Nepečené pohánky nejen na cesty

Posted by

Někdy je na vaření více času, někdy zase méně. A tak se snažím objevit jídla, malé rychlovky nebo prostě chuťovky, které mě rychle zasytí (a dají se strčit rychle do kabelky) a přitom dobijí energii, aniž by rozházely můj imunitní systém. A také se co nejvíce snažím využít topení, jelikož brzy topná sezóna přejde a než začne pořádně pražit slunce, chvíli to potrvá.

IMG_7084

Vím, že spousta z vás proti pohance a pohankové mouce brojí. A tak jsem se pokusila na pohanku zaměřit při čtení publikace o HIT od největších odborníků na dané téma a pro mě tedy žádné překvapení, ale pohanka na seznamu zakázaných potravin není. Takže je opravdu otázka, odkud se tato informace vyloupla, ale zřejmě z nějakých osobních zkušeností. Pravda je, že spousta lidí prostě nesnese její chuť (a moc dobře víme, že co nám nevoní, to nám chutnat nebude, a co nám nechutná, proti tomu si tvoříme averzi, a averze může vyvolat stejné reakce jako alergie i bez fyziologické příčiny!). Stejně tak díky vyššímu obsahu proteinů existuje velká možnost alergií a potravinových intolerancí, zvláště u lidí s propustným střevem (podle posledních informací se bohužel toto téma dotýká mé osoby velmi osobně). Obecně má však pohanka protizánětlivé i protialergické účinky a více si o tom můžete přečíst zde.

Pravda je, že někdy může být samotným problémem i to, že je mouka předem namletá. Doporučuji tak vyrábět mouku vlastní nebo využívat pohanku, kterou si doma pěkně namočíte, propláchnete od možného prachu, aktivujete plod pro růst a tedy zamezíte přísunu antinutričních látek (pohanka ve skutečnosti není cereálie, ale tzv. pseudocereálie). Prostě jediná možnost je projít stabilizační fází a pak trochu kvalitního „zrna“ otestovat na sobě. A nezapomeňte, že se má testovat postupným přidáváním a volit kvalitní čerstvou potravinu (tedy nesníst na posezení koláč upečený z 200 gr mouky a pak si stěžovat, to určitě není postupné přidávání). Mimochodem, pokud tolerujete ovesné vločky (třeba i ty bezlepkové), dá se pohanka jemnými vločkami nahradit:)).

Další pochyby by mohly být kolem datlí, ale jedná se opět o protizánětlivou a protialergickou potravinu, stejně jako kakao. U toho však musíte být velmi opatrní, jelikož obsahuje jiné aminy. Obecně doporučuji nepražené, jelikož dle některých zdrojů roste obsah aminů při fermentaci a právě pražení (což může vysvětlit, proč spousta z vás nereaguje na nepražené kakao, ale pražené je absolutní tabu). Mimochodem podle tabulek a dostupných zdrojů, karob je z pohledu HIT označen stejně nebezpečně jako kakao, je na tom s obsahem aminů stejně (pražení, obsah proteinů) a tedy informace, že by měl být bezpečnější, je opět zavádějící (samozřejmě ne tam, kde je alergie na kakao, tam je pak kakao úplné tabu). Karob ale neobsahuje kofein a může tedy bodnout lidem, kteří jsou velmi citliví na tuto látku (nejen z pohledu HIT). Anebo můžete nahradit jemně namletým kokosem. Možností je prostě spousta:)).

IMG_7086

 Nepečené pohánky

 • 100 g namočené a usušené pohanky
 • 75 g datlí (předem namočených)
 • 25 g nepraženého (raw) kakaa
 • špetka soli
 • 2 lžíce datlového sirupu

Vysušenou pohankou v mixéru namixujeme/nameleme na jemný prášek. Datle rozmixujeme na pastu, přidáme pohankový i kakaový prášek, špetku soli a mixujeme do vytvoření hmoty. Bude záležet na typu datlí, pokud máte méně sladší, přidejte jich více (či přidejte datlový sirup). Kdyby se vám špatně mixovalo, přidejte lžičku vody, později vysušíte. Hmotu vtlačíme do plechu (vyloženo papírem) 21×21 cm a dáme na topení prosušit. Já jsem s plechem občas trochu pootočila a nechala cca 2 dny. Nakrájíme a skladujeme v dobře uzavřené nádobě. Dobrou chuť.

IMG_7082

 

4 comments

 1. Díky za supr recept – „v jednoduchosti je síla“ – to mám ráda. Prosím, namočenou a vysušenou pohankou se myslí důkladné vysušení na topení / v sušičce? Když se to má umlít na prášek… Nasáklá pohanka osušená jen na povrchu by se rozmixovala spíš na vlhkou hmotu, ne?

  1. Jojo, vysušuji pořádně a pak případně ukládám do vzduchotěsné nádoby, dobře vysušená pohanka vydrží, vlhká by se zkazila. Nechávám na topení a občas prohrábnu, dokud nemám pocit, že je opravdu dobře prosušená.

   1. Díky, Takže si udělat předem větší množství do zásoby. Máme sušičku, tak bych to řešila pomocí ní. Jak jinak ještě takto upravenou pohanku používáš / používáte? (omlouvám se, ztrácím přehled, ve kterých diskuzích se tyká a kde vyká. V tomhle má fakt angličtina výhodu)

    1. Já se snažím reagovat ve formě, které pisatel píše, ale také se v tom ztrácím. Určitě jsem pro tykání. Takto upravenou pohanku používám někdy místo ořechů, třeba do různých raw sušenek nebo korpusů se sušeným ovocem či kokosovým olejem. Případně ráno lze zalít rostlinným mlékem a přidat ovoce a je hotová snídaně, protože v této formě už by měla být lehce stravitelná (dá se křoupat i bez pomletí). Už jsem dokonce zkoušela i smíchat olej s tolerovaným kořením (kurkuma) a v sáčku v tom pohanku protřít a je to docela dobrůtka na saláty.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.