Léčivý protizánětlivý a protialergický zázvor a recept na smoothie Melounovo-zázvorové potěšení

Posted by

Detox jde velmi dobře, cítím se fajn a nevím, čím to, ale neměla jsem vůbec hlad (že by ta vláknina?). A také jsem ztratila nějak chuť na maso, takže jsem si říkala, že první týden nebudu jíst ani maso. A začala jsem popíjet slibované smoothie.

Na smoothie budete potřebovat výkonný mixér. Já osobně bych se bez mixéru už neobešla, jelikož lze vyrábět různé drinky, polévky, džusy a další. A když si pořídíte takový, který dokáže nadrtit i led, budete mít výborné smoothie jedna radost. Věřím, že však i bez ledu budou výborné (pokud to váš mixér nezvládá).

Zázvor na trávení, v boji proti rakovině a proti bolesti

Na serveru www.naturalnews.com uvádí, že zázvor má celou řadu příznivých účinků na náš organismus. Zázvor zlepšuje trávení a usnadňují průchod stravy žaludkem a střevy. Pomáhá i v případě vředů, parazitů či nevolnosti (určitě všichni víte, že je hojně doporučován na nevolnosti v těhotenství, kde je stejně účinný jako léky bez vedlejších účinků). Zabraňuje také křečím ve střevě. Má údajně schopnost pomáhat při zánětech a vědci v roce 2011 v British Journal of Nutritional prokázali, že je zázvor účinný i v boji s rakovinnými buňkami (zde, od této práce bylo publikováno neuvěřitelné množství pozitivních účinků 6-gingerolu izolovaného ze zázvoru). Zázvor je účinný i při chronických onemocněních jako je revmatoidní artritida, ischias či fibromyalgie. Zmírňuje bolesti hlavy, bolesti svalů a nachlazení. Má vliv na shlukování krevních destiček a stimuluje uvolňování adrenalinu, což pomáhá posilovat srdce. Mimo jiné se uvádí, že je silným antioxidantem a ulevuje při astmatických potížích (alfa-pinen uvolňuje hlen v dýchacích cestách). No prostě se jedná o všemocný lék. A také účinně snižuje hladinu glukózy a cholesterolu v krvi a mohl by být výbornou prevencí proti metabolickému syndromu.

Proti zánětu i alergii

Jak jsem zmínila výše, zázvor patří také mezi protizánětlivé potraviny. Např. u myší s potlačenou imunitou dokázal regulovat imunitu tím správným směrem, tedy povzbuzovat. Krom toho se ukázal jako velmi účinný v modelu astma, které je doprovázeno záněty průdušek. Dokáže přímo snižovat Th2 imunitní odpověď (a zánětlivé cytokiny) a potlačovat hromadění eosinofilů při alergickém podnětu (jak víte, eosinofily obsahují histamin). Celkově jeho podávání vedlo ke snížení IgE a alergické odpovědi u alergických myšek. Jeho využití v léčbě astma podporuje také nová studie, která poukazála na uvolnění dýchacích cest (které mají tendence se „uzavírat“ př astmatickém záchvatu) a na snížené přecitlivěltosti dýchacích cest. Dále se v zázvoru nachází látka [6]-shogaol, která velmi účinně stabilizuje žírné buňky a potlačuje uvolňování histaminu, stejně jako dalších zánětlivých parametrů. Další z látek – zingeron – dokáže účinně působit proti změnám na střevě vyvolaných oxidačním stresem, které jsou doprovázeny také infiltrací žírných buněk, a celkově tak pomáhá k ochraně střev (mohlo by vás zajímat, pokud máte dráždivé střevo). V jiné studii byl schopen zabránit otoku, který byl vyvolán jak caragenaanem (mechanismus přes zánět a histamin) či látkou, která přímo působí na uvolnění histaminu a následný vznik otoku. Pravděpodobně má schopnost působit jako antagonista serotoninových receptorů. Mimochodem zázvor může hrát ve vašem jídle ještě jednu roli – je schopný inhibovat růst bakterií, které produkují histamin!

Úlohu jablíček v našem jídelníčků snad nemusím ani vysvětlovat. Plody plné minerálů a vitamínů zásobují naše tělo s přírodní vlákninou, která nám při dnešní stravě mnohdy chybí. V kombinaci se zázvorem a melounem se pak jedná o skvělou chuť.2013-01-03 19.04.55

Melounovo-zázvorové potěšení

  • 1 hrnek Piel de Sapo melounu (či jiného)
  • 1/2 půlka zeleného jablka
  • 1/2 hrnku jablečného džusu
  • 1/2 hrnku silnějšího zázvorového čaje (či 1/4 lžička čerstvého zázvoru)
  • 1 lžička medu
  • 4 kostky ledu

Všechny složky dáme do mixéru a pořádně rozmixujeme. Pila jsem posypané špetkou muškátového oříšku.

 2013-01-03 19.04.46

8 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.