Cuketovo-pažitková polévka s rýží a cizrnou

Posted by

Já vím, že se zase určitě topíte v cuketách (jako každý rok) a už ji dáváte pomaličku i do limonády. To si samozřejmě dělám trochu legraci, ale na druhou stranu je to tak univerzální kousek v naší kuchyni, že ji opravdu lze s elegancí využít na spoustu dobrých pokrmů. Tak jsem trochu pohledala v archívu v receptech, co jsem si schovávala na tu kuchařku, co už zřejmě nikdy nenapíši, a našla recept, který třeba některé z vás potěší. Přece jen polévek si člověk může užít i přes léto, když je vedro, tolik nezatíží, když se ochladí, zahřeje. Já vlastně nevím, proč jsem ty polévky jako dítě neměla ráda.

batch_IMG_7106

Do polévky se dá takhle večer využít, když vám třeba zbyde rýže od oběda (nebojte, z pohledu histaminu je to v pořádku, více zde) a cizrnu můžete mít nachystanou v mrazáku již předem uvařenou. Mimochodem cizrna může být z počátku hůře stravitelná a musí být dobře připravená a hlavně musíte dobře kousat, ale jinak rozhodně stojí za zmínku a zařazení do jídelníčku pro své protizánětlivé vlastnosti (zde, ani cizrna histamin neobsahuje a kdyby se tam dostal kontaminací, vyvaří se do vody, kterou vylijete). O blahodárné kurkumě (zde) a dalším koření se člověk ani nemusí zmiňovat. Pokud trpíte na nadměrné nadýmání či vás trápí horší trávení, může řada bylinek/koření být nápomocná (a věděli to už i naši předci), tak se nebojte sáhnout i po nich a do jídel je přidávat.

batch_IMG_7104

Snažila jsem se najít něco víc o pažitce, jako že bych vás obohatila něčím, co si dlouho pamatovat nebudete, ale asi váš nepřekvapí, že se výzkum přímo na pažitku moc nezaměřuje. Pažitka pobřežní, někde známá spíše jako šnytlík, se využívá spíše jako koření, tedy v malé dávce, není tak obvykle významným zdrojem vitamínů (samozřejmě nějaké má jako každá rostlinka). Ale z botanického pohledu patří do rodu česnek a tedy si zřejmě ponese část pozitivních účinků česneku v boji proti mikrobům, zánětům či rakovinným pochodům (je tedy možné, že se jí budou muset vyhnout alergici na česnek).

batch_IMG_7101

Cuketovo-pažitková polévka s rýží a cizrnou

(cca 4 porce jako předjídlo, 2 porce k nasycení)

  • cca 900 g cukety po oloupání a vyjmutí jader (2 velké cukety)
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 1 lžička kurkumy
  • 2 lžičky himalájské soli
  • 4 stroužky česneku
  • 50 g pažitky
  • 100 ml smetany (lze použít normální či rostlinnou alternativu)
  • 1 lžička koření Sonnentor „Zase dobře! Spokojené bříško“ (nebo jakákoli směs podporující trávení: saturejka, koriandr, kmín, pelyněk černobýl, galgán, libeček, pískavice modrá, citronová mateřídouška, petržel)
  • 4 střední mrkve, na špagety (případně tenké nudličky, pokud nemáte spiralizér)
  • 200 g uvařené hnědé jasmínové rýže (váženo v uvařeném stavu)
  • 400 g uvařené, omyté, cizrny (váženo po uvaření)
  • pažitka na podávání, případně třeba vaječné nudle, pokud můžete

Cizrnu si nezapomeňte den předem namočit (pokud vaříte čerstvou), dejte ji vařit do tlakového hrnce na cca 45 minut. Rýži si připravte dle návodu.

Cuketu oloupejte, vyjměte semínka a nasekejte na menší kousky. Ve větším hrnci rozehřejte 2 lžíce oleje, dejte na něj opékat rozdrcený česnek, cca 1-2 minuty za stálého míchání. Poté přidejte kurkumu a dobře promíchejte, aby se spojila s olejem, a stále míchejte, aby se nepřipálila. Po cca půl minutce trošku podlijte a dobře promíchejte. Přidejte cuketu, cca 500 ml vody, sůl a nasekanou pažitku. Přiklopte a povařte 15 minut. Mezitím si připravte mrkev na tenké proužky nebo „špagety“. Po dovaření cukety ji se smetanou a kořením rozmixujte na krém, kdyby byl moc hustý, přidejte trochu vody. Dejte mrkev a vařte dalších 5 minut. Pak přidejte rýži a cizrnu a vařte dalších 10 minut. Podávejte posypané extra dávkou pažitky. Dobrou chuť.

batch_IMG_7098

One comment

  1. Kašulko, přiznám se, že představa cuketového nazelenalého mixu ještě s kousky pažitku mi podle nápisu nepřišla vůbec lákavá ani pro přečtení. Potom jsem si řekla, že když jsi pro nás obětovala čas a práci s napsáním receptu, aspoň si přečtu „povídku o cuketovo-pažitkov….“
    Za prvé se hihňám nad „že bych vás obohatila něčím, co si dlouho pamatovat nebudete“, za druhé zmínka o Sonnentorovém Spokojeném bříšku mě potěšila sdílenou láskou k Sonnentoru (návštěva u nich v podnikové prodejně je líbezně voňavý zážitek už při příjezdu) a za třetí – na zítra mám namočenou k uvařenní dávku Basmati natural a stejně jsem ještě neměla představu, co se zbytkem; cizrna uvařená v mrazáku, mrkev na dlouhé nudličky v polévce je překvapivý estetický nápad, kurkumy v talíři není nikdy dost, pažitka v zahradě po dešti nabrala nových sil – úterní oběd je jasný. Odvolávám původní myšlenku v plném rozsahu a omluvu za zbrklé odsouzení, aniž bych věděla, co odsuzuji, přidávám. Díkec, Kašu. Hned je hezčí nedělní večer když vím, co se bude v úterý jíst 🙂

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.