Vánoční mini mince pies (bez lepku, vajec, mléka

Posted by

K vánočním koláčkům zvaným anglicky „Mince pies“ jsem se dostala před lety letoucími úplně náhodou. Jsou to vlastně sladké koláčky původem z Anglie, které jsou plněné směsí sekaného sušeného ovoce a koření, směsi nazvané „mincemeat“. To by šlo rychle zaměnit za mleté maso, ale maso v nich vážně není. Dnes již v obchodech tuto tradiční náplň seženete stejně jako mince pies, ale můžete si je jednoduše vyrobit i doma. A já samozřejmě nechtěla ochudit ty moje milované trpaslíky a snažila jsem se připravit verzi, která bude nejen bez lepku, ale také mléka a vajec. A musím říct, že děti to zdaleka neocení tolik jako dospělí a že prostě perníčky tenkrát tak jako tak vyhrály, ale za zkoušku to stálo.

Co se týče toho seznámení s mince pies, bylo to tak jednoduché, že jsem v jednu dobu vánoční náhodou randila s Britem. No a rozuměj, je to asi tak milion let zpět, kdy jsem byla ještě mladá a nadějná a když si tahle moje známost posteskla, že v Česku se nedají nikde mince pies koupit, neváhala jsem, začala studovat a jednu várku jsem upekla. To byly ještě jednoduché časy, protože nebyla žádná známá dietní opatření na mé nebo jeho straně, a peklo se to pak jedna báseň. No, tolik k romantice, protože je vám jasné, že s Britem jsem neskončila a pevně doufám, že to právě neztroskotalo jen na těch mince pies (i když kdoví, jak přísná jsou kritéria Britů na zvládnutí mince pies pro budoucí soužití).

Předpokládám, že spousta histaminiků se pozastaví nad sušeným ovocem a ořechy, ale není důkaz, že by jedno nebo druhé obsahovalo histamin, pokud se bavíme o kvalitních sušených plodech bez plísní, bez síření atd. Samozřejmé je, že cokoliv si člověk může uzpůsobit dle své tolerance, ale z pohledu histaminu ani jedna potravina riziková není (byť vám budou některé seznamy tvrdit něco jiného, odborná literatura pro to zatím nesvědčí). Jelikož však produkt obsahuje hodně surovin, doporučuji zkoušet až pokročilejším histaminikům, kteří už znají lépe svou toleranci a mají většinu surovin ozkoušenou.

Mince pies bez lepku, vajec, mléka

Těsto

 • 2 lněná vejce (2 lžíce mletého lněného semínka a 4 lžíce vody nechat odstát 5 minut)
 • 50 g mletých ořechů (dle tolerance)
 • 20 g mouky z červené čočky (jednoznačně od Adveni)
 • 30 g banánové mouky (té od Adveni)
 • 60 g pohankové mouky (tu preferuji od Probio)
 • 1/2 lžičky soli
 • 1 lžíce cukru
 • 2 lžíce kokosového oleje
 • 3 lžíce kokosového mléka

Náplň

 • 75 g medjool datle (jsou měkké a sladší, bez pecky)
 • 50 g sušené nesířené švestky
 • 50 g sušené nesířené meruňky
 • 50 g sušené brusinky
 • 50 g mleté mandle
 • 50 g mletých ořechů (mix para a lískové, ale dejte dle tolerance)
 • 1 lžíce chia semínek a 1 lžíce lněného semínka (vlastně takové chia vejce)
 • 1 lžička mleté skořice, 1/2 lžičky mletého zázvoru, 1/2 lžičky mletého kardamomu, 1/2 lžičky mletého hřebíčku
 • špetka muškátového oříšku
 • 2 lžíce rumu a voda na namočení ovoce (nebojte, alkohol se při pečení odpaří, ale je možné samozřejmě vynechat)

Těsto na košíčky jsem připravila den předem a nechala v lednici odležet. Ideální je i pár hodin před pečením si také namočit sušené ovoce, aby stihlo nasáknout trochu vody. Nasekané sušené ovoce dáme do misky a překryjeme vodou, do které přidáme rum (pokud tolerujete, zbytky alkoholu se pak vypaří).

V den pečení si rozehřejme troubu na 170 C horkovzduch. Pekla jsem ve formě na mufiny, protože formy na košíčky jsem neměla, takže si nemusíte stýskat, pokud je také nemáte. Z těsta odděláme 1/4 bokem pro ozdobení horními hvězdičkami. Zbytek těsta vyválíme na cca 3 mm silný plát, vykrajujeme kruhovou formičkou dostatečně velké kruhy, aby cca 1 cm zůstal po vyložení formy na výšku jako okraj. Vložíme do formy na mufiny a vytvoříme tak košíček. Ten naplníme do výšky připravenou ovocnou směsí. Zbytek těsta rozválíme a vykrájíme hvězdičky, aby nám seděly do velikosti košíčku. Pečeme cca 15-18 minut (do zlatova, hlídejte dle trouby).

One comment

 1. Cukroví nepeču, ale zase jsem se hodně zasmála úvodnímu vyprávění, jak se recept do tvého života narodil a prošel svým vývojem, Kašulko. Pokoukání vskutku lákavé, ingredience, to je voňavá poezie už jenom v představách, natožpak na talířku vedle čerstvě voňavého šálku kávy. Ale že jsem dnes upekla veganskou kvasovou vánočku, mám upečeno mlsání až do alelujááá. K tomu už jenom miska sušeného ovoce, občas oříšek v hořké čokoládě a Vánoce pojďte, jsem připravena.
  Kašulko, láskyplné a požehnané prožití vánočních svátků tobě i tvým milým srdečně přeji a děkuji za všechny servírované dobroty i informace.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.