Nový pohled na probiotika aneb kmeny, které redukují biogenní aminy (včetně histaminu)

Posted by

Kdo by měl pocit, že se v tom histaminovém výzkumu nic neděje, ten by byl na omylu. Naopak mám spíše pocit, že množství studií nelze jen tak jednoduše zachytit, protože občas se netýkají přímo HIT, ale mohou být pro histaminika důležité. Nebo lépe řečeno –  pro budoucnost našeho jídelníčku. Produkci biogenních aminů v některém jídle považují odborníci za problematickou a ví se, že ve velkém množství může být „toxická“. Proto se snaží u zrajících produktů najít cestu, jak obsah biogenních aminů snížit. A jednou z možností je využít naše staré dobré známé, tedy bakterie, které za celým procesem zrání stojí. Ne všechny bakterie jsou stejně aktivní, co se produkce histaminu a dalších biogenních aminů týče (stejně jako každý člověk má jinou kapacitu) a jsou kmeny, které nejen neumí vůbec biogenní aminy (včetně histaminu) produkovat, ale dokonce jejich koncentraci umí i snižovat.

probiotics2

Jak jsem zmiňovala v sáhodlouhém příspěvku o probiotikách a které druhy využít při HIT (nebo naopak kterými podpořit boj proti alergii či zánětům), není to tak jednoduché. Jednak neexistuje univerzální produkt, který by seděl všem, tak jako u všeho, jelikož složení našeho mikrobiomu je velmi odlišné. Nejčastěji nám však zřejmě vadí přídavné látky, které se do probiotik přidávají. Otázka je také v kvalitě, opravdovém množství aktivních bakterií v době užití, stavu našeho zažívání a zda se vůbec dostanou tam, kam mají. No a jak jste si už všimli v článku, není L. casei jako L. casei. On se totiž každý bakteriální druh dá ještě rozdělit na kmeny, což jsou obvykle taková ta písmenka či čísílka za druhem. A právě tento dodatek je absolutně to nejdůležitější. Pokud je výrobce fér a opravdu ví, co dělá a proč to dělá, uvede vám přesně název kmene, abyste mohli zjistit, zda se ten daný kmen a jeho účinnost na lidské zdraví vůbec zkoumaly. Výrobce, který se nenamáhá vám tuto informaci dodat, mohl prostě nakoupit ten nejlevnější kmen, který z databáze získal, a vy už nezjistíte, zda produkuje biogenní aminy nebo můžete čekat vůbec nějaký účinek na vaše zdraví. Čímž chci trochu naznačit, že je na čase tlačit na transparentnost potravinových doplňků, aby si výrobci nemysleli, že nás můžou jen tak ošidit!

probiotika1

Jedna bakterie může histamin produkovat i degradovat?

Tak tedy nedávno vyšla studie, která se právě zabývala tím, jak snížit obsah biogenních aminů ve zrajících sýrech. Ze sýru získali celkem 665 izolátů bakterií mléčného kvašení, přičemž screeningem zjistili, že 431 z nich nemá enzymy pro tvorbu biogenních aminů (což je docela dost, takže opravdu je možné, že vám určité fermentované produkty nemusí vadit, pokud převládají bakterie, které nemají schopnost tvořit biogenní aminy). Ve studii pokračovali dál a zjistili, že 94 z těchto izolátů má schopnost degradovat alespoň 1 druh biogenních aminů (testovali především histamin, tyramin, purtrescin a kadaverin). Pro další práci vybrali 78 izolátů, které byli schopni geneticky rozlišit. A teď velké bubnování, přichází největší překvapení. Největší množství kmenů degradující biogenní aminy patřilo pod Lactobacillus paracasei (cca 47%) a Leuconostoc mesenteroides (cca 16%). Dále identifikovali bakterie degradující biogenní aminy spadající do druhů: Eneterococcus lactis, Lactobacillus brevis, Lactobacillus casei, Lactobacillus fermentum, Lactobacillus parabuchneri, Lactobacillus paraplantarum, Lactobacillus rhamnosus (juchů, jak víte, toho považuji za svého spasitele), Lactococcus lactis, Leuconostoc lactis, Pediococcus pentosaceus, Streptococcus gallolyticus, S. thermophilus a Weissella paramesenteroides. A teď si určitě říkáte, jak je možné, že jsou na tom seznamu bakterie, které naopak v předchozích článcích identifikovali jako histamin-produkující? Jednoduše je rozdíl v tom označení na konci, tedy v kmenu, který rozhoduje o metabolických vlastnostech dané bakterie. Je to stejné, jako když vaše děti nesou stejné příjmení, ale zatímco Honzík umí kreslit, Janička ne. A teď už chápete, proč je tak důležité, aby nám výrobce sdělil celou informaci, protože tak jemný rozdíl může rozhodnout, zda dané probiotikum budeme tolerovat nebo ne, přestože obsahuje stejný druh bakterie.

probiotics-0987

Abych ještě dotáhla informace z článku. Jako absolutně nejúčinnější v degradaci histaminu se projevil L. paracasei subsp. paracasei CB9CT. Ten je schopný nejlépe redukovat histamin, ale poradí si i s dalšími aminy. Tedy přestože L. paracasei je běžně označována jako histamin-produkující bakterie, existuje mnoho jejích kmenů, které naopak slouží k degradaci biogenních aminů (a tedy ano, opět se vracíme k tomu, že kvásek může být lepší než kvasnice). V článku dále zmiňují přímo mezi aminy-degradující bakterie L. plantarum J16, L. casei 5b, L. paracasei CACIO6CT. Z těch zajímavých druhů, které jsou sporné s ostatními publikacemi, jsou to pak přímo kmeny Enterococcus lactis FC5, Lactobacillus casei PN5, Lactobacillus paraplantarum R5, Streptococcus thermophilus PF3CT. Stále ale platí, že pokud není uveden kmen, je bezpečnější se těm rizikovým vyhnout.

A proč vám to vlastně píši?

Jinak abyste to správně pochopili. I když budeme moci dále pracovat s bakteriemi, které neprodukují biogenní aminy, budete muset pořád vařit z čerstvých surovin, hlídat si čistotu při vaření, vybírat nutričně kvalitní suroviny a eliminovat potraviny, která škodí vám osobně. Tyto poznatky a případně specifické kmeny nám ale umožní vyrábět třeba fermentované potraviny jako kefír nebo kysané zelí, aniž by obsahovaly pro histaminika toxickou hodnotu biogenních aminů, ale budou zdrojem probiotik a pomohou nám v léčbě propustného střeva a dalších střevních problémů, které jsou zřejmě velmi často podkladem samotné HIT. Jelikož se také povedlo zjistit, které geny kódují enzym zodpovědný za degradaci biogenních aminů u poslední zmíněné bakterie, bude i možnost tento enzym „vyrábět“. Kdoví, třeba se pak bude přidávat nejen k potravinám, ale bude se dát podávat také jako doplněk, který bude účinnější než ty, které jsou teď na trhu (doufejme, že s mnohem kvalitnějším a bezpečnějším složením než máme teď, protože teď jej nemohou nejen vegetariáni, ale zvažovat by měl každý, komu záleží na střevním mikrobiomu a správné funkci střeva).

17 comments

 1. Díky za zajímavé články. Hledám nějaké hodnocení nebo studii k VSL3 nebo Bio-Kult z pohledu histaminu. Obojí mi doporučili na gastrologii. Mám sníženou funkci DAO. Potíže po HIT dietě přetrvávají. Bral jsem probiotika s omezeným množstvím kmenů, které mají být OK pro HIT, pro obnovu zažívání prý potřebuji větší spektrum kmenů. Díky. Ať se daří!

  1. Takove studie hodnoceni predpokladam nenajdete, zkuste se proste podivat na slozeni bakterii a jejich vztah k histaminovemu metabolismu. Pokud potize pri diete pretrvavaji, tak dane potize nemuzete prisoudit histaminu ze stravy a potazmo HIT a je tedy dobre hledat jinde a venovat tedy pozornost jinym smerem, nez je histamin. Snizene DAO neni vhodny marker pro stanoveni diagnozy HIT, nelze se na takove stanoveni vubec spolehnout a pokud zmena jidelnicku nepomaha, je dobre se opravdu soustredit jinam a neztracet drahoceny cas. Co se tyce probiotik, je mozne, ze opravdu pomohou uplne jina nez doporucovana pri HIT a rozhodne to stoji za zkousku bez vetsiho zamysleni prave nad histaminem.

   1. Zdravim Vas. No ja som to skusal s probiotikami ale vacsinou to dopadne tak, ze ma nafukuje a zhorsuje mi to stav. Rozmyslal som nad probiotikami na mieru ale je to riadna palka ( na sk 900 eur a v CR 1200 eur ). Jedna vec mi nie je jasna: pri probiotikach je dolezite, aby sa dostali skrz kyselinu na miesto ale co som si vsimol ( ak sa nemylim ) tak sa to rozraba vo vode a pije sa to niekolko mesiacov. No ale ako garantuju ze sa to dostane na miesto? Mate s týmto skusenost?

 2. Dobrý deň, prosím vás, nikde sa neviem dopátrať.
  Som v HIT úplný začiatočník, boli mi odporúčane probiotiká (nie od človeka s hit)
  VIRIDIAN SYNERBIO DAILY
  Čo som pozerala zloženie vyzerá byť v poriadku, no sú tam dve zložky :
  Fruktooligosacharidy 1
  Inulín
  Molybdem- mikroorganizmov v čase výroby
  Bola by som vám veľmi vďačná za odpoveď 🙏🙏

  1. Dobry den, pokud se vam slozeni pozdava (vice https://aspoonofhistamine.com/2014/09/06/probiotika-jako-lek-aneb-ktere-druhy-mi-mohou-pomoci-v-lecbe-histaminove-intolerance-a-zanetlivych-onemocneni-strev/), tak inulinu a dalsi FOS se bat nemusite, to jsou prebiotika, ktera podporuji funkci probiotickych bakterii, je to prakticky vyziva pro strevni bakterie (chovaji se jako rozpustna vlaknina, tedy cloveku jako zdroj energie neslouzi, ale smlsnou si na nich prave bakterie ve streve, ale jinak jsou soucasti beznych potravin, inulin najdeme napr. v cekance, FOS v ovoci a korenech atd).

 3. Dobrý den,
  zjistili mi málo enzymu DAO a nařídili histaminovou dietu. Mám šílenou kopřivku už půl roku a velké nadýmání již dva roky. Před 14 dny zjištěna intolerance laktózy, mléčné bílkoviny a sóji. Zároveň alergie na rajče. Prosím Vás, mohla by jste mi doporučit nějaká probiotika se správnými kmeny a co nejširší spektrum? Je mi jedno, zda se budou muset objednat v zahraničí a kolik budou stát… Přijde mi že nemůžu jíst nic a například po banánu se osypu hned. Mnohokrát Vám děkuji za ochotu. A díky za skvělé stránky a informace!!
  Kurková

  1. Dobrý den,
   stejně jako jsem psala paní před vámi, podívejte se spíše na tento článek, máte tam přesně vypsané, které bakterie jsou vhodné a které ne a na spodu stránky jsou i zkušenosti a doporučené přípravky, případně se podívejte i do diskuze. https://histaminovakasulka.com/2014/09/06/probiotika-jako-lek-aneb-ktere-druhy-mi-mohou-pomoci-v-lecbe-histaminove-intolerance-a-zanetlivych-onemocneni-strev/
   Tento článek je spíše už pokročilý a bohužel většina výrobců se ještě neobtěžuje informovat o přesných typech bakterií, proto vycházejte raději z toho druhého článku:).

 4. Dobrý den, moc děkuji za tak obsáhlý článek ohledně probiotik. Zjistili mi RS a vzhledem k její léčbě, mám brát i probiotika s největším počtem kmenů( těch správných ). Můźete mi prosím dát odkaz které mám zakoupit?
  Děkuji za Váš čas a odpověd
  Palečková

 5. Dobrý den Několik let mám problémy se střevy..návštěvu lékaře odkládám.. podle příznaků jsem si nejprve myslela že mám ulcerozní kolitidu pak zánět střev ted si myslím že mám propustná střeva..což je ve výsledku asi jedno.. nejvíc mě trápí že po stolici krvácím a odchází ze mě krvavé hleny..je to únavné!Na jídlo si dávám pozor..už díky dceři která má potravinové alergie.. dnes jsem si přečetla rady ohledně propustného střeva..mám na Vás dotaz ohledně L-Glutaminu a Aloe Vera.Můžete mi poradit konkrétní přípravky? Taky si plánuji koupit knihu Zdravé střevo.Snad mě posune k lepšímu zdraví:) Pokud by Vás napadlo cokoliv co by mě mohlo pomoc..budu Vám vděčná za radu:- ) S pozdravem Romana Anne

  1. Dobrý den, chápu, že se vám třeba k doktorovi nechce, ale v tuto chvíli bych opravdu apelovala na návštěvu specialisty. Krev ve stolici není žádné legrace a může se jednat o celou řadu příčin, některé se mohuo bez léčení zvrhnout i ve velmi vážné nemoci. Krev ve stolici a hleny opravdu mohou být nebezpečné a měl by vás prohlédnout specialista, než se pustíte do jakékoli léčby. Právě už kvůli dceři, při ztrátách krve budete mít nehledě na samotnou příčinu další problémy jako třeba anémii, únavu atd a předpokládám,že potřebujete dost energie. Studovat o zdravých střevech a snažit se podpořit léčbu je jistě skvělé volba, ale bez diagnostiky bych byla velmi opatrná, aby pak nedošlo např. ke zhoršení (pokud by se jednalo např. o autoimunitní poruchu, může podpora imunity v akutní fázi způsobit větší neplechu než užitek, pokud zas spíše o překážku, pak nestrávené zbytky i nadbytek vlákniny může střevo ještě více poškodit). Tedy co mě opravdu napadá v prví fázi je zavolat lékaři a ihned se nechat otestovat, už kvůli dceři (mohou to být klidně také potravinvoé alergie a zánět na střevě, ale pokud neodstraníte podle diagnostiky příčinu, pak budete stále jen „lepit“ díry, ale ty se budou pořád obnovovat). L-glutamin jsem měla od firmy Jarrow, ale snad se dá nějaký kvalitní sehnat ve většině shopů s potravinami pro fitness a posilování (pokud ale člověk může konzumovat vývary a konzumuje živočišné produkty, pak to může jako zdroj L-glutaminu stačit a nemusí se doplňovat uměle). Aloe vera musíte hlavně hlídat, aby nemělo zbytečné konzervanty, které by naopak mohli střevu ještě škodit (myslím, že Allnature má ve svém Bio produktu jen kyselinu citrónovou, jinak snad nic, případně se pak dá koupit i aloe v tabletách).

 6. Chci se zeptat na Lactobacilus Rhamnosus LRH08 jak je to s tímto kmenem a tím označením, je to v pohodě?

  1. Pokud nezmiňuji přímo bakterii a kmen v tomto článku, tak se blíže nezabývali (což znamená, že vůbec nemusel být izolován (mluvíme jen o bakteriích izolovaných z vyzrálého sýru) nebo byl třeba mezi těmi, co nemají výbavu na tvorbu aminů atd). Nutno říct, že každý kmen opravdu nemůžu ověřovat zvlášť vzhledem k tisícům a tisícům kmenů :)) Ale podle výrobce by L. rhamnosus LRH08 měl být právě GG/LGG a to je ten, který reguluje H4R receptory a produkci histaminu.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.