Máslová dýně s fazolí černé oko a kozím přelivem

Posted by

Když sedíte v solné jeskyni vedle člověka, který neustále smrká, kašle či pšiká, přemýšlíte nad tím, jak dokáží být lidé sobečtí. Chápu, že někdo nechce přijít o peníze nebo má opravdu pocit, že se jeho stav zlepší, ale nakazit kvůli tomu spoustu dalších lidí je opravdu velmi sobecké. Když takto jedete městskou, je jasné, že se i tito lidé musí třeba dopravit k lékaři (a vy můžete nastoupit do dalšího metra), ale jít do uzavřeného prostoru šířit bacily…to se prostě nedělá. Dříve bych totiž byla přesně mezi těmi, kdo by odcházeli nakažení, a ke všemu bych i lehkou virózu odnesla dvoutýdenní nemocí. Prostě bych na takovou sobeckost doplatila.

IMG_7176

Naštěstí se hodně změnilo a já díky stravě a změně života nechytám každou virózu (dokonce jsem přežila celé chřipkové bez problémů, což je snad opravdu zázrak). Díky vyřazení určitých potravin a hlavně přidání spousty jiných potravin se upravilo nejen zažívání a HIT, ale hlavně imunita. Moje trvale zvýšená teplota, která mě doprovázela snad 20 let, zřejmě naznačovala, že tělo bylo ve stálém „zánětlivém“ módu a stále nezvládalo proti něčemu bojovat, je pryč. Jop, prostě se sama upravila. Imunita i bez lékařské podpory šla nahoru a já jen pevně věřím, že to takto zůstane co nejdéle (i přes imunitní a autoimunitní poruchu). Neříkám, že je to na celý život, ale můžu se o to alespoň pokusit. Pokud mi právě jídlo dokáže pomoci vše zvládat, pak opravdu nemám důvod něco měnit a snažit se jíst to, co ostatní, a co mi zřejmě škodilo více než pomáhalo. Neberte dietu jako nutné zle, ale jako vysvobození ze všech těch zdravotních problémů, co jste dosud měli.

IMG_7177

 A musím říct, že věřím, že na mé cestě mi pomáhají i protizánětlivé potraviny, které často mají i nějaké ty další schopnosti, jako je boj s histaminem, rakovinou či třeba bakteriemi. A pokud se cítíte extra ohroženi pšikajícím okolí, je dobré zapracovat co nejvíce takových potravin do jídelníčku. Můžete vyzkoušet třeba protirakovinnou a protibakteriální dýni, naplnit ji protizánětlivými a protihistaminními fazolemi černé oko, přidat protizánětlivý pór (chrání trávící trakt)  a protizánětlivý a antimikrobiální koriandr (k dýni a fazolím a histaminu si můžete přečíst jednotlivé odkazy). Kdo toleruje mléčné, může vyzkoušet trochu čerstvého kozího sýru, kdo nemá rád chuť kozího sýru, může zkusit ricottu, kdo může vejce, přidá třeba jen vejce. A kdyby ani to neprošlo, zkuste zalít rozmixovanými kešu oříšky se špetkou kurkumy, budete mile překvapeni:)).

Máslová dýně s fazolí černé oko a kozím přelivem

Na 4 porce

  • 2 menší máslové dýně (každá necelé kilo)
  • 125 g fazole černé oko, kterou si uvaříme dopředu  (namáčet, uvařit, vodu slít, propláchnout)
  • 150 g čerstvého kozího sýru (nebo tolerovaného či kešu náhrada)
  • sůl
  • 1 menší pórek
  • hrst čerstvého koriandru

Fazole uvaříme dopředu po dobrém namáčení, vodu slijeme a fazole opláchneme.

Troubu předehřejeme na 180°C. Dýni dobře omyjeme a rozpůlíme. Odstraníme semínka a poté  vydlabeme větší jamku. Vydlabanou hmotu (bez semínek) dáme do mixéru spolu s pórkem a koriandrem, přidáme čerstvý kozí sýr a nejdříve 1/4 hrnek vody. Rozmixujeme a přidáváme vodu, abychom vše dobře rozmixovali, ale hmota zůstala pevná (trochu tekutá, ale ne moc). Dýně dobře vevnitř posolíme, fazole rozdělíme do rozpůlených dýní (4 půlky) a každou zalijeme částí rozmixované sýrové omáčky (rozdělíme spravedlivě do všech 4 dýní).

kolaz 1

Na plech vedle dýní vložíme ještě malou mističku s vodou, která se bude odpařovat, přikryjeme alobalem a pečeme 30 minut přikryté (aby dýně změkla), poté odkryjeme a dopečeme cca 20-30 minut. Podáváme s čerstvou zeleninou. Dobrou chuť.

IMG_7173

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.