Co je podle vás ideální zákusek? Nebo třeba ideální koláč? Dobře chutnající? Čokoládový? Bez cukru? Bez tuku? Nebo ten, co dobře vypadá? Ať už je vaše odpověď jakákoli, prozradím vám tu svoji. Nutričně bohatý, vyvážený a ideálně koláč s obsahem léčivých přírodních látek je ten nejlepší. Což samozřejmě znamená, aby byl bez lepku, bez nadmíry škrobů, bez přidaného tuku…to snad ani nelze zkombinovat se slovem koláč/zákusek. Anebo lze?
Příroda sama nám často nabízí spoustu nutrientů v ideálním poměru. Třeba takové sušené datle dokáží luxusně osladit koláč, aniž by vám závratně rozvrátili hladinu glukózy. Ale ony datle nejsou jen o tom, že umí všechno krásně osladit. Asi už víte, kam směřuji. Datle mají protizánětlivé účinky a jednoznačně tedy patří do protizánětlivé kuchyně. Krom svého protizánětlivého působení umí také bojovat proti oxidačnímu stresu, nádorovému bujení či cukrovce. Datle v sobě mimo jiné ukrývají minimálně 13 účinných flavonoidů jako je luteolin, quercetin či apigenin. Dále obsahují vitamíny (vitamín C, B1, B2, niacin a vitamín A), minerály (vápník, kobalt, měď, železo, hořčík, mangan, draslík, fosfor, sodík, zinek) a spoustu vlákniny. Studie zabývající se účinky datlí je dokonce nazývá jako jednu z nejlepších potravin budoucnosti. Datle vám mohou ochránit játra i ledviny potkanů před toxicitou vyvolanou chemickými látkami. Navíc datle lze zařadit mezi potenciální přírodní antihistaminika, protože redukují alergickou reakci (vyvolanou u myší alergických na roztoče, snižuje uvolňování histaminu po střetu s alergenem). Díky redukci zánětlivých pochodů při alergických procesech se zdá být také vhodnou terapií pro pacienty s alergickou rýmou. Podávání datlového extraktu také vedlo přímo ke snížení uvolňování histaminu v žaludku u modelu žaludečních vředů u potkanů (vyvolaných ethanolem), přičemž některé extrakty byly v tomto procesu stejně účinné jako protivředový lék Lansoprazol.
Když tedy smícháme ořechovou mouku (ořechy jsou skvělým zdrojem tuků a minerálů), přidáme trochu sladké datlové pasty a nakonec trochu slepíme vajíčkem, můžeme dostat skvělý protizánětlivý dezert. Zdravější, jednoduchý na přípravu, přizpůsobitelný vašim požadavkům, co se zdobení a servírování týče. Rádi byste sladší verzi na snídani? Potřete kvalitním surovým medem. Rádi byste hutnější zákusek po obědě? Potřete mandlovým máslem, dozdobte ovocem. Rádi byste doplnili během dne vlákninu? Nakrajte si ke koláči zralý banán. Trochu honosnější koláč pro návštěvy? Polijte čokoládou. Prostě si při vaření hrajte se svojí fantazií, pak vás bude vaření nejen více bavit, ale také si více pochutnáte.
Datlový koláč s vlašským ořechem
(bez lepku, bez mléka, lze úplně bez obilí, bez přidaného cukru a tuku, bez sóji)
- 1/2 hrnku (50 g) mandlové mouky (případně mandlové drtě, pokud preferujete paleo dezert, pro intenzivní chuť a při stabilizovaní můžete nahradit moukou z vlašských ořechů)
- 2 lžíce kokosové mouky
- 1/4 lžíce sody
- špetka soli
- 50-75 g Medjool datlí (pokud budete potírat domácím džemem, dejte méně)
- 3 vejce
- 1 lžíce jablečného octu (po eliminační fázi dobře tolerovaný, případně nahraďte kyselým práškovým vitamínem C)
- 1/4 hrnku nasekaných vlašských ořechů (nevhodné v eliminační fázi, nahraďte tolerovanými ořechy)
Troubu předehřejeme na 180°C a menší plech (21×21) cm vyložíme papírem na pečení.
Mandlovou drt smícháme s kokosovou moukou, sodou a solí. Medjool datle, které jsou krásně měkké a sladké, během pár minut zmixujeme v sekáčku/mixéru na datlovou pastu. Tu rozlšeháme s vejcem a jablečným octem a vmícháme suchou směs. Nakonec přidáme nasekané vlašské ořechy a hmotu rozetřeme na připravený plech. Pečeme ve vyhřáté troubě 30 minut a necháme vychladnout. Před podáváním můžeme potřít marmeládou, ořechovým máslem či třeba polít živou čokoládou. Dobrou chuť.
2 comments