Začíná se trochu více mluvit o tom, že HIT je symptomem nějakého dalšího onemocnění. Není náhoda, že nejvíce se teď mluví o problémech se střevní integritou, mikrobiotou a celkově tedy funkčnosti nejen trávení (především ochranné bariéry). Za několik posledních let se totiž ukazuje, že nízkohistaminová dieta jako taková velmi často nepomáhá pacientům z dlouhodobého hlediska a je tedy potřeba dietu optimalizovat individuálně. A v tom je zřejmě zakopaný pes u většiny pacientů, protože zjistit, co se vlastně v tom střevě děje a následně cílit specifický problém, může být velmi komplikované.

Low FODMAP dieta a histamin
V loňském roce vyšla studie, která poukázala na to, že u pacientů se syndromem dráždivého tračníku (ve zkratce IBS) dokáže dieta s omezením FODMAP snížit také produkci histaminu (o 800%, tedy 8x ku původní hodnotě). Samozřejmě v určitých sférách to vyvolalo okamžitě otázku, zda lze stejná dieta použít i u histaminové intolerance. Ráda bych zmínila, že v této studii byl histamin měřen jako marker aktivace imunitního systému a jedná se tedy o histamin, který byl produkován pacientem v rámci zánětlivých procesů ve střevě (změny zřejmě souvisí s vlivem low FODMAP diety na složení střevního mikrobiomu u těchto pacientů), vliv na enzymy a metabolismus histaminu jako takového měřen nebyl a roli by to tedy mohlo hrát jen tam, kde potraviny bohaté na FODMAP vyvolávají zánětlivé pochody (což se někoho týkat může a někoho ne).
Jako FODMAP označujeme skupinu fermentovatelných oligo-, di- a monosacharidů a polyolů (což je rozdělení sacharidů podle délky řetězce. Do podvědomí se dostávají při výzkumech pacientů se syndromem dráždivého tračníku, kde zjistili, že fruktóza způsobuje stejné symptomy jako u pacientů s fruktózovou malabsorbcí (která mimochodem může jít ruku v ruce s HIT), u predisponovaných pacientů se může zřejmě při rychlé fermentaci některých sacharidů zvyšovat propustnost střev. Ona rychlá fermentace některých sacharidů a polyolů vede k produkci plynů, které pak způsobují problémy jako je plynatost, nadýmání, průjmy, nevolnost, ale pouze u pacientů se syndromem dráždivého tračníku, tedy tam, kde víme, že je něco špatně s motilitou a reakcí střev a pravděpodobně střevní mikrobiotou (u zdravých pacientů i při vysokém příjmu FODMAP – 50 g/den – pozorujeme pouze trochu „prdění“). V dřívější studii bylo také navrženo, že intolerance FODMAP se může jevit jako neceliakální intolerance lepku a oba problémy mohou být zaměněny. Tedy pravda je taková, že pokud máte problémy se střevem a střevní propustností, může vám low FODMAP na počátku ulevit a postupně budete moci přidávat podle toho, jak se vaše střevo bude hojit. S tím může také souviset i pokles histaminu uvolněného ze žírných buněk i po potravinách, které jsou jinak z pohledu HIT neškodné (a u kterých vám nebyla zjištěna alergie). Obecně tedy všelékem na HIT low FODMAP dieta opravdu není, ale její vyzkoušení vám může odhalit, že je problém někde jinde (tedy např. s propustností střev, u které zřejmě může být snížené DAO jako následek). Pokud se skupina „zakázaných“ potravin překrývá s tím, na co ve skutečnosti reagujete, je dobré se tímto směrem zamyslet. Míra tolerance FODMAP může být u každého jiná a i v tomto případě tedy budete muset experimentovat.
Co patří do FODMAP
Oligosacharidy: – fruktooligosacharidy/fruktany (inulin) – pšenice, česnek, žito, ječmen, pistácie, broskev, vodní meloun, artyčoky, červená řepa, pórek, hrášek a cibule.
– galaktooligosacharidy (rafinosa, stachyosa) – lušteniny, kapustičky, čekanka, cibule
Disacharidy: laktóza – mléko a mléčné produkty (naleznete ji také v léčivech, je dobré tedy číst letáky)
Monosacharidy: – fruktóza – obecně 50% populace není schopno strávit více jak 25 g volné fruktózy v jedné dávce – jablka, hrušky, vodní meloun, chřest, cukrový hrášek, med, produkty s vysokofruktózovým kukuřičným sirupem.
Polyoly: Sorbitol, manitol, maltitol, xylitol a alkoholové cukry jsou špatně absorbované v tenkém střevě a dostávají se tak do tlustého střeva, kde podléhají anaerobní fermentaci (rychlost přechodu závisí mimo jiné i na střevní permeabilitě) a vznikají plyny jako oxid uhličitý, vodík a metan (které pak mohou vyvolat symptomy jako je bolest břicha, nadýmání či průjem). Mezi bohaté zdroje patří jablka, hrušky, meruňky, třešně, nektarinky, broskve, švestky, vodní meloun, houby a květák. Stejně tak je potřeba se vyhýbat těmto sladidlům v ostatních jídlech, protože se často používají (hlavně pro výrobu produktů s nižším obsahem kalorií).
Jak na dietu s omezeným množstvím FODMAP

Zdravíme. S HIT žijeme teprve 3 dni. Dcera 4r. A já netuším kde začít.
Ideální je v klidu si vše nastudovat, zjistit, co to znamená, zjistit, jaká je u ní primární příčina HIT (HIT je převážně symptom, ne nemoc) a podle toho upravit jídelníček(vyřadit vysocehistminových potravin, vařit čerstvě, jednoduše) a postupně upravit ostatní zvyky v rodině (tedy krom vhodné stravy zaléčit primární nemoci, dostatek spánku, správná pohybová aktivita, ideálně nedráždivá kosmetika a úklidové prostředky). https://aspoonofhistamine.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/
pozor FODMAP dieta je len cast puzzle …ale sama o sebe casto situaciu nevyriesi …treba ceknut tento blog
https://www.strandsofmylife.com/blog/page/35/…. fakt to je rozdiel ked sa doplni cela puzzle ( cas medzi jedlami , velkosti porci, stres , pravidelny pohyb kazdy den, mnozstvo jediel cez den , kedy jest prve jedlo a kedy posledne , mnozstvo zeleniny a ovocia vramci denneho prijmu , soluble fiber , nutricne zlozenie kazdeho jedla, ostatne druhy stravy ktore sposobuju zle, v neposlednom rade si urobit „poriadok“ v zivote a vo vztahoch ….“
V cestine toho opravdu moc neni. Ja si objednavala knihy vcetne receptnu z australie. Ale ta mobilni aplikace je fakt skvela. Na FODMAPu jsem asi 3 roky, tu aplikaci jsem objevila pred 2 lety a vyuzivam ji denne. Stoji snad 100 Kc, maximalne doporucuju.
Produkci histaminu nelze znizit o 800 %, kdyz vseho histaminu je 100 %.
V experimentech porovnáváte dvě či více skupin vůči sobě. Pokud kontrolní skupinu/hodnotu nastavíte jako 100% (tedy ta hodnota je těch 100% histaminu, co zmiňujete), což se většinou dělá, jakákoli jiná skupina může mít pokles nebo nárůst o jakékoli procento.
Zdravím, a tento zoznam zakázaných a povolených fodmap potravín je kompletný? Teda môžem sa ním riadiť? Ďakujem. Ada.
Také zdravím. Toto je seznam z vědecké publikace, tedy na základě podložených informací. Jelikož existuje jistě celá řádka dalších potravin a ne všechno bylo testováno na obsah jednotlivých FODMAP, jistě bude seznam širší (jak zakázaných, tak povolených, ale pravidla budou podobná), ale při interpretaci informací z internetu bych byla opatrná.
Jsou nějaké stránky o fodmap dietě i v češtině? Nic jsem nenašla. Děkuji
Dobrý den, já osobně o ničem nevím, proto jsem na opakovanou žádost sepsala aspoň informační článek, ale třeba někdo poradí.
MONASH univerzita na to robi vyskum a ma aj aplikaciu pre mobil
http://www.med.monash.edu/cecs/gastro/fodmap/
Bezpeckové hrozny- to bude asi ta fruktóza, ikdyž je tam nízký obsah FODMAP. Pozoruji to již nějakou dobu, že mě to nadýmá a přesně ty symptomy, mám taky. Zjistil jsem, že v odpoledních hodinách je to pro mě přijatelnější. Konzumovat třeba med, jablka, nebo bezpeckové hrozny, je lepší až odpoledne.
Jsou, ale potraviny, které mě z toho dokážou potom „vyprostit“. Je to paradox. např. brambory, které mě taky dokážou pozlobit, mi z takové šlamastiky pomůžou. Nebo to prostě zajíst a je pokoj (ne chlebem). Ale úplně takovou dietu bych zřejmě nedržel. Díky za článek.