Příprava nemléčného „salka“ a recept na Karamelovo-burizonovou slaďárnu bez mléka

Posted by

Vím, že někdy neplním resty tak rychle, jako bych chtěla. A přestože nejsem zastáncem velkého množství některých potravin v našem životě, chápu, že někdy prostě chceme sáhnout po dobrotě z dětství nebo chceme blízkým dopřát ten stejný zážitek. Jen kdyby mohla být o kousek zdravější. Ať už jste zvyklí dělat burizonky třeba na Vánoce nebo při oslavě, tento recept vás potěší, zvláště když můžete zvolit alespoň o kousek zdravější ingredience a vynechat mléčnou bílkovinu.

IMG_7222

Před dlouhou dobou jsem jedné mamince slíbila, že se zamyslím a snad něco ukuchtím z burizonů, tedy pukanců, protože její dítko je má moc rádo. Sice nejsem zrovna zastáncem pukanců v naší stravě, občasná konzumace nám zřejmě neublíží, zvláště, pokud sáhneme po kvalitnějších zrnech jako je pohanka, jáhly či dokonce čirok (všechno se dá vypukat). A tak i přes to, že je recept pořád příliš bohatý na cukr (i když kokosový nektar i panela patří mezi zdravější sladidla, pokud něco takového vůbec existuje). Když jsem viděla tento recept na bezmléčné „karamelové“ salko, ihned mě napadlo, že půjde využít do této dobroty. K tomu se mi doma stále válel rýžový nápoj, který jsem dostala, a přestože bych si jej asi sama nikdy nekoupila, bylo mi líto jej vyhodit. A tak jsem vyzkoušela recept s dostupnými ingrediencemi a funguje naprosto dokonale. Vše musíte opravdu dobře promixovat (na vysoké otáčky) a ingredience se spojí v jednu hustou hmotu. Tu můžete využít jako karamelový přeliv na koláče, palačinky nebo třeba jako základ krému na dort.

kolaz 1

Samozřejmě trochu výhrad mám i k pukancům, ale pokud nezpucujete celou dobrotu najednou, neměli byste být nijak ohrožení. Díky využití vlastního sladidla a kokosového oleje máte větší kontrolu nad tím, co do vaší dobrůtky přijde. Množství dávkujte podle použitých pukanců a nechte dobře zatuhnout.

kolaz 3

P.S. Původně jsem chtěla recept nazvat karamelová cukrová smrt, ale nakonec mi to nepřišlo až tak vtipné. Každopádně to svědčí o tom, že to bude vážně vážně sladké:)). Jinak podobné kuličky prodávají i na farmářských trzích, ale tydle jsou nejen bez lepku, ale také bez mléka, vajec a ořechů:)).

Karamelovo-burizonová slaďárna bez mléka

Bezmléčné „karamelové salko“

  • 1 hrnek + 2 lžíce sušeného rýžového nápoje (105 g)
  • 1/2 hrnku kokosového cukru
  • 1/4 hrnku panely (dohromady s kokos. cukrem 120 g)
  • velká špetka soli
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 1/4 hrnku horké vody

Chlebíček/Kuličky/Burizonky

  • 1 domácí nemléčné salko
  • 2 lžíce kokosového oleje
  • 30 g rýžových burizonů bez lepku
  • 30 g pohankových burizonů bez lepku

Nasypeme rýžový nápoj a sladidla (kokosový cukr a panelu) spolu se solí do mixéru a mixujeme na vysoké otáčky, dokud nedostaneme jemný prášek. Přidáme vodu a olej a mixujeme na vysoké otáčky do vytvoření hladkého krému. Pokud budete chtít přidávat do pečení jako náhradu salka, přidejte o pár lžic vody více do požadované konzistance. Pro sladký burizonový dezert využijeme hustější verzi.

kolaz 2

V míse smíchejte zvolené burizony, přidjte kokosový olej (roztopený) a postupně přilévejte „salko“. Bude záležet na typu burizonů, musí vzniknout lepivá směs držící pohromadě. Vytvořte buď kuličky, nebo vyložte formu na biskupský chlebíček či menší chlebovou misku fólií a směs do ní natlačte. Zabalte fólií a pořádně zmáčkněte. Nechte v lednici ideálně přes noc odležet. Nakrájejte na menší kostičky a podávejte. Dobrou chuť.

IMG_7217

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.