Alternativní medicína: Biorezonance

Posted by

Vždy, když se některé otázky opakují hodně často, říkám si, že by bylo na čase založit sekci „otázky a odpovědi“. Nejhorší ale je, když se opakuje otázka, na kterou nemám odpověď. A to z jednoho prostého důvodu – nemám zkušenost nebo jsem se o dané téma nikdy příliš nezajímala. Ale když dokola dostáváte podněty a otázky ke stejnému tématu, nějak podvědomě o něm stejně začnete přemýšlet. Vrtá vám v hlavě a říkáte si, že co když na tom opravdu něco je??

O čem je řeč?

Podle výpovědi většiny vědců není možné, aby přístroj fungoval, jako nám jeho výrobce popisuje. Podle stránek BICOM je základ v tom, že mezi našimi buňkami neustále probíhá nějaká komunikace, přičemž výměna informací by měla probíhat přes určité frekvence. Pokud je tato komunikace narušena substancemi jako toxiny, viry, bakterie, může dojít ke vzniku zátěže a následně symptomů (přičemž prvotně vzniká problém tam, kde již určitá slabina existuje, např. dědičného rázu). Podle všeho je přístroj schopný měřit právě špatné frekvence, které v daném místě nemají být (srovnání s nahranými frekvencemi ze zdravé tkáně). Tento druh přístroje by pak měl mít prý možnost odvádět ony frekvence a nahrazovat je těmi správnými. Podrobně o historii rezonance a biorezonance a jak se vlastně přišlo na frekvenci buněk si můžete přečíst na těchto stránkách. Zní to celé trochu jako scifi a záleží tedy asi na tom, jak moc věříte frekvencím a spojením, na kterých je založena spousta metod alternativní/východní medicíny.

Zdroj: http://www.bicom-optima.cz

Jakože cože????

Ano, i já patřím do kategorie lidí, kteří mají k některým metodám trochu odstup. „Cože? Jako měřit frekvence buněk? Jako pak jim ty frekvence opravovat a vracet? To je nějaká magie? A za vším hledej parazity, že?“. Možná znáte nebo máte podobné dotazy jako já. Řekněme, že jsem nebyla (a stále nejsem) přesvědčená. Sice lidem v mém okolí věřím, ale i tak má člověk určitý odstup, zvláště když všude čtete, jaký je to strašný podvod na lidi. Proto jsem se ptala také vás a postupně jsem se přímo od čtenářů, kteří odpověděli, dozvěděla o mnoha pozitivních účincích biorezonance (bolest, akné, alergie, bradavice, léčba u dětí) a tak mi to už vážně nedalo a podívala se, jestli něco najdu i v odborné literatuře (a ti, kdo nestihli odpovědět nebo přehlídli a mají zkušenost, budu moc ráda za další komentáře pod článkem).

zdroj: www.bicom-optima.cz
zdroj: http://www.bicom-optima.cz

Co najdeme mezi publikacemi?

První problém je, že většina článků je v originálním jazyce (hodně německy, ale třeba i chorvatsky, rusky, polsky), takže tyto články vůbec nemůžu komentovat. To ale také obvykle znamená, že se nejedná o větší recenzované články, kde by někdo ověřil kvalitu provedení a výstupy. Nic proti publikování v rodném jazyce, ale jak víte, pokud někdo má data v ruce, snaží se je světu předložit. V roce 2012 vyšla studie v Indii, která má zajímavý název, ale absolutně nedostupný obsah. V této studii opravdu popisují rozdílnou frekvenci různých buněk se zaměřením na plíce a játra s tím, že různé vnější frekvence mají různý vliv na tyto buňky. Také zde ukazují, že určité frekvence mohou potlačit nákazu mykoplazmou. Asi nejnovější studie z oblasti biorezonance je pilotní studie na odvykání kouření. Podle závěrů se tato terapie jeví jako účinná bez vedlejších účinků. Ve stejném roce byly publikovány také výsledky pilotní studie (která vznikla na základě předchozí studie s lymfedémem), kde kombinovali biorezonanci s dalšími technikami pro snížení otoku (což se do menší míry povedlo, léčba probíhala jen 6 dní). Ve studii pacientů s revmatoidní artritidou zjistili, že biorezonance může upravovat hladiny některých antioxidačních enzymů, a tedy zlepšovat stav těchto pacientů. V roce 2004 dokonce testovali toto zařízení a účinek vln na růst rakoviny jater u potkanů. Od třetího dne zavedení nádorů je 14x léčili biorezonancí, přičemž u 69% léčených potkanic na konci zjistili regresi nádoru, což nebylo pozorováno u žádného z kontrolních zvířat. Stejně tak u léčených zvířat nenašli metastázy v plicích, které jsou u tohoto nádorů běžné. Samozřejmě jedna studie zázraky nedělá, ale je to docela zajímavý vidět, že by někdo něco takového testoval na zvířatech a jak to vlastně jako probíhalo. Na lidech nikdy tyto studie použity nebyly, a tak je lze jen těžko doporučit plošně (jsou nemoci, kde člověk nechce moc riskovat).

Věda nepodložená?

Pak jsou tady studie, které očividně nebyly publikované v impaktovaných časopisech (což ještě neznamená, že nejsou v pořádku nebo dostatečné, ale…). Více méně nejvíce rozšířené je pdf od Hanse Brügemanna z Německa, kde shrnuje několik prací a jejich pravdivost či použitelnost, přičemž byl požádán statistik, aby vyhodnotil věrohodnost studií klasickým systémem. Tyto informace byly přeloženy i do češtiny. Mimimálně 5 z těchto studií je hodnoceno jako dostatečné. Studie pana Ze a kolegů z roku 2014, která byla přeložena z původního čínského originálu, uvádí, že léčili 154 alergických pacientů (různé projevy) přístrojem BICOM. U 89% pacinetů po terapii na desenzitizaci zjištěných alergenů nastalo zlepšení, přičemž 78% pacientů zůstalo bez symptomů min. dalších 6 měsíců. Jinzhi a Li publikovali v roce 2004 další studii v čínštině, kde uvedli výsledky z testování a léčení 300 astmatických dětí. Tyto studie probíhaly v nemocnici. Jako srovnávací skupina sloužili pacienti s antihistaminiky a hormonální léčbou. Pacienti si prošli 7-10 sezeními, při kterých byla prováděna desenzitizace zjištěných alergenů. U 93% pacientů s biorezonancí došlo ke zlepšení, přičemž 52,5% s velmi dobrým účinkem (srovnáno s 76% pacientů na protialergické a hormonální terapii). Ale opět je nutné poznamenat, že pokud něco neprošlo revizí a vědeckou kontrolou, je nutné pochybovat. Pan Jinzhi pak ještě sepsal výsledky z testování pacientů s alergickou vyrážkou, kde terapie pomohla necelým 75% pacientů. Další studie se zabývají léčbou urtikárie, nachlazení spojených s alergií, astma, psoriázy, ekzémů.

Zdroj: www.optima-bicom.cz
Zdroj: http://www.optima-bicom.cz

Babo raď!

Stejně tak byly provedeny studie (hlavně okolo roku 2000), které poukazují na nepřesnost této metodiky a na nepoužitelnost v detekci alergií či léčbě atopické dermatitidy (např. v této review z roku 2005 vyhodnotili, že je biorezonance stejně nepřesná jako ALCAT a jiné testy na stanovení potravinových intolerancí). Většina odmítavých názorů je založena na těchto 3-4 studiích, kde nebyl pozorován žádný efekt terapie. Pravda je, že se často nezaměřovali ani na typ přístroje, ani na vyhodnocení terapeuta, který zde očividně hraje velkou roli. Také nebyl přesně popsán postup. Najdeme spoustu odpůrců této metody, ale najdeme i lékaře, kteří si za metodou stojí. Pod lékařskou záštitou vznikla také bakalářská práce ohledně sledování vlivu léčby tímto přístrojem na bolesti pacientů, přičemž pozitivní účinek byl zaznamenán u většiny z nich.

Metody alternativní/komplementární medicíny vyhledáváme až ve chvíli, kdy selhávají metody západní medicíny či nás lékař nemá ve skutečnosti zájem léčit (lépe řečeno nás ignoruje a posílá nejlépe k psychologovi), nemá vlastně pacient co ztratit. Krom peněz, pokud si vybere špatně a provozovatel nebude ani dobrých psychologem. Podle vlastních pocitů a postupné léčbě se každý může sám rozhodnout, zda vyzkoušet/pokračovat nebo ne. Podle smíšených názorů z internetu je jasné, že velmi záleží na výběru přístroje a také na terapeutovi (což jste mi potvrdili i ve svých zprávách). Myslím, že nesmíme zapomenout ani na mocný efekt placebo a na psychosomatický efekt terapie. Biorezonance bývá také dost často spojována s dalšími metodami (záleží, kterým směrem se terapeut ubírá a vzdělává), např. spojení s čínskou medicínou, která má v odborné literatuře docela obstojné vědecké zázemí, může dodat této metodě grády. Nevěřím, že všechny naše problémy pochází z nakažení parazity a plísněmi (i když ty plísně u některých budou hrát roli) a nevěřím, že by jeden přístroj dokázal vyléčit každou nemoc. A pokud vám toto začne někdo tvrdit, vemte nohy na ramena. Na druhou stranu pár důkazů o účincích máme a vedlejší účinky pozorovány nebyly. Že by ono tvrzení „špatné vibrace“ mělo něco do sebe? Možná jsem vám tedy v rozhodování moc nepomohla, ale asi nezbývá, než že se budu muset pustit do testování, jinak tenhle oříšek nerozlousknu.

Poznámka: Pokud vám někdo bude slibovat, že přístroje umí všemožně diagnostikovat i ty nejvážnější choroby a hlavně, že vás dokáží během jednoho sezení vyléčit, otočte se na podpatku a utíkejte pryč. Metodika nenahrazuje lékařská vyšetření a může spíše pomoci tam, kde klasická medicína selhala kvůli nedostatku metod či lékařského porozumění. Metoda by měla fungovat na základě kontaktu s terapeutem, který by se vám měl intenzivně věnovat (žádný přístroj to za něj neudělá, jelikož pokud funguje na bázi čínské medicíny, potřebujete k tomu zkušenosti). Terapeut vám nemůže nutit žádné doplňky, pouze navrhovat postup léčby (s tím, že máte dostatek času na dohledání si informací). V konečné fázi může vyjít levněji než testování potravinových intolerancí, které stejnětak nemá ve vědecké literatuře dostatečně kvalitní oporu, či psychosomatická léčba specializovaným terapeutem.

9 comments

 1. Dobry den.Podstoupila jsem biorezonanci na odvykani koureni.Po vyplneni mych nemoc mi byl dan program,ktery mi pres cip vysilal vlnama,nechut k nekoureni.No nevim.Jini si vychvaluji jak jim to pomohlo,ale me tedy bohuzel ne.Naopak za dva dny mi bylo spatne,tocila se mi hlava,bylo mi na omdleni a nebyla jsem schopna vstat s postele.K tomu jsem potom zvracela.Znamy mi rekli,ze ten cip si mam sundat a pokud mam chut na cigaretu si ji i zapalit.To jsem udelala,a vse se dostalo do normalu.Myslim ze je to o vuli kuraka chtit prestat a ze dne na den prestat kourit je vetsi niceni a poskozovani tela.Myslela jsem ze to sve splni,ale bohuzel.Jen jsem zaplatila zbytecne penize.Po teto zkusenosti uz biorezonanci neverim.Hanka

  1. Děkuji za komentář. Pravdou je, že kdyby biorezonance nic nedělala, tak vám přece nemůže být zle a na zvracení. Přece malý kov nalepený na těle nevyvolá nechuť, nevolnost a zvracení, pokud na něj nemáte alergii. Je potřeba se v první řadě i zamyslet na abstinenčních příznacích. Pokud je někdo silný kuřák, musí přece očekávat abstinenční příznaky, kdyby neměl závislost, tak přece ani nepokračuje v kouření. Já tedy bych očekávala, že zbavit se závislosti lze vždy jen, pokud člověk opravdu chce, měla jsem podobné abstinenční pŕíznaky jen z pouhých antihistaminik, běžných „neškodných“ léků na alergie. Samozřejmě je škoda, že vám to nepomohlo, ale ve skutečnosti nic jako postupné odvykání nefunguje. Navíc biorezonance není zázračná metoda, ale berlička, stejně jako psychoterapie, náplasti, poradny atd., v konečné fázi je to vždy o člověku, zda chce nebo ne. Znám pár lidí, kteří skončili ze dne na den bez jakékoli biorezonance, jeden dostal „chřipku“, vyležil ji a dobré. Kamarád se svěřil, že ale občas tu chuť má i po pár letech, ale drží se. Ti, kdo přestávali v mém okoli postupně, nikdy neuspěli. Jestliže pomohlo odstranění čipu, očividně na vás něco působilo a místo rad kamaráda bych v první řadě zkusila zavolat terapeuta, možná by vám bylo zle ještě dva dny a pak by se chuť ztratila, možná byla moc silně nastavena léčba a pak to zkušený terapeut dokáže upravit…a zkontrolovat, zda nemáte alergii na nikl či jiné kovy.

   1. Alternativní medicína biorezonance asi neznáte biorezonanci od základu otce reifa Clarkové Nikola Teslu jednalo se ovyhlaseni tkz .revoluci léčení vshech nemoci zpochybnujete tuto nadčasovou metodu Dr Beck a jeho vyléčení HIV víru z moderních současných je to Dr. CSc mudr Olga jelisejevova Ruska lékařka vědkyně oftalmolozka s jejími laboratořemi léčí všechny nemoci tak jako tito její předchůdci děje se to v Polsku kde je vyhlášena revoluce těchto metod podobně i v Maďarsku na Slovensku

 2. zdravím, jde o údajně o jednu ze šarlantánských metod třeba dle této publikace http://www.sysifos.cz/files/Alternativni_medicina_Hert.pdf. Já jsem byl jen na detekci chorob, nic mi objeveno nebylo s výjimkou alergií. Jejich detekce byla ale ještě mnohem přesnější než na alergologii, kde objevili jen asi 6 a já mám asi 11 alergií a ten přístroj to prostě objevil, aniž bych lékaři (bez atestace), který to obsluhoval, cokoliv vůbec o alergiciích u mě říkal. A sedělo to naprosto a to jsem skeptik! A šarlatán to nebyl, říkal, že to spíš je na detekci a s alergií mě poslal na alergologii na autoimunitní vakcínu, že tradiční medicína umí líp … takže zkušenost převapivá!

  1. Děkuji moc za komentář. Jsem toho stejného názoru, že osobní zkušenost je nejlepší, ale musí člověk chápat, kde jsou limity a co vlastně očekávat (tedy být tak trochu skeptik:)). Ono to je samozřejmě pak i na lidech, kteří to prezentují. Pokud to někteří opravdoví šarlatáni prezentují jako všelék na všechno, pak je samozřejmě někde problém. Jako pomocnou metodu a možnost nasměřování ke správné léčbě/problémům to však přijali i v okolních zemích, kde je možnost hradit biorezonanci ze zdravotního pojištění.

  1. No popravdě, kdyby mi někdo tvrdil, že se tím dá vyléčit celiakie, tak bych velmi zpozornila, ale zatím mi to nikdo netvrdil. Dokonce jsem už aktivně navštívila jedno centrum a myslím, že každý rozumný člověk ví, co může jít léčit takovými metodami a kde to může sloužit pouze jako doplňková služba a kde ne (teda zřejmě rozumný terapeut, ale i pacient byl měl být trochu realista). Hlavně plazmový generátor ani zapper jsem nikde ve studiích nenašla, do toho bych ani nešla.

   Pokud terapeut trvá na tom, že za všechno můžou parazité (včetně poruch jako je celiakie, i když dnes už víme, že každé autoimunitní chorobě zřejmě přispívá propustné střevo a může být oním spouštěčem, co odlišuje lidé s propuknutou celiakií a pouhými nositeli genu), tak bych utekla. Na druhou stranu mám zprostředkovaný příběh vyléčení bradavic (viry) či alergií (může být důsledek narušeného střevního mikrobiomu a souviset se SIBO a přerůstáním patogenních bakterií) a zlepšení ekzému (vyloučení potravin zjištěných přes bicom, terapie).

   Bohužel ano, spousta lidí má tu zkušenost, že terapeut za vším vidí parazity (obzvláště, když někdo jde k Ing. Bláhová, která je tím vyhlášená, tak nevím, co jiného čeká). I cena 16 tisíc je dnes snad už poněkud přestřelená, co jsem se tak dívala. Ale samozřejmě se to zřejmě odvíjí i od toho, co si pacient nechá předepsat (a co si nechá doporučit s tím, že se pak stejně může zařídit po svém):))).

 3. Dovolte mi napsat moje zkušenosti. Na začátek nechci nikomu upřít možnost vyzkoušet si tuto metodu. Bohužel moje vlastní zkušenost nedopadla dobře! Vyzkoušel jsem i jiné přístroje tohoto typu a opět bez výsledku. Moje bývalá šéfová z práce, šla do důchodu a řekla si, že by to mohl být výnosný obchod při důchodu. Zaškolili ji, nakoupila přístroje a už má dokonce svoji ordinaci. Prý běžně léčí rakovinu a pomohla 1000 pacientů z rakoviny. Bohužel u nás v KCB (Klub Celiakie Brno) máme špatné zkušenosti. Nikomu to tam nepomohlo. Dokonce tam chodí pán, momentálně již v důchodu, který za mlada pracoval jako fyzik a spolupodílel se na výrobě této technologie, konstatoval že to nefunguje.
  Dále jsem vyzkoušel Jonáše. 5000,- za 5x kůr- bohužel výsledek 0 a ten alkohol mi vadil i v tom minimálním množství, to víte za dva roky užívání, ale třeba sestře to vyléčilo bradavici na noze. Ovšem začali ji jiné problémy, zřejmě které ty kapky nastartovali.
  Ještě jsem neslyšel od nikoho vážně nemocného člověka, že by mu něco takového pomohlo. Momentálně pro mě bez důkazu a osobní zkušenost je špatná!
  Také mám již za sebou čínskou medicínu-akupunkturu. Také mi to nepomohlo, ikdyž stimulace meridiánů funguje, ale ten jejich doplňkový prodej čajů za tisíce se mi příčí.
  Tak tady máte další názor do diskuze.

  1. Jsem ráda za každou zkušenost, ať dobrou nebo špatnou. Diskuze je vždy na místě a minimálně nutí další k lepším službám a přemýšlení obou stran. Nevím, zda zrovna „přivydělat si dobře při důchodu“ je dobrá motivace, podle mě člověk potřebuje znát pozadí alternativní medicíny (nemyslím tím jen biorezonanci, ale právě čínskou medicínu, která s tím souvisí, případně jiné směry) minimálně několik let, aby mohl pracovat s dalšími informacemi, ale to je můj názor. Samozřejmě bude záležet i na tom, čeho chce člověk docílit – zda diagnostiky nebo naopak léčby. Na léčbu chronických nemocí s genetickým podkladem, jake je třeba právě celiakie, bych to rozhodně neviděla. Na pomoc lidem, kteří reagují nespecificky na lepek bez prokázané souvislosti, tam by to snad mohlo zmírnit projevy, i když podle mě je základ v dietě bez lepku tak jako tak. Podle všeho (co jsem dosud slyšela a nastudovala) je hlavní role spíše v léčbě sekundárních projevů nemocí, jako jsou získané alergie či intolerance, zkřížené reakce atd.
   Jinak bohužel vážně nemocným lidem nedokáží pomoci často ani lékaři (proto si volí alternativu, až jako následek nespokojenosti s předchozí léčbou či hledáním možností, které jim západní medicína nenabídla). Podle mě by bylo ideální, kdyby to bylo něco jako doplňková léčba (nebo tradiční medicína, ať už indická či čínská či bylinkářství:)) nebo služba k základní medicíně, kdy v některých zemí jako ve Švýcarsku je biorezonance podporovaná zdravotní pojišťovnou (a tedy musí mít do jisté míry uznané účinky).
   Doplňkové prodeje jsou vždy zlo. Chápu, že když doporučuji nějaký program třeba na detox, měl bych mít možnost něco nabídnout, otázka je, do jaké míry je to pak byznys a do jaké míry to opravdu dělá terapeut pro člověka. Jenže kdyby nikdy nikomu nepomohli a neuzdravili, tak se to v dnešní době šíří rychleji než světlo, pochybuji, že by k nim stále někdo chodil a byl by to tak dobrý byznys. Třeba o zelených superpotravinách se teď také šíří zlo a já na některé z nich nedám dopustit, jiné mi prostě nesedli.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.