O tom, že ve své kuchyni využijete třeba i řepné listy, jsem vám již psala. Kdo by však neměl rád podobu klasického „špenátu“ nebo dušených zelených lístků, může je krásně zapéct do koláče. Tentokrát tedy v mléčné verzi, ale zato hříšně dobré.
Navíc jsou řepné lístky pekelně zdravé a zase vám trochu rozšíří jídelníček. Necelých 150 g podušených lístků dodá tělu 770% denní dávky vitamínu K, 61% vitamínu A, 48% vitamínu C, 40% mědi, 37% draslíku, 37% manganu, 32% vitamínu B2, 24% hořčíku, 17% vitamínu E, 17% vlákniny, 16% vápníku, 15% železa a 11% vitamínu B6 a něco málo z dalších prvků (včetně 7% bílkovin). Jako to už vážně stojí docela za úvahu, ne? Díky obsahu minerálů i vitamínů vám pomůže bojovat proti únavě. Fytonutrienty v listech také mohou chránit játra před jejich poškozením. Když použijete také stonky, můžete těžit díky obsahu betalainů a dalších látek také z pozitivních účinků červené řepy.
Sýrový quiche s řepnými lístky
Krusta
- 100 g hladké čirokové mouky
- 100 g hladké pohankové mouky
- 100 g másla
- 1 žloutek
- cca 2 lžíce studené vody
Náplň
- listy a stonky ze 4 řep (400-500 g)
- 1 cibule (100 g)
- 2 vejce
- 100 ml smetany (farmářská pěkně plnotučná:))
- 100 g nastrouhaného nezrajícího sýru
- 1 lžička himalájské soli
- 1 lžička zeleného kari koření
- 2 lžíce pohankové mouky
Smícháme mouky s povoleným máslem a jakmile nám vznikne drobenka, přidáme žloutek. Zapracujeme a postupně po lžících přidáváme studenou vodu, abychom vypracovali hladké těsto na korpus. Zabalíme do sáčku a dáme na 30 minut odležet do lednice.
Mezitím nakrájíme lístky a stonky řepy na drobno a ve větší pánvi či hrnci 5 minut podusíme na lžíci vody. Odstavíme a necháme vychladnout.
Troubu předehřejeme na 200°C. Formu o průměru 27 cm vyložíme papírem na pečení a připravené těsto vmačkáme rovnoměrně do formy (odvážní mohou zkusit vyválet, ale mě se to nějak u křehkého těsta moc nedaří, tak si s tím nelámu hlavu a prostě rozprostřu těsto rukama). Propícháme lehce vidličkou, přikryjeme druhým papírem na pečení a posypeme fazolemi na pečení. Dáme péct na 15 minut. Fazole uklidíme a korpus necháme lehce vychladnout.
Podušené lístky smícháme s nasekanou cibulí a zbylými ingrediencemi. Nakonec vmícháme trochu pohankové nebo jiné mouky na zahuštění. Rozprostřeme do lehce vychladlého korpusu. Troubu nastavíme na 180°C a pečeme 40 minut. Dobrou chuť.
Katko, ráda bych upekla bezlepkový quiche. Máš tu víc variant na těsto, prosím tě, můžeš mi dát tip – které je tvoje nejoblíbenější? Díky. J
To je těžké říct, mě v konečné fázi přijdou docela stejné, protože přece jen většinou ta chuť samotné náplně předčí těsto. Teď jsem třeba v rámci testování Adveni zkoušela 150 g směsi Bake-a-cake (nízkoškrobová směs, tak mě zajímalo, jaké bude mít vlastnosti) + 50 g pohanková, 95 g másla, 1 vejce, 1 lžíce vody. Obvykle prostě volím to, co mám doma, v poměru 200 g mouky, 95-100 g másla, 1 žloutek či celé vejce podle konzistence, špetka soli a pak po lžících voda podle savosti. Vždy přidávám pohanku nebo čirok pro jejich protizánětlivé vlastnosti. Těsto z velké části spíše vtlačuji do formy než abych se patlala s rozvalováním.