Recenze: Když si blogeři plní sen v kuchařce a recept na ovocný krambl

Posted by

Když se před nějakou dobou objevil na Hithit jeden projekt, který měl podpořit bloggery ve vytvoření a vydání jejich kuchařky, hned jsem zbystřila. A když jsem zjistila, že se jedná o autory blogu Kitchen story, neváhala jsem ani minutu a přispěla s tím, že kniha bude určitě moc hezká. A také že je. Pravda je, že spoustu receptů už doma dělám nebo je třeba nevyužiji, ale hřeje mě, že jsem mohla podpořit krásný projekt a plnění snu jiných bloggerů. Myslím, že Jirku a Mariku není ani potřeba představovat, jelikož každý, kdo sledujete trochu té blogové scény už o tomto páru slyšel. Oba vždy velmi rádi vařili a nakonec se jejich koníček rozrostl v hojně sledovaný blog. Určitě se na něj koukněte, najdete tam spoustu receptů, hezkých fotek a inspirace nejen na cestování. A když už tam budete, nezapomeňte si koupit jejich kuchařku.

Vaření sice byl velký koníček, který přerostl v práci. Pak ale Jirkovi diagnostikovali Crohnovu chorobu a manželé přemýšleli, že kvůli těmto omezením s blogem i přestanou. Ale nakonec to nevzdali a začaly přibývat také recepty bez laktózy a lepku, a spoustu takových receptů najdete také v knize. Myslím, že většina histaminiků si v tuto chvíli řekne, že lepek a laktóza oproti histaminové intoleranci nic není, ale mělo by to být pro vás povzbuzení, že všechno jde překonat, když se chce. A zdravotní omezení by vám nemělo zabránit v tom, co děláte rádi.

Práce na kuchařce zabrala celý rok a reflektuje každé roční období. Jde vidět, že je dělána s láskou, že je plánovaná a chce zachytit nejen jídlo samotné, ale hlavně tu atmosféru kolem jeho přípravy. Krom fotografií jídla zde najdete i momenty z oslav, výletů a krásné přírody. Nějak se to vše prostě doplňuje a naplňuje to, co od své kuchařky slibovali. Na začátku najdete nějaké poznámky k méně známým surovinám, které v knize využívají, a pak už se můžete pustit do vaření. Spousta receptů je bez lepku a laktózy, ale najdete také recepty ze špaldové mouky či třeba s máslem. Začneme samozřejmě jarem. Krom zajímavých jarních receptů zde najdete také recepty ze svatebního menu nebo recepty na líné dopoledne. Ať už jste milovníci lehké zdravé snídaně nebo raději slanou klasikou se slaninou, najdete si své. Léto vám nabídne recepty na zahradní slavnost, a to nejen na jídlo, ale třeba i na letní drinky. Zjistíte, které recepty se vám budou hodit na chalupu u lesa a pokud jste milovníci ryb, oceníte kapitolu na rybí recepty. A pak už tu máme podzim, který je plný divočiny (na své si přijdou tedy milovníci divokého masa), uvaříte recepty z podzimní sklizně. Dýňová polévka, ořechová bábovka či třeba mřížkový koláč, každý si najde nějakou dobrůtku. A kdyby náhodou bylo chladno jako tento podzim, najdete kapitolu receptů do psího počasí. V zimním menu nemohou chybět přípravy na Vánoce a pak samotné sváteční recepty. A nakonec najdete pár receptů na ty velké oslavy s přáteli a rodinou, které nás na konci roku často čekají. Kdyby vám chybělo něco ze základních receptů jako je recept na bylinkovou sůl, domácí majonézu, zeleninový demi-glace či přepuštěné máslo, najdete je na konci knihy také.

Přestože Jirka s Marikou jsou zkušenými kuchaři, kuchařka poslouží i začátečníkům a všem, kdo se teprve v kuchyni začínají otáčet. A vlastně i těm, kdo chtějí začít s trochu zdravější kuchyní, ale nechtějí přestřelit začátek. Recepty nejsou prezentovány jako zdravé nebo sledující nějakou dietu, jsou prostě běžnými recepty, jejichž chutě lidé znají, ale přitom jsou pořád o kus zdravější než ty běžné. Naučíte se přirozeně používat některé bezlepkové mouky lehce dostupné v každém našem obchodě nebo pracovat se špaldovou moukou. Najdete zde recepty s rybami či divočinou stejně jako ty přirozeně veganské, najdete zde recepty sladké i slané, malé i velké, na jídlo i na drinky. Řekla bych, že kuchařka tak jen dovršuje pečlivou práci na blogu a ukazuje, že si její tvorbu autoři opravdu užili. A že díky externí podpoře si ji mohli udělat tak, jak sami chtěli, a ne jak chtěl vydavatel.

Kniha je plná hezkých receptů a já si nakonec pro představení vybrala Crumble z letního ovoce. Ale jelikož už není léto a jelikož pár z vás by si mohlo stěžovat, že to a to netoleruje, zvolila jsem to, co zrovna bylo dostupné, abych vám ukázala, že si můžete ovoce klidně zaměnit podle vlastní tolerance. Sami autoři receptu vás k tomu nabádají, protože krambl bude fungovat z jakéhokoli sezónního ovoce nebo prostě toho, co vám dozrává na zahrádce. Také jsem zaměnila pohankovou mouku za pohankové vločky, trochu ubrala na cukru, protože moje ovoce bylo sladší, prostě poměr surovin si lze krásně upravit. Příprava vám zabere 10 minut, budete péct 30-40 minut a pak už si můžete pochutnávat. Výborný je ještě teplý, zvláště v zimních měsících.

Crumble z letního podzimního ovoce

Ovoce

  • 750 g hrušek na kostičky (cca 1 kilo před očištěním)
  • 75 g čerstvých nebo mražených brusinek
  • 50 g čerstvého či mraženého rakytníku

Drobenka

  • 100 g studeného másla
  • 100 g pohankových vloček
  • 50 g sekaných mandlí
  • 40 g kokosového cukru (80 g při kyselejším ovoci)
  • 1 lžíce rumu nebo brandy
  • špetka soli

Troubu předehřejeme na 180°C. Přichystáme si formu (kruhová 22 cm).

Ovoce omyjeme, hrušky zbavíme jadřince a nakrájíme na drobné kostičky. Smícháme s rakytníkem a brusinkami. Přesuneme do formy.

Ingredience na drobenku smícháme a ideálně ručně prohněteme. Vzniklou drobenkou bohatě zasypeme ovoce. Pečeme 30-40 minut než drobenka zezlátne. Dobrou chuť.

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.