Vařit a stravovat se rozmanitě má jednu menší nevýhodu – doma se vám hromadí potraviny, které vždy musejí nějaký čas počkat, než na ně zase přijde řada. Pro člověka to má samozřejmě velké výhody, protože si rozmanitostí zajistí lepší příjem všech potřebných živin, ale také případně omezí potenciální alergeny, o kterých zatím ještě neví. Jen pak stráví více času tím, že prochází pravidelně potraviny a kontroluje, co je ještě použitelné a co už raději neriskovat (nebo darovat svým neHIT přítelům).
U mě takhle na druhou kolej často putují některé obiloviny, ale samozřejmě občas na ně přijde řada. Třeba teď na mě vypadl zbytek instantní polenty. A co s ní? Ideálně smíchat ji s nějakou jinou obilovinou, která bude mít protizánětlivé a protialergické účinky a celé jídlo tak dostane jiné grády (tedy potenciál). Takže padla volba na slzovku. K tomu jsem přidala krásně čerstvé lišky (jako ty houby, aby si někdo nemyslel). Samozřejmě lišky jakožto houby musíte vybírat čerstvé (nekontaminované plísní). Jsou nejen zdrojem vitamínu B12, ale také draslíku, fosforu, sodíku, vápníku, zinku železa, mědi, manganu i kobaltu. Stejně jako další houby obsahují glukany, které stimulují imunitu. In vitro experimenty s methanolovým extraktem z lišek ukázaly protirakovinné účinky, potenciální účinky proti zvýšenému tlaku a stejně tak antimikrobiální účinky. Stejně tak další in vitro experimenty prokázaly antioxidační účinky, které jsou velmi důležité při celé řádce nemocí včetně zánětlivých. Lišky obsahují také různé fenolové sloučeniny a organické kyseliny, které jsou spojovány s protizánětlivými účinky. V liškách, které konzervovali v olivovém oleji, dokonce detekovali luteolin (ten už znáte pro jeho protialergenní působení) či apigenin a naložení hub do olivového oleje se tak zdá být výhodné.
Tak to bychom měli dvě skvělé suroviny, už jen přidáme protizánětlivé koření a nakonec trochu rostlinné smetany. Uvaříme, zapečeme, podáváme. Hodí se jako snídaně, hlavní jídlo i večeře, v pohodě sbalíte na cestu do mističky. Ale nejlepší je ještě teplý s čerstvým salátkem. A co vy? Máte nějaký oblíbený recept se slzovkovou či liškami?
Pečená polenta s liškami a slzovkou
(bez lepku, mléčné bílkoviny, vajec, ořechů)
- 1 hrnek instatní polenty (170 g)(pokud nesmíte kukuřici, zkuste zapéct s jáhlami a vejcem ála jáhlovník:)
- 100 g slzovky (předem namočené na 12 hodin)
- 100 g čerstvých lišek
- 1 cibule
- 1-2 stroužky česneku (pokud máte slabší z dovozu, použijte klidně více)
- 1-2 lžíce ghí (dává specifickou chuť, ale můžete použít jiný tolerovaný tuk, ale nějaký tuk určitě přidejte)
- 1 lžička mleté kurkumy
- špetka mleté papriky
- 200 ml rostlinné smetany (rýžové)
Nejdříve připravíme slzovku, kterou si předem na 12 hodin namáčím, aby se uvařila rychleji. Poté ji uvaříme do měkka, může to trvat něco mezi 45-60 minutami, proto je rychlejší připravit ji v tlakovém hrnci, pokud jej máte. Lišky dobře omyjeme a nakrájíme na drobno, cibuli nakrájíme na tenké proužky. V hrnci rozehřejeme 1 a 1/2 hrnku vody společně s ghí, solí, kořením a nadrceným česnekem. Jakmile voda přijde k varu, vmícháme rychle polentu a stáhneme z ohně. Jakmile se vsákne voda (což bude velmi rychle), vmícháme opatrně smetanu a nakonec nasekané houby, slzovku a cibuli. Přesuneme do formy na pečení (pekáček nebo třeba koláčová forma o průměru 22 cm) a pečeme při 160°C 30 minut. Dobrou chuť.