Chlorella proti zánětům i alergiím

Posted by

O zelených potravinách už se toho na internetu spoustu popsalo, ať už v dobrém nebo zlém. Zajímavé je, že se velmi často tvoří dva tábory, jeden nedá na doplněk dopustit a vidí v něm spásu všech nemocí, jiní se zase postaví do silné opozice a považují vše mimo západní medicínu za nesmysl. Fanatismus nesvědčí ničemu, je dobré se na potraviny/doplňky podíváme s otevřenou myslí a zjistit, zda by zrovna pro vás mohly být nějakým přínosem. Určitě se tady nebavíme o všeléku na všechny neduhy světa, ale určitá část lidí bude ze zelených potravin profitovat, už jen díky jejich nutriční denzitě. Aneb každému zabírá něco jiného, tak proč to nezkusit, pokud na to mám dostupné finance. Samozřejmě je dobré si vždy uvědomit, že stejně jako léky mají vedlejší účinky a nejsou všechny vhodné pro každého, nemůžeme to stejné čekat přece od doplňků a případně potravin. Rozdíly a tolerance mohou být velmi osobní a záleží na vašem aktuálním zdravotním stavu a především také na kvalitě samotného přípravku. Ne všechny jsou tvořeny stejně a jelikož chybí určitá míra kontroly (jako je tomu u léků), musíte se sami snažit zjistit, kterému výrobci důvěřovat a neházet všechny přípravky do jednoho pytle.

Není Chlorella jako Chlorella?

Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa, která se dnes kultivuje především v Asijských zemích. Krom toho, že je napakovaná celou řadou výživných látek, má také velmi pevnou celulózovou stěnu, a proto si ji nemůžete doma pěstovat sami. Aby byla Chlorella vstřebatelná, je různě upravovaná, rozemletá na jemný prášek, prostě tak, aby stěna byla narušena a vy jste do sebe mohli ty skvělé látky nasát. Možná jste stejně jako já první o Chlorella slyšeli, že má skvělé detoxikační účinky a že pár tabletek před party vám pomůže zabojovat proti kocovině:)). Co se týče informací z výzkumu,  jako malinký problém vidím, že spousta studií se zabývá pouze Chlorella vulgaris, přitom na našem trhu je nejčastějším zdrojem Chlorella pyrenoidosa. Určitě se ale dá předpokládat, že do jisté míry budou mít podobné účinky, které jsou dány mikronutrienty. Zahrnuji do článku tedy obě zmiňované s tím, že se budu snažit v textu obě odlišit.

Hele ji, potvůrku:)) Zdroj: www.huffingtonpost.co.uk
Hele ji, potvůrku:)) Zdroj: http://www.huffingtonpost.co.uk

Chlorella pro zdraví

O řase s názvem Chlorella si toho na internetu přečtete vskutku velmi mnoho. Ať už je článek laděn jakkoli, nikdo jí nemůže upřít, že krom makronutrientů obsahuje také vitamíny, minerály či třeba omega-3 mastné kyseliny. To platí pro všechny Chlorelly. Není tedy divu, že ji lidé využívají už nějaký ten pátek a že se také dostala do povědomí výzkumníků. Už v roce 1975 vyšla první studie, která ukázala pozitivní efekt Chlorelly na snížení hladiny cholesterolu u pacientů po 3 měsících užívání. Pozitivní efekt na hladinu tuků v krvi bez vedlejších účinků i při dlouhodobém podávání potvrdili o necelé dvě desetiletí později. A za ta léta se postupně nasbírala evidence, že chlorella působí na více polích. Např. u kuřáků (zřejmě nejen u nich) zlepšuje Chlorella vulgaris antioxidační ochranu organismu a chrání před poškozením. Upravuje také hladiny glukózy v krvi, má antioxidační účinky a s tím související protirakovinné účinky (in vitro). Přestože odpůrci se snaží často opírat o to, že data nebyla ověřena na lidech, nové klinické studie jim to znesnadňují. Třeba jedna nová, která sledovala pacienty s nealkoholovou steatózou jater (tukovatění jater), ukázala, že podávání Chlorelly vul. opravdu zlepšuje metabolismus glukózy a další parametry. Testování užívání Chlorelly u lidí s predispozicí k nemocem spojeným se špatným životním stylem ukázalo, že hypoglykemické účinky jsou dány zřejmě už na genetické úrovni, jelikož Chlorella ovlivňuje geny zahrnuté do metabolismu tuků i glukózy. Studie na zvířatech zase naznačila, že by Chlorella mohla pomoci ženám po menopauze držet si váhu a zdravý tukový metabolismus.

Chlorella

Proti alergiím a histaminu

Ale pojďme k tomu,  co mě vždy zajímá nejvíc (a pravděpodobně i vás). V roce 2002 vyšla studie, kde se zaměřili na účinky 11 různých řas na uvolňování histaminu in vitro. Krom spiruliny (které bych se ráda věnovala jindy) se mezi testovanými objevila také Chlorella vulgaris, která stejně jako další snižovala množství uvolnění histaminu po stimulaci žírných buněk a můžeme ji zařadit mezi protialergické a protizánětlivé „potraviny“. O pár let později potvrdili protialergické působení i Chlorelly pyr. u myší. Ke stejnému výsledku u Chlorelly vul. došli vědci i o necelé dvě desetiletí později, kdy krom zabránění uvolnění histaminu u alergických myšek zaznamenali po podání antigenu také menší nárůst IgE protilátek. Jedna z novějších studií pak poukázala na možný pozitivní efekt Chlorelly vul. při léčbě atopické dermatitidy (zatím u zvířat), což je stav spojován s chronickým zánětem. Šestitýdenní dieta ukázala nejen zlepšení projevů nemoci a imunoregulaci, ale také nižší infiltraci žírných buněk do kůže.

zdroj: womenshealthency.com
zdroj: womenshealthency.com

Chlorella proti zánětu, střevním potížím i stresu

Několik studií navrhlo, že Chlorella je dobrá cesta, jak podpořit imunitu. Přestože by někdo mohl namítnout, že  protizánětlivé účinky byly dokázány pouze in vitro a u zvířat, není tomu tak docela pravda. V roce 2012 byla publikovaná klinická studie s Chlorellou vul., kde testovali vliv 8 týdnů podávání chlorelly na imunitní systém. Zjistili, že opravdu působí i u zdravých lidí imunomodulačně, tedy aktivuje NK buňky a reguluje imunitu přes Th1 buňky. Peptidy z Chlorelly se jeví jako potenciální prevence před vaskulárními nemocemi spojenými se zánětem. Co se týče zánětlivých projevů na kůži, je účinná nejen konzumace v podobě tabletek, ale také nanášení přímo na kůži. U potkanů měla Chlorella pozitivní účinky na snížení bolesti a zánětlivých markerů při zánětu močového měchýře.

V jedné studii na zvířatach s vyvolanou žloutenkou poukázali i na fakt, že Chlorella sp. chrání střevní bariéru a redukuje tak přestup bakterií a endotoxinů ze střeva a mohla by se tak uplatnit i při řešení střevních zánětů. Krom toho by také nejen HIT pacienty mohlo zajímat, že Chlorella vul. zmírňuje následky stresu a stresových situací.

Abych se tedy nemotala jen kolem té vulgaris, tak klinická studie přímo s Chlorella pyr. ukázala, že její podávání může prospět fibromyalgikům, lidem s vyšším tlakem i ulcerativní kolitidou – snižuje vysoký krevní tlak, cholesterol, zlepšuje léčení ran i podporuje imunitu.

Moje zkušenost

I já jsem se svezla na vlně zelených doplňků. Musím ale říct, že není přípravek jako přípravek a opravdu jsem v případě Chlorelly zaznamenala efekt pouze u GW (nejsem distributor ani nemám jiné finanční spojení a dokonce jsem nic ani nedostala zdarma na testování), a to především na úpravu zažívání, vylučování a celkově trávení. Tento efekt byl majoritní především při prvním 3. měsíčním balení, po pauze a znovuvyzkoušení jsem už takový efekt nezaznamenala. I tak si Chlorellu nechávám doma, protože mi pomáhá, pokud sním něco, co nemám, jím venku nebo si dám skleničku, pomáhá mi na průjem a někdy bolest hlavy. Zatímco třeba mladý ječmen od stejné firmy u mne vůbec neprošel, v některých směsích jej snesu (asi menší množství, jiný zdroj, kdoví), na Chlorellu mám jen pozitivní názor. Rozhodně si však nemyslím, že bude vhodná či spásná pro všechny a za každých podmínek. Přece jen obsahuje spoustu proteinů, což může být u určitých jedinců spojeno s alergií, stejně tak se velmi liší jednotlivé druhy (a bohužel vám nezbývá, než výrobci důvěřovat, že se jedná o Chlorellu vul. nebo Chlorellu pyr., přitom klidně může použít něco jiného), může se lišit míra kontaminace, kvalita, skladování atd.

Pokud zavádíte jakýkoli přípravek, nezapomeňte postupovat velmi opatrně, celkově se postupné zavádění doporučuje i ostatním uživatelům, HIŤák by měl být ještě opatrnější a začít klidně na 1/4 tabletky denně, zvláště pokud je ve stavu, že reaguje na vše nové (a je tedy potřeba pracovat i s pojmy jako orální tolerance a hledat příčiny v reakci jinde než v histaminu). Jinak na internetu dnes najdete různá srovnání Chlorelly na trhu, které vám může pomoci ve výběru (zde, zde).

chlorella-2

11 comments

 1. Po roce jsem si zase koupila GW Chlorellu. Úplně jsem zapomněla jak jsou ty tablety hnusný, když se rozžvýkají…:)).

 2. Chlorellu nemôžem kvôli užívaniu Warfarinu, jej vysoký obsah vitamínu K je pre mna riziko. Chcem skúsiť spirulinu, má to porovnateľný účinok?

  1. Spirulina má trochu jiné účinky, ale také skvělé, doporučuji ozkoušet (jako vždy pomaličku). Používala se i jako doplněk pro NASA astronauty:)) Snižuje uvolňování histaminu ze žírných buněk, tedy působí také protialergicky i imunomodulačně, určitě se k tomu dostanu:). Pozor na kvalitu, na trhu je více druhů, hodně protialergických studií bylo děláno s S.maxima.

 3. Dobrý den, milá Kašulko.
  Jsem přešťastná, že jsem se dostala na Váš perfektní, nepřekonatelný webík. Nebudu se nijak rozepisovat, netřeba, jste totiž POKLAD nás všech, kterým tímto moc a moc pomáháte. A tím je řečeno vše.:-)
  Jen nechápu – z úhlu mého pohledu :-)- jak to všechno stíháte, jste vzdělaná, inteligentní….prostě bezva. Děkuju Universu za Vás !!!
  Přeju pevné nervy a pevné zdraví !!!

  Iva z HK

  1. Mooooc děkuji, taková slova zahřejí u srdce:)). Nebudu lhát, někdy to není jednoduché, ale když pak člověk dostane takhle milou zprávu……

 4. Z pohledu tradiční čínské medicíny „zelené“ produkty mají chladivou povahu, takže pokud vám bude vyhovovat, je užívání vhodné spíše na jaře a v létě, přes podzim a zimu je lepší dát si pauzu

 5. Moc díky za zajímavý článek! Jen se chci zeptat, jak je to s těmi řasami – ve švýcarském seznamu jsou na „trojce“ kvůli vysokému obsahu jódu. Jak je to tedy s jódem a HIT? Děkuju 🙂

  1. Určitě je dobré zmínit, že chlorella obsahuje oproti jiným řasám velmi nízkou hladinou jódu.
   Ale jinak je to zajímavá otázka. Jód by měl být podle některých zdrojů histaminovým liberátorem. V první řadě je potřeba si uvědomit, že jód v těle potřebujeme tak jako tak a je tedy jasné, že ne každý jód uvolňuje histamin ze žírných buněk, to bychom byli pod neustálou palbou, otázka pak je, jakou roli hraji uměle přidávaný jód a pak jód přirozeně obsažený (a tedy v kombinaci s dalšími stovkami látek). Dokonce jsem viděla studii, kde naopak studovali inhibici vylučování histaminu jódem obohacenými vajíčky, tedy v některých případech pokulhává i ona teorie o liberačních účincích jódu (především v potravinách). O tom jódu se začalo mluvit např. v době, kdy se zjistilo, že jodová kontrastní látka pro MRI vyšetření uvolňuje histamin, myslelo se, že kvůli jódu,ale pak prokázali, že stejný efekt má kontrastní látka bez obsahu jódu a tedy ony účinky nejsou zřejmě jódem, ale jinými jevy pro tento typ látek pro MRI vyšetření. V roce 2015 pak vyšel článek ve francouzštině, který právě pojednává o tom, že reakce na jódová kontrastní media a jídlo bohaté na jód (mořské plody) není kvůli jódu, ale z jiných zdrojů (a že např. ani reakce na kontrastní jódová média nepředurčuje reakci na jiné jódové léky). Vyloženě vliv potravin bohatých na jód ve vztahu k jódu a uvolnění histaminu nikdo nestudoval, proto tento zákaz poměrně pokulhává. Je to stejné jako s folátem, kyselina folová jakožto umělý produkt je něco jiného, než přirozeně obsažený aktivní folát, který potřebujeme pro správné biologické funkce. Stejně tak jód potřebujeme pro funkci štítné žlázy a jeho konzumace u nás poměrně pokulhává, samozřejmě je otázka, když smícháme nějaký jodid se solí (jodizovaná sůl, tedy vlastně zpracovaný uměle vyrobený produkt, který není při HIT vhodný), zda tělo bude reagovat stejně, jako na mořskou vodu, kde je složení rozmanitější a tedy dost možná zdroj přirozenější.

   1. Děkuji za vyčerpávající odpověď 🙂 Takže nezbývá než na sobě vyzkoušet 🙂 Mně byl jód doporučován hlavně v těhotenství kvůli štítné žláze a i teď bych ho měla brát. A určitě bude lepší přírodní zdroj, Hezký den 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.