Recenze: Jamieho Každodenní Superjídlo

Posted by

Kdo by neznal Jamieho Olivera? Nejen pro jeho úžasné kuchařky a kuchařské pořady, ale především boj za lepší jídlo nejen ve školních jídelnách. Věřím, že většina nadšených kuchtíků má alespoň jednu jeho kuchařku doma. A když vyšla jeho kuchařka s názvem „Everyday Super Food“, zpozorněla jsem i já. Tato kuchařka už není totiž jen o vaření či kreaci neuvěřitelných pokrmů, ale o výživě a zdraví.

IMG_6335

Knihu jsem pořídila v angličtině, ale věřím, že brzy bude přeložena i do češtiny. Kuchařka totiž byla připravena jako oslava jídla, které si máme vychutnat v jeho krásné, barevné, nutriční a hlavně výživné podobě. Podle Jamieho je to jeho nejvíce osobní kniha a pro její napsání musel naskočit do světa zdravého a nutričního jídla, aby mohl se svými poradci sestavit opravdu kvalitní recepty. Cílem je mimo jiné čtenáři představit zdravé jídlo, které by zařadil do jídelníčku a postupně snad změnil i myšlení a přístup k jídlu obecně.

IMG_6336

Jedním z dalších důvodů bylo i to, že Jamie se s blížícími 40-tinami musel trochu zastavit a zamyslet se. A došel k tomu, že zdraví by mělo být na prvním místě, ať už je naše životní cesta jakákoli. Kniha má být vstupní bránou do světa zdravějšího vaření a zdravějšího vztahu k jídlu. Najdete v ní recepty na snídaně, obědy, večeře i menší svačinky. A teď zřejmě to, co vás zajímá nejvíc. Není to postaveno na tzv. superfoods, tedy exotických funkčních potravinách, které hýbou světem, ale na těch funkčních potravinách, které najdeme v běžném obchodě, jako je zelenina, ovoce, luštěniny či další celistvé potraviny. Recepty nejsou primárně bezlepkové, ale spoustu z nich můžete bezlepkově uzpůsobit nebo jsou přirozeně bezlepkové. Ve spoustě receptů můžete rajčata či citrusy vynechat nebo nahradit jinou surovinou (paprika, jablko..). Fotografie jsou krásně barevné a opravdu svádějí k zakousnutí.

IMG_6337

Každý recept je doplněn nejen fotografií a počtem porcí, ale také základními informacemi o kalorické hodnotě či složení makronutrientů. Nejsem si jistá, jestli tento fakt je k dobru nebo na škodu. V zadní části najdete spoustu typů na saláty (ty fotky jsou geniální!), přípravu různých dipů a pomazánek, výrobu oříškových másel, tipy na limonády a domácí zdravé nápoje. Od stránky 260 pak najdete další tipy, jak připravit zdravější složení talíře. Opět najdete mou oblíbenou radu:“Eat the rainbow.“ tedy „Jezte duhu.“, jak určit ideální velikost porcí, proč a v jaké míře potřebujeme sacharidy, proteiny či tuky. Jamie obhajuje konzumaci mléčných výrobků (bio!), zdůrazňuje nutnost kvality potravin (ideálně bio), nutnost dodržování pitného režimu a dokonce se dotkne i tématu alkoholu. Překvapivě v kuchařce najdete i pár stránek o spánku. Ano, tak děsně je spánek důležitý.

IMG_6338

Pokud jen hledáte inspiraci a jste schopni si recepty dotvořit do svých požadavků (co se týče vynechání či náhrad surovin), pak je kniha naprosto skvělá. Je doplněna krásnými fotografiemi a základními informacemi o zdravém životním stylu obecně. Samozřejmě je vše postaveno na informacích od výživových poradců, takže s onou teorií nemusíte plně souhlasit, což vám však nemůže zabránit v tvorbě skvělých jídel.

IMG_6616

IMG_6629

Jamieho chutné energetické kuličky – meruňky, zázvor a kešu

12 porcí (2 kuličky na porci, bez lepku, mléka, vajec, sóji)

  • 100 g nesolených kešu (rozdělených na 70 g a 30 g)
  • 20 g sezamového semínka
  • 80 g sušených nesířených meruněk
  • 20 g pufované hnědé rýže (použila jsem jahelné pukance Bio harmonie)
  • 4 cm kousek čerstvého zázvoru
  • 1/2 lžičky míchaného koření (něco jako koření na dýňový koláč, já jsem vynechala)
  • 2 lžíce medu
  • navíc jsem přidala 2 lžičky tahini

Rozdělíme kešu ořechy a první cca 30 g rozmixujeme na jemnou mouku. Dáme stranou. Do mixéru dáme zbytek kešu, sezamová semínka, meruňky, pufované jáhly a oloupaný zázvor a rozmixujeme. Já jsem přidala ještě tahini, jelikož hmota byla hodně pevná a nechtěla držet pohromadě. Poté přesuňte do misky a promněte hmotu ještě ručně. Rozdělte na 24 kousků, z každého kousky v dlaních vyválejte kuličku, kterou ihned obalíte v kešu „mouce“. V uzavřené nádobě vydrží až 2 týdny v lednici. Dobrou chuť.

IMG_6625

2 comments

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.