Slzovka obecná aneb Jobovy slzy v boji proti alergii a zánětu

Posted by

Zatímco spousta z vás už jistě slzovku vyzkoušela, já jsem se k ní dostala až nedávno. Dnes už je k dostání nejen zrno samotné, ale také mouka, takže se člověk může bujaře pustit do experimentování a tak trochu si rozšířit jídelníček. A zase o kousek ozdravit:). Slzovka se totiž řadí mezi potraviny, které vám pomohou proti alergiím, zánětu i dalším neduhům.

IMG_8639

Slzovka obecná neboli Jobovy slzy (Coix lacryma-jobi, také hato mugi, adlay nebo adlai) je tropická obilnina z čeledi lipnicovitých. Její semena jsou bezlepková a obsahují přes 10 % vody, 52 % škrobu, přibližně 18 % bílkovin a 7 % tuku (to je podle wiki:)). Tradiční čínská medicína a makrobiotická strava ji zná již dlouho a využívá ji pro podporu funkce sleziny a močového měchýře, potlačení artritidy či třeba potlačení průjmu a alergií. Zrno se využívá celé do různých pokrmů, jako mouka nebo se povaří a používá jako zdravý nápoj. Koho by v tuto chvíli odradilo to, že se jedná o alternativní medicínu, pak by měl ještě vytrvat. Dnes už totiž máme také vědecké studie, které poukazují, že slzovka dokáže redukovat akumulaci tuků, chrání proti látkám, které stimulují rakovinné pochody, proti virovým infekcím, redukuje alergie, rozvoj aterosklerózy i osteoporózy. To už možná stojí za vyzkoušení, co říkáte?

IMG_8637

Jobovy slzy v boji proti alergiím a zánětu

Samozřejmě jako vždy, protialergické působení mě dokáže nadchnout. V roce 2003 testovali účinek slzovky u myší, kterým byla vyvolána alergie. Podání slzovky snížilo produkci specifických IgE proti antigenu, vedlo ke změně produkce zánětlivých cytokinů (tepelná úprava nezměnila tuto schopnost) a posunutí Th2 dominance k Th1 (potvrzeno v další studii z roku 2012). Slzovka tak může být účinná při řešení nejen potravinových alergií. Když testovali extrakt ze slzovky in vitro, zjistili, že přímo inhibuje degranulaci žírných buněk a následně uvolňování zánětlivých cytokinů v pozdější fázi alergického zánětu (účinek mimo jiné přisuzují také luteolinu, o kterém jsem vám již psala). Účinek na snížení uvolňování histaminu byl potvrzen ve více studiích. I další in vitro experimenty ukázaly, že protizánětlivé účinky jsou široké a podávání vede např. i ke snížení aktivity COX-2 enzymu (což je mechanismus účinku některých NSAID léků). Ono se vlastně není tak čemu divit, jelikož slzovka má vysoký obsah fenolických látek a flavonoidů, které jsou často spojovány s protizánětlivými pochody. Mezi flavonoidy najdeme ve slzovce také quercetin a především větší dávku rutinu, takže ti, kdo netolerují pohanku, by mohli využít slzovku jako adekvátní náhradu.

IMG_8636

Jobovy slzy pro zdravá střeva

Je určitě také dobré zmínit, že slzovka obsahuje fruktooligosacharidy, nebo-li FOS, které jste možná mohli zahlédnout u vašich probiotik. Slouží jako prebiotika, tedy výživa pro potřebné bakterie. Mimo to však FOS ze slzovky vykazují antioxidační účinky (srovnatelné s vitamínem C). Právě ony účinky na snížení cholesterolu jsou mimo jiné spojovány s tím, že slzovka dokáže vracet do rovnováhy střevní bakterie (především ty druhy, které jsou spojeny s metabolismem tuků).

IMG_8635

Jobovy slzy proti rakovině, obezitě i osteoporóze

Jako velmi účinná se slzovka jeví k prevenci a boji proti rakovině. Ničí rakovinné buňky jater, plic a střeva (využití v léčbě rakoviny tlustého střeva se rýsuje), žaludku a dalších orgánů. V dvojitě zaslepené klinické studii zjistili, že pacienti, kteří dostávali extrakt z perikarpu zrn slzovky, měli menší výskyt poškození kůže radioterapií. U obézních potkanů dokázal olej ze slzovky snížit abdominální tuk a obsah lipidů v krvi (včetně cholesterolu) a naopak zvýšit antioxidační ochranu a kapacitu a slzovka tak může mít významný ochranný efekt před rozvojem kardiovaskulárních nemocí. Stejně tak může pomáhat snižovat zvýšenou kyselinu močovou v krvi.

Na neuroendokrinní efekt slzovky poukázali vědci, když zkoumali mechanismus, jakým bojuje slzovka proti obezitě. Methanolový extrakt slzovky působí také obecně na endokrinní systém a snižuje hladinu progesteronu i estradiolu v krvi a také snižuje uvolňování testosteronu (byla bych tedy opatrnější např. v těhotenství). U nás se často člověk dostane jen k loupanému semenu, ale třeba takový extrakt ze slupek slzovky může velmi účinně snižovat bolest při menstruaci. Na druhou stranu je nutno zmínit, že slzovka snižovala riziko osteoporózy u myší po odstranění vaječníků a může tedy v tomto smyslu prospívat.

IMG_8330

Už jste slzovku vyzkoušeli? Co na ni říkáte?

One comment

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.