Černucha setá (Nigella sativa) v boji nejen proti alergiím

Posted by

V dnešní době máme neuvěřitelný přístup k informacím a stejně tak surovinám, ke kterým bychom se dříve vůbec nedostali. V podstatě neustále na nás vyskakují nějaké nové pojmy (až se v tom člověk občas trochu ztrácí). Pro většinu z vás nebude článek o těchto zázračných semínkách žádná novinka, ale jelikož stále existují ti, kdo nemají čas sami si informace shánět a nebo potřebují připomenout, jaké úžasné možnosti dnes máme, rozhodla jsem se nakonec vše sepsat. Článek o semínkách černuchy seté jsem trochu odkládala, protože jsem obvykle zvyklá testovat nejdříve na sobě. Ale v případě tohoto malého zázraku jsem narazila a stejně jako mnozí z vás si ověřila, že byť je něco skvělého pro naše tělo, neznamená to, že to budeme tolerovat a že z toho budeme profitovat stejně jako každý druhý. Proto je dobré stále zkoumat a zkoušet, protože možností je spousta a nakonec vám nějaká sedne a pomůže. Můj vztah s těmito semínky se vyvíjí už pěkně dlouho a jdeme na to pěkně pozvolna, když se těch prvních několik „randíček“ nepovedlo. Ale jelikož studií na všestrannost černuchy přibývá, určitě byste o info neměli být připraveni.

zdroj: boonorganics.wordpress.com
zdroj: boonorganics.wordpress.com

Tajuplná léčivá rostlinka

Černucha setá, kterou seženete také pod názvy jako Nigella sativa či černý kmín, pochází z jihozápadní Asie a její semínka se pro svou aromatičnost používají jako koření. Ale prakticky snad není koření, které by nemělo nějaké léčebné účinky, a stejně tak černucha se stala součástí tradiční medicíny různých směrů, jako je  Unani a Tibb, Ajurvéda či Siddha. Nakonec se černucha dostala i do výzkumu, který odhaluje další a další pozitivní účinky: diuretické, proti vysokému tlaku, antidiabetické, protirakovinné a imunomodulační, analgetické, antimikrobiální, proti parazitům, protizánětlivé, proti křečím, chrání játra, žaludek i ledviny. Stejná souhrnná studie uvádí, že se semínka testují pro léčbu bronchitid, astma, průjmů, revma či kožních chorob, ale třeba také pro podporu laktace u žen či podporu imunity. Celkově se zdá, že tahle rostlina v sobě skrývá malé zlato. Asi nejvíce studovanou účinnou látkou N. sativa je thymoquinon. Vedle ní najdeme také další účinné látky (nigellicin, nigellidin, dithymoquinone, thymol a karvakol). Semínka obsahují poměrně dost bílkovin (cca 27%), tuky (necelých 29%), sacharidy (25%) i vlákninu (8%). Kromě vitamínů a karotenu (pro tvorbu vitamínu A) v nich najdeme třeba měď, fosfor, zinek i železo. Co se týče složení tuků, nejvíce (50-60%) připadá na kyselinu linolovou (omega-6) a kyselinu olejovou (20%).

Zdroj: www.greenmedinfo.com
Zdroj: http://www.greenmedinfo.com

Proti alergiím a uvolňování histaminu

Začala bych asi tím, co nás všechny zajímá nejvíce, tedy jakou roli by mohla mít semínka či olej ze semínek ve snižování zánětu, histaminu či boji proti uvolňování histaminu. Olej má podle studií protizánětlivé účinky hned u několika experimentálních modelů zánětu jako je zánět mozku a míchy, tlustého střeva, dutiny břišní či u artritidy (klinický studie poukazující na zlepšení parametrů zánětu zde). Jelikož dochází k potlačení zánětlivých mediátorů včetně prostaglandinů a leukotrienů, nabízí se i přímý efekt na žírné buňky. V roce 1993 v in vitro experimentech ukázali, že látky izolované z N. sativa zabraňují uvolňování histaminu z žírných buněk, a to v případě různých spouštěčů uvolňování. Když testovali protialergickou teorii u myšek, zjistili, že dochází k potlačení alergiemi vyvolaného průjmu, jelikož extrakt z N. sativa dokázal snížit počet žírných buněk v mukóze střeva. Ke stejnému závěru dospěli ve studii s vyvolaným poškozením žaludku, kdy podání N. sativa snížilo nejen počet žírných buněk, ale zabránilo nárůstu histaminu způsobené poškozením. Mimochodem N. sativa by neměla být neznámá ani českým alergologům, už v roce 2003 vyšla německo-česká studie (souhrn 4 různých studií na pacientech s alergickou rýmou, astma, ekzémy) poukazující na to, že velká část alergických pacientů (60-80% podle typu studie a problému) užívajících N. sativa měla subjektivní pocit zlepšení alergických reakcí (bez významných změn v IgE protilátkách). Významný antiastmatický účinek potvrdila i další studie z roku 2010. K podobným pozitivním výsledkům na snížení alergické rýmy, astma i urtikárie se dostali také v Íráku. Na zajímavé účinky v léčbě alergické rýmy poukazuje také další studie.

img_0785-1

Zázračný lék?

Protialergickými účinky však N. sativa nekončí. Jelikož už bylo vytvořeno spoustu souhrnných článků, nebudu se příliš rozepisovat, to bychom taky mohli mít čtení na pár dní. Každopádně bych vypíchla, že užívání N. sativa má své místo např. při léčbě cukrovky (zlepšení glukózového metabolismu, antioxidační ochrana atd), při řešení gastrointestinálních potíží (rakovina, ochrana jater, antibakteriální účinky včetně proti H. pylori, zánět), v prevenci a léčbě rakoviny, boji proti patogenním plísním, imunomodulaci, při snižování nadváhy v rámci nízkokalorické stravy  a snížení kardiovaskulárního rizika u obézních žen, zlepšování kvality spermií u neplodných mužů, při snižování vysokého krevního tlaku, snižování zánětu u pacientů s revmou, zlepšení paměti a schopnosti učit se, pro zlepšení pozornosti a v prevenci Alzheimerovy choroby, v boji proti depresím (u potkanů), pro zlepšení nálady a snížení nervozity (u dorůstajících chlapců), při snižování cholesterolu u žen v menopauze a zlepšení lipidového profilu u diabetiků. Ufffffff.

Moje zkušenost aneb ne vždy se zadaří

Když si přečtete ten výčet pozitivního vlastností z klinických studií na lidech, není prostě možné odolat. Samozřejmě jsem na začátku velmi nadšeně koupila olej z černého kmínu, který např. i Dr. Fuhrman doporučoval na rozpouštění quercetinu (to bylo ještě předtím, než se toho chytili firmy a už vyrábí jeho modifikovanou verzi). Bohužel mi po oleji nebylo dobře, jak od žaludku, tak celkově, slabost, bolest hlavy. Kupovala jsem v tmavé lahvičce od Nobilis a řekla bych, že špatnou kvalitou to nebylo. Prostě asi moc silné. Poslední dobou jsem začala přidávat celá semínka do jídla, při pečení slaných věcí, případně jen tak na rýži, zeleninové nudle atd. Zdá se, že celistvou potravinu toleruji velmi dobře a jsem za to ráda. Olej jsem samozřejmě nevyhodila a zjistila, že je např. i lokálně dobrý při křečích břicha (masírovat trochou oleje), že mi dělá dobře na pokožku hlavy (přece jen je protizánětlivý a redukuje ten počet žírných buněk) či že jej můžu využít při potírání rány a jizev pro lepší hojení. Někdy prostě věci můžeme využít různě a profitovat z nich i přesto, že je nejíme (vždyť kůže je náš největší orgán, který je schopný přijímat spoustu věcí, proto musíme dávat pozor, co tam patláme). Čímž samozřejmě nechci říct, že nebude tolerovat olej, jen vás povzbudit, že i když jej nevyužijete pro vnitřní kůru, máte ještě další možnosti:)). Většina studií výše zmíněných využívá období minimálně 6-8 týdnů pro sledování účinků, nečekejte tedy zázraky do druhého dne.

wcs0000101

Poznámka: Pokud užíváte jakékoli léky předepsané lékařem, měli byste správně konzultovat i doplňky ve své stravě, zvláště pokud používáte silné extrakty. I přírodní aktivní látky se musí nějak metabolizovat a mohou využívat stejné dráhy jako léčiva, je proto nutné u některých léků hlídat možné interakce.

12 comments

 1. Chcem sa opytat, ako je to s pouzivanim semienok – ked pre efekt sa odporuca uzivanie 6-8 tyzdnov – to znamena, ze denne zjest za lyzicku semienok (v pokrme alebo len tak naozaj na lyzicke?).
  Pri vareni striedam rozne protizapalove bylinky, ale prave toto ma matie – aby sa zarucil efekt kazdej z nich, je to ok ich pouzivat ich na striedacku alebo treba dodrzat istu kontinuitu a pouzivat jednu napr. aspon ten mesiac?
  dakujem za odpoved a skusenosti

  1. Účinné látky, které působí proti zánětům, se v těle obvykle nekumulují, tedy efekt je okamžitý v daný moment (což se samozřejmě na fyzické úrovni neprojeví hned, ale až po nějaké době pravidelného užívání). Jedna dávka tedy může akutně regulovat pochody v těle, ale jistě nemůže zvrátit chronické procesy či zánětlivé pochody, které neustále nově vznikají a probíhají. Proto se i u suplementů doporučuje nějaká dávka po nějakou dobu, aby se efekt mohl projevit (tedy prakticky ve chvíli, kdy se spotřebuje látka z jedné dávky, člověk pravidelně doplní další a tudíž bojuje kontinuálně, což u náhodné konzumace nele dosáhnout), ta regulace pochodů v těle přírodními preparáty je obvykle mírná ( a zánětlivé procesy probíhají neustále nové a nové). Na druhou stranu spousta bylinek se obsahem účinných látek překrývá (obsahují tedy podobné nebo stejné látky) nebo doplňuje, proto může být výsledek klidně stejný jako při užívání jednoho preparátu určitou dobu. Např. ale pokud budete jíst celistvá semínka, počítejte s tím, že dávka účinných látek bude velmi nízká a tedy nepravidelná konzumace může pomoci třeba se stavem v danou chvíli (nebo pro danou chvíli), ale přesah asi nebude trvalý a viditelný. Pokud však takových látek je ve stravě po celý den dostatek, bude to mít stejný efekt jako užívání jedné pravidelně.

   1. Dakujem za rukolapne vysvetlenie.
    Otvara sa mi dalsi prakticka otazka – ako teda zaradit protizapalove bylinky, resp. Celkovo potraviny do denneho stravovacieho rezimu, aby som dosiahla ich protizapalovy efekt? A nemusela siahat po farmakologickycb preparatoch (u ktorych mam istotu ich ucinku, poznam davkovanie atd a teda zdanlivo sa javia byt ucinnejsie).

    1. Bohužel to vám nikdo nedokáže říct, záleží, co se v těle děje, každý to máme jinak, každý má jiný metabolismus, zažívání atd, což bude ovlivňovat vstřebávání a metabolismus těchto látek. Bude se lišit i obsah léčivých látek rostlinu od rostliny. Proto ani nelze často sjednotit výsledky bez definovaného množství účinné látky. Hlavně u rostlin a celistvých potravin je problém, že obsah látek je opravdu malý v rámci toho, co je člověk schopný konzumovat, a protizápalové účinky jsme většinou schopní zaznamenat opravdu u koncentrovaných suplementů nebo je často efekt testovaný v takovém případě. Pokud tedy člověk chce „útočit“ cíleně, pak je otázka, zda toho potraviny jsou schopny, pokud mu stačí udržování při zdravějším stavu po nějaké stabilizaci, pak prostě přidávat co nejvíce protizánětlivých potravin do každého jídla, nejen bylinky, ale i různé potraviny mají léčivý potenciál, a tedy sledování nutriční denzity by mělo zajistit dostatečný příjem. Ale určitě nemůžete čekat, že vám někdo řekne, že zrovna by musíte sníst tolik a tolik gramů toho, tolik gramů něčeho jiného. Suplementy právě dokáží to, že do těla dostaneme definovanou dávku, ve stravě vám toto nikdo nezaručí. Jedinou možností je prostě sledovat na sobě, jak se člověk cítí, pokud se zlepšuje, pak toho zřejmě má ve stravě dost, pokud ne, pak asi jen strava nestačí:(. Na druhou stranu různé tinktury, odvary a koncentrované formy jsou využívány už od nepaměti, takže i předci věděli, že je někdy potřeba přidat.

 2. Já též používám mast k odstranění bolesti břicha. Medical Kings Kush CBD 13% a asi cca 2-4% THC. Mast je tak silná, že dokáže ovlivnit i barvu stolice na druhý den! Někdy se po ni cítím, jako po narkóze. Vyzkoušel jsem asi 40 odrůd a tato jediná mi pomáhá při HIT. Zajímavé postřehy v tomto článku. Díky

  1. Můžu se zeptat, kde kupujete, pokud se nejedná o nějaké tajné info? O CBD v rámci poruch žírných buněk, zánětu i histaminu se teď docela mluví:)))

   1. Jak budu doma, podívám se na název obchodu. Jde o „suvenýr“ a veškerou zodpovědnost z toho plynoucí bere na sebe kupující.

 3. na me byl ten olej taky dost silny, stale se mi vracel z zaludku do krku, palila me zaha z neho a mela jsem tezky zaludek. seminka se mi osvedcili vice.

  1. Ja pouzivam olej kazdy den do salatu.Mam kapatko a toleruji 4-5 kapek. Po vice mi taky neni dobre. Ale 4 kapky opravdu pomahaji. Kupuji od pana Zajicka, zdravi-az. Ma i kapatka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.