Kašulčiny inspirace nejen na léto č. 2 aneb co mě teď baví (a vás bude bavit také!)

Posted by

Občas má blogger potřebu sdělit světu něco navíc. Ale dělat kvůli každé „blbosti“ příspěvek, to by se čtenáři asi chytali za hlavu:)). Tak jsem loni vydala první díl Kašulčiny inspirace nejen na léto, které do dnešního dne sklízí úspěch. A to mě samozřejmě vedlo k tomu, že bych se i letos mohla podělit, co mě zrovna baví. A doufám, že se nebudete ostýchat a třeba se podělíte vy se mnou, co vás zrovna baví:)).

Spiralizér

Ano ano, přišlo to. Baví mě spiralizér. Přestože jsem po něm pokukovala už přes rok, nakonec se našla příležitost, kdy jsem si jej zasloužila a mohla obohatit naši společnost kuchyňských spotřebičů. Určitě nového člena s radostí uvítaly. Tedy ne že by to nějak ulevilo ostatním spotřebičům, ale rozhodně to šetří můj čas a sporák:))). Řeč je o spiralizéru, česky někdy přezdívanému jako špagetovači, který naštěstí umí víc než udělat špagety ze zeleniny. Má více nástavců a krom tedy špaget dvou velikostí připraví také plátky a spirálky, což je fajn:). A k čemu to tedy je? Uděláte „špagety“ z jakékoli surové zeleniny (a ovoce), do kterých pak vmícháte „omáčku“ a máte hotovo. Je to zdravé, čerstvé, nápadité, prostě vás to bude bavit. To fakt chceš! Někdo by řekl, že je to zbytečný krám do bytu, ale nebudeme si lhát – jíme také očima a tyhle barevné špagety baví každého pokusného králíka. Samozřejmě top jsou cuketové, ale oceníte třeba řepné, jablečné, mrkvové…a kdo by nerad syrové, může je v této podobě podusit/osmahnout/zapéct a má super přílohu. Zvláště, pokud majít lidé pocit, že se jídlo stále opakuje. Za mě palec nahoru.

IMG_0114_1

Karo a zase karo

Jasný, žádná žhavá letní novinka, ale mě teď nově baví. Já jsem totiž občas taky retro. Hlavně ta nahořklá chuť (někdo pivo, někdo karo). Já osobně jsem tedy bílou kávu ani karo nikdy nevyhledávala, spíše to bylo v dětství takové malé zlo (bílou kávu jsem pila jen díky tomu, že k tomu ve školce byla na svačinku veka s máslem). Nedávno jsem se opět dostala k bezlepkovému Karo (musí mít modrý obal) od Kávoviny, což je pražený čekankový kořen. Čekanka je naprosto skvělá pro náš zažívací trakt (a pro činnost jater), takže plusový bod, hořkost nápoje má také své místo a když přidáte trochu kokosového nebo mandlového mléka, budete se rozplývat. No dobře, možná nebudete, ale za zkoušku to stojí:)). Pozor histaminici, testujte opatrně jako vše ostatní. Jedná se o pražený kořen a všichni víme, že pražením se může zvyšovat obsah biogenních aminů!

901d597acd6da920bdf122ccfbd7b97c--mmf250x250

Oblíbený hrníček a rituál

Nejen jídlem je člověk živ, že ano. Když už se bavíme o tom karu a dalších nápojích, to krásné na nich je, že si z nich můžeme udělat malý rituál. Prostě pokud si v klidu sednete a vychutnáte si jen maličký šálek kávy, kara nebo čaje, uděláte pro své zdraví víc, než byste mysleli. Takový moment totiž vede ke zklidnění mysli, odvedení myšlenek jinam, dá vám prostor přemýšlet nebo jen tak vypnout. Je totiž rozdíl, pokud jste ve stresu a kopnete do sebe kávu s pocitem, že ji nutně potřebujete, nebo když si vyhodíte nohy na stůl, budete vnímat vůni, chuť i zklidnění po čerstvě připravené kávě. Je dost možné, že v tom prvním případě budete reagovat už jen proto, že jste ve stresu, ale v tom druhém se dostaví jen pocit spokojenosti. Proto si vyberte svůj oblíbený hrníček, který si zafixujete s pocitem uklidnění, a najděte si chvíli vychutnat si z něj váš oblíbený nápoj. Mě fakt baví ručně vyráběné nádobí od Jany Krejčovské. Můj trilobit vzal za své (budiž mu lehká zem), ale naštěstí jsem na fashion marketu narazila na nové zboží, a mohla tak získat novou lásku:)). Tyhle hrníčky prostě chceš!

kolaz 1_1

Himalájská sůl

Baví mě růžová sůl. A nejen proto, že je růžová, ale také proto, že mi prostě přijde lepší. Když jsem naposledy viděla ten slaný prášek, který pořídíte v kilové podobě za pár korun a který se bělostí třpytil na dálku, rozsvítila se mi kontrolka. Byl tak bílý, až to pěkné nebylo. Navíc mi trochu vadí, že se sůl demineralizuje, aby se pak mohl zpátky přidat jód. Já vím, že zastánci chemie v potravinách budou tvrdit, že je to přece ten stejný jód jako každý jiný. Rozhodně nemůžeme čekat, že obsah minerálů v himalájské soli nás spasí (jak tvrdí některé weby) a nějak extra přispěje k celkovému dennímu příjmu těchto prvků, ale aspoň si zachovává nějakou hrdost. Z normální soli se nehroutím, ale ve své kuchyni preferuji tyto růžové krystalky. Přijde mi, že solí trochu lépe a pěkně voní. Čichli jste někdy k soli, kterou si v kilovce donesete domů? Já jo a pokaždé mám pocit, jako bych se ocitla v nemocnici a dýchala tam tu jejich dezinfekci. Prostě mi tak „technicky“ smrdí (ne, opravdu to nebyla technická sůl!:)). Proto v receptech využívejte mé měření jen orientačně, jelikož sůl je trochu hrubší a odměrka/lžička nebude tak plná, jak jemné hladké soli. Solte prostě podle svého, ale když dáte méně, obvykle dosolit ještě můžete, naopak už to jde těžko.

himalayan_salt_fin_mock_up1-600x400

Šípkový prášek

Ále jo, čtete dobře. Baví mě šípkový prášek. Ano, i přesto, že spousta lidí si myslí, že šípek není při HIT povolen. Švýcarský tabulka mu totiž přisuzuje číslo 1 a přidává značku pro liberátor. Tedy pojďme si to ujasnit, ani podle nich histamin neobsahuje, ale může jej uvolňovat, což však ale studie neukazují ani není důvod se domnívat. Oproti tomu studie na myších říká, že redukuje zánět vyvolaný karragenaanem, který je právě doprovázen uvolněním histaminu, a to se stejným efektem jako protizánětlivé léky (a jako bonus k tomu chrání žaludek). Krom protizánětlivých (imunomodulačních) a protivředových účinků vykazuje dobré antioxidační vlastnosti (má vysoký obsah vitamínu C, tokoferolů, karotenoidů atd.), redukuje bolest u pacientů s artritidou (zlepšuje odpověď na léčbu) a bolestí zad, reguluje stolici a činnost hladkých svalů, snižuje lipidy v krvi. V klinické studii byl zjištěn také vliv na snížení abdominálního tuku, což jej činí zajímavým pro léčbu či prevenci obezity. Dokáže také chránit ledviny a vykazuje určité protirakovinné účinky. Takže šípek mě baví a poslala bych k němu ty, kdo šíří fámy o tom, že šípek uvolňuje histamin.

rose_hipe_mock_up_en

Lahodně s Ellou

Ella je prostě úžasná a pořád mě baví. Už asi půl roku, kdy jsem na ni náhodou narazila. A mezitím k mé radosti stihli přeložit knížku i do češtiny. Ella totiž vaří stylem, který zbožňuji. V knize vysvětluje nejen, jak se vůbec ke změně dostala, ale přidává také seznam potravin, které jíst a pak co z nich skvělého uvařit. Samozřejmě na prvním místě je bezpečnost pro autoimunitu, vysoký nutriční profil a využití celistvých čerstvých potravin. Kdybych byla bývala psala knihu (a ne že bych o tom nepřemýšlela), napsala bych ji úplně tejně. A kdyby byla Ella v Čechách, tak bych určitě, ale určitě byla její kamarádkou (ehm ehm, teda chtěla bych být její kamarádkou:)).

delicious ella_1

Meditace (Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli)

Buďte trpěliví!! Meditaci vám často v soukromé komunikaci doporučuji, protože to má své důvody. Ale než připravím článek, tak vám to tady všem zdůrazním alespoň krátce. Meditace není šamanství, není to sektářský výmysl a nemusíte dokonce cestovat ani do Indie. Podle wiki se meditací nejčastěji rozumí různé praktiky prohlubování soustředění. Řadíme sem několik činností, které mají pomoci dosáhnout změněného stavu vědomí. Ono je to vlastně takové rozumové přemítání. K meditaci může dojít cíleně či nevědomě, třeba při józe a odpočinku, někdo jí dosáhne třeba modlením. Vliv meditace na lidské tělo bychom zanedbávat neměli, práce s vlastním vědomím je podstatná nejen pro léčbu HIT. A zdravotní účinky potvrzuje celá řádka studií. Pomáhá zlepšit kvalitu spánku, překonat trauma,  při léčbě náladovosti u ADHD, zlepšovat pozornost a mozkovou činnost, zvládat stres (přímý vliv na amygdalu, což je oblast mozku úzce spojená s histaminem),  společně s jógou může pomoci při kožních problémech, přes pouhé vědomé dýchání potlačovat nervozitu, při chronickém onemocnění plic, snižovat tlak a chránit srdce,  překonat psychosomatické bolesti, zmírnit bolesti neurologického původu a mnoho dalších. A teď to nejdůležitější – tlumí zánětlivé markery, přepis zánětlivých genů a prostě vše, co nás histaminiky zajímá! Takže nás to fakt léčí a to mě baví! Zkuste na začátek knihu Rychlá meditace pro zklidnění těla a mysli, kde začínáte od úplných základů, jako je meditace dýcháním. Postupným tréninkem se můžete vypracovat a třeba tak dokázat mírnit reakce na potraviny (ozkoušeno a to nejsem žádný guru:)).

IMG_0714_1

4 comments

  1. Ahoj, tak já letím tuto sezónu na zelené, ve velkém a nejlépe v kombinaci s bílou…a na jejich jednoduché přípravě (protože s dětmi jsem jídla složitějšího typu, která vezmou víc jak 20 minut přípravy již dávno zavrhla). Na zelené teď ujíždím nejvíc v pečeném stavu, a nekrájím (ztráta času)….jen minimálně, na plech hodím vše, co je zrovna po ruce, minimální variantou je kadeřávek s cuketou na cibuli, tahle kombinace prostě nikdy nezklame a když je po ruce hlíva nebo čekankové puky, tak jdeš prostě do kolen a mangold ani nekrájím, ty červené řapíky jen tak v celku, to je prostě božské :-))). To celé pokapu olejem s pár stroužky vymačkaného česneku, lehce přisolím a půl hodiny peču. Letím na tomhle jídle téměř denně. A čerstvý salát z kadeřávku – další lahoda (v kombinaci s citrónem, hrozinkami a rajčaty) a kadeřávek mixovaný s čímkoliv v „ranním šejku“….já prostě letos jedu na zeleno a s kadeřávkem!!! Stal se mým nejlepším kamarádem a život bez něj si už nedovedu představit a ještě víc ho miluju proto, že si ho piplám na zahradě od miminka (jakože vedle dýně a cukety patří mezi ty nejméně náročné rostliny, které znám ;o)))

    1. Hihi, není nad to zamilovat si něco extra zdravého, zvláště, když to roste na zahradě a člověk přesně ví, co jí. To je pak úplně jiný příběh:))

      1. Kromě pěkného a milého počtení, pár nových informací a oprášení vědomostí už získaných jsem se jistě o kousek uzdravila pobavením v odstavci o soli – bo „alespoň si zachovává svou hrdost“ 🙂 . Zrovna minulý týden jsem ji poprvé koupila, hrdou růžovou, ó, já se mám! A nee, slibuji si, že už zase další kuchařku si nekoupím. I když … ne, fakt ne, až pečlivě prostuduji a ozkouším ty koupené. Zato bezlepkovému Karu neodolám, hop na špek. Díky, Kašulko

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.