Venku je krásně. Svítí sluníčko a to mě neuvěřitelně nabíjí energií. A také vyvolává takový ten jarní/letní pocit, kdy se vše kolem bude zelenat a poroste ovoce a zelenina…Hmmm, už aby to bylo. Tak zatím vám přináším alespoň ovocný receptík. Sice se jedná o „palačinky“ a tedy nedělní recept, ale jelikož si musíte placky připravit dopředu, potěším vaše oko již dnes:)))
Moje absolutně nej nej nej nej nej absolutní mňamka za poslední dobu:))) A zdravá:) Možná jsem jen měla nějaký mák, který má vysoký obsah morfinu. Každopádně mák má jako většina zrníček celou škálu minerálních látek, které jsou pro tělo nepostradatelné (říká se, že mák má mnohem větší obsah vápníku než mléko). Mák je zkoumán především pro své analgetické a sedativní účinky (a je škoda, že se více nezkoumá v jiných spojitostech). Např. mák vlčí má protizánětlivé účinky. Podle jedné ze studií může mák také přispívat k antioxidační kapacitě, např. v mozku. V roce 1990 byl mák zařazen mezi možné protirakovinné potraviny. Jedná z webových stránek uvádí (bohužel bez citací), že maková zrníčka:
- jsou antioxidanty
- obsahují nenasycené mastné kyseliny, které pomáhají snižovat cholesterol
- mají spoustu vlákniny (v obale zrníček), která pomáhá bojovat proti civilizačním chorobám (i snižování LDL cholesterolu)
- jsou zdrojem vitamínů skupiny B
- jsou plné mineráů jako je železo, měď, vápník, draslík, mangan, zinek, hořčík (měď potřebuje DAO enzym, mangan je potřeba pro další antioxidační enzymy a i zinek pomáhá obranyschopnosti organismu)
- obsahují velmi malé množství opioidních alkaloidů (morfin, kodein, papaverin), které mají jen malý/žádný efekt na centrální nervovou soustavu ve smyslu opioidů, takto malé množství však může působit příznivě – zmírňuje nervové podráždění, tlumí bolest, dá se využít proti kašli…
Samozřejmě ty s histaminovou intolerancí a dalšími poruchami aktivace žírných buněk bude zajímat, že všeho moc škodí! Opioidy mohou vést k degranulaci žírných buněk v kůži a způsobit tak mírné svědění. Samozřejmě v tomto bodě bude záviset na množství. Pokud tedy s mákem a dietou začínáte, přidávejte mák po menších množství (lžičkách) a testujte svou vlastní hranici. Aneb jak říkám já i The Low Histamine Chef – pokud se naučíte stabilizovat žírné buňky (prostě je zkrotíte jídlem, přírodními přípravky a meditací), můžete se více rozšoupnout:))
Tak jako tak, mák je prostě mňam. A postup je velmi jednoduchý, jen si palačinky musíte nachystat den dopředu, to abyste je stihli řádně vysušit.
Raw švestkové palačinky s makovou náplní
Palačinky
(na 2 a více porcí)
- cca 400-500 gr švestek (nějak to řádně neodhadnu a nějak se mi omylem slouply popisky v mrazáku:))
- sladidlo dle vlastní chutě a typu švestek, já jsem zvolila stevii
Náplň
- 1/4-1/2 hrnku čerstvě pomletého máku
- 1 lžíce citrónové šťávy
- 1-2 lžíce švestkového sirupu (prodává Country Life)
- 1 jablko
- kapka vody
Ozdoba (doporučuji nevynechat!)
- asi tak 10 nasekaných lístků meduňky (ta kombinace chutí je prostě famózní)
Předem si připravíme palačinky a to tak, že si švestky rozmixujeme na jemnou kaši a osladíme dle chuti. Směs rozetřeme na plech v tenké vrstvě (ne moc tenké, nemělo by prosvítat) na pečící papír. Na dvě palačinky jsem použila plech 20×20 cm. Necháme sušit min. 16 hodin. Poté sejmeme papír (pokud to nejde, potřete si jej z druhé strany vodou). Ovocná placka musí jít krásně odlepit, držet pohromadě, ale být pružná (přesnější popis zde). Placku jsem rozkrála na dva trojúhelníky. Každý trojúhelník jsem smotala do kornoutku, konce pořádně přitlačila a připíchla párátky. Dala jsem na další dvě hodiny sušit jako kornoutky.
Mák jsem pomlela a smíchala se švestkovým sirupem, trochou citrónu a jablkem nasekaným na drobno. Vyjmeme párátka a směs napěchujeme do kornoutků (když je sejmete těsně před jídlem, budou ještě krásně teplé). Posypeme nasekanou meduňkou. Dobrou chuť.
Oooch, to je krása! Škoda, že švestek se mi nedostává. Vyzkouším, až budou jablka v bedýnkách a delší zimnější večery. Anebo teda, abych nekecala, tož přesněji: ráda bych vyzkoušela.