Potravinová aditiva, která vyvolávají chronický zánět ve střevě

Posted by

Tak a je to venku, internetem se šíří jako lavina nová studie. Už vidím, jak příznivci aditiv a samojmenovaní ochránci jejich práv žhaví prsty pro peprnou odpověď, ale i tak jsem se rozhodla zprostředkovat vám malé info o výsledcích vědeckého článku, který vyšel čerstvě v časopise Nature (pro ty, co rádi znehodnocují výzkum, protože je třeba v malém časopise). Možná to není tak šokující, jak by se mohlo zdát, ale určitě je to téma k diskuzi. Jedno z testovaných aditiv se velmi často přidává do potravinových výrobků či léčiv (a to včetně Daosinu).

Karboxymethylcelulóza, zdroj: www1.lsbu.ac.uk.
Karboxymethylcelulóza, zdroj: www1.lsbu.ac.uk.

Karboxymethylcelulóza (dále označen KMC) (E466) a polyoxyethylensorbitanmonooleát (dále označen P80) (polysorbát 80, E433) nejsou nijak speciální látky, pravděpodobně se většina z vás s nimi setkává ve stravě nebo v lécích. Už v roce 2009 zjistili, že právě KMC u myší se sklony k zánětu střev vede k přerůstání bakterií v tenkém střevě (k zamyšlení pro ty, kdo hledá příčinu SIBO) a zvyšuje zánět. Chronický zánět v zažívacím traktu je považován za známku zánětlivých onemocnění střev (IBD) a dnes už spojujeme chronický zánět také s metabolickým syndromem (vysoký krevní tlak, nadváha, diabetes..).

Během 12-ti týdnů k zánětu střev!

Vědci v nové studii potvrdili, že jejich pravidelné užívání může vést ke vzniku chronických zánětlivých onemocnění. Hned na začátek upozorním, že studie byla provedena na myších (což se samozřejmě může lišit od člověka). Studie uvádí, že k onomu poškození dochází zřejmě v důsledku poškození bariéry (mukózy) mezi vlastním mikrobiomem a buňkami střeva, což může vést ke stimulaci imunitního systému a vzniku zánětu. V této studii podávali obě aditiva geneticky upraveným citlivějším myším, a také kontrolním zdravým myškám, ve vodě v dávce 1% objemu vody po dobu 12 týdnů. Mohlo by se zdát, že je to vysoká dávka (povolená dávka jako aditiva je pro KMC v USA 2%, tudíž se bavíme o reálných číslech), nutno brát v potaz, že ani u člověka se nesleduje aditivní efekt během dne (vzhledem k obsahu KMC v lécích včetně suplementů DAO enzymu a v dalších potravinách celková koncentrace za den asi poroste), a obvykle je příjem mnohem delší než 12 týdnů.

Zdroj: www.redorbit.com
Zdroj: http://www.redorbit.com

Po této době obě skupiny vykazovaly zvýšené riziko vzniku IBD a metabolického syndromu. U citlivých myší (tedy se sklonem k zánětům) stačila tato doba k vyvolání kolitidy (myší model IBD u člověka). Zdravé nemodifikované myši sice nedostaly kolitidu, ale vykazovaly známky mírného zánětu na střevě a několik rizik pro rozvoj metabolického syndromu (nárůst váhy, vyšší množství tuku, větší hlad, zvýšený cukr v krvi). Podle podrobnějších rozborů střeva se zdá, že se bakterie snažily více natlačit na stěnu (kterou normálně odděluje ochranná vrstva mukózy) – tedy byly mnohem blíže než je tomu běžné, stejně tak stolice myší obsahovala více bakterií, které umí prostupovat touto tenkou bariérou. Ve stolici zvířat našli více pro-zánětlivých bakterií (převážně Proteobacteria, ale i další, které aktivují receptory, které spouští zánět).

Propustné střevo i pozměněné složení střevních bakterií

Těch výsledků je ve studii opravdu velmi mnoho a zájemcům doporučuji prostudovat, je volně přístupná (např. u zvířat po podání aditiv dochází k větší tvorbě endotoxinu po stimulaci jiným endotoxinem, dochází ke zvýšení propustnosti střeva, a to u nemodifikovaných myší, změně kompozice tuků ve stolici – méně butyrátu, změně vylučování žlučových kyselin, které mají za úkol držet bakterie na uzdě…). Ve studii také ověřovali dávku, přestože podle záznamů u mnohých výrobků obsah obou aditiv přesahuje 1% (testovali také jejich podávání v jídle a zjistili stejný efekt, jako při podání ve vodě), ale už dávka 0,1% vedla k nárůstu hmostnosti a klidové glukózy v krvi, dávka 0,5% už k prokazatelnému mírnému zánětu. Metabolický syndrom navozený těmito emulgátory přetrvával u starších zvířat (testovali také různě stará zvířata, aby dokázali, že efekt je všeobecný) ještě 6 týdnů po vysazení emulgátorů ze stravy. Když vědci použili např. siřičitan sodný, který je také aditivem, žádné změny nepozorovali. Podle vědců mohou tyto stabilizátory/emulgátory buď přímo ničit bariéru před střevními buňkami nebo měnit složení střevního mikrobiomu ve prospěch bakterií, které touto bariérou prostupují. Co přesně se tam děje se musí ještě dozkoumat.

Co teď?

Ano, možná to u člověka takto nefunguje, ale pokud máme informace, že některé stabilizátory poškozují střevní bariéru a mohou vést k zánětu u zvířat, chceme to opravdu riskovat? V době, kdy vidíme extrémní nárůst trávících obtíží, kdy vidíme např. nárůst histaminové intolerance, která může velmi silně souviset se složením střevního mikrobiomu. Minimálně lidé se sklony k zánětům či genetickou predispozicí k IBD by se daným látkám měli zkusit vyhýbat. Prevence je přece jen lepší než řešení problému. Když se koukám, často se prý oba vyskystují v pečivu, což by mohlo vysvětlovat reakce u pacientů, kteří nemají žádnou formu intolerance lepku.

Zdroj: healthychild.org
Zdroj: healthychild.org

Pro informaci:

 • E466 – Karboxymethylcelulóza – cituji ze stránek Zdravá potravinaSlouží jako zahušťovadlo v pudincích, různých náplních a pomazánkách, zpomaluje růst cukerných krystalů v cukerných polevách a sirupech, zvětšuje objem a prodlužuje trvanlivost sladkých pekařských výrobků. Funguje jako stabilizátor emulzí v salátových zálivkách, polévkách, omáčkách a sýrech, dodává objem a výraznější chuť nízkokalorickým pokrmům a přidává se do nízkokalorických perlivých nápojů, v nichž váže oxid uhličitý.
  Schopnost karboxymethylcelulózy vázat vodu určuje její využití ve zmrzlinách a jiných mražených sladkostech nebo při rozpouštění želatiny. Používá se jako základ jedlých povrchových filmů, jimiž je ošetřováno ovoce a zelenina, přidává se do hluboce zmražených potravin, mražených polotovarů, pokrmů určených k přípravě v mikrovlnných troubách a kromě toho se objevuje jako přísada v některých salámech.

 • E433 – PolyoxyethylensorbitanmonooleátPolysorbát 80 se přidává do pečiva, aby zůstalo déle čerstvé, a zároveň zpevňuje těsto. Využívá se v instantní smetaně do kávy jako látka zlepšující její rozpustnost a v umělých šlehačkách zamezuje oddělení oleje. Dále se přidává do cukrových polev, mražených vaječných krémů, ovocných dření, čokolád, do ztužených tuků a zálivek.

 

10 comments

  1. Pokud myslíte z pohledu obsahu karboxymethylcelulózy, tak efekt tohoto aditiva bude stále stejný. Samozřejmě je otázka, kolik ho léčivo obsahuje, jak často se bere a jak je na tom celkově střevní mikrobiom co do síly a složení. A pak samozřejmě bude hrát roli, v kolika dalších přípravcích/potravinách jej člověk přijme, ale dá se předpokládat, že jeho účinek bude při dlouhodobém podávání stejný.

   1. Spíš mne zajímalo jestli tohle aditivum může způsobovat i při nárazovém podání zažívací potíže. Vzala jsem Detralex na cestu busem, nohy sice splaskly, ale musela jsem si pak brát ještě uhlí. projevy HIT mám několik let.

    1. Pokud by nebyla přímá alergie, tak si nemyslím, že by zrovna toto aditivum způsobilo takto rychle kompletní poškození a následně průjem, hovoří se o postupném kumulativním účinku na mikrobiom střevní sliznice. Spíše bych přemýšlela o alergické reakci na některou další složku z daného preparátu, ať už na samotnou účinnou látku či něco z přídavných látek. Nesmíme zapomínat, že na každý lék můžeme být alergický či nám nemusí sednout (proto má vlastně každý lék vypsané vedlejší účinky, které zachycují, jak často se vyskytly u zdravých osob v klinickém testování).

 1. Deväť rokov užívam prípravok na žily Detralex, potom náhradu Mobivenal micro simple, obe, aj všetky napodobeniny okrem jednej obsahujú sodnú soľ karboxymetylcelulózy – dobre chápem že je toto tá látka na ktorú sa upozorňuje v článku? Akurát Diosven od Genericy ju neobsahuje. Tak premýšľam prejsť na tento prípravok.

  1. Ano, to je ten prevít, kterého teď ve studiích odhalili. Pravda je, že každý člověk může asi reagovat jinak, ale na druhou stranu, když u myší stačilo pár týdnů, co s člověkem udělá několik let?

 2. Co naplat. Zjištuji, že tyto šmakulády přidávají i do většiny bezlepkových mouk na přípravu domácího chleba. Proto jsem nejvíce věrný „domácímu mlýnu“ od firmy KOMO Fidibus 21. Melu všechny druhy rýže, pohanku a kukuřici. Na kupované směsy jsem opatrný a čtu obsah škrobů, množství a další složky! K exotickým moukám zase je opatrný můj imunitní systém, takže je používám jen velmi vzácně.
  Ke konzervantům bych dodal toto: kupuji např. nějaké sušené ovoce (namísto bonbonů) a setkal jsem se s názory, ať se nevyhýbám „sířeným“, protože to prý to pak nevydrží! Opak je pravdou. Všechny nesýřené produkty mají stejnou dobu expirace, jako ty sířené. Tak proč kupovat chemicky „špinavé“ potraviny? Jenže problém je, že se nás nikdo neptá..

  1. Opět děkuji za přínosný komentář. To mletí vlastních mouk zní naprosto ideálně. Myslím, že každý musí najít, které mouky mu sedí. Bohužel doteď všichni tvrdili, jak jsou směsi a aditiva v nich v pořádku a že si vymýšlíme. Doufám, že se tyto informace rozšíří a bude čím dál větší tlak na výrobce, aby přestali využívat aditiva zbytečně.
   A s tím ovocem:)) Snažím se sušit doma a rozhodně nesířím, nepřidávám olej ani neproslazuji, ale asi ani neskladuji tak dlouhou, abych si všimla nějaké zkrácené doby trvanlivosti:)).

 3. Katko, lékům se vyhýbám, ale nyní již nebylo zbytí – ač chřipková epidemie končí, došlo i na mne a ulehla jsem – jak si (v souv. s dietou HIT) stojí , prosím, tablety Paralen, Paralen grip? Zabraly, ale otékám a otékám… a hledám příčinu. Děkuji.
  P.S.: FULBRIGHT – naprostou náhodou jsem shlédla jediný díl (k mé nemalé radosti shodou okolností právě o Vás) – a dodávám – nadaná, inteligentní, milá, skromná, houževnatá, pracovitá, empatická, … a – kulinářsky nadaná (nezvažujete HIT vaření v TV?!) …Přeji hodně zdraví a at sedaří!!!!

  1. Chápu, že je to nepříjemné a bohužel citlivost na léky je velmi individuální (proto má každý lék ne dosti malé procento vedlejších příznaků, jsme jiní a jinak léky metabolizujeme, což pak může samozřejmě vyvolat reakci). Paracetamol je obecně přijímán jako stabilizítor žírných buněk přes selektivní inhibici COX-2, ale dobře všichni víme, že toxicita už byla mnohokrát popsána a můžete tedy reagovat citlivěji. Pokud tedy nemáte náběh na anafylaktické reakce a otoky, pak je na vás zvolit menší zlo (může být samotný následek histaminu uvolněného zánětem, těžko v takovou chvíli říct). Na Paralen grip bych si dala pozor kvůli obsahu fenylefrinu, který je odbouráván přes enzym MAO, který je velmi úzce spojen i s metabolismem histaminu a DAO. Doufám, že už je po chřipce a otoky jsou tím pádem fuč.

   No, myslím, že mě natáčení probralo do reality a dlouho jsem TV vidět nechtěla, až jsem svolila k lednovému ČT24, ale jinak mé zkušenosti nejsou tak zázračné a dobré, abych do něčeho takového šla dobrovolně:)))

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.