Tudle si mi moje milovaná maminečka stěžovala, že už dlouho „nedostala“ žádný recept. Jenže mně je úplně jasné, že když dostane takhle darem recept, tak si stejně bude stěžovat, že ještě potřebuje k tomu receptu někoho, kdo by jí ho upekl. Ale rozhodla jsem se chvilku času nastřádat a věnovat jí k narozeninám jeden receptík. Ano, není dokonalý a proto jsem jej také nakonec vybrala. Všechny součásti koláče mají v sobě něco dobrého, ale také tam občas něco chybí, aby ten koláč držel spořádaně pohromadě. Koláči možná chybí vejce, někomu tolerance na vejce, mně zase imunita, hold každý máme něco:)). Když člověk zamhouří jedno dvě oči a zakousne se, rozplyne se láskou:). Prostě občas nesmíme soudit jen podle obalu a nesmíme se nechat odradit maličkými nedokonalostmi, protože se pak můžeme připravit o něco skvělého. A tím jsem teď myslela samozřejmě jen ten koláč. Jen jsem vám chtěla říci, že teď spolu lidé musí trávit více času v docela napjaté situaci a může se více odhalit nedokonalost toho druhého. Tak zkuste zamhouřit jedno oko (nebo raděj dvě) a vzpomenout si hlavně na to dobré, co v tom člověku je.
Občas prostě při pečení nevznikne úplný krasavec. A ještě jej pak posypete nasekanou meduňkou a jaksi to nevyzní. Možná by si nezasloužil tedy na blog. Na druhou stranu jsem se pak zamyslela, jestli jako to není příliš povrchní. Ono je totiž vždycky důležitější, jak chutná. A kdo z váš peče pro děti bez lepku, mléka i vajec, tak určitě ví, že nakonec je důležité vlastně jen to, že si děti pochutnají. Samozřejmě nejen děti. Často si také lidé stěžují, že je to těžké a že ty koláče hezky neupečou a celé je to trochu odrazuje od zkoušení. Ráda bych touto cestou vzkázala, že ne všechna dílka jsou nutně z rukou cukráře a je to v pořádku. Dělejte věci s láskou, pečte s láskou a s láskou je pak konzumujte.
Pokud vás některá surovina zarazí, nejdříve se pusťte do čtení a nezapomeňte, že nic není černobílé a spousta věcí se dá nahradit:). Ale pokud jste si prošli eliminační fází, měli byste z pohledu histaminu být v pořádku i s pohankou (zde), čirokem (zde), kakaem (zde), mákem (zde) i skořicí (zde).
Galetka s mákem a švestkami
- 160 g hladké pohankové mouky
- 140 g hladké čirokové mouky
- 1 lžíce nepraženého kakaa
- 2 lžíce nemletého máku
- 1/4 hrnku panely
- 100 g tekutého kokosového oleje (2/3 hrnku)
- 1/2 hrnku studené vody
Náplň
- 8-10 švestek
- 1 lžíce panely
- 1 lžíce kokosového oleje
- 2 lžičky skořice
Smícháme mouky s kakaem a mákem, přidáme kokosový olej a vypracujeme drobenku. Přidáme studenou vodu, zpracujeme na hladké těsto a dáme do lednice na 20 minut odležet. Mezitím si nakrájéme švestky na menší kousky, smícháme s olejem, skořicí a cukrem. Troubu rozehřejeme na 170°C. Těsto není úplně kompaktní, ideální je ručně jej rozmačkat na pečícím papíře na větší placku, do prostřed vložíme náplň a opatrně ohneme okraje těsta přes náplň. S papírem přesuneme na plech a pečeme 35-40 minut. Necháme vychladnout a podáváme. Dobrou chuť.
Je chutný a krásný už díky průvodnímu slovu. Tvoje máma se má.
A mně se sliny sbíhají už jenom při čtení Ingrediencí. Protože má-li něco mák, švestky, skořici a lásku, musí to být dobrota.