Probiotika jako lék aneb které druhy mi mohou pomoci v léčbě histaminové intolerance a zánětlivých onemocnění střev

Posted by

DAO jako marker střevního poškození aneb v tom střevě se něco špatného děje!

Střevní mikrobiom je souhrnný název pro 100 triliónu bakterií zabydlených v našem střevě. Téměř dva kilogramy hmoty je vlastně rozmanitým ekosystémem tvořeným z více jak 2 000 různých kmenů bakterií…….Metabolická aktivita střevního mikrobiomu je pro člověka přínosná, jelikož poskytuje nutné živiny a pomáhá zvýšit energetický potenciál strávené potravy. Na druhou stranu, jsou zde obsaženy také „prospěchářské“ patogenní bakterie, které mohou za nepříznivých podmínek svému hostiteli ublížit. Udržení stálého prostředí střevního mikrobiomu je nezbytné pro správnou funkci slizniční imunity.

Pod návalem dotazů ohledně probiotik a zda je brát či nebrat v případě HIT (a dalších onemocnění) jsem se rozhodla přidat další článek. Téma probiotik a střevní nerovnováhy jsem už tak trochu nakousla v předchozím příspěvku. Probiotika jsou zkoumána hlavně pro své působení např. při užívání antibiotik, kdy dokáží předcházet vzniku průjmu (zde, zde, zde, zde), či jejich benefitům při léčbě H. pylori (zde). Je tedy jasné, že určitým způsobem budou napomáhat v úpravě našeho střevního prostředí. Jelikož většina pacientů s HIT má další nemoci, jako jsou potravinové alergie, celiakie, potravinové intolerance či záněty zažívacího traktu, může se nabízet otázka, zda není na vině poškozená střevní imunita. Když se podíváme do vědecké literatury, stanovení DAO ve střevní stěně bylo používáno jako marker střevního poškození. Snížení DAO tedy může jednoduše vypovídat jen o tom, že jsou obyvatelé vašeho střeva (ne)spokojeni (ať už došlo ke snížení populace či převládnutí jedné komunity nad druhou) a nenechají si to jen tak líbit. Pokud tomu tak je, je potřeba cílit zánět, jelikož nízkohistaminová dieta vám může dočasně ulevit, ale problému ani nemoci vás nezbaví. Na konci článku naleznete krom vhodných bakterií také vhodná nebo mnou ozkoušená probiotika. probiotics2

Vyrážky, kopřivky, akné? Aneb jak se střevní potíže projevují na povrchu.

Pokud se vám zdá, že je vaše zažívání v pořádku, ale trápí vás kožní choroby, měli byste zbystřit taktéž! Napuchání, kruhy po očima, nafukování, akné, vyrážka…je vám z toho něco povědomé? Dr. Robynne Chutkan, která publikovala v roce 2013 knihu Gutbliss, říká:

Bakteriální nerovnováha je jednou z nejčastějších příčin nafouklého břicha. Dieta chudá na živiny, mnoho antibiotik, používání léků na snižování žaludeční kyseliny, parazité, hormonální terapie, steroidy a mnoho dalších mohou vést k přerůstání nebezpečných patogenních bakterií a snížení počtu „dobrých“ bakterií. Tato nerovnováha nevede jen k zažívacím problémům, ale může se ukázat také na vaší pokožce.

Univerzální probiotika neexistují – neházejte flintu do žita!

O prospěšnosti probiotik není pochyb, stejně jako nemůže být pochyb, že univerzální probiotika pro všechny NEexistují. O tom, že je to s probiotiky trochu kříž a je potřeba vybrat ta vhodná, svědčí i vědecké práce. Není to jen o složení přípravku, ale také o stavu vašeho střeva! I příznivé druhy, které v některých situacích mohou působit dokonce protizánětlivě, působí v jiných situacích za přítomnosti patogenních bakterií negativně (z pohledu produkce biogenních aminů). Typickým případem jsou mléčné bakterie či S. thermophilus. Jinak bakterie a kvasinky stojí také za vysvětlením, proč lidé lépe snáší kváskové pečivo než běžné (když opominu všechna ta éčka, která se přidávají do supermarketových pečiv). Kvásek obsahuje celou škálu bakterií a kvasinek, které jsou v určitém poměru, a mohou tedy snižovat či uchovávat stejnou hladinu biogenních aminů po celou dobu kvašení. Oproti tomu kvasnice/droždí jsou „jednodruhová“ záležitost, tedy stále ta stejná kvasinka. Když si uvědomíme že kvasničný extrakt (pod různými názvy) se dnes přidává do téměř čehokoli, příjem během jednoho dne velmi naroste. A jak sami víte, čeho je moc, toho je moc.probiotika1

Když každý druh dělá něco jiného aneb čert se v tom vyznej!

Všechny mléčné bakterie však nejsou zlé (a jim bychom také mohli vděčit za nízkohistaminová vína). Vědci zjistili, že existují specifické kmeny bakterií mléčného kvašení, které odbourávají biogenní aminy včetně histaminu. Testovali přes 80 druhů z vína a běžné startovací kultury, z čehož 25% isolátů z vína mělo schopnost degradovat histamin, 18% tyramin a 18% prutrescin, avšak ani jedna z klasických startovacích kultur (jablečno-mléčné kvašení) nepůsobila na biogenní aminy. Přestože L. lactis patří mezi HIT-nevhodné bakterie, některé z těchto účinných druhů spadaly do „prospěšné“ kategorie. Proto se tak silně liší obsah histaminu v jednotlivých vínech či mléčných výrobcích, a proto je možné, že na probiotika s L. lactis můžete reagovat rozdílně v důsledku použití jiného kmene. Bohužel i tyto bakterie mají svá omezení – alkohol i siřičitany mohou potlačovat jejich histamin-degradující vlastnosti.

A co tedy říkají probiotika na HIT?

1) Ano, dám si (působí protizánětlivě, snižuje produkci biogenních aminů, stabilizují žírné buňky atd.)

Lactobacillus rhamnosus. Ústně podávaná probiotika s L. rhamnosus mohou ovlivňovat vývoj Th17 buněk a zmírňovat různé klinické symptomy u pacientů. Lymfocyty Th17 (produkující interleukin 17) hrají pravděpodobně významnou roli v kontrole chronických zánětlivých onemocnění (např. roztroušená skleróza, IBS, lupénka). L. rhamnosus spolu s L. plantarum a dalšími mají schopnost inhibovat růst E. coli a tedy zabraňovat jejímu přerůstání. Tyto druhy pomáhají také proti přerůstání bakterií v žaludku při dlouhodobém podávání inhibitorů protonové pumpy (léčba refluxu, pálení žáhy atd). Lidský L. rhamnosus chrání také proti patogenům jako je Candida či Aspergillus (plísně někdo?) a neprodukuje biogenní aminy. Co vás bude hlavně zajímat je fakt, že reguluje uvolňování a účinky histaminu –  reguluje expresi genu pro H4 receptor a celkově IgE imunitní odpověď, přičemž reguluje také zánětlivou odpověď těla. V další studii potvrdili, že stabilizuje žírné buňky a snižuje tedy uvolňování vlastního histaminu (ve studii na zvířatech byl schopný významně zmírnit anafylaktickou reakci). Nová studie potvrdila, že L. rhamnosus reguluje imunitní odpověď proti patogenům a působí také antioxidačně!

Lactobacillus rhamnosus (http://bacmap.wishartlab.com/organisms/960)
L. rhamnosus (http://bacmap.wishartlab.com/organisms/960)

Bifidobacterium infantis (Bifidobacterium longum subsp. infantis)B. infantis a B. longum jsou dva druhy, které v jedné ze studií použili pro zjištění jejich efektu na alergie a průběh alergie. Zdá se, že tato kombinace je velmi účinná v boji proti alergii, jelikož probiotikum složeno z těchto dvou bakterií vedlo k snížení exprese H1 receptoru a histidindekarboxylázy (enzym, který produkuje histamin z histidinu) a snížení celkové hladiny histaminu. B. infantis dokáže potlačit či snížit kolitidu u novorozenců, což poukazuje na protizánětlivý a antimikrobiální efekt. Imunomodulační efekt však sahá dále než jen ke střevu. V klinické studii na pacientech s ulcerózní kolitidou, chronickým únavovým syndromem či lupénkou zjistili potlačení zánětlivých parametrů u všech skupin, stejně jako potlačení zánětlivých parametrů u zdravých jedinců vystavených zánětlivému inzultu. B. infantis dokázal také potlačit symptomy u neléčené celiakie a jeví se jako vhodná léčba při IBS (syndrom dráždivého tračníku). Zdá se, že B. infantis dokáže mimo jiné redukovat střevní propustnost, což je často důležité u pacientů s potravinovými intolerancemi („leaky gut“).

Bifidobacterium infantis (http://probioticsdb.com/probiotic-strains/bifidobacterium-infantis/)
B. infantis (http://probioticsdb.com/probiotic-strains/bifidobacterium-infantis/)

Bifidobacterium longum. Jak už bylo zmíněno výše, B. longum dokáže spolu s B. infantis snižovat histamin a regulovat histaminové receptory. Podávání B. longum spolu s L. rhamnosus pomáhá udržet stálé vnitřní prostředí a chrání před šířením bakteriální nákazy (se snížením mortality po vyvolání sepse). Spolu s dalšími kmeny imunomodulační schopnosti, dokáží snižovat zánětlivé parametry. Zánětlivé cytokiny snižuje také u zvířecího modelu celiakie (mohla by tedy hrát roli v protekci proti gliadinem indukované imunitní odpovědi a jejích následků, navíc B. longum působí přímo proti toxicitě gliadinu). Již dříve jsem zmínila dráhu mozek-střevo, kterou bakterie zřejmě ovlivňují. Podávání B. longum může vést ke snížení nervozity u zánětlivých nemocí střev. Podávání B.longum před podáním alergizující látky vedlo ke snížení/potlačení alergické reakce, tento kmen by mohl mít tedy protektivní vliv před rozvojem alergie. B.longum chrání i před některými patogenními bakteriemi, které jsou rezistentní k lékům.

Lactobacillus plantarum patřil dříve mezi ty spornější, ale dnes už existuje více studií pro než proti. Z mého pohledu je velmi důležité, že právě L. plantarum působí pozitivně na propustnost střevní stěny, tedy na spojení mezi jednotlivými buňkami. L. plantarum by tak mohlo být velmi výhodné probiotikum nejen u celiaků, kde dochází postupně ovlivněním uvolňování zonulinu k rozvolnění střevních buněk a zvýšení propustnosti (mechanismus, který je sledován u dalších zánětlivých onemocnění střev a intolerancí, pravděpodobně i příčina některých autoimunitních chorob). Dokáže nejen obnovit poškozenou střevní bariéru, ale také snižuje „umírání“ střevních buněk a snižuje oxidační stres při obstrukci žlučovodů. Společně s dalšími je také účinný v boji proti přerůstání E. coli, která je známá produkcí biogenních aminů (potenciálně tedy působí proti nárůstu biogenních aminů). L. plantarum dokáže také bojovat proti H. pylori a snižovat jím vyvolanou zánětlivou reakci v žaludku (je tedy zřejmě důležitý pro udržení H. pylori pod kontrolou). A co více, L. plantarum umí přímo snižovat obsah biogenních aminů (některé z nich rozkládá!!!). V této studii dokonce tvrdí, že dokáže zabraňovat přímo uvolňování histaminu. L. plantarum je také schopný snižovat alergickou reakci.

L. plantarum (http://www.nature.com)
L. plantarum (http://www.nature.com)

Bifidobacterium breve je společně s L. plantarum na seznamu probiotik, které dokáží snižovat alergickou odpověď organismu (přičemž B. brefe dokáže přímo zmenšovat alergické léze na kůži). Stejně tak pozitivní účinky proti přerůstání E. coli a tedy potenciálně snižuje produkci histaminu bakteriemi. Svými imunomodulačními účinky působí také pozitivně při léčbě atopické dermatitidy u dospělých pacientů. Vysoké dávky probiotik s obsahem B. breve vedly také k uklidnění nemoci u pacientů s Crohnovou chorobou, přičemž někteří byli schopni dokonce vysadit léky. B. breve působí preventivně proti zánětlivým pochodům ve střevě (zvyšuje protizánětlivé pochody).

2) Ale tak proč ne? (neuškodí, mohou působit příznivě na zánět i alergie, nebyla zjištěna či testována produkce biogenních aminů či pozitiva převládají negativa)

Lactobacillus reuteri. Že není trocha histaminu nikdy na škodu dokazuje případ L. reuteri, kterému je díky jeho schopnosti tvořit histamin přisuzován efekt na snížení prozánětlivých cytokinů. Celá signalizační dráha pak vede k potlačení zánětu v našem těle. Pokud jste překonali úspěšně stabilizační fázi (dříve nedoporučuji) a rozhodli se, že se histaminu tak moc nebojíte a je pro vás velmi důležitý jeho vliv na imunitu, vyzkoušejte Bio Gaia (čistý L. reuteri), který sice obsahuje slunečnicový olej (ano, já vás, HITem posedlé, dobře slyším), ale množství pět-deset kapek denně vám ublížit z pohledu HIT nemůže (pokud nemáte alergii na slunečnici). Tyto kapky se u dětí používají na stimulaci obranyschopnosti. Mimochodem histamin v těle opravdu potřebujeme – proto všem doporučuji přestat týrat své tělo vyhýbáním se všemu dobrému. Histamin je neurotransmiter, může tedy ovlivnit nervový systém ve střevě a potenciálně ovlivňovat střevní vnímavost a pohyblivost (informace pro ty, co už nebaví dlouhé hodiny trůnit na míse).

L. reuteri (http://scientificearthconscientious6.wordpress.com)
L. reuteri (http://scientificearthconscientious6.wordpress.com)

Lactobacillus gasseri. Jak jsem zmiňovala již výše, TH17 (IL-17) jsou buňky (mediátory) imunitního systému, které byly ve studiích spojeny se vznikem autoimunitních a chronických zánětlivých onemocněních (např. diabetes 1.typu, zánětlivé choroby střev, alergie). Krom zmiňovaného L. rhamnosus se do imunomodulace zapojují také některé kmeny L. gasseri, což by mohlo pomoci v terapii těchto chorob. Přes regulaci Th17 může L. gasseri také snižovat vznik astma a regulovat alergický zánět! Studie pro ověření imunomodulačních účinků byla provedena přímo u dětí, kde se touto formou snažili regulovat alergie a astma. Terapie s L. gasseri vedla nejen k pozitivním účinkům na astma, ale také došlo ke snížení zánětlivých markerů v krvi. Podobné výsledky byly pozorovány u jiné skupiny dětí, kde terapie vedla ke snížení IgE v krvi a k modulaci buněk imunitního systému (i na úrovni vrozené imunity). Pokud je vaším největším problémem alergická rýma a ucpávání nosu, L. gasseri může být to pravé probiotikum pro vás! Jako bonus navíc – L. gasseri dokáže pomoci v redukci abdominálního tuku a celkově příznivě působit na úpravu váhy u pacientů se sklony k obezitě. I L. gasseri zvládá ochránit proti kolonizaci a případně redukovat růst H. pylori v žaludku. Informace ohledně tvorby aminů jsem nikde nenalezla, pravděpodobně nebyl tento jev vůbec zkoumán.

Bifidobacterium bifidum není zrovna běžná bakterie, u které by se testovala produkce biogenních aminů. Dle vědeckých prací však vyplývá, že spolu s L.acidophilus,  L. reuteri a L. rhamnosus hrají významnou roli v aktivaci imunitního systémua tedy zlepšují jeho funkci (článek také uvádí, že správně fungující obrana ve střevě patří mezi důležité faktory fungující imunity celkově). I když neznáme jeho vliv na produkci histaminu, kmeny bifidum mohou být využity např.pro prevenci ekzémůalergií u rizikové skupiny dětí.

Bifidobacterium bifidum
B. bifidum

Lactobacillus acidophilus. Zatímco oblíbený druh L. casei (který tak často slýcháme v reklamách) silně produkuje biogenní aminy včetně histaminu, Lactobacillus acidophilusLactobacillus lactis subsp. lactis (ten dokáže dokonce zabraňovat množení bakterií, které produkují histamin a jiné biogenní aminy), Lactococcus lactis subsp. lactis Lactobacillus plantarum podle této studie biogenní aminy neprodukují. Produkce je však specifická pro určitý kmen a člověk musí být obezřetný. Podávání živých bakterií vedlo ke zmírnění střevního zánětu, který je spojen s průjmem. V kombinaci s L. rhamnosus a prebiotikem inulinem dokáže působit proti chemicky vyvolanému oxidačnímu stresu a snížit výskyt rakoviny střeva u testovaných zvířat. Jeden z testovaných kmenů ukázal, že L. acidophilus dokáže držet na uzdě Clostridie. Předléčení touto bakterií dokázalo také potlačit zánět vyvolaný H. pylori. V této studii navrhují toto probiotikum jako vhodnou léčbu pro zánětlivá onemocnění střeva.

Bifidobacterium animalis subsp lactis (Bifidobacterium lactis). Přestože jsem nenašla žádné informace ohledně produkce biogenních aminů (krom pravděpodobné produkce spermidinu), našla jsem několik docela zajímavých informací, co se týče vlivu této bakterie na chronické a akutní záněty střevní. Konzumace jogurtů vyrobených pomocí B. lactis LKM512 vedla k potlačení zánětlivé odpovědi (potlačením produkce zánětlivých cytokinů). Pravděpodobně regulace polyaminů může také za zkrocení některých „patogenních“ bakterií a udržení funčního střevního prostředí. Potlačení chronického zánětu vedlo u zvířat k prodloužení života a k redukci rakovinných procesů. Podávání jogurtu po dobu dvou týdnů starším lidem pomohlo redukovat akutní zánětlivé stavy. Stejně tak pomáhá snižovat mutagenní pochody (tedy chrání před rakovinou střeva, jako účinný se v tomto směru jeví právě spermidin, tedy biogenní aminy mají svou důležitou roli!). Ten stejný kmen je díky regulaci imunitní odpovědi účinný v boji proti atopické dermatitidě u dospělích jedinců (mění fekální složení probiotik a zvyšuje uvolňování spermidinu). Kmen Bb-12 je pak uváděn jako vhodná prevence atopického ekzému u dětí. Jiný kmen ve spojení s L. rhamnosus a L. acidophilus dokáže zabraňovat přerůstání E. coli.

Lactobacillus salivarus. V této studii popsali, že L. salivarus izolovaný z kuřecího masa neprodokuje ani histamin, ani tyramin. Ke stejnému závěru došli v této studii, kde izolovali kmen L. salivarus, který nenese geny pro enzymy produkující biogenní aminy. Zato prokázali, že kmen 15K působí proti tvorbě biofilmu z E. coli a Klebsielle. L. salivarius imunomodulační vlastnosti (inhibice prozánětlivé odpovědi). Kmen L-38 dokáže zvyšovat také proti-zánětlivou odpověď. Kmen HMI001 zvládl ve studii s alergickými myšmi snižovat degranulaci žírných buněk (tedy snižovat uvolňování histaminu po stimulaci alergenem). Kmeny K35 a K43 ocení lidé, kteří mají problémy se záněty v dutině ústní, které jsou vyvolané Streptococcus mutans, jelikož oba kmenu potlačují růst této bakterie. Podávání L. salivarius Ren vedlo také k úpravě střevní mikrobioty a ochraně před rakovinou střeva. Kmen LI01 chrání proti akutnímu selhání jater (snižuje markery akutního selhání jater).

L. salivarus (http://www.gutpathogens.com)
L. salivarus (http://www.gutpathogens.com)

3) Ne, děkuji (kategorie bakterií, které produkují biogenní aminy a mohou být tedy při určitých onemocnění včetně HIT nevhodné)

Mikroby, které zde jsou uvedeny, vám mohou, ale nemusí škodit. Z počátku diety před stabilizací je lepší se soustředit na ty pozitivní a těmto se vyhýbat, ale postupem času můžete chtít vyzkoušet, zda není na čase rozšířit probiotické kmeny. Stejně tak je velmi záludné, jakého zvolíte výrobce. Některé z kmenů z níže uvedených vám škodit nemusí vůbec, proto je lepší vybírat výrobce, který vám přesně uvede kmen bakterie a máte tedy přehled, že daný výrobce ví, co dělá. Více info o výjimkách z níže uvedených naleznete ZDE.

L. casei (běžné kmeny, pro více info o výjimkách zde) je používaný druh v mléčných výrobcích, sýrech, vínech, kde stojí za tvorbou biogenních aminů (zde, zde, zde) . Existuje celá škála kmenů, přičemž každý má jinou aktivitu při tvorbě histaminu a dalších aminů. Např. kmeny 4a a 5b, které se bohužel běžně nepoužívají, dokáží histamin i odbourávat. Bohužel výrobci obvykle neuvádí typ kmene, který používají, proto je jeho příjem riskantní (pro tvorbu histaminu).

Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus (L. bulgaricus) produkuje biogenní aminy (zde, zde, zde).

Streptococcus thermophilus není vhodným zástupcem, jelikož je schopen velmi dobře tvořit biogenní aminy, jmenovitě histamin a tyramin.

L.helveticus má detekovatelný enzym histidindekarboxylázu a produkuje histamin.

Co se týče Enterococcus feacium, našla jsme práci, kde zjistili, že spolu s L. plantarum (viz. sporné), L. brevis a L.casei/paracasei způsobuje produkci tyraminu/histaminu v uzeninách. Produkce tyraminu byla potvrzena i v jiných studiích.

Lactobacillus sporogenes/Bacillus coagulans. B. coagulans byla v této studii identifikována jako histamin-produkující bakterie. Využívání tohoto probiotika, které se v poslední době hojně rozrostlo, nemá příliš vědeckého podkladu. V této studii nezjistili žádný protektivní vliv na akutní průjem u dětí, stejně jako v této studii nulovou schopnost zabraňovat novorozenecné enterokolitidě.

B. coagulans
B. coagulans

Bacillus subtilis. Stejně tak některé kmeny B. subtilis patří mezi producenty histaminu (kmeny D4-1, D6-8, D9-2, D17-1). Ve stejné publikaci mezi producenty histaminu zařadili také S. pasteuri D10-1 a tři kmene S. capitis (D15-1, D15-2, 16-1).

Mimo L. reuteri (u kterého však byl prokázán pozitivní účinek na imuno odpověď, u některých kmenů byla naopak produkce vyvrácena) si můžete na seznam bakterií produkujících biogenní aminy přidat Lactobacillus buchneriL. curvatus, Staphylococcus carnosus, L. alimentariusL. brevisL. bavaricusL. delbrueckii ssp. lactis, Micrococcus spp. a S. piscifermentans. Histamin může být také produkován patogenními bakteriemi (přímo či nepřímo) jako je Clostridium perfringens , Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus pasteuri či Morganella morganii, proto je velmi podstatné udržovat vhodné střevní prostředí, aby tyto bakterie nemohly zaútočit.

Saccharomyces boulardii. S. boulardii je kvasinka, kterou výrobci probiotik rádi využívají a jistě má své místo v protekci zdravých jedinců ať už proti průjmům, či třeba návratu některých zánětlivých onemocnění střev. Pro pacienty s HIT může být však problém, že produkuje biogenní aminy (prutrescin, spermin, spermidin), které mohou inhibovat enzym DAO. U zdravého člověk může taková kvasinka pak vést k navýšení aktivita DAO (produkcí substrátů), avšak právě pacienti s nedostatkem DAO mohou pociťovat problémy.

Probiotika neprošla? Co takhle zkusit prebiotika

Pokud jsou vaše zkušenosti s probiotiky špatné, možná byste měli zkusit jiné a případně doplnit o prebiotika. O prebioticích se příliš nemluví, ale jde v podstatě o výživu pro vaše „domácí“ bakterie. Možná je to dobrý start, jak začít v léčbě – připravit pro „hodné“ bakterie vhodné prostředí. Jedná se vlastně o nestravitelné oligosacharidy. Mezi hojně využívané patří inulin, který se získává z kořenu čekanky, hlíz topinambur či jakonu. Naleznete jej také v česneku, pórku a cibuli. Můžete také hledat výrobky s obsahem jablečné vlákniny a pektinu. V jednom mají odpůrci probiotik pravdu – pokud bakteriím nevytvoříte vhodné prostředí, kde budou mít co jíst a jak žít, můžete je do sebe házet lopatou a ani neotevřou kufr a dají si cestu niagarskými vodopády vaší toalety.

??????????

Probiotika v ČR

Nejčastěji vás zajímá, co si zakoupit u nás. Je to pro mě dost těžká otázka, jelikož si obvykle (po špatných či nepřesvědčivých zkušenost s probiotiky u nás objednávám ze zahraničí (obojí stabilizuje žírné buňky). Přitom vždy dám na vysoký obsah L. rhamnosus. Důvod je jasný – zjistila jsem, že mi velmi pomáhají, a zřejmě díky stabilizaci žírných buněk si můžu dovolit jíst i histaminové liberátory (ovoce, zelenina, nepražené kakao). Celkově mi složení a síla zahraničních probiotik přišly lepší, proto doporučuji nebát se objednávat ze zahraničí. Co však doporučit v ČR? Tak nějak jsem prošla pár stránek, ale musím říct, že je to velmi těžké. Já ani vy nemáme stejné projevy HIT či jiných chorob, naše střevo a hlavně mikrobiální osazenstvo ve střevě je v jiném stavu a každý tak máme jiné požadavky. Obávám se, že i v tomto případě budete muset hledat vhodný doplněk sami. Probiotika však nemusí být jednorázová záležitost, v závislosti na stavu vašeho střeva a stupni poškození mikrobiomu budete muset délku užívání prodloužit. Osobně doporučuji v průběhu probiotika párkrát změnit, abyste se neustále nezásobili těmi stejnými kmeny.

Samozřejmě jsem pár přípravků, kde se nachází převážně dobré či neutrální bakterie našla. Záleží, co od svých probiotik čekáte. Tyto jmenované jsou obvykle slabší a nesplňují modernější poznatky o nutnosti dodat spíše desítky miliard bakterií než jen pár, ale pro navození tolerance či nějakému udržení stavu budou stačit. Super acidophilus plus obsahuje neškodný L. acidophilus, příznivý L. rhamnosus a stejně příznivý B.bifidumBion3 obsahuje L. gaserri, B. bifidum, B. longumBiopron Junior (POZOR, jedná se o Junior) obsahuje kromě L. acidophilus, B. longum a B. bifidum a také prebiotika. Krom vanilkového aroma neobsahuje žádné další přídavné látky. Od stejné firmy koupíte kapky Biopron nejen pro děti, které obsahují čistě L. rhamnosus (v ČR i SK). Vhodné by mohly být Laktobacily 3, které obsahují vysoký podíl protizánětlivého L. rhamnosus (80%) a účinné B. longum (a neškodný L. acidophilus) (u těch jsem nepociťovala však žádný efekt). Pearls IC a Pearls Baby se liší obsahem bakterií a z pohledu histaminové intolerance+zánětu se jako vhodnější jeví Pearls Baby (včetně imunostimulačního L. reuteri). Na Slovensku jsem objevila Probiofix INUM, který obsahuje L. rhamnosus a B. lactis, v ČR jej lze zakoupit jako PROBIO-FIX IMU (musí být s tím jménem IMU, klasická řada není při HIT vhodná). Vhodné by také měly být LINEX forte (na Slovensku ještě lepší LINEX Immuno).

Má vlastní zkušenost

Vzhledem k tomu, jak se k tématu stále točím, asi pochopíte, že střevní bakterie považuji za důležité. Tedy hlavně jejich fungování a správnou rovnováhu. Co se týče mých zkušeností, nedám dopustit na ImmunePrep od firmy Country Life (již se nevyrábí), který mi pomohl hlavně v začátcích. Pak mám osobně dobré zkušenosti s Probiotic Acidophillus BioBeads od firmy Natrol. Na cestování mám velmi dobrou zkušenost s Jarro-Dophilus EPS, kde je převaha vhodných kmenů a jsou zaměřeny na střevní mikrobiom a střevní imunitu, ale pozor, obsahuje mléčnou složku. Pro lepší, silnější a kvalitnější varianty z mé zkušenosti čtěte dále.

Update: Z mých zkušeností

Florassist GI (Life Extension) – nová forma „tekutých“ probiotik s obsahem viridea (rizikový se zdá být L. paracasei Lpc-37, ale přímo tento druh tohoto kmene u člověka po podávání nezvyšuje obsah biogenních aminů). Power-Dophilus (Country Life) – obsahuje maltodextrin (pozor třeba u alergiku na kukuřici atd, z čeho se přídavné látky vyrábí), jinak složení druhů bakterií vhodné. Jako nejlepší momentálně hodnotím Custom Probiotics D-Lactate Free Probiotics – 50g (nejen u sebe, ale dalších nemocných). Skvělé složení, velká síla, dodávané i se lžičkami (na stránkách výrobce grafy stability atd), větší množství za stejnou cenu jako GutPro (alternativa pro ty, kdo nechtějí objednávat ze zahraničí, pozor, nutno dokoupit lžičky).

V zahraničí jsem také slyšela chválu na Pure Encapsulation ProFlora 5, ale s těmi nemám osobní zkušenost (firma je nyní i na cz trhu, ale probiotika jsem na jejich stránce nenašla). Za to Swiss v mém případě selhaly (negativní zkušenost, především s 5). Případně bych doporučila na začátek čistý L. rhamnosus od Swanson (pozor při alergii na rýži atd, je doporučováno držet v chladu, při dlouhých transportech by mohlo dojít k poškození). Stejně tak se jako kvalitní a vhodné pro histaminiky jeví Seeking Health Probiota HistaminX. Nezapomínejte ale, že jsme každý úplně jiný a trh je velmi dobře zásoben (a každému sedne něco jiného, záleží i na přídavných látkách v doplňcích, které se snažte co nejvíce redukovat).

Můžete poznat i složení vlastního mikrobiomu aneb jak zjistit, které bakterie chybí?

Samozřejmě naprosto ideální by bylo vidět, jak na tom vaše střevo je a jak se vaše bakterie drží. V USA už chvíli běží projekty jako uBiome a American Gut, kam můžete odeslat vzorky (nejen pro určení osídlení střeva, ale také třeba slin) a během několika měsíců dostanete profil svých bakterií. Dnes nevíme, jaké je správné nebo lepší složení, ale budete mít možnost porovnat s dalšími daty (tedy například člověk uvede, že je zdravý a nemá žádné potíže, a vy zjistíte, že má úplně jiný poměr bakterií, které mohou ovlivňovat právě imunitu a trávení). Samozřejmě nejlepší léčba pro znovuosídlení střeva je fekální transplantace, ale o té se třeba zmíním až někdy v budoucnu:).

102 comments

 1. Již rok mám alergickou kopřivku,důvod neznámy,uživám Aerius.Poradíte mi jaké laktobacily používat ?

  1. Dobrý den, viz článek výše, pokud byly testovány na kopřivku či alergie obecně, mám to tam uvedeno. Pokud zvolíte taková, která jsou vhodná pro HIT (zmiňuji v textu, je jen na Vás vybrat dostupnost či naopak zkontrolovat, zda Vámi vybraná mají vhodné druhy bakterií), jistě neprohloupíte, protože alergie jsou spojené s histaminem. Jaké Vám ale přesně sednou, musíte otestovat na sobě, každý máme jiné složení mikrobioty a chybí nám jiné kmeny, podle toho samozřejmě mají léčivý účinek doplňky.

 2. Dobrý den, děkuji za Váš přínosný článek. Mohla byste mi, prosím, doporučit pro 1ročního syna vhodná probiotika? – má atopický ekzém, a potravinové alergie, možná i HIT. Máme kapky BioGaia, ale ty zřejmě nebudou příliš vhodné. Líbily by se mi tyto: Ultimate Flora Baby Probiotic
  http://www.renewlife.com/ultimate-flora-baby-probiotic.html
  Nevíte, kde by se daly sehnat? Děkuji pěkně! Dagmar

  1. Renew Life je zdá být dobrá firma a přípravek, který jste zaslala, má velmi dobré složení z pohledu kmenů vhodných při HIT a alergiích. BioGaia by škodit neměla, ale nepokryjete tím kmeny, které se ukazují jako protektivní při atopických chorobách. Bohužel netuším, zda se Renew Life dá sehnat u nás, většina kvalitních probiotik se na náš trh vůbec nedostanou a je tedy lepší volit objednávání ze zahraničí (ono totiž i když to někdo začne dovážet, cena je mnohem vyšší než když člověk objedná sám). Ideální je objednávat ze zemí EU, abyste se vyhnula problematice s placením DPH. Případně se nyní dají pořídit na iHerb do €19 s poštovným za 2 eura – vždy mi i s tím nejlevnějším poštovným vše přišlo, takže nebudete platit clo ani dph: https://www.iherb.com/pr/Renew-Life-Ultimate-Flora-Baby-Probiotic-2-1-oz-60-g/15652?BNW965).

 3. Dobrý den Kašulko 🙂 Moc děkuji za Vaše stránky. Mám 9ti-letého syna, s kopřivkou cca přes 2 měsíce, diagnózu zatím nemáme, ale v nemocnici mu dělali testy na alergie cca po 24h bez antihistaminik (překvapivě nic nenašli) a propustili ho s tím, že může brát 4 Xyzaly denně… 😦 Zkoušíme dietu bez lepku, cukr, mléko omezeně. Zlepšuje se to, nyní je bez léků, ale zatím jí jen rýži, kukuřici, rýž.těstoviny, občas velmi malé množství žit. chleba, máslo, slun.a oliv. olej, květák, brokolici, pórek, žampiony, krůtí a hovězí maso, brambory. Předepsali mu jodové tbl kvůli snížené funkci štítné žlázy, po nich měl velké červené fleky – nedávám mu je. Koupila jsem probiotika od firmy Energy Probiosan Inovum. Obsahují: glukóza, želatinová kapsle, inulín, extrakt z hlívy ústřičné, kolostrum, hořečnaté soli mastných kyselin a 4 kultury z té 1. skupiny. 2 z té neutrální a 4 z té „nevhodné“. Psala jste, že ta nevhodná kultura nemusí být vždy nevhodná, že záleží na tom čísílku vzadu, ale to tu bohužel není… Mám raději hledat něco jiného? Děkuji, Helena

  1. Určitě bych se podívala po něčem jiném, zvláště pokud jste na začátek diety. Nikdy nevíte, jak to vypadá ve střevě a u HIT je velký předpoklad nerovnováhy a poškozené funkce střevní bariéry a určitě k tomu nechcete podporovat růst bakterií, které produkují histamin, který se pak může vstřebávat do těla (mohlo by pak dojít k zaměněný reakcí na potravinu bez reakce, protože tělo nebude reagovat na danou potravinu, ale náhodou se to sejde). Pro někoho může být problematický i extrakt z hlívy nebo kolostrum, ideální je na začátek kupovat suplementy nekombinované a postupně je přidávat, aby se nestalo, že vadí třeba kombinace nebo něco jiného v přípravku než probiotika). Trochu mě tedy překvapuje, s jakým klidem navyšují dávku léků u syna, aniž by bezpečnost byla podložena výzkumem, zvláště u dětí, které rostou a jakákoli regulace receptorů včetně těch histaminových může mít negativní efekt na vývoj těla. Snad se vám podaří zkrotit vše dietou a upraví se i štítná žláza (poruchy štítné žlázy jsou také často spojovány s poškozením střeva, takže určitě je dobré na tom pracovat).

   1. Děkuji za odpověď. Dnes mi v nemocnici sdělili výsledky testu na celiakii – samozřejmě negativní. Antihistaminika mu nedávám už 14 dní vůbec, přestávala fungovat. Dokonce jsem měla pocit, že je to po nich horší… Teď je na dietě a bez problémů. Zlepšuje se to, je míň unavený, má lepší barvu… Ráno jsem mu 1 kapsli těch probiotik dala a bylo to v pohodě, ale může se to projevit po delší době užívání. Tak zkusíme jiné… hezký den 🙂

   2. Ještě jsem se prosím chtěla zeptat, kde se ta jednodruhová probiotika z první skupiny dají sehnat? Teď ráno už syn zas jeden pupenec má. Buď je to po té zkoušce přípravku ze včerejšího rána nebo večer ochutnal pohankový chleba a vadí mu. Jinak měl to co vždy. Děkuji.

    1. Pokud se jedná o jeden pupínek, pak to nemusí vůbec nic znamenat, tělo si jen může zvykat na nové potraviny. Jednodruhové asi nekoupíte až na výjimky (obvykle se dají sehnat v zahraničí), ale v textu mám níže uvedeno taková probiotika, která obsahují jen povolené nebo neutrální kmeny.

 4. Dobry den, poradila by jste mi prosim, kde hledat kdyz bych si chtela zjistit, ktere kmeny probiotik jsou dobre pro ulcerozni kolitidu a artitidu? Dekuji za odpoved a za psani blogu 🙂

  1. Dobrý den, napadá mě snad jen hledat nějaké blogy. Já jsem právě tento článek sestavovala hledáním ve vědecké liteatuře, knihách a článcích, abych měla pro čtenáře ucelený soubor z pohledu metabolismu HIT a případně alergií. Bohužel netuším, kde přesně hledat, protože je to už mad mé možnosti sledování, ale snad něco najdete (pravděpodobně spíše anglicky). Bohužel si ani nevybavuji, že bych viděla ucelenou práci, kdybych na něco narazila, dám vědět.

 5. Ahoj. Několik vět na zamyšlenou. Pokud se ti nebudou líbit, klidně je smaž. Při porodu císařským řezem nedochází k inprintu budoucí střevní mikroflóry novorozence nádechem ve vagíně, k potření celého těla vaginální mikroflorou, oboje tvoří základ budoucí imunity. My, císařští, jsme jakoby „z venku“, máme jiný přístup ke světu, první myšlenkou na tomto světě může být výčitka vůči vlastní mamince. Střevní mikroflora se pak tvoří druhotně, „zprostředkovaně“, má slabší základy a jiné vazebné síly mezi jednotlivými druhy bakteriálních kolonií ve střevě.
  Může to být zajímavý námět na dopátrání se důvodu slabší střevní soudržnosti, pokud dojde k nějakým zdravotním komplikacím s vazbou na střevo. Také to slouží k navázání mysli, psychiky na den „D“, kdy to vše začalo, k vyjasnění postojů vůči mamince, může to být zadostiučinění za hromady vyčitek vůči ní, bez zjevného zavinění z její strany. Hlava je velmi mocný nástroj, kterému, pokud existuje leaky gut a pod., je radno nevěřit. Rozplétat klubíčko zamotance, zda mám inervovaná střeva od mysli nebo mysl otrávenou od toxinů ve střevě je stále jen cesta toxinů.
  Při práci s dechem, s myslí, končí úspěch těsně před bodem, který považujeme za nemožný a ten určuje hlava. Cesta je naučit se jí vypnout. S pokorou, s úctou sama k sobě, protože ta hlava, myšlení, pochyby, to je to Stvoření neobsáhnutelné ráciem, které zažehli muž a žena před naším narozením. V tom vzniklém tichu které v hlavě vybublá, a které můžeš protáhnout do nekonečna, pokud uvěříš, JE ted a tady, kde je slyšet každá reakce na potravinu, probiotikum, psychický proces. Vracet se do ticha vypnuté hlavy v pokoře připravuje půdu pro úspěšnou aplikaci doplňků ve veliké síle, a když uvěřím, přichází bod, který snad také znáte… v ten okamžik se spojí v těle všechny procesy, kápne poslední kapka do nějaké skryté, téměř naplněné nádoby a tím se „něco“ překlopí a mysl, tělo dostane jasnou informaci, že já jsem imunita. A že takhle to má fungovat. Během jednotek, desítek hodin se telo napraví a já cítím, že jsem zdravý, že to martirium, kvanta vědomostí, procesů s jídlem a doplňky, měly svůj účel. A tolik si přeji, abych se pomalinku, nenápadně, nestal zase tím ustrašeným, nafukujícím se břichem, co raději odrazuje milující blízké, než by jim nechal nahlédnout do bezradnosti, kterou okolí považuje za rozmrzelost a neochotu být milý… Vím, že MOHU dosáhnout toho, kam mířím.

  1. Je to moc hezky napsané. Ráda bych se vracela do ticha vlastní hlavy, ale stále mi to přijde komplikované. Někdy ta cesta trvá dlouho:(.

  1. Z pohledu HIT jsou to vhodné kmeny a z mého pohledu a zkušenosti kvalitní firma, jen je nevýhoda, že musí být v chladu a jsou tedy citlivá na vzdálenější transport:(.

 6. Dobrý den, mohla byste mi prosím poradit jaká probiotika zakoupit pro 5-ti leté dítě trpící ekzémem. Děkuji

  1. Dobrý den, přímé preparáty vám doporučit nemohu, protože s nimi nemám zkušenost a ani nevím, co vše nového je na českém trhu (osobně pro sebe beru ze zahraničí, ale nezaměřuji se na ekzém). Můžu vám pouze doporučit, abyste hledali probiotika s obsahem určitých bakterií, které byly ve výzkumu spojeny s prevencí či léčbou ekzému, jako je Lactobacillus rhamnosus GG, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium bifidum a Streptococcus thermophiles (ten je však rizikový u HIT). Nutné je ale také dodat do stravy prebiotika a podle většiny studií souvislé užívání minimálně 8 týdnů (tedy nevysazovat, pokud nevidím po měsíci hned výsledky, regulace střevního mikrobiomu chvíli trvá). Bohužel nelze předpokládat, že samotná probiotika mohou ekzém vyléčit, ale zklidnit průběh (a především zřejme pomáhat v regulaci imunity a předcházet rozvoji alergií). Nutno mít na mysli, že každý reaguje jinak a stejně tak střevo vašeho dítěte je na tom jinak než třeba u jiných atopiků a budete muset možná vyzkoušet dva, tři druhy. Obvykle doporučuji začínat třeba na Probio-fix IMU, které mají právě dva příznivé kmeny a neobsahují alergeny a pak přecházet na některé z multispektrálních (tedy s širším záběrem bakterií).

 7. Dobrý den, chtěla bych znát Váš názor na nový objev českých vědců, probiotika Probiolact. Děkuji, Renata

  1. Mě to bohužel zatím nepřesvědčilo, ale třeba čas ukáže (a zkušenosti lidí), zatím mám dvě negativní recenze od histaminiků a tedy do doporučování se nepouštím (je dost možné, že reakce je na přídavné látky, překvapuje mě, že výrobce raději nevolil nemodifikovanou celulózu, když u modifikované formy je otázka bezpečnosti pro střevní bakterie jako taková). Třeba časem přijdou nějaké klinické studie prokazující, že je to opravdu takový boom (či že zrovna tyto bakterie potřebujeme, třeba mi chybí zveřejnění, jaké kmeny to jsou, překvapujeme, že je jich potřeba tolik, pokud film sám přilne, jak se popisuje:().

 8. Dobrý deň. Aký je Váš názor na probiotiká Dr.Mercola Complete Probiotics? Zaujala ma na nich ich silna koncentrácia (70 billion CFU na 1 tabletu). Je vhodné podla Vás ich podávať dieťaťu vo veku 2,5 roka s atopickym ekzémom, ktoré má podľa testov funkciu aj kvantitu DAO v poriadku? Alebo pre takéto prípady odporúčate nejaké iné probiotiká? Vdaka

  1. Osobně si nemyslím, že čím silnější, tím lepší, protože je známo, že většinou se nejedná o kolonuzující bakterie, tedy nepřetrvávají, ale pouze zprostředkovávají pozitivní vazbu a účinek přes další faktory, metabolické produkty a roli pak může hrát mnohem více faktorů než samotná koncentrace. Jinak v ničem tato probiotika nevyznívají lépe, stejné spektrum bakterií najdete v celé řadě dalších probiotik. Osobně bych se do takové dávky u malého dítěte, kde se stále vyvíjí střevní integrita a imunita, úplně nešla, jelikož bych se spíš obávala vedlejších účinků v podobě nadýmání nebo bolestí břicha (což vyšší dávky mohou způsobit, je to popisováno). Jelikož opět neuvádí kmeny bakterií, může se klidně stát, že budou produkovat biogenní aminy a tedy ekzém zhoršovat i přes funkčnost DAO. Přiznám se, že na těch probiotikách nevidím nic extra krom klasické lákavé reklamy Dr. Mercoly:)). Zkuste si spíše vyhledat články (i já některé kmeny zmiňuji) na probiotika, která přímo byla zkoumána v rámci ekzému, a soustředit se spíše na jejich obsah v probioticích (tedy tam, kde budete vědět, že máte klidně dvě tři bakterie, ale deklarované množství, a ne 10 bakterií, aniž byste věděl nějaký poměr). Bohužel probiotika mohou pomáhat přechodně, ale většinou je potřeba, aby se doplňovala i přírodní probiotika z běžné stravy, která umí lépe kolonizovat (tedy podpořit ve starvě prebiotika a v menší míře zkoušet i čerstvé fermentované potraviny).

   1. Najskôr sme užívali probiotiká Bio-Kult 14 a následne sme prešli na Dr.Mercola, ktoré už nejaký čas užíva. Vedeli by ste mi prosím odporučiť ktoré konkrétne probiotiká by ste dali 2,5 ročnému dieťaťu s AE? Vidím, že máte v tejto tematike veľký prehľad! Ďakujem veľmi pekne za Vašu radu

    1. Jak jsem psala výše v jiné odpovědi, přímé preparáty pro atopiky nemůžu doporučit, protože nejsem atopik a nemám atopické dítě a nemám je tedy otestované. Zaměřila bych se na obsah kmenů Lactobacillus rhamnosus GG, Bifidobacterium lactis, Bifidobacterium bifidum a Streptococcus thermophiles (ten je však rizikový u HIT), které jsou spojovány s prevencí a mírněním AE, ale jako léčba to samotné stačit zřejmě nebude. Doporučuje se mít ve stravě dostatek prebiotik, podávat dlouhodobě, vyhýbat se majoritním alergenům. Prakticky právě pro zmiňované kmeny byl pozorován nějaký měřitelný rozdíl, podávat tedy multispektrální může být zajímavé z pohledu jiných nemocí, ale na druhou stranu pokud obsahují kmeny produkující biogenní aminy, může se u ekzematika minout takové probiotikum účinkem. Možná bych se v tomto věku ale spíše zaměřila na dětská probiotika než multispektrální pro dospělé (Jarrow má zajímavá dětská probiotika s prebiotiky, v prášku, RenewLife..).

 9. Pravdivý článek. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že transplantace střevní mikroflóry mi v boji proti histaminové intoleranci pomohla.

  1. Zajímavé! Měl jste transplantaci v ČR nebo někde mimo? Nechci se vyptávat,ale osobně mě toto téma hodně zajímá a malinko jej mám rozpracované, ale chybí mi někdo s osobní zkušeností a tím, jak to u nás probíhá, jestli opravdu musí být primárně diagnóza C. dificile atd:)

   1. Byla to domácí transplantace střevní mikroflóry provedená u nás v koupelně za asistence jen zdravotní sestřičky. Všechny nemocnice totiž odmítnuli transplanatci provést s odůvodněním, že ji aplikují jen v případě život ohrožujících střevních infekcích, nikoliv kvůli histaminové intoleranci.

 10. Ahoj, pises ze lac.plantarum moze znizovat biogenne aminy. Pozeral som tu studiu. Low histamine chef, vsak pise ,,Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus Lactis, Lactococcus Lactis, and Lactobacillus plantarum which do not have any effect on biogenic amines like histamine and tyramine.“
  Zatial mi najviac sedi slovensky Linex (bif.infantis, lac. acidophillus) a rozmyslam nad Pearls.

  1. Proto uvádím studie, na kterých informaci zakládám. Je více kmenů, ale ve výsledcích je jasně vidět, že rozkládá i zmiňované biogenní aminy (s rozdílnou účinností podle kmene). Možná neměla Yasmina danou studii, nenašla ji, nedostala se k ní nebo je její článek starší, netuším (a proto dávám studii, třeba má Yasmina studii, kde žádný efekt nepozorovali, efekt podle kmene v použitých studiích se určitě nevylučuje).

 11. Srdečně zdravím, vážená a milá Kašulko,

  upřímné a vřelé díky za Vaše dílo a ochotu sdílet vše, co jste zkusila a našla. Měla byste nějaké informace i o Saccharomyces boulardii (Saccharomyces cerevisiae var. boulardii)?

  Předem děkuji za odpověď.

  S přátelským pozdravem
  Zorka F.

  1. Dobrý den. Netuším, z jaké oblaste byste ráda informace, tak to vezmu hlavně z podstaty mého blogu, tedy histaminu. Saccharomyces cerevisiae var. boulardii je kvasinka a v literatuře je často zmiňována pro léčbu průjmů. Má antimikrobiální účinky a je proto doporučována v léčbě některých zánětlivých onemocnění v zažívacím traktu (u nás např. u klostridií, H.pylori, kandida). Některé kmeny mají také imunomodulační účinky.
   Jedna studie však poukázala na to, že části kvasinek mohou např. u alergiků zvyšovat uvolňování histaminu přes IgE protilátky a je tedy lepší být opatrný, pokud je člověk alergikem a zároveň histaminikem (stejně tak mannan z S.cerevisiae aktivoval u zvířat psoriázu, tedy autoimunitní zánětlivou nemoc). Zda tomu je tak i u člověka, to je otázka. Produkce histaminu u tohoto kmene přímo zkoumána nebyla, ale studie se S. cerevisiae obecně ukazují možnost akumulace určitých typů biogenních aminů, které pak mohou blokovat DAO (některé studie i hromadění histaminu). Samozřejmě i v tomto případě je rozdíl v kmenech, každý má jinou schopnost adheze na střevní buňky a jinou schopnost ovlivnit zánět, takže vlastně výsledný efekt bude podle kmene a podle toho, v jaké souvislosti chce člověk tuto kvasinku použít (tedy pokud např. pří léčbě akutního bakteriálního zánětu může pozitivum převyšovat možnou produkci histaminu, dlouhodobé užívání je však otázkou).

 12. Dobrý den, Kasulko, děkuji za velmi přínosné informace. Pořád vše čtu a koukala jsem na Laktobacily 3.Pro nový začátek je vyzkouším a pak prostřídám. Hezký den. Inna

 13. Dobrý den, a co takový Biopron Premium? Histaminová intolerance mi byly prokázaná nedávno a nevím, jak začít teprve vše si pročítám a sepisuji seznam potravin a právě mě napadla myšlenka, že vlastně již skoro rok užívám Biopron Premium kvůli obnově střevní mikroflóry, protože mi zjistili střevní zánět na základě IBKM a jestli mi náhodou ten Biopron spíše neškodí. Jinak děkuji za velmi přínosné informace, Kašulko, na Vaší stránce jste skvělá! Jen tak dál.

  1. Dobrý den Inno, ta obsahují 2 typy bakterií, které nejsou z pohledu HIT nejvhodnější (jsou označování jako producenti biogenních aminů včetně histaminu). Výrobce se ani nezmiňuje o možnostech BKM (může být použito pro přípravu bakterií a záleží pak na přečištění, informovala bych se přímo u něj), navíc bych určitě i z dlouhodobého pohledu doporučila prostřídat (pokud člověk dlouhodobě užívá stejné bakteriální kmeny, nemusí mu už nic moc přinášet, jiný výrobce může používat stejné typy bakterií, ale jiného kmene, může být jiná odolnnost a účinnost). Některé jako probiofix imu mají deklarováno, že neobsahují BKM, tedy i po výběru vhodných probiotik bych si ve vašem případě ověřovala i tuto informaci.

 14. zdravim, co si myslite o uzivani Lepicol- Lactobaccillus rhamnosus PXN 54, Bifidobacterium Bifidum PXN 23, Lactobacillus acidophilus PXN 35, Lactobacillus plantarum PXN 47, Lactobacillus bulgaricus PXN 39. najma o tej poslednej bakterii Lactobacillus bulgaricus PXN 39. dakujem

  1. Ano, L. burgaricus byl opakovaně ukázán jako producent biogenních aminů a z počátku diety bych se mu vyhnula (pokud je narušena střevní rovnováha, určitě nechceme osídlovat primárně bakteriemi, které mají větší produkci). Často se právě přidává i do fermentovaných mléčných výrobků, kde je právě zdrojem nechtěných aminů:(. Ale ono vždy závisí člověk od člověka, někdo může takový přípravek klidně snést a prosperovat z ostatních bakterií a hlavně vlákniny, jinému bude dělat zde:(.

 15. Chcela by som Vas poprosit o radu, ake detske probiotikum by bolo vhodne pre 8 mesacnu dcerku, ktora ma celiakiu a HIT. Ide mi aj o aditiva a vstrebatelnost, resp. odolnost voci zaludocnym kyselinam a neviem, ci je horsi kukuricny a slnecnicovy olej v tekutych probiotikach, alebo maltodextrin, stearan horecnaty, oxid titaničitý, zemiakový škrob, oxid kremičitý, želatína a pod…v praskovych probiotikach. Dakujem

  1. V rámci vstřebatelnosti a odolnosti je opravdu lepší volit formu dětskou, která je připravena tak, aby šla podat i takto malým dětem. Já osobně bych volila raději oleje, přece jen to množství, které se podává, je naprosto minimální, samotné oleje pravděpodobně histamin ani neobsahují (jedná se spíše o jejich trvanlivost a žluknutí, které pak může být spouštěčem uvolnění histaminu, ale v těchto dětstkých přípravcích bývá kvalita obvykle velmi dobře hlídaná). Pravda je, že prášková probiotika obsahují obvykle větší diverzitu podávaných kmenů, ale člověk netuší, zda na některou složku nebude dítě reagovat (maltodextrin=kukuřice, brambory, želatina atd).

 16. Ještě poznámku (nepročítala jsem celý blog, tak nevím, nakolik zde ty informace jsou), typická léčebná dieta na nejen střevní, ale i na neurologické a autoimunitní choroby je dieta GAPS, SCD nebo paleo (co vím existuje autoimunitní protokol). Více info např. na http://www.gaps.me

  1. Děkujem za příspěevek. Pravda je, že znám pár pacientů, kteří se k HIT dopracovali právě přes GAPS či paleo (já sama paleo zkoušela, ale bylo mi hůř, řekla bych, že problém je, že každá taková dieta musí být individuální a pokud vyloženě člověk prosperuje z luštěnin a naopak je mu hůře po konzumaci maaa, neměl by se sržet žádných striktních označení diet). Jedno je ale jisté, všechny tyto protokoly kladou důraz na čerstvost potravin, žádnou chemii a dostatek zeleniny, což je zřejmě klíč k úspěchu.

 17. Jinak z mého pátrání ohledně léčby histaminové intolerance – bez kysaných (fermentovaných) potravin to nejde – což je skoro jako protimluv, když zrovna v kysané zelenině je histaminu až běda a typické histaminové reakce jsou právě po ní. Prý je třeba nechat zeleninu fermentovat déle – cca 2-3 týdny a pak stejnou dobu nechat doběhnout v ledničce, pak by tam histaminu mělo být méně. Začíná se s velmi malým množstvím šťávy z kysané zeleniny, někdo doporučuje u opravdu velké citlivosti kysanou zeleninu nejprve uvařit – ty baktérie sice pochcípou, ale zůstanou tam a i tak udělají kus práce. Postupně se navyšuje podle tolerance. Dají se přitom užívat přírodní antihistaminika – vit.C (nejlépe ve formě askorbátu sodného – je to šumák smíchané kys. askorobové a jedlé sody, neutrální a nedráždí tak žaludek), kvercetin (kopřivový čaj), vitamín B6 (nejlépe se zinkem a hořčíkem), bazalka posvátná a další.

  1. Jsem stejného názoru, že je potřeba cílit střevo a celkově složení střevní mikrobioty. Bohužel to asi při HIT a dalších není tak jednoduché. Prakticky mám protokol protihistaminních látek (uvádím jich ještě více než zmiňujete), toleruji dost široký jídelníček (v rámci nutričně bohaté protizánětlivé diety) a mým velkým cílem je právě tolerance domácích fermentovaných výrobků, bohužel to zatím vždy končí tragicky (naposled jsem zvracela z kefíru, nemluvě o tom, že pam to člověk dává dohromady zpět i dny až týdny;(). Zkouším to zatím přes vývary a probiotika a jednou se tam třeba dostanu;). Jen člověk opravdu musí být citlivý a opatrný a sledovat své tělo, jak je daleko, ne všechno zdravé je pro všechny stejně dobré.

 18. Dobrý den, zajímal by mne Váš názor na léčbu enterokoka faecalis probiotiky a zejména by mne zajímalo jakými. Mám nález již rok v moči (vzniklo to po dlouhodobé antibiotické léčbě Amoxycilinem) a způsobuje mi to zatím pouze diskomfort na pohlavní sliznici, jinak jiné problémy nemám. Léčen jsem byl všemi možnými antibiotiky (paradoxně) a bez výsledku. Byla mi doporučena probiotika a tak „experimentuji“. Někdy zabere inulín v kombinaci s Biopronem 9 forte, někdy česnek…..bohužel v tom zatím nevidím logiku a moc si už nevím rady, kromě autovakcíny…….pokud byste tedy měla radu, nebo tip na nějaká budu velmi vděčný za pomoc. Honza

  1. Dobrý den,

   otázka je, jestli řešení samotnými probiotiky může pomoci při úplném řešení nákazy v močové soustavě (řešil jste možnou koinfekci, třeba chlamydie, případně i celkové jako borelióza atd?) a nebylo by ideálnější spojit s nějakou cílenou přírodní léčbou. Tedy probiotickou pomoc bych viděla spíše v tom smyslu, že zdravé střevo=dobrá imunita (zvláště po dlouhodobé léčbě ATB, když zkoušeli různá bez efektu, dělali mikrobiologické testy na citlivost, takhle jen vytvářeli rezistentní bakterii) a možnost těla bojovat samo. Samozřejmě určitý regulační cyklus mezi střevem a dalšími sliznicemi funguje, i když předpokládáme, že se bakterie ze střeva nedostávají. V případě nákazy močového ústrojí se na první místě doporučují laktobacily, možná bych zkusila obsáhlejší (v kombinace s bifidobakteriemi) v podobě klasického Biopronu nebo Premium (premium na začátek a pak pokračovat v mírnější formě), ale v dlouhodobějším časovém úseku společně s přírodními antibakteriálními látkami. Přímo na enterokoky je popisovaná jako účinná kombinace echinacea, extrakt z grepových semínek (ten je mimochodem spolu s extraktem z brusinek součástí probiotik Bio-kult Pro-CYAN určených na léčbu močového ústrojí) a pelyněk (pokud nejste alergický). Stejně tak se udává proti enterokokům bazalka posvátná či neem. Doporučila bych do stravy co nejvíce brukvovité zeleniny, česnek, cibuli, olivový olej i třeba berberin (dřišťál), brusinky, skořici, pohlídat příjem tekutin (tedy pomáhat čistit „proudem“:)). V jedné studii ukazovali také účinnost šalvějového oleje (tedy přidávat alespoň jako koření nebo jako čaj). Obecně se také na záněty a hlavně na močové cesty doporučuje lichořeřišnice.

   1. Začalo to zánětem nadvarlete z nachlazení při sportu. To se podařilo vyléčit, bohužel mi silná ATB poškodila mikroflóru, šlo to tak daleko, že byly až bolesti v zádech, ty se mi objeví i při užívání grepových semínek, nebo lichořeřišnice (jediné co jsem testoval z přírodního, kdysi při podezření, že to je kvasinka což se poté nepotvrdilo), prý se něco silně brání úplnému vyhubení, přemnoží se to a z toho jsou až bolesti v kříži – to mi řekli na imunologii. Samozřejmě že se dělal komplet UTZ ledvin, zad, močového měchýře atd. Opět nic vše v normě …Nenašli nic ani na venerologii kde se dělalo speciální vyšetření na 60 (!) druhů bakterií, dělalo se prostě vše možné včetně Vámi zmiňovaných chlamydií atd. Je tam jen enterokok faecalis-masivně, ten mi způsobuje mírné záněty močových cest (skoro nebolestivé a slizniční problém v intimní části penisu), je to již bohužel chronické, ale děkuji za další návod na bylinky. Ke klasickým lékařům již nemám důvěru, přemnožil se mi enterok prokazatelně po ATB a léčili mne opakovaně opět ATB…..přehazují si mne z kožního na urologii a zpět….jediné co na chvíli zabralo byl Entizol….klasická medicína je prostě jinde, už tam fakt nechci, poslední zážitek byl, že mi lékařka na kožním chtěla potřetí napsat Entizol, na reakci, že mi nezabral mi řekla: tak vám ho napíšu a uvidíme. Toto je fakt zvláštní,asi už nevěděla a on kdysi trochu zabral tak ho dáme zase….:-))….a ze začátku zabíral i Nitrofurantoin, zřejmě nic jiného už není 🙂 Jedině autovakcína prý…ale to beru jako poslední možnost, pár lidí z mého okolí s tím má velmi špatné zkušenosti. Vyjma nesnášenlivosti a nevolnostech po vakcinaci (3x-6x) i autoimunitní onemocnění po pár měsících od očkování atd. To je fakt až to poslední……

    1. Naprosto vás chápu, že to nejdříve chcete řešit jinak. Žal na chronické a systémové problémy není naše medicína stavěná, kdyby vám doporučili určitou prevenci hned z počátku (ale to oni jaksi obvykle neřeší;(). Jedině zkoušet tedy kombinace, problém je, že i přípravky na trhu se mohou lišit sílou a účinností, jelikož nejsou nijak regulované. K opravě střeva krom probiotik je určitě potřeba změnit i jídelníček, jinak je to vlastně zbytečné uzrácení. Posilovat imunitu, zkoušela bych i různé sedací koupele v bylinkách (přece jen i přes kůži dokážeme hodně vstřebat). Zkoušel jste kuknout i na ořešák či podobné extrakty, které podporují látkovou výměnu a slizniční obnovu? I takové drobné změny jako třeba pitný režim (domácí bylinné výluhy z protibakteriálních bylin jsou docela příjemným zpestřením).

   2. Odpovídám po nějaké době, jak jsem již psal, experimentuji s probiotiky na mnou uvedený problém enterokoka faecalis v moči s následnými problémy na sliznicích. Mám probiotika která jsem si koupil v UK a problém je takřka vyřešen! Tudíž MUSÍ existovat souvislost mezi propustností střeva i když jsem tomu dosud nevěřil a záněty atd. První týden užívání maximální dávky 4 kapsle za den a vše téměř bez příznaků. Den ode dne to je lepší a lepší. Je to kvalitou probiotik na 100%. A tudíž je i souvislost mezi vytvořením kvalitní mikroflóry a tím, co střevo pustí dále, resp. jeho stěna. Obyčejný, byť všude vychvalovaný Biopron zabíral jen trochu a sporadicky, nová probiotika zabrala během cca 48 hodin. Tedy ještě jinak, žádná probiotika na trhu v ČR co mám za sebou nezabrala a koupeno mám 14 značek od 9ti výrobců, plus dvě značky z DE, kam jsem si musel dojet 🙂 Divné, ale je to tak.

    1. A můžete se s námi všemi podělit o to, která probiotika to byla? Určitě to nebudu brát jako reklamu. No, já takto lidem vysvětluji, že se mi probiotika z českého trhu radí velmi špatně, protože nemám zkušenosti, tedy mám jen s asi dvěma bez jakéhokoli efektu, tak jsem se zase rychle vrátila zpátky k těm americkým. Toť ale moje zkušenost a nevím, čím to je. Věřím, že i v Anglii a jinde budou ta, která budou fungovat a některá, která fungovat nebudou, tak určitě budu ráda za sdílení názvu probiotik. Třeba jednou bude někdo kvůli podobnému problému shánět informace a najde je v komentáři.
     Jinak čtu teď opravdu dobrou knihu o Leaky gut a vlastně vlivu an všechno a prakticky to potvrzuje mou teorii o časté příčině našich problémů a tedy tak nějak podporuje mou snahu lidi stále o probioticích a bakteriích informovat a vlastně jim to tak nějak i tlačit. Jedna věc je obnovit diverzitu a funkčnost střevní mikrobioty, druhá věc je potom je udržet bez nutnosti být stále na doplňcích.

     1. Dobrý den, je dokonce možné že jsem na ně našel doporučení zde někde v diskuzi, případně jinde, už mi to trochu splývá 🙂 Při své cestě za kamarádem do Birminghamu jsem koupil Jarro-Dophilus EPS, 60 Veggie Caps. Jde o poměrně velké kapsle (3x větší nežli Biopron forte cca) s cenou okolo 750 Kč za 60 kusů. Jinak ještě mám takový větší postřeh……V DE i UK je lékárna jiný level nežli v ČR. Resp. lékárník, je ještě trochu lékárník, nepapouškuje slepě formulky od farmaceutického reprezentanta, který mu dělal den předtím prezentaci čehosi, případně není až pod takovým vlivem area managera své prodejní jednotky……Ale to je zejména o těch lidech, dokud je člověk v módu ovce tak systém nereaguje, proč by měl, že…….Opakovaně jsem se setkal v zahraničí s tím, že klient v lékárně s lékárníkem diskutuje i deset minut a hledá řešení…….jev v ČR naprosto ojedinělý :-)) Nicméně to je standard, kdo se pohybuje mimo rámec naší země tak ví, jaké jsou obrovské rozdíly v mentalitě a přístupu v jiných zemích ke zdraví, tělu, duchovní cestě atd. Je to tady pestré a nádherné 🙂 Mohou se brát až 4 kapsle denně, zabírají velmi dobře, prakticky po více nežli roce trápení mám po problému a mohu se nyní fakticky soustředit na doladění – dohledání skutečných příčin toho co mne potkalo atd., myšleno těch nehmatných – nezjevných 🙂 Amoxycilinum to určitě nebylo, byť se to tak tváří, ale ve světě iluzí a zrcadel to je samozřejmě pouze klam :-)))))) Tak snad to někomu pomůže, není nic horšího snad, nežli když se sype schránka – naše tělo.

      1. Haha, tak teď jste mě vyloženě potěšil (a trochu pobavil), já si totiž vezu z USA právě tato probiotika na ozkoušení, líbilo se mi složení a s firmou Jarrow mám poměrně dost dobré zkušenosti. S tím rozdílem, že tady se dá sehnat za nějakých 28 dolarů 120 tablet (to tak hold je, větší trh, lokální výrobce). Mě se zde také líbí, že běžný obchod (tedy ne tak běžný, orientovaný na zdravější potraviny, farmářský trh atd) má normálně sekci doplňků včetně velké sekce probiotik (včetně chlazených). Člověk si může vklidu projít složení, všechny kmeny, porovnat ceny (a případně pak porovnat ceny s internetem, zda se třeba v akci vyplatí koupit nebo objednat), nikdo mu nenutí to, na čem má největší výdělek. Ono to jde ruku v ruce se zdravějšími potravinami a stejně tak třeba přírodní kosmetikou atd, lidé jsou tady tomu více otevření (samozřejmě ne všichni, někteří stále preferují kvantitu nad kvalitou:)). Tak to jsem moc ráda, že mám takovou refenci, v plánu je vyzkoušet (potom, co jsem si tady dala krátkodobou terapii většími dávkami) a případně přidat do seznamu ozkoušených/doporučených probiotik (některé z těch, keré jsem zkoušela předtím, přestali vyrábět:(, takže se hodí nové poznatky).

      2. Ju a mimochodem, při objednávce třeba přes iHerb máte balení 60 kapslí i s poštovným za 20 dolarů, takže to vyjde levněji (16 dolarů probiotika a 4 dolary plošné poštovné normální poštou). Pokud jste tam ještě neobjednával, můžu vám dát kód a při první objednávce máte 5 dolarů slevu, takže nakonec můžete mít 120 tabletkové balení za 21.15 eur (podle jejich aktuálního přepočtu na eura), takže se vlezete do limitu pro platbu DPH:)) Do 25 eur se tak vlezete i s poštovným (samozřejmě platí pro první objednávku, ale i to se asi vyplatí).

       1. Děkuji za tip. Budu je všude doporučovat, mám opravdu na 100% vyzkoušené, otestované, že probiotika prodávaná v ČR jsou prostě nějaká jiná a neskutečně drahá v porovnání co do kvality i s obyčejnou lékárnou např. v Drážďanech…..vůbec ty doplňky stravy a další věi jsou v ČR paradoxně cenově tak o 30-50% jinde, ale to tak je. Dokud se ovce nechají stříhat, tak je prostě stříhají. . . . když si vezmu jenom ten všude propagovaný a doporučovaný Biopron…..fuj. Vezmete dva za den a už to nadýmá, vezmete jeden a nic…..zkusíte forte a zjistíte, že to je ještě horší. Potom jsem měl nějaká spešl, která byla určená na cestování, snesla i teploty do 50 stupňů páně Celsia…..po těch zase průjmy…..každé tělo je také malinko jiné, že…:-)) Tudíž i ty účinky jsou jiné……naopak ta probiotika z DE byla OK, akorát ke spokojenosti chybělo tak 20%….pořád se to ne a ne „překlopit“ do normálu…..je to sranda, no. Ale nejlepší zkušenost obecně, při léčbě čehokoli mám s myslí, aplikací vůle atd. Prostě duch je nad tělem, to je fakt a je potřeba se s tím naučit pracovat a potom to funguje. Nu, uvidíme dále co bude s futrálkem do budoucna, čas jde dále, buňky se množí s více defekty v tom těle a na objevování je toho tolik…….

        1. Jakoby jste mi mluvil z duše:) Hlavní je zůstat na věcí a být si vědom toho, že člověka může potkat cokoliv a tedy stav se může změnit. Stejně tak bude třeba příště reagovat i na jiná probiotika jinak. Kdybyste někdy měl chuť a dostal se tam, kam si přejete se svým zdravím dostat, napsat třeba o tom malý příběh, budu moc ráda. Setkávám se téměř denně se zajímavými příběhy, vytvořila jsem i sekci na takové příspěvky, ale ty se nějak nehrnou:(. Přitom mám pocit, že právě tyto zkušenosti a osobní boj za zdraví by měl být někde zaznamenán, aby se třeba jiní mohli poučit a nasbírat fantazii (a také třeba povzbudit, že to jde a že to hold někdy trvá, než člověk najde správné řešení).

         1. OK, není problém, můžeme se domluvit. Šlo by mi napsat na můj e-mail, kvůli podrobnostem? Nechci to tu zaplevelovat jinými tématy.

 19. Chcel som na HIT, leaky gut atď skúsiť colostrum Candida od Symbiotics, to však obsahuje malé množstvo strept thermopilus. Má cenu skúsiť to? Posledné mesiace som užíval Probiota od Seeking health, ktoré pri HIT doporučuje Low histamine chef

  1. Bohužel to se nedá takto dopředu odhadnout. Jsou lidé, kteří tvrdí, že jim nevadí jakákoli probiotika, já osobně mám špatné zkušenosti (ale prava, že krom S.thermophilus tam byl ještě L.bulgaricus), ale můžu mít v tomto směru citlivější trakt a nějakou specifičtější preferenci těchto kmenů (horší je, že se to hůř dostává do normálu). Ale klidně můžete tolerovat, to se jaksi nedá předurčit, žádné reference jsem ještě od nikoho neslyšela. Neprodává Který produkt máte na mysli? Pokud ten balance, tak ten obsahuje mnohem více nevhodných kmenů (tedy už poměrně velké množství nepříznivých bakterií), pokud jen Candida Formula, tak tam je snad jen B.longum?

   1. ano, chcem skusit candid balance. low histamin chef odporuca pri biota a tie obsahujú l. casei ale tie zas vy označujete ako nevhodné hmm no a b. coagulans je určite nevhodne? lebo na slovensku máme nutrolin B a to obsahuje Bcka a b. coagulans. mesiace som to bral a prišlo mi to ok

    1. Tak to tedy nevím, tam těch nevhodných kmenů máte požehnaně, to není žádné zanedbatelné množství jednoho kmene, hlavně i ty, co se často používají při fermentaci mléčných výrobků (jako je bulgaricus) a proto je histaminici obecně netolerují. O L.casei si přečtěte blíže, co přesně píši, možná vám to pak bude dávat smysl, navíc někdy lidé volí menší zlo za účelem vyššího cíle (tedy jeden kmen přehlédnou). Otázka u B. coagulans také je, jestli jste předtím necítil objektivně potíže nebo tam nebyly, to je velký rozdíl. Ona totiž produkce probíhá na pozadí, nemusíte ji pocítit hned, ale bazální hladina histaminu a dalších biogenních aminů pak může zůstavat větší a reagujete pak na drobné výkyvy třeba ve stravě nebo stresu (tedy to, co byste jinak normálně toleroval, je najednou problém, ale problém není v dané potravině či situaci, ale stále vyšší hladině histaminu v těle), tedy za předpokladu, že se bavíme o histaminové intoleranci. Nějaké symptomy jste očividně měl, pokud máte HIT diagnostikovanou a zajímáte se o probiotika produkující histamin, pak nemůžete říct, že vám probiotika neškodila. Člověk nemusí reagovat hned po spolknutí tabletky, nějakou dobu trvá, než se dostane bakterie do střeva, nějakou dobu trvá kolonizace. To, že hledáte další řešení (i na kandidu), poukazuje na to, že probiotika příliš nezabírala a otázka, jestli to nemohlo být i z tohoto důvodu.

     1. Vďaka za odpoved. to všetko dáva zmysel ale odkiaľ máte informáciu že histaminici ne tolerujú candida balance od symbiotics? ono symbiotics robia aj klasické colostrum bez probiotickych kultúr tak mohol by som skúsiť to ak candida balance nebudem tolerovat

      1. To obecně netolerují bylo na ty bakterie mléčného kvašení, které jsem zmiňovala. Když si projdete seznam bakterií v Candida Balance, tak je tam několik typů bakterií, které histaminikům potenciálně vadí, jelikož mají schopnost produkovat biogenní aminy. Jelikož si pacienti často stěžují, že některé přípravky s probiotiky netolerují vůbec, je možné vysvětlení právě v obsahu nevhodných kmenů nebo přídavných látek. Samozřejmě účinnost či tolerance bude u každého jiná, neříkám, že nebudete tolerovat, ale je to risk a můžete si volbou nevhodných kmenů zvyšovat hladinu histaminu (a pak citlivějo reagovat na jídlo). Na druhou stranu víme, že většina bakterií je stejně odvedena rovnou do stolice a neuchytí se, tak třeba budete mít štěstí a selektivně to dopadne dobře pro ty vhodnější.

 20. Hezky den,

  mám prosbu, změnila jsem praktickou lékařku a ta mi udělala x testů, z kterých vyšlo, že bych měla držet bezlepkovou dietu a dále nejíst sóju, luštěniny, mléčné produkty, kuře, hrozno, kukuřici, arašídy, mandle, vl. ořech. Mám problémy se štítnou žlázou a prý prapůvod je v prosakování tenkého střeva, autoimunitní onemocneni.
  Můžete mi prosím poradit, který typ probiotik by byl pro mě nejvhodnější a zda by byl k dostání i na našem trhu? Moc děkuji za případnou pomoc Daniela

  1. Dobrý den, o probiotika přímo na leaky gut, tedy na propustné střevo, jsem se přímo nedívala, zajímal mě především přínos či negativa z pohledu biogenních aminů. Ale většinu z těch, které najdete v článku, jsou vhodná i pro propustné střevo. Záleží hodně na tom, co si můžete dovolit, v zahraničí mají samozřejmě i silnější prostředky a specializují se na různé problémy, pak lze kupovat cíleně. Každopádně kmeny jako L.plantarum, L.rhamnosus a bifidobakterie se doporučují právě při střevních potížích. Určitě krom probiotik zařadit prebiotika a pokud nemáte problém s histaminem jako takovým, tak kvalitní vývary z kostí a kůží pro obsah L-glutaminu a dalších aminokyselin, které pomáhají léčit střevo.

 21. Ja som si z iherbu dlhy cas objednavala tieto, zevraj najlepsie z ich ponuky a fakt nemozem povedat zleho slova na ne. Su v enterickej chranenej kapsuli, takze prejdu zaludkom bez poskodenia: http://www.iherb.com/Healthy-Origins-Probiotic-30-Billion-CFU-s-60-Vcaps/19518. Momentalne, ked ich nemam skusam uz nejaky cas Biokult: http://www.topnatur.sk/zdrave-creva-a-travenie/bio-kult a dobre vysledky u mna mali aj Lacto 7. Ostatne bezne z lekarne nic, ziadny ucinok.

  1. Děkujeme za příspěvek! Ty první vypadají dobře, co se týče složení, u Bio-kultu už bych byla trochu opatrnější. Já jsem jedny teď naposled také zkoušela (i přestože vím, že složení kmenů není při HIT ideální) a bohužel tedy s „tragickým“ následkem, začalo mi bývat špatně, zácpa, začala jsem přibírat bez jakéhokoli jiného důvodu a špatně jsem spala. Jediná změna byla probiotika, tak jsem je vyřadila a vše se vrací do normálu, nasadila jsem klasický z lékarny Acidofil, tedy jen dvě bezpečné bakterie a střeva se vrací pomaličku do normálu. Ještě mám v plánu je otestovat někdy později, zda to nebyla souhra náhod. Nejdůležitější je prostě otestovat na sobě…

   1. Ano, to je pravda, bohuzial treba testovat na sebe, kazdy mame totiz inu crevnu floru a kazdy reaguje rozlisne.

 22. Hezký den, našel jsem zajímavou řadu probiotik DOPHILUS kde jsou hezky zkombinována nám prospěšná probiotika s jednou vadou – všude je i náš nepřítel Lactobacillus casei. Zdá se že kmen HA – 108
  Prosím o váš názor. Převáží přínos osmi prospěšných (SUPER DOLPHUS) jeden škodlivý ? Nebo od toho raději pryč ?

  http://www.pharmaagency.cz/e-shop.htm

  Těším se na odpověď Vito

  1. Obávám se, že na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Všechny přínosné kmeny jsou sice fajn pro své pozitivní účinky, ale nedokáží zabránit produkci histaminu právě touto bakterií. Může se tedy stát, že pokud je narušen střevní mikrobiom a uchytí se převážně tato bakterie (u každých probiotik v podstatě větší část bakterií projde zažívacím traktem do záchodu, jen menší část je schopná kolonizace), může u velmi citlivých jedinců tato produkce vadit. Ale také to může být tak, že tento kmen produkuje histamin méně (bohužel s tím značením kmenů je to dost ošemetné, ne všechny kmeny mají stejnou intenzitu, takže to třeba pacienta vůbec nemusí ohrozit) nebo se ani neuchytí nebo opravdu pozitivní efekt ostatních chybějících a znovu doplněných bakterií potlačí možné negativum, ale to nezjistí člověk jinak, než sám na sobě. Otázka je, zda někdy příliš mnoho kmenů není spíše ke škodě, což se předem nedá odhadnout. Pokud se rozhodnete vyzkoušet, dejte určitě vědět, o těchto probioticích mi ještě nikdo nereferoval.

 23. Dobry den, nemate skusenosti s probiotikami Probacin? V zlozeni maju aj kys. citronovu, takze uplne ok pri HIT nebudu, ale obsahuju kmen Bacillus clausii (vo Vasom clanku sa nespomina a o ten mi hlavne ide), ktory by mal byt odolny voci antibiotikam a preventivne posobit proti vzniku alergii. Dcerka mala uz pri uzivani ATB par krat zle reakcie (kozne – velke zhorsenie ekzemu), tak skusame aj tieto. V kombinacii s BABY PEARLs (Prášok s obsahom živých bakteriálnych kultúr Bifidobacterium longum, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium infantis, Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus reuteri HA-188 a ich zdrojov výživy (NutraFlora fruckto-oligosacharidy 900mg).

  1. Já mám osobně zkušenost jen s těmi probiotiky, které uvádím na svých stránkách. Pravda je, že jsem se B. clausii nezabývala, protože v té době se mi nedostala žádná probiotika do ruky, které by ji obsahovala. O produkci histaminu není nikde ani zmínka (několik druhů Bacillus jsou však řazeny přímo k histamin-produkujícím bakteriím, což však nic neznamená a lze jen těžko odvozovat, jak se budou chovat ostatní druhy), ani jsem nenašla studii, která by ukazovala na zabránění vzniku alergie, spíše u alergických pacientů dokáže regulovat imunitní systém (stále nevylučuje produkci biogenních aminů:(). Ale měla by být účinná v případě průjmů či tlumení vedlejších účinků antibiotické léčby, jen ve většině studií se používají velmi vysoké dávky, tak snad v kombinaci s dalšími probio budou stačit i menší. Určitě doporučuji po celou dobu dbát i na dostatek vlákniny i mimo probiotika (nejen izolované fruktooligosacharidy, které mohou citlivím pacientům dělat problémy, ale hlavně potravinami).

   1. Dobrý večer, já letos budu poprvé leteckyvrážes s manželem a sinem na dovolenou do řecka a vůbec jsem netušila, žeprávě probiotika mohou tolik pomoci od zažívacích potíží na dovolené!!!Vzhledem k tomu že mám z této dovče celkem vítr, tak zjisťuji opravdu vše i to co možná není nutné!!! Nicméně nechci nic zanedbat. Takže podle toho co jsem našla na netu, pojedu zítra do lékárny a koupím si asi Biopron forte, který je podle recenzí nsa internetu opravdu učinný a tím doufám zabráním potížím!!! Tímto chci samozřejmně taky pioděkovatz a tento velice výztižný článek. Který mne popravdě ještě více vyděsil, ale věřím že díky prevenci se potížím vyhneme!!!

    1. Nám se před vestami do zahraničí osvědčila probiotika Probiolact. Začínáme je brát tak 10 dní před dovolenou a pak popř. i na ní a vše je bez problémů.

  1. Ahoj, pokud si nemůžu nechat dovézt či vyzvednout osobně, používám http://www.iherb.com. Vždy využívám nejlevnější poštovné a vždy vše došlo. Je dobré si pohlídat hranici 22 eur, aby člověk nemusel platit daň a clo. Mám ozkoušené ty, co jsou dole v článku, nově i tyto (http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Primadophilus-Probifia-Pearls-60-Capsules/14509#p=1&oos=1&disc=0&lc=en-US&w=probifia&rc=1&sr=null&ic=1), ale vždy se po čase vracím k L.rhamnosus. Jinak lidé z Bratislavy psali, že se dá přejet hranice do Rakouska (lékárna v Kitsee) a koupit od firmy Pure Encapsulation, které jsou také vhodné (a mělo by se jednat o kvalitní firmu).

 24. Hola hola, nenarazila jsi při svém bádání ohledně bakterií na Saccharomyces boulardii? Dr. mi ho doporučoval, že se dělali nějaké slibné pokusy pro lidi s crohnem. Koukala jsem na nějaké články a v jednom popisovali příznivé účinky a v druhém, že to zase není průkazné…takže nci extra, ale zajímal by mě Tvůj názor 🙂
  Jinak na základě doporučení jsem brala tyto probiotika: http://www.liftea.cz/Produkty/12-ProbioActiv Podle Tvého článku zjišťuji, že to zase taková pecka není 😀

  1. Ahojky…no pecka, už když si přečteš, že je to vyloženě nevhodné pro těhotné a kojící, tak by mě to zarazilo. Obvykle se doporučuje jen konzultace s ošetřujícím lékařem. Navíc ta barva v tom:(( Mimochodem já jsem se nějakou dobu předtím dívala na dětská probiotika od stejné firmy a ty mají téměř dokonalé složení včetně prebiotik (bohužel pro histaminiky jsou tam dvě nevhodné bakterky, ale zbytek dobrý:))

   Jinak co se týče S. boulardii, dívala jsem se i do Probiotics a clinical guide (http://www.amazon.com/Probiotics-Clinical-Martin-Floch-MD/dp/1556429096) a ti se tedy v případě Crohna moc S.boulardii nezabývají. Jedna studie, kde uvádí, že pacienti v remisi mají stále propustné střevo, uvádí, že podávání S. boulardii (4×10^8 CFU) vedlo po 3 měsících ke snížení této propustnosti, ale jaký to mělo vliv na symptomy případně průběh remise, se nevyjadřují (31 pacientů). V jiné studii používali 6 měsíců S.boulardii, ale v kombinaci s malesaminem, kontrolu bez léčiva k tomu nemají. Tam došlo k významnému prodloužení délky remise (16 pacientů). No a to je vše. Zato studie, kde vliv na relaps vyvrací (http://www.cghjournal.org/article/S1542-3565(13)00278-4/abstract), už je dělaná na 162 pacientech. Takže když si člověk porovná velikost souboru s úpěchy a velikost souboru s neúspěchy…..Moc bomba to teda nevypadá. I co se týče léčby IBS, tak nová review studie shrnuje, že chybí dostatek důkazů, že by měla pomáhat, přestože některé studie ukazují poltačení zánětlivých procesů (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24995675). Každopádně tady uvádí, že největší problém je taxonomie. Málokde totiž uvádí, o jaký typ S. boulardii se jedná, což může hrát velkou roli (jako jsem uváděla u jiných bakterií, třeba označení 45 něco dělá, ale ostatní typy stejného zařazené to prostě neumí). Stejný případě může být i s S.boulardii, pak by chtělo od výrobce zjistit, s čím pracuje on.

   Vzhledem k tomu, že pánové popisují, že u pacientů s Crohnem nastávají různé situace (osídlení střeva patogenní bakterií a/nebo rozpoznání vlastní mikroflóry jako cizí a spuštění nezvratné imunitní odpovědi, která nelze zastavit a/nebo pozměnění vlastní mikroflóry, čímž dojde k narušení „platonického“ vztahu jinak neškodných bakterií), mohou se také lišit výsledky studií. Každopádně i vzhledem k tomu, že u CD pacientů byla nalezena až 4x vyšší hladina enterobacteriaceae, tak bych se zaměřila na kmeny, které je potlačují (často bifidobacteria). Jinak také Lactococcus lactis prošel úspěšně 1. fází klinického testování právě u CD, jelikož produkuje protizánětlivý IL-10.

   1. Děkuji pěkně za vyčerpávající odpověď 🙂 O tomhle druhu bakterie jsem se dozvěděla přímo od doktora, že se to teď používá u crohna,ale narazila jsem na informace jako Ty, takže žádná pecka se nekoná. Na sobě nepociťuji ani zlepšení ani zhoršení, takže asi nic 😀 Na ty dětské jsem koukala a podle Tvých instrukcí jsou rozhodně lepší než ty dospělácké…Každopádně děkuji za tipy, co vyzkoušet 🙂

  2. Mě velmi pomohl GS Boularin – S. boulardii spolu s inulinem na přemnožení kvasinek, mívala jsem po něm zpočátku dost silné „die-off“ reakce, takže minimálně právě na Candidu je tahle věc opravdu dobrá.

    1. Jelikož ty die-off byly fakt silný, snížila jsem hned dávku a zvyšovala postupně, max. dávka denně je jedna kapsle, s půlkou kapsle to bylo snesitelný a trvalo cca týden, už si to přesně nepamatuju – pak jsem pomalu navyšovala. Jinak podobný reakce jsou i na terapeutické dávky Bio Kultu – ten je hodně dobrý, jinak klasika domácí mléčný kefír, to je taky hodně účinná záležitost.

  1. L. casei:(( já s ním mám špatné zkušenosti, ale možná se jednalo o specifický kmen. Je velká škoda, že výrobci neuvádí přesné označení kmene. Např. výrobce jogurtu Hollandia začal uvádět přesný kmen a využívá pouze bakterie, které neprodukují histamin (ještě by to chtělo ověřit histamin a bylo by to super).

 25. Ahoj Kašulko,
  díky ti moc za vyčerpávající článek, který mě dodal chuť zase se sebou něco zkusit dělat k lepšímu. Máš všechno pěkně po hromadě. Doufám, že to pomůže všem nemocným lidem. Dovolím si poslat kamarádům odkaz na tento článek. Je to celkem problém vybrat si ta správná, protože když má člověk ty správné kmeny najité, tak zase narazí na ty obaly (pomocníčky-pomocné látky) cpou tam všechno možné, někdy je přítomen i lepek atd. No a když je to štěstí a člověk najde dobré s pomocnýma látkama jsou kmeny zase nevhodně pohromadě. Každopádně díky moc. pěkné dny Josef

  1. Jinak právě z tohoto důvodu stále objednávám z USA, když se podíváte na složení přídavných látek, je to oproti některým našim naprostá pohoda. Navíc mají tyto výrobky certifikované jako bezlepkové, plus testované na další hlavní alergeny.

  2. A samozřejmě šiřte dále, aby lidé věděli, že opravdu na tom, co jíme a jak se chováme k našim střevním bakteriím, ovlivňuje naše celkové zdraví (včetně zažívání, imunity, únavy, autoimunitních chorob atd atd.) A když si je pravidelně ničíme nevhodnou stravou, je potřeba tělu na začátek trochu pomoci (i když samozřejmě brát probiotika a dál si zabíjet „hodné“ bakterie nevhodnou stravou je trochu protichůdné).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.