Fitness bezlepkové sušenky z teffového zrna

Posted by

Pro mé stránky asi trochu nezvyklý název sušenek, ale hned vám vysvětlím, jak jsem to myslela. Slovo fitness je dnes velmi oblíbené, a mnozí si pod ním představí vybavenou tělocvičnu, kde hekají nabuzení kulturisté, a štíhlé ženy pobíhají na pásu ve vypasovaných legínách. Pojďme se podívat, co říká o pojmu fitness wiki (wiki totiž ví všechno, že jo).

„Jako fitness se označují sportovní aktivity i celkový životní styl mající za cíl všeobecnou tělesnou kondici, celkovou zdatnost, zlepšení držení těla, zlepšení konceptu postavy apod., při současném působení na upevňování zdraví a rozvoj síly. Pro fitness cvičení se používají kromě tradičních činek i různé speciální stroje, trenažery apod., které jsou běžně k dispozici ve fitness centrech. Mimo cvičení pak zájemci zpravidla dodržují určitý dietní režim, případně používají různé doplňky výživy.“

IMG_4802

No pravda, tento výklad moc nevyvrací můj úvod do světa fitness, ale pro mě je důležité ono spojení „upevňování zdraví“ a dodržování určitého dietního režimu. Osobně si myslím, že pohyb patří ke zdravému životnímu stylu. Nemluvím záměrně o sportu, posilování, či specifických aktivitách, protože věřím, že právě slovíčko pohyb je to důležité. Ať už se rozhodnete denně nachodit pár kilometrů, protáhnout se v bazénu, na józe či vybít energii na pohybové terapii, pořád se bavíme o pohybu, který přispívá našemu zdraví. Některé cvičení, třeba jóga, dokonce dokáže snižovat zánět v těle. Když však má člověk trochu větší sportovní aktivity, musí tomu upravit i jídelníček. Já jsem zastáncem příjmu všech živin ze stravy, ale někdy prostě vím a cítím, že některý makronutrient odsouvám do pozadí. Ano, teď mluvím o fitness  oblíbeném tématu – proteinu. Nebudu se teď vyjadřovat k tomu, jaké mýty jsou nám vkládány do hlavy (a kterým jsem jednu dobu také věřila, bohužel mi podle nich upravená strava spíše ubližovala), ale o tom, že jsem fanoušek bílkovin rostlinného původu. A když prostě nenamočíte luštěniny dopředu, těžko se jimi můžete po cvičení cpát. A tak i v mé domácnosti najdete veganský proteinový prášek, který si spíše příležitostně najde cestu do mého jídelníčku.

kolaz2A jelikož zrovna ten protein z hnědé rýže není chuťově moc zábavný (žádná sladidla, umělé příchutě atd.), hledala jsem i já cestu, jak jej postupně zužitkovat (aby se mi tu nekazil, přece jen má také určitou dobu spotřeby a jak si ho běžně moc nevšímám, tak bych jej nerada celý vyhodila). A tak jsem jej smíchala s dalšími rostlinnými surovinami, abych dostala super sušenky, které si můžete sbalit třeba na cesty nebo i sebou na cvičení. Teff je naprosto skvělým zdrojem, jelikož zrníčka obsahují 20% proteinu (8% esenciálních) a k tomu celou řadu minerálů. Když přidáme protein z rýžové mouky (80% proteinu) a kokosovou mouku (19% proteinu), zvýší se nám obsah proteinu docela extrémně. K tomu trochu toho zdravého tuku a dalších minerálů z kešu a rostlinného mléka, protizánětlivé látky z kokosu a tolik potřebná vláknina. Samozřejmě přídavkem ořechů přidáme na zdravém tuku a sacharidů v sušenkách najdeme také dost. Prostě dostaneme sušenky, které nás nejen zasytí, ale tělo pěkně vyživí.

Fitness bezlepkové sušenky z teffového zrna

(bez lepku, bez vajec, bez mléčné bílkoviny, bez sóji, bez kvasnic)

  • 1/2 hrnku světlého teffového zrna
  • 1/2 hrnku kešu ořechů (namočených na 4 hodiny, osušených)
  • 1/4 hrnku rostlinného mléka
  • 3 vrchovaté lžíce proteinu z hnědé rýže
  • 3-4 vrchovaté lžíce kokosové mouky (možná bude potřeba trochu více, dle savosti atd)
  • 1/4-1/2 půl hrnku sladidla (já jsem použila datlový sirup v míře 1/4 hrnku, pokud máte raději sladké, přidejte, těsto je bez vajec a můžete klidně ochutnávat, pro dia verzi použijte stevii)
  • 3 vrchovaté lžíce strouhaného kokosu
  • volitelné: kousky bílé nebo hořké čokolády

Teffové zrno uvaříme podle návodu v dostatku vody na kaši s tím, že vyvaříme přebytečnou vodu. Necháme vychladnout (po vychladnutí bude kaše velmi hustá). V mixéru smícháme rostlinné mléko s předem namočenými kešu a teffovou kaší. Přidáme proteinový prášek, sladidlo (lze použít i panelu) a strouhaný kokos. Troubu dáme předehřát na 180°C.

kolaz1Nakonec dosypáváme kokosovou mouku do vytvoření pevného hladkého těsta. Rozválíme mezi 2 vrstvami potravinové fólie (doporučuji 0,3-0,5 cm) a vykrajujeme sušenky. Můžeme dovnitř vmíchat hořkou čokoládu nebo třeba bílou čokoládou. Pečeme 20 minut. Necháme na plechu vychladnout. Sušenky budou vevnitř vláčné. Dobrou chuť.

4 comments

  1. Tento recept mě velmi zaujal. Mám všechny suroviny, kromě proteinu. Je možné ho vynechat nebo něčím nahradit? Lenka

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.