Protizánětlivé meruňkové smoothie 

Posted by

Letní sezóna plná ovoce je tady. Dnes si dovolím přidat jeden rychlejší, takový ten správný letní recept na rychlé smoothie. Ono se to nezdá, ale někdy dokáže takové smoothie pořádně zasytit (zvláště když si dáte pořádnou porci) a přitom „nezatíží“, což se v letních dnech docela hodí. Ale nebojte, pokud se k němu nedostanete teď, tak můžete meruňky zamrazit a udělat i v zimě ze zamrazených plodů. Nebo klidně použít jako základ pro ovesnou kaši či třeba přidat protein a připravit si rychlé jídlo sebou.

batch_1IMG_5770

Název „protizánětlivé“ smoothie je zvolen na základě surovin, které mají benefity pro náš imunitní systém a pomáhají tak bojovat se zánětem.

Meruňky jsou zdrojem minerálů, vitamínů i vlákniny. Spousta studií sice pochází ze zvířecích experimentů, ale na základě obsahu fytonutrientů lze očekávat i určitý přesah na lidské zdraví. Více se o nich a vztahu k histaminu dozvíte v tomto článku.

Okurka je taková naše běžná potravina, že by nikoho ani nenapadlo jí přisuzovat nějaké vlastnosti. Možná se vám bude zdát použití do smoothie zvláštní, ale radím – vyzkoušejte. Když nic jiného, má to skvělý osvěžující efekt a taková okurková limonáda vám zpříjemní nejeden horký letní den. Pokud se chcete dočíst víc, tak koukněte sem.

Zázvor snad ani nemusím zmiňovat. Podrobně se dočtete vše potřebné zde. Pokud neholdujete jeho chuti, tak zkuste nejdříve slabší odvar a věřte, že meruňky a ostatní ingredience chuť zázvoru potlačí. Pokud vám zázvor dobře nedělá, vůbec si s tím nelamte hlavu a dejte vodu nebo třeba mátový vychlazený čaj. Nebo špetku kurkumy. Nebojte se pustit uzdu své fantazii.

Konopné semínko je výživná potravina tak jako většina semínek. K nějakému sepsání delšího článku jsem se nedostala, ale pokud ovládáte trochu angličtiny, evidence-based účinky takového semínka se můžete dočíst třeba zde (Healtline). Autorka článku zmiňuje, že jeho nutriční vlastnosti oceníte např. v prevenci kardiovaskulárních chorob, při kožních chorobách, jako zdroj rostlinné bílkoviny, při redukci symptomů menopauzy a PMS a také při podpoře trávení.

Aswagandha je takový hezký název pro indický ženšen a jedná se zde pouze o doplněk stravy. Pokud nechcete utrácet za doplňky stravy, pak rozhodně nemusíte, smoothie to chuťově vůbec nezmění. Pokud však jste na základě studií a článků do nějakého takového doplňku investovali, můžete přidání do smoothie právě využít ke konzumaci. Více se o této rostlince a jejím účinkům dozvíte zde.

O prášku z kořene Maca jste již možná slyšeli, jednu dobu to byl poměrně boom. Prášek z kořene maca je dle všeho spřízněn s košťálovitou zeleninou a to si jistě dobře pamatujete, že ta sama o sobě má skvělé protizánětlivé účinky. Podle všeho působí maca hlavně na hormonální hladiny a může pomoci s libidem, mužskou fertilitou, menopauzou či třeba zlepšení nálady a energie. Aspoň takhle krátce na základě článku v Healthline, který se koukl na zoubek několika studiím (zde).

batch_1IMG_5766

Protizánětlivé meruňkové smoothie

  • 250 g meruněk (po vypeckování)
  • 1/2 okurky oloupané
  • 200 ml silného zázvorového čaje
  • 2 lžíce loupaného konopného semínka+na zdobení
  • 1/2 lžičky maca+1/2 lžičky aswagandha (indický ženšen)
  • v případě kyselých meruněk můžete přidat trochu kokosového cukru nebo sušené datle

Okurku oloupeme a spolu s meruňkami a ostatními ingrediencemi rozmixujeme. Podáváme s extra dávkou semínek. Dobrou chuť.

batch_1IMG_5774

One comment

  1. Ale to jsou nečekané kombinace! Opakovaně si myslívám, že už nee, ale vždycky mě něčím novým překvapíš, Kašulko. Tentokrát je to echt pikantní, neb muž můj milovaný meruňky miluje, ale k čerstvým okurkám není jeho osobní přístup vstřícný. Tož zkusím n něj tuhle ďábelskou chuťovou lest.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.