Dýňové bezlepkové houstičky (bez lepku, mléka, vajec, kvasnic)

Posted by

Doufám, že vám pořád zůstalo trochu toho dýňového pyré. Vím, že ne všichni jsou jeho příznivci, ale mně přijde v kuchyni naprosto skvělé pro svou všestrannost. Navíc když uvaříte jednu dýni, máte možnost udělat více receptů. Toho se musí využít. A jelikož receptů na koláče máme dost, nějaké tipy na omáčky či polévku také máte, proč nepřidat ještě trochu do houstiček? Budou pěkně vláčné. V tomto případě alergici ocení, že houstičky jsou nejen bez lepku/obilnin, ale také bez vajec či mléka.

batch_1IMG_7979

Bohužel alergie často chodí ruku v ruce a někdy je to náročnější. Ale tak to prostě je a nezbývá než hledat nové chutě a nové možnosti. Někdo možná upřednostní bílé nadýchané housky a někdo je zase ve fázi, kdy raději nutričně bohaté pečivo, které nebude drhnout v puse, zasytí anebo třeba poslouží k tomu, že mám něco do ruky. Na začátek rozhodně může pomoci, když zkusíte vynechat klasické pečivo s kvasnicemi a teprve po ustálení sledovat, jak na co přesně reagujete. Nemusí být za vším hned histamin ani třeba lepek, ale takové kvasnice už nejednoho člověka potrápily. Nebojte, ono se těch pár týdnů bez chleba nebo housky dá krásně vydržet a třeba zjistíte, že vás experimentování v kuchyni baví a že není špatné občas udělat nějakou změnu.

batch_1IMG_7982

Dýňové bezlepkové houstičky

4 kousky

  • 200 g pyré z pečené máslové dýně
  • 10 g psyllia
  • 1 lžička soli
  • 1/2 lžičky prášku do pečiva
  • 65 g šáchorové mouky (nebo-li mouka ze zemní mandle=tigernuts)
  • 35 g lněné mouky (čerstvě jemně mletých lněných semínek)

Nejdříve smícháme psyllium s dýňovým pyré a necháme 30 minut odležet, aby nám psyllium nabobtnalo. Zvlášť smícháme mouky se solí a práškem do pečiva, vmícháme do dýňové směsi a těsto rozdělíme na 4 kousky. V rukou vytvoříme housky a položíme na plech vyložený pečícím papírem.

Troubu předehřejeme na 180°C a pečeme cca 50 minut. Necháme úplně vychladnout a až pak podáváme (jinak nezůstanou nafouklé). Dobrou chuť.

batch_1IMG_7984

2 comments

  1. Dobrý den, jakou moukou mohu prosím nahradit tu šáchorovou? Bezlepkových mouk mám doma velkou zásobu, ale tuto bohužel ne…
    Děkuji, Katka

    1. Šáchor nebo-li zemní mandle se často používají jako náhrada ořechových/semínkových mouk (pro alergiky), tedy idealne treba takova mandlova mouka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.