O moruši, mesquite prášku a fících a recept na Protialergické raw kuličky s moruší

Posted by

No jo, kuličky nesmí na Vánoce chybět. A určitě je vám jasné, že jdou udělat mnohem zdravěji než jste kdykoli předtím mysleli. Žádné obiloviny, vajíčko, mléko a také žádný přidávaný tuk nebo cukr. Některé suroviny prostě mohou tělu dodat spoustu nutričních látek (samozřejmě musíte vybírat kvalitní suroviny, pouze z kvalitních surovin můžete vytvořit kvalitní dezert). Tak šup, začněte koulet, ať můžete mlsat:).

IMG_6054

Jak sami možná víte, datle byly dlouho spornou potravinou, ale nakonec se jejich bezpečnost z pohledu HIT potvrdila. Navíc se jedná o přírodní stabilizátor žírných buněk (působí proti uvolňování histaminu ze žírných buněk). Podobné účinky ve smyslu těch protizánětlivých má také indický ženšen a meruňky.

S moruší proti alergii i osteoporóze

Kořeny moruše bílé jsou známé pro své antidiabetické (hypoglykemické) účinky, schopnost chránit ledviny a protizánětlivé působení. Krom protizánětlivých schopností má kůra kořene také protirakovinné působení (in vitro). Protizánětlivé účinky vykazuje celá rostlina (chrání mimo jiné makrofágy při endotoxinem indukovaném zánětu). Obsahuje resveratrol, o kterém se snad nemusím ani zmiňovat. Každopádně ten po izolaci z moruše bílé vykazuje silné protizánětlivé účinky. Krom protektivního působení díky vysoké hladině antioxidantů takézabraňoval tvorbě žaludečních vředů u potkanů. Co by vás mohlo zajímat mnohem více je antihistaminní efekt moruše bílé. V jedné ze studií ukázali, že podání extraktu z moruše myším vede ke snížení prostaglandinu E, IgE protilátek a také histaminu v plazmě. Extrakt  z moruše bílé také dokázal zabránit vzniku/ redukovat atopickou dermatitidu u myší vyvolanou roztoči. Krom samotných plodů by vás mohla zajímat také kůra z kořene, která sama o sobě vykazuje efekt na stabilizaci žírných buněk, a tedy proti uvolňování histaminu. Zajímavé je, že naopak listy moruše bílé zvyšují histidindekarboxylázu v určité části mozku myší (a tedy zajišťují přísun histaminu v dané oblasti), což má za následek účinek proti úzkosti. Naznačuje, že histamin a jeho působení přes H3 receptor je pro nás podstatný, a v případě nedostatku histaminu v mozku můžete pociťovat úzkost až paniku). Zatímco mléčné výrobky vás od osteoporózy nemusí ochránit (naopak vysoký příjem mléčných v dětství může přispívat častějšímu výskytu rakoviny střeva v dospělosti, rakovině vaječníků u žen či vzniku Parkinsonovy choroby), moruše bílá vám v tomto směru může pomoci – působí proti osteoporóze u myší. Zajímavé je také to, že dokáže ochránit proti poškození mozkových buněk vyvolaném glutamáty.

Mesquite jako konzervant

Mesquite prášek, jeden z dalších peruánských pokladů, používám občas pro jeho karamelovou a sladkou chuť. Je to samozřejmě zdroj vitamínů, minerálů, bílkovin i vlákniny. Přestože tento prášek není přímo protialergický, obsahuje alkaloid, který je schopen zabránit růstu mikroroganismů (včetně kandidy) a může tedy potencionálně konzervovat náš výrobek proti kontaminaci a následné tvorbě histaminu bakteriemi. Jiný alkaloid pak působí jako přírodní inhibitor acetylcholinesterázy a mohl by tak hrát významnou roli v léčbě Alzheimerovy choroby. Na mesquite prášek by si měli dávat pozor alergici na fazol měsíční, jelikož může docházet ke zkříženým reakcím.

Óda na fíky

Fíky jsou díky obsahu fytonutrientů využívány v tradiční medicíně pro léčbu zánětu, rakoviny a žaludečních problémů po dlouhá léta. Ve skutečnosti dokáží mnohem více. Působí proti rakovině, chrání játra, snižují glukózu i lipidy v krvi, působí antibakteriálně a proti plísním, snižují teplotu (stejně účinně jako paralen) a působí také proti křečím (díky svům účinkům jsou vhodné při řešení problémů se střevní motilitou a při zánětlivých onemocnění střev). A jako třešinka na dortu –  mají imunomodulační účinky. Na tropické ovoce včetně fíků by si měli dávat pozor pacienti s alergií na latex!

IMG_6056

Při testování nových potravin vždy prosím dbejte na to, abyste zkoušeli jednotlivé složky postupně a izolovaně. Můžete mít totiž alergii na kteroukoli potravinu a dopředu vám tuto alergii nebo intoleranci nemůže nikdo vyloučit. I když surovina neobsahuje biogenní aminy a stabilizuje žírné buňky, osobní tolerance se může lišit. Nezapomínejte, že všechny sušené plody musí být bez siřičitanů a dalších éček, které degranulují žírné buňky a způsobují uvolňování histaminu v těle. I přes nákup kvalitních surovin doporučuji promývat tekoucí vodou a případné namáčení po určité časové intervaly. U ořechů dosáhnete deaktivace antinutričních látek a zvýšíte jejich strvitelnost, u ovoce můžete částečně odstranit možnou kontaminací plísněmi. Plody pak lze nechat uschnout znovu na topení (případně v sušičce) a vy eliminujete možné zbytečné reakce.

Protialergické raw kuličky

 • 1/2 hrnku (50 g) vlašský ořech (nebo více mandlí, pokud netolerujete vlašský ořech)
 • 1/2 hrnku (70 g) mandle
 • 1/2 hrnku vypeckovaných datlí (cca 70 g, použila jsem Crown)
 • 95 g sušených nesířených meruněk
 • 20 g sušené moruše
 • 30 g sušené fíky
 • 1 lžíce mesquite prášku
 • 1 lžíce ashwagandha prášku (indický ženšen)
 • 1 lžíce studené vody
 • možno přidat 2 lžíce nepraženého kakaa (zkoušela jsem obě verze, obě jsou dobré, i bez kakaa)
 • mletý kokos se špetkou skořice na obalení

 Mandle i vlašské ořechy si předem namočíme na minimálně 12 hodin a necháme prosušit na topení. Datle rozmixujeme na pastu a přidáme na drobno nasekané ořechy a ovoce. Nakonec vmícháme/vmixujeme (vše sem dělala v jednom robotu) prášky. Kakao jsem přidávala pouze do jedné poloviny kuliček. Uválíme kuličky, které obalíme ve strouhaném kokosu, který ideálně předem smícháme s trochou skořice.

IMG_6050

3 comments

  1. Přiznám se, že moruši jsem měla domácí (teprve před rokem jsem zjistila, že lze moručovníky najít i tak volně v přírodě:))…mesquite dodává ještě Health Link, bude levnější než od Life Food, tedy možná pro začátek lepší (kdyby náhodou prášek neseděl)..

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.