Pohankovo-slzovkové palačinky s kokosovým krémem a ovocem

Posted by

Velikonoční pondělí si každý představoval snad trochu jinak. Navíc rok 2020 je rokem přestupným a dle tradic se mění role – tedy výjimečně nechodí na šibačku muži, ale proutek do rukou berou ženy a omlazují muže. Netuším, proč jsem všude na internetu viděla, jak si muži pletou novou pomlázku, protože letos ji přece potřebovat nebudou (a to nejen proto, že je karanténa a na žádnou pomlázku byste chodit nikam neměli). Když řeknete v zahraničí, že by měl kdokoliv symbolicky dostat vrbovým proutkem pro omlazení, je oheň na střeše. Ale ruku na srdce, jsou to zvyky, jsou to tradice a bohužel k nim mládež nevedeme a tahle krásná období někam zapadnou:(. Velkou čest tedy letos všem, kdo se pustili do pečení beránka, barvení vajíček, pletení pomlázky a snad i dalších krásných jarních tradic. Život se totiž nezastavil a teď můžeme čas využít právě na to, abych vstřebávali informace a něco nového se učili.

Jistě, že vás takový proutek neomladí, ale možná trochu rozesměje (pokud tedy muži ve vašem okolí nejsou sprostá hovádka). Ale co můžete udělat pro sebe nejen dnes, je jíst zdravě a kvalitně pro dlouhotrvající zdraví a mladí. Tedy nechci říct, že byste se díky jakékoli potravině dožili sta let, to vyžaduje trochu více než jen něco jíst, ale rozhodně můžete jíst tak, abyste dodali tělu pomocné látky, pomohli mu bojovat se stresem, alergiemi (tedy imunitou), podpořili správnou funkci mikrobioty. A pokud jste například alergici, už delší dobu byste ideálně měli zařazovat protizánětlivé a protialergické potraviny, abyste byli zase o kus víc letos stabilnější a vaše tělo nereagovala na ty neškodné antigeny.

O pohance v rámci HIT kolují hodně fámy, ale pohanka opravdu více histaminu neobsahuje. Není na to jediná studie, která by na něco takového poukazovala, ba naopak právě pomáhá zabránit vnitřnímu uvolňování histaminu při dráždění žírných buněk (více zde). Stejně tak slzovka má tyto skvělé vlastnosti (zde). Pokud tedy na některou z těchto potravin reagujete, není to proto, že máte HIT (a protože vám nějaký falešný seznam řekl, že pohanka má histamin), ale může tam samozřejmě být jiná specifická reakce, ať už alergická či jiná (např. kontaminace lepkem u celiaků při nevhodně zvoleném výrobci atd). To vám samozřejmě nikdo nevyvrací, ale nezbavujte se funkčních a protektivních pseudoobilovin (ano, nejsou to dokonce ani obiloviny) zbytečně a unáhleně.

Pohankovo-slzovkové palačinky s kokosovým krémem a ovocem

Palačinky

  • 120 g pohankové mouky
  • 100 g slzovkové mouky
  • 1 vejce
  • špetka soli
  • 500 ml mléka (rostlinné či dle tolerance)
  • 3 lžíce kokosového oleje

Náplň

  • kokosový krém (vrchní část tučného kokosového mléka z plechovky)
  • tolerované ovoce – v tomto případě domácí směs drobných plodů včetně jahod+ trocha šťávy z ovoce, ale volba je jen na vás (pamatujte, že při HIT není nic zakázané, jen méně doporučované:))
  • pár lístků meduňky
  • pokud potřebujete dosladit, tak dle tolerance a potřeby

Ingredience na palačinky rozmixujte dohromady, nechte 5 minut postát a pak menší naběračkou nalijte těsto do nepřilnavé rozpálené pánve a opečte z obou stran. Palačinku dejte na talíř, přiklopte druhým talířem, než dosmažíte další, aby palačinky zůstaly teplé a vláčné. Podávejte s vybranou náplní. Dobrou chuť.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.