O kuchaři jménem Ottolenghi jsem poprvé slyšela z blogu The Healing Histamine a ihned se rozhodla vyzkoušet pozměněný recept na zelené placičky (recept najdete zde). Jeho jméno mi bylo do té doby neznámé a začala jsem tedy pátrat trochu dál. Postupně jsem zjistila, že některé kuchařky jsou cílené na rostlinnou stravu. Na počátku jsem této informaci nevěnovala takovou pozornost, ale když jsem začala pozorovat, že právě taková strava mému zdraví prospívá, zbystřila jsem a začala uvažovat, že bych se mohla na Ottolenghiho kouknout blíže. Další připomínka přišla nedávno v kině. Když Patrick Dempsey s Renee Zellweger mluví o druhém imaginárním rande, podává jí grilovaného lososa od Ottolenghiho, protože je to lahodné a zdravé. Přísahám, že jsem byla v kině jediná, kdo udělal nahlas „AAAACH“.
A jak jinak než právě na Hojnost. Už jen samotný název knihy je lákavý. Hojnost mi zní tak, že se luxusně najím zeleninového jídla a budu chtít objevovat další a další recepty. A mé tělo mi za to bude tleskat. Samozřejmě trochu přeháním, ale jelikož se zelené placky v milion úpravách (tedy s přínosnějšími moukami jako pohanková nebo čiroková) staly nedílnou součástí mého jídelníčku, rozhodla jsem si prolistovat kuchařku a jít kousek dál. Podle kuchařek moc nevařím, ale ráda se nechám inspirovat obrázky a ráda si dráždím fantazii, kdy pak spřádám nekalé plány na spojení dvou zdánlivě nesourodých ingrediencí (což se mi dnes jeví už také přehnané, protože vím, že taková nesourodost neexistuje:)).
Hojnost je pěkně velká kniha, která má podtitul „Kulinářské skvosty mistra zeleninové kuchyně“. Recepty najdete zařazené v kategoriích trochu jinak, než jste zvyklí – tedy podle hlavní suroviny, která je využita. Např. zde najdete sekci Papriky, Listy, Zelené lusky, Zelená zelenina, Luštěniny, Obiloviny, Těstoviny nebo třeba Ovoce se sýrem. Můžete vlastně takto jít rovnou na specifickou sekci, která vás zajímá, přičemž v každé sekci najdete několik receptů (je jasné, že i některé suroviny se prolínají). Recepty jsou vegetariánské (obsahují vejce či mléko, některé jsou veganské), nejsou však čistě bezlepkové a budete muset trochu improvizovat. Občas dokonce budete chtít trochu improvizovat, abyste vynechali potenciálně rizikové potraviny nebo vyměnili obilniny za některé přínosnější (v rámci protizánětlivé diety).
Samozřejmě je kniha doplněna krásnými fotografiemi, často naleznete u receptů i malý (či delší) komentář k dané surovině nebo jak využít uvařený pokrm. Autor vám také často doporučí nejlepší přílohu či kterým salátem třeba jídlo vylepšit. Někdy se dozvíte i něco více krapet soukromého, nějaký ten malý příběh, který dává receptu trochu více šťávy. Stejně tak si velmi rychle podle názvu dovede představit, co budete jíst, protože většina názvů je poměrně dost jasných a jídlo se neschovává do tajuplných přezdívek. Pravda je, že některé názvy surovin možná uslyšíte poprvé (štěrbák, okra, škumpa, farro..), ale aspoň budete mít zase příležitost něco nového objevit a pohledat nejen na internetu, ale třeba i v okolních obchůdcích.
Ehm ehm, takže jako obvykle jsem recept trochu pozměnila. Dala jsem méně makademiových ořechů, vyměnila cukr za sirup z kokosového nektaru (Wolfberry), odebrala papáju (která je z pohledu histaminu sporná a stejně se zralá u nás opravdu špatně shání), přidala na místo ní kousek jablíčka a semínka z granátového jablka (protože jsou antihistaminní) a trochu ubrala na zálivce, aby ty lístky jen tak osvěžila. Žádné velké koupání:).
Sladký zelný zimní salát
Salát (6 porcí)
- 100 g makadamiové ořechy
- 1 lžíce kokosového oleje
- 1 lžíce sirupu z kokosového nektaru (nebo javorový sirup, kokosový cukr, panela)
- 1/2 lžičky soli
- 1/2 lžičky vloček z chili papriček (dodává jídlu správnou pikantnost a zlepšuje trávení, ale řiďte se vlastní tolerancí!)
- 175 g listů kapusty
- 250 g červeného zelí
- 1 zralé mango
- 1/2 jablka
- hrst čerstvých koriandrových lístků (plus případně hrst máty, pokud máte rádi opravdu exotiku a chcete využít více protizánětlivých bylinek)
- semínka z granátového jablka
Zálivka
- 1 lžíce sirupu z kokosového cukru (nebo javorového sirupu)
- 1 lžíce olivového oleje
- 1 lžíce čerstvé šťávy z limetky (pokud tolerujete, jinak nahraďte mango práškem nebo vitamínem C)
- špetka soli
V hrnci rozehřejeme kokosový olej a dáme na něj opékat makadamiové ořechy. Opékáme za stálého míchání cca 5 minut, poté vsypeme sůl, chilli papričky a sirup a opékáme další minutu (hlídat, jelikož se nám tvoří karamel, tak aby se nepřipálil). Stáhneme z ohně a přesuneme na plech s pečícím papírem (rozprostřeme), necháme vychladnout. Červené zelí i kapustu dobře omyjeme a nakrájíme na jemné proužky. Mango a jablko nakrájíme na menší kousky. Smícháme mango, jablko, kapustu a zelí, granátové jablko a dobře promícháme a přidáme na drobno nasekané listy koriandru. Vychladlé karamelizované makadamiové ořechy zabalíme do papíru a nadrtíme najemno (postačí pár úderů válečkem:)). Nasypeme do salátu a promícháme. Ingredience na zálivku smícháme dohromady a vmícháme do salátu (ideálně „promasírujeme“ salát ručně). Uchováváme v lednici (zabalené) do podávání. Dobrou chuť.