Absolutně skvělá zpráva pro milovníky hořčice. Tedy nevím jak vy, ale já hořčici vždy milovala. Hořčice je však ve své klasické formě při HIT nevhodná – především pro použití octu, dlouhé skladování přípravku a často pro obsah barviv či konzervantů. Pokud se ani přesto nechcete vzdát hořčičné chuti a nějak jste nepřišli na chuť využití hořčičných semínek, Adveni nám zabalilo novou mouku – tentokrát hořčičnou. Jedná se o mouku vzniklou semletím výlisků hořčičných semínek, tedy po vylisování hořčičného oleje.
Semínka obsahují vitamín B1, hořčík, selen, vápník a také nějaké ty super účinné flavonoidy. Nedostatek hořčíku je spojován s celou řadou nemocí od alergií až po chronickou únavu a metabolický syndrom, tedy každý další zdroj je dobrý! Uvádí se, že hořčičná semínka pomáhají při trávení, což by mohlo spoustu lidí zajímat. Pro své přirozeně konzervační účinky se používají také v potravinářství (a tedy přidání do jídla může redukovat vznik biogenních aminů). Mimochodem látky z hořčičného semínka dokáží regulovat zánětlivou odpověď (snižují zánětlivé markery a zvyšují antioxidační molekuly) a jeví se jako účinná terapie při chronickém zánětlivém onemocnění jako je lupénka. Díky antioxidačním vlastnostem jsou semínka schopná redukovat výskyt rakoviny střeva (potvrzeno i na jiném modelu). Extrakt z hořčičného semínka vykazuje inhibiční aktivitu proti tryptáze, což je enzym, který se společně s histaminem uvolňuje po alergické reakci a zapojuje se do kaskády zánětlivých pochodů (v této studii jej vědci patentovali pro možné využití léčby kožních zánětlivých onemocnění v podobě krému). Takže pokud jste milovníky té lehce štiplavé chuti, můžete si teď doma připravit vždy trochu čerstvé falešné hořčice bez konzervantů i barviv, nebo přidat semínko/mouku při vaření. Např. v kombinaci s brukvovitými rostlinami má schopnost ochránit některé protirakovinné látky před jejich rozpadem, a tak zvýšit účinnost.
Pozor byste sei však měli dát, jelikož hořčičné semínko je silným alergenem. Jeho alergenita je dobře popsána a pokud budete testovat, zkoušejte opravdu malinké množství. V případě, že se alergie na hořčici potvrdí, měli byste být na pozoru o před možnými zkříženými alergiemi (tedy především v oblasti brukvovitých, ale třeba i v případě vlašských ořechů či sezamového semínka). Některé zdroje uvádí (bohužel jsem neobjevila podobnou informaci ve vědecké lieratuře), že obsahuje také kapsaicin, který v in vitro podmínkách může uvolňovat látku P, která zase může degranulovat žírné buňky. Zatímco kapsaicin se jeví v některých modelech nemocí příznivě, u pacientů s dráždivým tračníkem nebo celkově slabším trávícím traktem může mít větší množství nechtěný dráždivý efekt. Ve studii, kde se zabývají přímo vlivem na zánět zprostředkovaný žírnými buňkami, naopak poukazují na protektivní vliv kapsaicinu a účinek proti migrénám, na zlepšení trávení, ochranu před srdečními onemocněními, snižení krevního tlaku a cholesterolu (zřejmě může hrát roli i v zánětech nervové soustavy).
Jenomže to není z novinek Adveni úplně všechno. No jo, také jsem se sama nestačila divit, co vše nového se objevilo nejen na prodejnách, ale také v on-line prodejně. Celá série oříškových mouk. Jedná se o mouky vyrobené po slisování ořechů, tedy lehce odtučněné (to kdybyste měli strach s ořechy péct, protože jsou moc tučné). S takovou moukou se pak lépe pracuje. K tomu je přidáno trochu protizánětlivé čirokové mouky, hlavně jako ochrana před oxidací (takže se nemusíte bát, že když balíček otevřete, moc rychle vám ořechy zežluknou). V nabídce mají arašídovou, lískooříškovou, z vlašských ořechů, slunečnicovou i starou dobrou známou mandlovou. Oříškové mouky nejsou určené jen pro sladké pečení, můžete je klidně a pohodlně využít do slaných koláčů nebo třeba i na základ pro pizzu.
Tentokrát jsem koláč nešidila a přidala máslo, vejce i balkánský sýr od farmářů. Máslo koláč krásně provoní, ale samozřejmě můžete nahradit bezlaktózovým nebo třeba kokosovým olejem. Možná se bude zdát 50 gr natrhaných mangoldových lístků (nejdříve odtrhněte listy od středového stvolu a poté nasekejte na menší kousky) nebo čerstvého špenátu hodně, ale v koláči si na nich opravdu smlsnete. Určitě tuto protizánětlivou a proti-alergickou složku nevynechávejte.
Polentový koláč s mangoldem
(bez lepku, bez ořechů, bez sóji)
- 120 g instantní polenty (1 minutová)
- 30 g kukuřičný škrob
- 75 g lískooříškové mouky (Adveni Medical)
- 3 lžičky prášku do pečiva
- 1 lžička himalájské soli
- 1 lžička hořčičné mouky (Adveni Medical)
- 100 g másla
- 2 vejce
- 50 ml vlažné vody
- 100 g balkánského sýru (pokud použijete jiný čerstvý sýr, přidejte na soli)
- 50 g mangoldu nebo čerstvého špenátu
- hrst čerstvé bazalky
Troubu předehřejeme na 165°C a připravíme si kruhovou formu o průměru 20 cm (vystlala jsem spodek papírek na pečení). Polentu smíchejte se zbytkem suchých ingrediencí. V druhé míse smícháme změklé máslo s vajíčky a vlažnou vodou. Přisypeme smíchané suché ingredience. Balkánský sýr nastrouháme na jemno a vmícháme ho do hmoty. Přidáme také nasekaný mangold a bazalku. Přesuneme do formy, lehce stlačíme (nemačkáme moc, spíše jemně uhlazujeme) a pečeme ve vyhřáté troubě 45 minu. Necháme vychladnout a podáváme ideálně se salátem. Dobrou chuť.
Katko, prosím tě, nemáš nějaký nápad na zužitkování mouky ze slunečnicových semínek? Mám tu od Adveni skoro celý balík a už prochází, ale jsem absolutně bez inspirace na to, co s ní :-)))). Příště už ji kupovat nebudu.
Kamkoliv místo jakékoli ořechové mouky, tedy místo mandlové atd. Nebo nahradit 50 g v palačinkovém těste atd. Pokud nevadí hutné koláče, tak lze třeba bez mléka, vajec i tuku : https://histaminovakasulka.com/2015/10/30/slunecnicovo-cuketovy-kolac-bez-lepku-vajec-i-mleka/
Jinak koukala jsi sem? Je tam také nějaká inspirace:) http://receptyadveni.cz/hledej?hledam=slune%C4%8Dnicov%C3%BDch
Dik a mozes dat recept na vyrobu horcice? teda nie muky ale uz tekutej zalezitosti, natierky ci ako to mam nazvat 🙂
To bohužel nemůžu, protože jsem to nikdy nedělala. Klasický recept říká semínko namlet do octa, což se samozřejmě při HIT nesmí. Proto přidávám prášek přímo do jídla, třeba při vaření. Možná by to šlo rozetřít s olejem a vodou, ale nikdy jsem to vážně nezkoušela. Problém je, že klasická hořčice je kyselá, , takže leda pak přidat nějaký jiný kyselící prostředek vhodnější při HIT (mango prášek, vitamín C, citrónová šťáva). Když se ale rozpustí v oleji, je to skvělá zálivka na saláty.
Ako sa dá vyrobiť tá domáca horčica?
Já používám hořčičnou mouku od Adveni Medical. Je to namleté hořčičné semínko, které je předtím zbavené části tuku, aby z toho šel udělat jemný prášek. Je to docela silná mouka, takže se dává jen trošičku. http://eshopsk.bezlepkova.com/mouky-z-bezlepkovych-plodin/horcicna-mouka