Pokud mě sledujete na sociálních sítích, bude vám tento recept povědomý. A jelikož jsem teď neměla z mnoha důvodů chuť ani sílu psát, muselo zákonitě dojít na to, že alespoň dopíši příspěvky k receptům, které pro vás mám nachystané už dlouho. Pokud tedy už palačinky dlouho děláte, třeba vás inspiruji k novému „zdobení“ či třeba jiné formě podávání.
Recept lze tentokrát vytvořit bez lepku a vlastně bez jakékoli obilniny, ocení jej tedy určitě někteří alergici. Na druhou stranu i ořechy mohou být silným alergenem, takže se vždy řiďte svým zdravotním stavem. Pokud však nemáte alergii, kupujete kvalitní ořechy a správně s nimi nakládáte, při HIT by vám vůbec vadit neměly. Naopak se ukazuje, že právě ořechy a semínka mohou mít i zvláštní místo ve výživě pro naši mikrobioty (je to zdroj vlákniny a bílkovin). O těch dalších super nutričních částech vám ani říkat nemusím:).
Samozřejmě ale pozor, HIT se nevylučuje s tím, že můžete mít alergii na ořechy. Někdo ji má prudkou, někdo v mírnější formě, kdy jej třeba jen svědí jazyk a dásně a samo to přejde. Nutné říct, že tepelně zpracovaná forma vám vadit nemusí, stejně jako někomu postačí zbavit ořechy slupky a umlít si je beze slupky.
A jestli to půjde i s jinými plody, pokud jste zrovna na lískáče alergičtí? Rozhodně ano, zkuste pak třeba loupané mandle nebo kešu (což je ve skutečnosti nažka a ne ořech), pokud hledáte hodně hypoalergenní formu, pak rozhodně zemní mandle nebo-li šáchor jedlý. Fantazii se meze nekladou.
Lískooříškové lívance/vafle bez lepku
2 porce (velikost amer. lívance)
- 1/4 hrnku kokosového mléka
- 3 vejce (L)
- 2 lžíce kokosového oleje
- 1/4 hrnku kokosové mouky
- 1/4 hrnku mletého lískového ořechu (nebo náhrada viz výše v textu)
- 1/2 lžičky prášku na pečení z vinného kamene
- volitelné: ozdobit se dá třeba dušeným ovocem, které tolerujete, nebo arašídovým krémem (kokosový jogurt smíchaný s arašídovým máslem – pro stabilizované) s borůvkami atd., případně pokud tolerujete tvaroh, dá se přidat na ozdobu ten
Rozmixovat, nechat 5 minut stát, půlku těsta na rozpálenou pánev. Jakmile se povrch zatáhne (bublinkuje), opatrně obrátit. Pokud máte vaflovač, můžete samozřejmě nechat upéct v něm.
Podávala jsem s pečenými jablky a hruškami (nakrájet, smíchat se skořicí, trochu kokos. oleje, péct do změknutí) nebo pak s třeba s arašídovým krémem (arašídové máslo rozmixované s rostlinným jogurtem) a borůvkami.
Kašulko, ty byly fajnové! K snídani z poloviny 3 lívanečky. První zkušenost s moukou ze zemních mandlí odžitá, moc hezká konzistence, nadýchané byly a takové hlaďounké. Jenom jsem je přivoněla kardamonem, zasekl se mi do chuti a ne a ne se ho nabažit.
Z druhé půlky jsem udělala dvě vafle, buď si na nich odpoledne pochutná manžel, nebo je zhybernuji v mrazáku na luxusní sváču pro pracovní dny v týdnu.
Jenom jsem těsto výrazně víc zředila. Spíš 1/2 hrnku mléka, než čtvrt. A to jsem použila řidší, rýžové.
Konečně jsem se dostala k pečlivému přečtení odloženého příspěvku a juchuchůů, tak tohle bude krásná sobotní snídaně! Už dlouho jsem se nerozmazlovala a lepší inspiraci jsem nemohla mít. Navíc – poprvé jsem koupila zemní mandle, nevěděla, jak na ně, tak teď už vím.
Prosím, opravte si chybu v receptu na vafle. Kešu nejsou luštěnina, ale jedlá nažka ledvinovníku západního 🙂 https://cs.wikipedia.org/wiki/ Ledvinovn%C3%ADk_z%C3%A1padn%C3%AD (https://cs.wikipedia.org/wiki/Ledvinovn%C3%ADk_z%C3%A1padn%C3%AD) Přeji hezký den, Lenka Baxová
Děkuji, napsala jsem to špatně, jsou připodobňovány k luštěninám, ale není to ani ořech, tak jsem to myslela. Jdu na to:)