Ze všech stran se na nás valí podivné názvy a exotické potraviny. Někdo nad tím mávne rukou, někoho to rozčílí a někoho potěší. Chia semínka jsou totiž potravinou, která projasní den alergikům na vejce, dodá pořádnou dávku energii a také potěší vaše střeva a celkově imunitní systém.
A jelikož je strašné vedro a u toho počítače člověk dlouho nevydrží, nebudu se zde dlouze rozepisovat a nebudeme ani dlouze mluvit. O chia pudingu dnes můžete vidět na spoustě stránek a já jsem se rozhodla konečně přidat do řad vyznavačů této lahodné nevařené dobrůtky. A bude bez lepku, mléčné bílkoviny i vajec. A můžete ji vlastně udělat z čehokoli, pokud tedy netolerujete jahody, rozmixujete ovoce, které vám zrovna vyhovuje a sedí (jahody jsou častým alergenem, ale samotné histamin neobsahují, působí jako histaminové liberátory, pokud jste tedy schopní jídlem stabilizovat své žírné buňky, můžete je klidně tolerovat, jen nedoporučuji sníst velké množství najednou). A kdo nemůže arašídové máslo, přidá jakékoli jiné oříškové či semínkové..anebo vlastně nemusí přidávat žádné (pokud nemáte vytipované, co tolerujete a co ne, tak raději zkuste před využitím v kombinaci s dalšími potenciálními alergeny). Mě prostě taková ta klasická americká chuť „džem a arašídové máslo“ mooooc chutná. A pokud vám chia zachutnají, na tomto blogu najdete spoustu lahodných receptů. Jen bych předem varovala, že jako každou potravinu i chia musíte nejdříve otestovat sami na sobě (byl popsán případ alergie, pozor tedy pokud reagujete na šalvěj, tymián, oregáno či mentol). Jedná se o pseudoobilninu a velmi často jsou jí připisovány schopnosti snižovat krevní tlak, což jsem si sama vyzkoušela. Pokud jej tedy máte tlak nižší, pouštějte se do experimentů ještě opatrněji. No a pokud vám ta semínka nějak nejdou přes pusu, vězte, že se u nás dostat také samotný chia olej! Ten využijete nejen k jídlu, ale také třeba pro výrobu domácí kosmetiky..o tom ale až někdy příště!
Chia patří mezi antioxidanty, obsahují omega-3 mastné kyseliny (které působí protizánětlivě), minerály, vitamíny, 15-25% proteinu (pro sportovce) a 18-30% vlákniny, (která přispěje vašemu zažívání). V lidských studiích byl prokázán vliv na zdraví, především na normalizaci glukózy a hladiny tuků v krvi, vliv na metabolický syndrom a také ochrana srdce a celého kardiovaskulárního systému. Krom toho, že dokáží potlačovat chuť k jídlu, redukují také markery zánětu. Obsahují také třeba kyselinu rozmarýnovou a gallovou, o jejichž účincích jsem se již zmiňovala (stačí rozkliknout odkazy:)). A co jsem zmiňovala výše, díky svým vazebným schopnostem jsou chia mouka a chia semínko vhodnou náhradou pojidel do bezlepkových i bezvaječných jídel (vytváří takový hezký gelík, ale pak už je nedostanete ani z houbičky na nádobí:)). Občas je využití chia semínek označeno jako „chia vejce“, což přesně odpovídá. Kdybyste nevěřili, můžete třeba vyzkoušet na těchto sušenkách:)).
Chia puding jam&peanut butter
(4 porce)
chia vrstva
- 40 g (cca 1/4 hrnku) chia semínek
- 1 hrnek+2 lžíce čerstvého čerstvého mandlového mléka
- 20 g med
- špetka soli
arašídová vrstva
- 40 g hladké arašídové máslo
- 4 lžíce mandlového mléka
- 1 lžička (cca 10 g) med
jahodová vrstva
- 150 g čerstvých jahod
- 5 g chia semínka
Nejdříve připravíme čerstvé mandlové mléko (či případně jakékoli jiné, já jsem jej zvolila pro jeho neutralitu), vmícháme do něj med, špetku soli a chia semínka. Počkáme pár minut a jakmile se nám začne vytvářet gel, rozdělíme do připravených skleniček.
Necháme několik hodin nebo třeba přes noc tuhnout v lednici. Poté smícháme arašídové máslo s mandlovým mlékem a případně trochou medu (už nedoslazuji jahody) a rozdělíme na vrstvu chia puding, který nám mezitím ztuhl.
Poté rozmixujeme čerstvé jahody s chia semínky (sladkost nechám jen na vás), přelijte arašídovou vrstvu a nechte opět pár minut odstát. Do podávání ideálně uchovejte v lednici, ale podávejte ještě ten den, abyste využili co nejvíce nutričních látek. Dobrou chuť.
Trojbarevná chia sklenička už se tetelí v ledničce a těší se na intimní obědové seznámení, které proběhne v trojúhelníku ona, já a tři brusinkové kaštanové sušenky https://aspoonofhistamine.com/2013/04/10/kastanove-susenky-s-brusinkami/. Věru pěkné páteční rande mě čeká!
Chia semínka zatím používám hlavně na smoothie, ale chia puding bych měla také konečně vyzkoušet, ten váš vypadá moc pěkně 🙂
Dopuručuji, je to opravdu chutné a vytvoří se gelík, který by měl být přínosný pro střeva. Navíc je to super, že to člověk může připravit přes noc a ráno jen přihodit čerstvé ovoce (nebo na sváču).
MILUJI JEDNODUCHÉ A RYCHLÉ RECEPTY – JSOU-LI NAVÍC ZDRAVÉ A CHUTNÉ – CO VÍCE SI PŘÁT!!! DĚKUJI, O VÍKENDU VYZKOUŠÍM!!!