Končí doba letních salátů a nastává doba hřejivých jídel. Nebo ještě ne? A co to třeba zkombinovat, tedy k čerstvým lístkům přidat trochu té hřejivé dobroty. Tentokrát jsem se rozhodla přidat arašídovou omáčku, kterou mám v hlavě spojenou s jídlem a rýží hlavně z cestování po Indonésii. Ono to hned s tím kořením dodá i obyčejné brokolici nebo rýži úplně jiný nádech.
Pokud nemáte na arašídy alergii, není důvod se jim vyhýbat, samozřejmě ale v případě másla musíte volit tak, aby nebylo žluklé či jinak zkažené, nejideálnější je rozmixovat si vlastní čerstvé. Lidé si občas zaměňují právě zkřížené reakce, reakce na žluklé tuky či obecně nesnášnelivost většího množství tuku za reakce na histamin, ale pokud se nic takového neděje, zatím je literatura na naší straně a vy si tuhle dobrotu můžete vychutnat. Pokud arašídy nemůžete, nedělají vám dobře, nebojte se zkusit třeba slunečnicové (ne, slunečnicová semínka neobsahují více histaminu), mandlové či třeba kešu máslo. Anebo pokaždé zkuste jiné a uvidíte, která varianta vám chutná nejvíce. Občas je to také o tom, zda si člověk dané jídlo užije a zda mu bude chutnat a zda tedy najde pro sebe tu nejlepší variantu.
Brokolicová rýže s arašídovou omáčkou
- 1 brokolice nasekaná v sekáčku na drobno (ale brokolicová rýže)
- cca 400 g čerstvě uvařené celozrnné jasmínové rýže
- 1 hrnek drcených nesolených ořechů
- 2 cibule nasekané na drobno
- 2 lžíce ghí
- sůl na chuť (dle použitého vývaru)
- 2 lžičky koření „Spokojené bříško“ od Sonnentor
- 3 lžíce konopného semínka
- 2 lžičky sezamového semínka
- 3 naběračky domácího vývaru nebo horké vody
- opečené kapustičky (nemusí být, ale jinak třeba tady ty)
Arašídová omáčka
- 1 lžíce olivového oleje
- špetka čili, špetka mletého zázvoru, mletého hřebíčku, mletého anýzu a mleté skořice (pokud cokoliv nemáte, nebo netolerujete, nemusíte se bát a klidně vynechat)
- špetka soli
- 1/3 hrnku arašídového másla (s kousky ořechů je lepší, případně přisypte drcené ořechy)
- 1/3 hrnku kokosového mléka (nebo jiného rostlinné mléka, ale kokosové se hodí)
- 1 lžíce kokosového cukru
- 1/2 lžičky tamarindové pasty (nemusí být, případně nahraďte 1 lžičkou citrónové šťávy)
Na omáčku rozehřejte v menším rendlíku olej, osmažte na něm krátce za prudkého míchání koření (cca 1 minutu), přidejte mléko, arašídové máslo, cukr a tamarindovou pastu. Krátce povařte, měla by vám vzniknout krémová omáčka. Odložte do podávání.
Brokolici si syrovou nasekejte na drobno v sekáčku na velikost rýže. Jasmínovou rýži si uvařte, jak jste zvyklí. Na větší pánvi rozehřejte ghí, dejte smažit cibulku (cca 5 minut), aby zesklovatěla. Přidejte nakrájenou brokolici, přiklopte a nechte 2 minuty podusit. Přidejte uvařenou rýži, koření, sůl (začnete se lžičkou, pokud používáte vývar, dbejte dle jeho slanosti), arašídy, konopné semínko, sezam, dobře promíchejte, zalijte připraveným vývarem (nebo horkou vodou) a za občasného míchání vyvařte všechnu vodu. Ke konci budete muset míchat častěji.
Podávejte rýži s čerstvým salátem, zalité arašídovou omáčkou, posypte ještě trochou sezamu a případně opraženou cibulkou. Dobrou chuť.
Sláva, nezůstalo pouze u plánů, dnes vyzkoušeno a dobrotěnka to byla. Akorát ta arašídová omáčka – poměrně rychle, po chvilce vaření, se mi oddělil tuk od omáčky. Nevím, kde udělali soudruzi z NDR chybu, ale pošmákla jsem si i tak. Moje spokojené bříško vřele doporučuje zatím váhajícím kuchařům.
Oli, u arašídové omáčky může hrát roli složení arašídového i kokosového mléka (tedy poměr vody vůči tuku). Aby došlo k dobré emulzifikaci (což je vlastně to, co ti udrží spojené vrstvy), nesmí dojít zahřátí příliš prudce nebo příliš mnoho (tedy spíše držet na nízkém plameni a míchat dohromady), pokud se stále odděluje, může být tučnější kokosové mléko a je dobré pak zkoušet ještě přidávat po troškách vodu a promíchat, mělo by to rychlé separaci tuku od zbytku zabránit:) toto oddělení tuku se hodí či využívá při tvorbě arašídové omáčky pro satay, ale tady ji samozřejmě chceme s větší výdží a zkusila bych tedy nižší teploty a více vody:)
Všechno víš, Kašulko. Koupila jsem si krásu – kokosovou smetanu k našlehání. Stesk po šlehačce. Už to vypadalo na osud milionové bankovky – přece tu krásu nerozdělám a nesním, stačilo mi si ji doma hýčkat a vlastnit. Leč arašídová omáčka rozhodla, rozdělala jsem ji. Takže jsi to trefila přesně, příliš tučné kokosové mléko.
Dneska, druhý, den, jsem zchlazený zbytek omáčky zředila troškou vody a v pohodě se rozmíchala.
Mimochode – závislost vznikla na první ochutnání, provázej mě, arašídová omáčko, po zbytek života.
No to je ale voňavý recept, jenom ho čtu! Vymazlila sis ho luxusně, Kašulko. A názvy bylinných směsí Sonnentoru mě nikdy nepřestanou bavit. Spokojené bříško :-). Héééč, Sonnentor má firmu nedaleko, letos jsem si ji prvně užila. Vůně se vám linou v ústrety až na parkoviště, fajnově jsme si exkurzi užili.
Tamarindová pasta? Pořád něco nového, nepřestávám se radostně učit.
Tohle jídlo bych moc ráda vyzkoušela. Tak jsem zvědavá, jestli nezůstane jenom u plánů a choutek.
Jee, tak to muselo být úžasné. Mě nepřestávají bavit nejen jejich názvy, ale celé ty jejich směsi, nejen kořenící, ale také čajové. A samozřejmě kvalita a vymazlenost a krásné obaly:))). Já jsem tamarindovou pastu dostala a také mě nikdy nepřestane překvapovat, kolik toho člověk umí zužitkovat a co nám všechno ta příroda nabízí:)))