Low FODMAP dieta jako lék histaminové intolerance?

Posted by

Začíná se trochu více mluvit o tom, že HIT je symptomem nějakého dalšího onemocnění. Není náhoda, že nejvíce se teď mluví o problémech se střevní integritou, mikrobiotou a celkově tedy funkčnosti nejen trávení (především ochranné bariéry). Za několik posledních let se totiž ukazuje, že nízkohistaminová dieta jako taková velmi často nepomáhá pacientům z dlouhodobého hlediska a je tedy potřeba dietu optimalizovat individuálně. A v tom je zřejmě zakopaný pes u většiny pacientů, protože zjistit, co se vlastně v tom střevě děje a následně cílit specifický problém, může být velmi komplikované.

Zdroj: fodmaplife.com
Zdroj: fodmaplife.com

Low FODMAP dieta a histamin

V loňském roce vyšla studie, která poukázala na to, že u pacientů se syndromem dráždivého tračníku (ve zkratce IBS) dokáže dieta s omezením FODMAP snížit také produkci histaminu (o 800%, tedy 8x ku původní hodnotě). Samozřejmě v určitých sférách to vyvolalo okamžitě otázku, zda lze stejná dieta použít i u histaminové intolerance. Ráda bych zmínila, že v této studii byl histamin měřen jako marker aktivace imunitního systému a jedná se tedy o histamin, který byl produkován pacientem v rámci zánětlivých procesů ve střevě (změny zřejmě souvisí s vlivem low FODMAP diety na složení střevního mikrobiomu u těchto pacientů), vliv na enzymy a metabolismus histaminu jako takového měřen nebyl a roli by to tedy mohlo hrát jen tam, kde potraviny bohaté na FODMAP vyvolávají zánětlivé pochody (což se někoho týkat může a někoho ne).

Jako FODMAP označujeme skupinu fermentovatelných oligo-, di- a monosacharidů a polyolů (což je rozdělení sacharidů podle délky řetězce. Do podvědomí se dostávají při výzkumech pacientů se syndromem dráždivého tračníku, kde zjistili, že fruktóza způsobuje stejné symptomy jako u pacientů s fruktózovou malabsorbcí (která mimochodem může jít ruku v ruce  s HIT), u predisponovaných pacientů se může zřejmě při rychlé fermentaci některých sacharidů zvyšovat propustnost střev. Ona rychlá fermentace některých sacharidů a polyolů vede k produkci plynů, které pak způsobují problémy jako je plynatost, nadýmání, průjmy, nevolnost, ale pouze u pacientů se syndromem dráždivého tračníku, tedy tam, kde víme, že je něco špatně s motilitou a reakcí střev a pravděpodobně střevní mikrobiotou (u zdravých pacientů i při vysokém příjmu FODMAP – 50 g/den – pozorujeme pouze trochu „prdění“). V dřívější studii bylo také navrženo, že intolerance FODMAP se může jevit jako neceliakální intolerance lepku a oba problémy mohou být zaměněny. Tedy pravda je taková, že pokud máte problémy se střevem a střevní propustností, může vám low FODMAP na počátku ulevit a postupně budete moci přidávat podle toho, jak se vaše střevo bude hojit. S tím může také souviset i pokles histaminu uvolněného ze žírných buněk i po potravinách, které jsou jinak z pohledu HIT neškodné (a u kterých vám nebyla zjištěna alergie). Obecně tedy všelékem na HIT low FODMAP dieta opravdu není, ale její vyzkoušení vám může odhalit, že je problém někde jinde (tedy např. s propustností střev, u které zřejmě může být snížené DAO jako následek). Pokud se skupina „zakázaných“ potravin překrývá s tím, na co ve skutečnosti reagujete, je dobré se tímto směrem zamyslet. Míra tolerance FODMAP může být u každého jiná a i v tomto případě tedy budete muset experimentovat.

gluten-free-diet-versus-low-fodmap-diet

Co patří do FODMAP

Oligosacharidy: – fruktooligosacharidy/fruktany (inulin) – pšenice, česnek, žito, ječmen, pistácie, broskev, vodní meloun, artyčoky, červená řepa, pórek, hrášek a cibule.

                              – galaktooligosacharidy (rafinosa, stachyosa) – lušteniny, kapustičky, čekanka, cibule

Disacharidy: laktóza – mléko a mléčné produkty (naleznete ji také v léčivech, je dobré tedy číst letáky)

Monosacharidy: – fruktóza – obecně 50% populace není schopno strávit více jak 25 g volné fruktózy v jedné dávce –  jablka, hrušky, vodní meloun, chřest, cukrový hrášek, med, produkty s vysokofruktózovým kukuřičným sirupem.

Polyoly: Sorbitol, manitol, maltitol, xylitol a alkoholové cukry jsou špatně absorbované v tenkém střevě a dostávají se tak do tlustého střeva, kde podléhají anaerobní fermentaci (rychlost přechodu závisí mimo jiné i na střevní permeabilitě) a vznikají plyny jako oxid uhličitý, vodík a metan (které pak mohou vyvolat symptomy jako je bolest břicha, nadýmání či průjem). Mezi bohaté zdroje patří jablka, hrušky, meruňky, třešně, nektarinky, broskve, švestky, vodní meloun, houby a květák. Stejně tak je potřeba se vyhýbat těmto sladidlům v ostatních jídlech, protože se často používají (hlavně pro výrobu produktů s nižším obsahem kalorií).

food-intolerance-cartoon1

Jak na dietu s omezeným množstvím FODMAP

Dříve, než se pustíte do zkoušení diety s omezením FODMAP, je dobré si nechat vyšetřit fruktózovou a laktózovou intoleranci (abyste si zbytečně neochuzovali jídelníček, pokud budete specificky reagovat jen na daný sacharid (tedy ideálně dechový test, histologická diagnostika, genetika). V rámci diagnostiky stojí za to zvážit také akutní provokační test s jednotlivými sacharidy, abyste vyloučili jejich přímý efekt (zvláště, pokud jiné testy nemáte k dispozici). Pokud se po pozření laktózy, fruktózy, fruktooligosacharidů (FOS) nebo sorbitolu objeví bolesti břicha a trávící potíže jako je nadýmání, bolest, nevolnost a narušení vyprazdňovací funkce (průjem či naopak zácpa), víte, kam se přesně orientovat. Při zavedení low FODMAP diety byste měli hlídat obsah volné fruktózy v potravinách, aby nebyla v nadbytku nad obsahem glukózy (ideálně je poměr vyrovnaný či glukóza v nadbytku), celkově omezení nadbytku fruktózy v každém jídle, vyhýbat se potravinám, které jsou významnými zdroji fruktanů a galaktanů, omezit konzumaci laktózy a vyhýbat se polyolům (např. peckovité ovoce, houby…). Aby se potvrdilo, že se jedná o problémy s vysokým obsahem FODMAP, je nutno na přísné dietě zůstat po dobu 6-8 týdnů. Po ustoupení příznaků by se nadále měla dieta uzpůsobit podle individuální tolerance pacienta, tedy zkoušet zavádět další potraviny a najít optimální hladinu, při které pacient nebude mít problémy (může se stát, že po určité době pacient toleruje kousek žitného chleba, česnek v malé dávce či malou porci brokolice a květáku), ale zároveň bude mít rozmanitý jídelníček. Postupné testování a přidávání je doporučováno, aby se rozmanitostí zajistilo dostatečné množství živin. Pokud po úvodní dietě stále nelze korigovat symptomy, je potřeba buď přehodnotit sestavení jídelníčku nebo zvážit jiné problémy (např. korigovat příjem rozpustné vlákniny a rezistentního škrobu, potravinová aditiva, ale třeba i kofein, velikost porcí či pravidelnost stravy). Zavádění se doporučuje také z toho důvodu, že po delší době byla u některých pacientů zaznamenaná hyperreaktivnost při zavádění FODMAP (u potkanů bylo pozorováno, že při nízkém příjmu fruktózy dochází ke snížení exprese transportéru pro fruktózu a tedy neschopnost vstřebat fruktózu ve střevě, mechanismus u člověka zatím testován nebyl, ale je dost možné, že bude podobný a dlouhodobým omezováním fuktózy tělo adekvátně zareaguje). Jedním z rizik diety je nízký příjem prebiotik, což může být potenciálně škodlivé pro zdraví tlustého střeva, proto je doporučováno přísnou dietu opravdu omezit na krátkodobý úsek a případně podávat probiotika (pokud není pro-linkováno jinak, informace čerpány z této studie). Pokud chcete nastudovat více a rozumíte anglicky, tak určitě neváhejte navštívit tyto stránky, případně pro recepty a rady na začátek tento web.
presentation1
Zdrojů dnes na internetu najdete spoustu, stejně jako kuchařek a receptů pro low FODMAP dietu. Tuto tabulku jsem přeložila ze studie Gibson PR, Shepherd SJ.:Evidence-based dietary management of functional gastrointestinal symptoms: The FODMAP approach. J Gastroenterol Hepatol. 2010 Feb;25(2):252-8.

 

 

13 comments

  1. Ideální je v klidu si vše nastudovat, zjistit, co to znamená, zjistit, jaká je u ní primární příčina HIT (HIT je převážně symptom, ne nemoc) a podle toho upravit jídelníček(vyřadit vysocehistminových potravin, vařit čerstvě, jednoduše) a postupně upravit ostatní zvyky v rodině (tedy krom vhodné stravy zaléčit primární nemoci, dostatek spánku, správná pohybová aktivita, ideálně nedráždivá kosmetika a úklidové prostředky). https://aspoonofhistamine.com/2013/10/17/jak-zvladnout-dietu-krok-po-kroku-nejen-tu-nizkohistaminovou/

 1. pozor FODMAP dieta je len cast puzzle …ale sama o sebe casto situaciu nevyriesi …treba ceknut tento blog
  https://www.strandsofmylife.com/blog/page/35/…. fakt to je rozdiel ked sa doplni cela puzzle ( cas medzi jedlami , velkosti porci, stres , pravidelny pohyb kazdy den, mnozstvo jediel cez den , kedy jest prve jedlo a kedy posledne , mnozstvo zeleniny a ovocia vramci denneho prijmu , soluble fiber , nutricne zlozenie kazdeho jedla, ostatne druhy stravy ktore sposobuju zle, v neposlednom rade si urobit „poriadok“ v zivote a vo vztahoch ….“

 2. V cestine toho opravdu moc neni. Ja si objednavala knihy vcetne receptnu z australie. Ale ta mobilni aplikace je fakt skvela. Na FODMAPu jsem asi 3 roky, tu aplikaci jsem objevila pred 2 lety a vyuzivam ji denne. Stoji snad 100 Kc, maximalne doporucuju.

  1. V experimentech porovnáváte dvě či více skupin vůči sobě. Pokud kontrolní skupinu/hodnotu nastavíte jako 100% (tedy ta hodnota je těch 100% histaminu, co zmiňujete), což se většinou dělá, jakákoli jiná skupina může mít pokles nebo nárůst o jakékoli procento.

 3. Zdravím, a tento zoznam zakázaných a povolených fodmap potravín je kompletný? Teda môžem sa ním riadiť? Ďakujem. Ada.

  1. Také zdravím. Toto je seznam z vědecké publikace, tedy na základě podložených informací. Jelikož existuje jistě celá řádka dalších potravin a ne všechno bylo testováno na obsah jednotlivých FODMAP, jistě bude seznam širší (jak zakázaných, tak povolených, ale pravidla budou podobná), ale při interpretaci informací z internetu bych byla opatrná.

 4. Bezpeckové hrozny- to bude asi ta fruktóza, ikdyž je tam nízký obsah FODMAP. Pozoruji to již nějakou dobu, že mě to nadýmá a přesně ty symptomy, mám taky. Zjistil jsem, že v odpoledních hodinách je to pro mě přijatelnější. Konzumovat třeba med, jablka, nebo bezpeckové hrozny, je lepší až odpoledne.
  Jsou, ale potraviny, které mě z toho dokážou potom „vyprostit“. Je to paradox. např. brambory, které mě taky dokážou pozlobit, mi z takové šlamastiky pomůžou. Nebo to prostě zajíst a je pokoj (ne chlebem). Ale úplně takovou dietu bych zřejmě nedržel. Díky za článek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.