Protizánětlivé a antihistaminní rostliny – část 5.

Posted by

Není snad ani možné, že už nám vychází 5. část vašeho oblíbeného seriálu článků zaměřeného na rostlinky/bylinky, které pomáhají stabilizovat žírné buňky, tedy zabraňovat uvolňování histaminu, bojovat proti zánětu a většinou jejich účinky tyto dvě podmínky dalece přesahují. Některé mohou být kontroverzní, některé znáte a jiné jsou pro nás spíše exotické. Vždy nezapomeňte prozkoumat, jestli vám nemohou vadit kvůli zkříženým alergiím a nezapomínejte začínat pomaličku. Naštěstí ta nabídka je natolik pestrá, že pořád máte z čeho vybírat. Nebo už jste si svého favorita vybrali?

Bakopa drobnolistá (Bacopa monnieri): Bakopu možná někteří znáte spíše jako brahmi a možná jste ji viděli jako ajurvédský čaj, v tobolkách nebo třeba jako ajurvédskou kávu v kombinaci s čekankovým kořenem. Nejdříve mě zaujalo, že jedna studie poukázala na to, že by bakopa mohla mít stabilizační účinky na žírné buňky. V dané studii zjistili, že methanolový extrakt je stejně účinný jako kromoglykáty, efekt pro ostatní extrakty byl menší. Otázka je, jak je na tom třeba celá rostlina. Každopádně studie potvrdily, že má protizánětlivé účinky (zde), a to zřejmě včetně protizánětlivých pochodů v mozku (zde). Co by mohlo histaminiky zajímat, je fakt, že má také antibakteriální účinky, snižuje stres a zlepšuje náladu  a v neposlední řadě působí i v případě chronické bolesti (účinky srovnatelné s morfinem). Zajímavé je, že podávání bakopy je podle studií bezpečně i u dětí, může zlepšovat verbální i visuální paměť a zlepšovat hyperaktivitu a pozornost u dětí s ADHD.

Zdroj: https://www.zahradnictvikruh.cz

Andělika čínská (Angelica sinensis): Na anděliku jsem narazila při procházení bylinek na úpravu ženských hormonů. Jedná se o běžně používanou bylinku v čínské medicíně, kde je označována také jako Danggui. Podporuje cirkulaci krve, pomáhá při krevních chorobách a při menstruačních poruchách jako je ztráta menstruace či nepravidelný menstruační cyklus. Studie ukázaly, že působí proti ateroskleróze, vysokému tlaku, jako antioxidant, ale především i jako protizánětlivá bylinka. V jedné studii s akutním zánětem zjistili, že při vyvolání zánětu dochází mimo jiné k navýšení histaminu. Po podání těkavého oleje z anděliky došlo ke snížené hladiny histaminu na normální úroveň (stejné výsledky ověřili o dva roky později), což by z anděliky dělalo super protihistaminového bojovníka i v případě silnější reakce.

Zdroj: http://tajemstvizdravi.cz

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica): Kopřiva patří mezi ty spornější bylinky, protože na jednu stranu víme, že se již dlouhá léta používá na léčbu alergií, tedy na zabránění uvolňování histaminu, na druhou stranu víme, že ve svých žahavých chloupcích obsahuje právě histamin. Kolik je ho však v sušených listech, případně zda záleží na věku a přípravě, zda se uvolňuje histamin z listů do vody při vaření čaje atd, o tom nám již informace chybí. Je také možné, že budete reagovat na kopřivu alergickou reakcí (je rychlejší než HIT). Je tedy na zvážení, zda se vaším hlavním problémem zdá být histamin v potravinách, nebo naopak reagujete hlavně na potraviny, které podle výzkumu nemají obsahovat histamin a vaše reakce pak nepřichází z histaminu ukrytého vevnitř v rostlině, ale z nějaké alergie nebo intolerance, kde je majoritním zdrojem histamin z vlastních buněk. Každopádně v obou případech budete chtít zvážit (i v závislosti toho, jak moc jste stabilizovaní). Kopřiva totiž funguje přímo jako antihistaminikum pro H1 receptor (tedy stejně jako všechny ty zyrtecy, aerius atd), inhibuje degranulaci žírných buněk a tedy brání uvolnění histaminu a v neposlední řadě dokonce inhibuje přímo syntézu zánětlivých molekul, které mohou hrát roli při alergii. Z toho pramení také její protizánětlivý potenciál, jelikož snižuje produkci zánětlivých enzymů a syntézu prostaglandinu D2. Není se čemu divit, je totiž plná quercetinu:). Kopřiva má tedy protizánětlivé a antioxidační účinky, antibakteriální účinkypomáhá hojit rány, protirakovinné účinky, chrání proti zánětu při astma či pacienty s diabetem protikardiovaskulárním komplikacím.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/

Potočnice lékařská (Nasturtium officinale): Potočnice u nás byla dříve nazývána také řeřicha potoční, což odpovídá její ostré chuti, která dodá velmi zajímavou chuť nejen salátům. U nás není tak rozšířená, patří mezi chráněné rostliny a pěstování může být trochu náročné. Na druhou stranu se jedná o rostlinu, která má spoustu zajímavých minerálů a vitamínů. Ale krom toho umí i něco dalšího. Co mě zaujalo jako první je fakt, že potočnice, anglicky zvaná a prodávaná pod názvem watercress, obsahuje přírodní látky, které dokáží stabilizovat žírné buňky. Zatímco v tradiční medicíně je známa jako lék na vysoký krevní tlak a glukózu v krvi (potvrzeno i studií) či renální koliky, věda potvrdila protirakovinné, antioxidační účinky a ochranu jater. A k tomu samozřejmě protizánětlivý účinek, který ukázali na karageenanem vyvolaný zánět, který je obvykle doprovázen uvolněním histaminu.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org

 

4 comments

 1. Hezký den. Trochu odbočím a zeptám se. Aktuálně řeším co si dát na suchý kašel, takové to škrabkání v krku a pálení a bolest na průduškách. Jsou to viry a bakterie. Vím, že to nemám od nachlazení, ale je to infekční. Všude je v kapkách alkohol. Ideální by byl Mucosolvan, ale bohužel mi ambroxol inhibuje histamin a je to vidět i na stolici co to dělá. Co užíváte vy, pokud už saháte po „tvrdších“ lécích a jdete třeba do lékárny. Děkuji a třeba to pomůže i jiným. Existuje nějaký roztok, nebo kapky, které neinhibují histamin a neobsahují alkohol?

  1. Za mě teda musím přiznat, že moc nevím, poslední roky se mi povedlo nákazu průdušek zkrotit zázvorem a průduškovým čajem (i když jsem to ani nečekala). Pokud ale člověk potřebuje něco silnějšího, poradila bych se primárně v lékarně, přece jen oni by měli vědět nejvíce. U kapek je problém alkohol, u sirupů je problém to, že jsou obvykle plné konzervantů, které při HIT vadí, nebo umělých aromat. Viděla jsem průduškový sirup pro děti (s krtečkem), pokud někdo toleruje kys. citrónovou a citrónovou šťávu (přece jen v té jedné dávce to nebude velké množství), tak třeba by ve větším množství zabral. Případně pak zkusit zvolit tablety, které neobsaují alkohol ani dané konzervanty (stoptussin tablety obsahují jiné léčivé látky než ambroxoli, který se při HIT nedoporučuje, případně pak krátkodobě Erdomed na předpis od lékaře). Ono je to na druhou stranu dost sporné i s ambroxolem, jelikož jsem nedohledala původ informace, že by měl ambroxol blokovat DAO nebo nějak negativně ovlivňoval histamin, neustále se to všude jen opisuje, ale nikde neexistuje odkaz na nějakou studii, oproti tomu existuje důkaz, že ambroxol stabilizuje žírné buňky a působí proti uvolňování histaminu (https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs000110050421), je zvažován mezi léky na léčbu poruchy aktivace žírých buněk a tedy i potenciálně HIT.

   1. Děkuji za odpověď. Nakonec jsem zůstal u mucosolvanu a beru jej, ale beru ho pouze 2x denně. Už je to lepší.
    Něco mi to dělá se zažíváním, ale ono to může být i od jiné látky než od ambroxolu. V knížce http://www.martinus.cz/?uItem=83778 je stránka léků, kterým bychom se asi zřejmě měli vyhnout, nebo jsem to špatně pochopil, nevím? Je tam právě uveden i ten ambroxol.
    Je to asi nějaká viroza, co mám. Pořád se potím i bez pohybu v klidu a ve dne. Jsem úplně bez teploty. Zkoušel jsem čaje vilcacoru, železník a ještě další slizovité čaje a nepomohlo mi to. Kloktání, taky ne. Zázvor nemůžu, ten mi hrozně vadí, nevím proč. Vitamíny na to nestačí. Erdomet jsem již dříve bral, ale ten beru, až když je teplota a nejhůř. V lékárně Vám toho moc neprozradí. To co jste mi poradila tady by nebyli schopni. Dokonce mi nepomohl ani ten bioparox, který ještě mám v zásobě. Mě totiž nic nedělá, myslím tím vedlejší účinky. Celkem vždycky mi pomohl, ale teď to bylo bez efektu. Tak jsem na tom Mucosovanu. Ještě mi trochu pomohlo vaporizovat https://www.royalqueenseeds.cz/119-northern-light.html.
    Snad tu zimu zvládnu:-) Děkuji

    1. Právě proto to zmiňuji, už léta letoucí všichni opisují, že ambroxol je inhibitor enzymu DAO, ale já jsem prohledávala literaturu 30 let zpět a nemůžu tuto informaci najít, ani vědecké publikace a knihy neuvádí citaci na tuto informaci přímo. Naopak jsem v literatuře na léčbu poruch spojených s histaminem našla ambroxol jako potenciální lék, což mě zaujalo, a literatura opravdu ukazuje, že on blokuje uvolňování histaminu v těle a je tedy pro lidi s poruchami metabolismu naopak léčivý. Trochu se bojím, že je to jako se seznamy nízkohistaminových potravin, které se často nezakládají na pravdě a vědecká literatura často ukazuje na opačné účinky. Na druhou stranu citlivost na jakékoli medikamenty musí být vždy určeny u dané osoby, ať už má HIT nebo nemá, každý tolerujeme léčiva jinak (závisí na spoustě faktorů). Ale jak píšete, v sirupu je umělé sladidlo, konzervant a umělé aroma, a to vše může klidně vadit (zvláště na zažívání). Možná bych zkusila si na příště (snad nebude) zajistit mucosolvan tablety, zda nebudou tolerované lépe. Jinak neúčinnost bioparoxu opravdu poukazuje spíše na virové onemocnění, možná by pomohly i protivirové esenciální oleje do aromalampy nebo prostě do prostoru, přece jen ony silice se často vstřebávají i při dýchání. Oni předci věděli, proč se třeba kadidlem nešetřilo, zvláště v nějaké době epidemií:).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.