Využití zeleniny v koláči mě baví a věřím, že si to třeba zamilujete i vy. Většinou je pak finální výsledek mnohem vláčnější a ještě má člověk pocit, že přece jen schoval kousek zeleniny i do rychlé svačinky, snídaně nebo dezertu, který většinou máme spojený jen se sladkou chutí. A období, kdy ještě můžeme přidat čerstvé ovoce, ideálně přímo ze zahrádky, je kouzelné.

Spousty ingrediencí se lidé bojí úplně zbytečně kvůli nesmyslným informacím z internetu a v základě se často rozhodují i na zkušenostech pár ostatních lidí, přestože jim musí být jasné, že ty lidi nejen neznají a nemohou tedy tušit, jaký je jejich životní styl či zda daný člověk opravdu reagoval na danou potravinu (hodně lidí si reakci „vsugeruje“ na základě seznamů a rádi se pak o to dělí s ostatními). Proto se nenechte rozhodit a vždy zkoušejte opravdu potraviny u sebe. Krom toho, že si někde přečtete, že se něco nesmí, spíše hledejte literaturu a důkazy, zda tomu tak opravdu je (seznamy věrohodné nejsou). Protože jedině tak se zbytečně nepřipravíte o živiny, ale především lásku a radost z jídla. Ale teď už k těm surovinám.

Třeba taková pohanka (více ZDE) je na seznamu omylem a histamin v ní nikdy nalezen nebyl, zato ale obsahuje řadu prospěšných látek, které pak pomáhají třeba právě se zánětem a tedy mohou klidně i stabilizovat žírné buňky. Mák (více ZDE) už je trochu spornější, ale často spíše proto, že může při špatném zpracování dráždit a to nejen histaminiky. Základní pravidlo při pečení je proto velmi jednoduché – nesníst celý plech na posezení. Ve skutečnosti nikdy nepřijmete třeba 70 g máku, co je v receptu, ale třeba jen desetinu tohoto množství. A to už velmi mění pohled na potravinu i z pohledu případného obsahu histaminu, protože HIT není alergie. Cuketa a čerstvé ovoce na dozdobení/doladění jsou zase skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, ale také především rostlinných flavonoidů, které mají příznivý vliv na boj proti nemocem (včetně HIT). A také vlákninu, což zase ocení vaše mikrobiota.

Cuketovo-makové mufínky
- 200 g cukety (nastrouhané na jemno)
- 50 g kokosový cukr
- špetka soli
- 2 vejce
- 70 g čerstvě mletého máku
- 70 g pohankové mouky hladké (pohanka histamin neobsahuje, ale pokud nemáte rádi chuť či vadí jinak, zkuste třeba čirokovou nebo hnědou rýžovou mouku)
- 1 lžička prášku na pečení
Ozdoba:
- domácí ostružinová marmeláda (nebo čerstvý ostružinový rozvar s chia semínky)
- pusinky (pokud nemáte alergie na vejce)
- maliny, bílý rybíz
Nastrouhanou cuketu lehce vyždímáme a smícháme s ostatními ingrediencemi. Těsto naplníme do formiček cca 1-2 cm pod okraj a dáme péct na 170°C na 23-25 minut. Necháme vychladnout a dozdobíme. Já jsem použila 1/2 lžičky domácí marmelády, pusinku, čerstvé maliny a bílý rybíz. Mufinky byly mnohem chutnější až na druhý den, kdy se rozleží a jsou krásně vláčné. Dobrou chuť.


