Rozmarýnové batáty s houbami a dušenou brokolicí

Posted by

Dneska si zase dáme něco trochu jiného, než jsou jen samé koláče. Často totiž chcete něco rychlého a jednoduchého, což je dle mě většina mých jídel, protože nejsem žádná velká kuchařka (a kuchařka ze mne jen tak nevypadne, tak na co recepty syslit), ale chápu občas vaše obavy či to, že si to tak jednoduše nedovedete představit. Také se často ptáte, co jako jím normálně, protože ti rozumnější už pochopili, že koláče nejím pravidelně, velmi ráda se o ně podělím (udělám radost dalším lidem) a beru je jen jako zpestření jídelníčku. Tak tedy jeden z těch rychlých receptů, který máte jedna dvě hotový a můžete vždycky nakombinovat tak, jak se vám hodí.

V tomto je hned několik mých oblíbených surovin, které mají mít jeden a velmi důležitý úkol v těle – vyživit, podpořit (nejen mikrobiotu), dodat řadu protizánětlivých látek a samozřejmě potěšit smysly, zrakové, čichové i chuťové. Na začátku se možná ošklíbnete, že to je samá zelenina a nemůže to mít chuť, ale nedělejte unáhlené závěry. Dejte tomu pár týdnů bez junk food a průmyslově vysoce zpracovaných potravin, bez stravování se v různých zařízení, dojídání se vším možným, a možná zjistíte, že zelenina není tak zlá a že vám třeba i zachutná. Samozřejmě preference se mohou měnit a je jen na vás, co a kdy budete zkoušet.

V tomto případě máme na talíři řadu prospěšných potravin a není pravda, že by kterákoli z nich byla zakázaná nebo v ní někdy našli histamin. Ano, je pravda, že každá potravina může být riziková dle toho, jaké kvality se jí dostává, jak je čerstvá (u hub to platí stonásob) a jak funguje vaše tělo osobně, ale nepleťme hrušky se švestkami a HIT s jinými poruchami. Např. houby mohou být pro řadu lidí hůře stravitelné, pokud mají poškození střevní klky a nemají dostatečné množství různých enzymů ve střevě, brokolice má krom spousty protizánětlivých látek také více síry a vlákniny a může tedy přechodně nadýmat (jen co si vycvičíte mikrobiotu, budete v pohodě) a koření je mnohdy individuální věc.

Každopádně pokud si o tomhle protizánětlivém mixu na talíři chcete přečíst více, tak kukněte na starší odkazy.

Rozmarýnové batáty s houbami a dušenou brokolicí

2 porce

  • 1 větší batát (500 a více gramů, případně více menších)
  • 2-3 hrsti čerstvých hnědých žampionů + hrst čerstvých shitake hub
  • 1 velká červená cibule (nebo více menších)
  • 1 hlávka menší brokolice
  • 1 lžíce ghí + 1 lžíce olivového oleje (nebo pouze olivový olej, rozdělit)
  • 1 větvička rozmarýny
  • sůl na dochucení
  • 1 vrchovaté lžička semínka černuchy seté
  • 1 stroužek lisovaného česneku
  • 1/2 lžičky mletých semínek koriandru
  • čerstvý koriandr a další zelené bylinky na podávání

Troubu rozehřejeme na 180°C. Připravíme si 2 menší pekáčky či zapékací misky.

Houby dobře očistíme a necháme okapat. Brokolici rozdělíme na růžičky, dobře omyjeme, vložíme do hrnce, podlijeme trochou vody a dáme dusit (celkem asi 10 minut). Mezitím oloupeme batáty a nakrájíme na větší kostičky, dáme je do jedné misky, posypeme rozmarýnou, solí a přidáme jednu lžíci olivového oleje, promícháme, uzavřeme. Na pánvi rozehřejeme druhou lžíci oleje nebo ghí. Přidáme na drobno nasekanou cibuli a drcený česnek, 5 minut opékáme. Stáhneme brokolici z ohně, přiklopíme a necháme dojít pod poklicí. K cibuli přihodíme houby, 5 minut za občasného míchání opékáme, vmícháme zbylé koření a sůl. Směs přesuneme do druhého pekáčku, podlijeme trochou vody, přiklopíme. Oba pekáčky šoupneme do trouby a necháme 30 minut přiklopené péct. Po 30 minutách odklopíme, dopečeme 5 minut odklopené. Přesuneme na talíř nebo do misky a posypeme čerstvým kořením. Dobrou chuť.

5 comments

  1. Teeda, vypadá to moc dobre, taky někdy vyzkouším. Je potřeba občas odlehčit stravu třeba tímto způsobem. A jak už někdo psal v komentáři nahoře: ty barvy na talíři, to je nádhera. Takže než začnete jíst, vezměte mobil a foťte! 😄

  2. Mohla bych se Vas zeptat zda susene ovoce v bio kvalite obsahuje vice histaminu nez cerstve? Resp.je vhodne susene ovoce pri eliminacni diete? Dekuji predem Lucie

    1. Ovoce samo o sobě histamin neobsahuje, jediný, kde se může vyskytnout, je pokud dojde k chybě při zpracování nebo mikrobiologické kontaminaci. Což se samozřejmě může stát v nezávislosti na tom, zda je ovoce bio nebo ne, záleží tedy na tom, v jakém stavu se ovoce zpracuje (zda není nahnilé atd), jak se zpracuje a jak se skladuje následně (plísně atd bohužel bio milují). Takže ano, sušené může nakonec obsahovat nějaký histamin na rozdíl od původního čerstvého díky zpracování, ale není to pravidlo, je tedy lepší zkoušet. zařazovat až po eliminiční fázi (eliminační fáze trvá jen 3-4 týdny, takže to není žádný problém na takovou dobu vynechat). Také je dobré si uvědomit, že sušené ovoce je koncentrovaná forma a některým lidem může větší množství fruktózy (zvláště bez dostatečného pitného režimu a střevní dysbióze) vadit při trávení. https://aspoonofhistamine.com/2019/08/04/histamin-v-potravinach-rostlinneho-puvodu-aneb-cemu-se-skutecne-vyhybat/

  3. Mňam, vychytané dobroty! Jenom mám pocit, že abych měla kompletní talíř, vždycky se snažím mít jedno jídlo denně v kombinaci obilnina, luštěnina, zelenina. Jo a těch krásných barev našich talířů se taky nikdy nenabažím.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.