejen protizánětlivé účinky, ale také působí proti křečím. Spolu s pepřem krom imunomodulačních účinků také protirakovinné účinky. Může snižovat produkci histaminu některých bakterií v jídle. V kombinaci s kurkumou a sambongem snižuje množství žírných buněk a eosinofilů (které normálně skladují histamin) v žaludku u aspirinem vyvolaného zánětu.

Římský kmín (kumin): působí antibakteriálně, proti plísním i virům, upravuje hladinu glukózy v krvi, působí proti rakovině, antioxidačně, urychluje hojení ran.

Hřebíček: opět má antioxidační, antimikrobiální účinky (i proti kandidě), snižuje bolest (hlavně zubů),  působí proti virům, rakovině i zánětu. A k tomu také stabilizuje žírné buňky a snižuje uvolňování histaminu. (Doporučuji vonný olej, nejen že má skvělé účinky, ale také odradí hmyz z vaší ložnice.)

Skořice: upravuje hladiny glukózy i lipidů v krvi, působí antioxidačně, proti rakovině, antimikrobiálně, chrání proti vředům i neurodegenerativním chorobám (Alzheimer..), a samozřejmě působí také protizánětlivě. Původně byla skořice zařazena mezi zakázané zřejmě pro svůj obsah benzoátů (NEobsahuje histamin), ale studie vyvrátily možnost liberačních účinků, ba naopak prokázaly, že skořice stabilizuje žírné buňky a snižuje tvorbu zánětlivých parametrů včetně histaminu (poděkujte cinnamaldehydu).

Pepř černý: má imunomodulační, antioxidační, protirakovinné, protizánětlivé účinky, působí proti vředům a astma. Působí proti depresím. A co vás jistě bude zajímat, listy i koření zabraňují uvolňování histaminu z žírných buněk, tedy působí protialergicky.

Fenyklová semínka: působí antioxidačně a protirakovinně, esenciální olej v nich obsažený může snižovat koliky a vodný roztok může chránit před ztrátou kostní hmoty (osteoporézou) v menopauze. V neposlední řadě působí protizánětlivě. Směs heřmánku, šafránu, anýzu, fenyklu, kmínu, lékořice, kardamomu a černého kmínu působí proti uvolňování histaminu, otázkou je, do jaké míry která složka přispívá:)).

Bobkový list: působí antioxidačně a chrání žaludek, proti průjmu, obsahuje účinou látku s protizánětlivými, protivirovými, antibakteriálními, protiparazitickými či protirakovinnými účinky. Tato látka má také stabilizační účinky na žírné buňky, stejně jako další účinná látka v bobkovém listu, což z něj dělá velmi zajímávého bojovníka proti uvolňování histaminu a alergii.

Muškátový květ: o muškátovém oříšku víme, že působí nejen proti alergiím a zánětu, ale také průjmu a bolesti, tak snad najdeme podobné účinky u květu:))

Anýz: má antimikrobiální, protikvasinkové, protivirové i analgetické účinky, také  antioxidační účinky a chrání játra před jejich poškozením, pomáhá léčit funkční dyspepsii a mírnit návaly u žen v menopauze. (Asi to bude přepracováním, ale zamilovala jsem se do jména Pimpinella. Pokud za pár let potkáte někoho jménem Pimpinella, bude to moje dcera:)).)

IMG_1430

Kašulčina Garam masala

 • 30 g koriandrových semínek
 • 10 g neloupaných kardamomových tobolek, které jsem vyloupala a získala asi 7 g malých černých semínek (můžete použít i bez loupání)
 • 30 g římský kmín (oh yes, je to láááska!)
 • 5 g hřebíčku
 • 10 g skořice vcelku (bio)
 • 5 g černého pepře
 • 3 g (1 lžička) fenyklových semínek
 • 2 lístky bobkového listu
 • 1 lžička (3 g) mletého muškátového květu (protože jsem doma neměla vcelku)
 • 1/2 lžičky anýzových semínek (tak málo, že to ani váha nepobrala)
 • elektrický mlýnek na kávu nebo pěkně napumpované svaly, tlouček a misku

Rozpálila jsem keramickou pánev na sucho a 2-3 minutky opekla koriandrová semínka (jen tak krátce, aby se rozvonělo koření, nesmíte přetáhnout a spálit, jinak bude koření hořké). Stejně jsem opekla kardamom, římský kmín, směs fenyklu a anýzu a nakonec směs hřebíčku, skořice a bobkového listu. Já jsem pražila každé zvlášť, ale v podstatě spousta návodů říká opéct dohromady. Koření necháme dobře vychladnout. Směs naplníme do elektrického mlýnku (na kávu) a rozemeleme na jemné koření. Uskladníme v dobře uzavřené nádobě max. 6 měsíců. Pokud některé koření nemáte rádi, nevoní vám, či máte alergii, tak jej prostě vynechejte. Ono se tolik nestane:)))

Poznámka: Sušené koření může krom kontaminace plísněmi obsahovat také vysoké množství salicylátů a pokud trpíte salicylátovou intolerancí, nebude vám vyhovovat nejen směs, ale zřejmě ani některé jednodruhové koření. Směs pak samozřejmě obsahuje více salicylátů než jednotlivé složky. V takovém případě je potřeba se podívat i tímto směrem, protože v koření histamin nebyl nalezen. Nutno brát také v potaz individuální alergie, některé koření může vyvolávat alergie, někdy se může jednat o zkřížené alergie, proto vždy postupujte opatrně podle individuálních zkušeností! Dávejte pozor na kvalitu koření, které využijete.

2 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.