Jsou země, kde ani nemám chuť psát nějaký příspěvek, protože mi přijde, že nemám o čem psát. I tentokrát jsem si myslela, že budu potřebovat ke svému životu nutně kuchyňku a vařit si, abych měla alespoň trochu energie na cestování, ale hluboce jsem se mýlila. Především hlavní město Rigy je na diety připraveno a určitě se nemusíte bát, že byste se nenajedli. Zvláště, pokud tolerujete třeba maso, mléčné výrobky či čerstvé ryby, jste úplně za vodou. Každopádně s dorozuměním to bude jednoduché, potřebujete prostě jídlo „bez glutēna“:). Kdyby náhodou, mléko je pienu, pšenice je kviešu a vejce ola. Tak a teď máte vše.
The Beginnings (Riga)
Poslední dobou si moc přípravu před cestou nedělám a až na letišti třeba koukám na Instagram nebo různé skupiny, kde se v daném města najíst. Jako první mi padl do oka The Beginnings, samotná název „Začátky“ mě prostě oslovil. Tato restaurace (nebo spíše bistro?) se původně jmenovala Raw Garden, ale pak se asi rozhodli, že to nebude jen o raw. Co však v konceptu zůstalo je fakt, že je vše připravováno čerstvě a že spousta jídel je bez lepku. To bohužel může mít trochu negativní dopad, když se dostavíte až v pozdějších hodinách, protože většina jídel bude pro ten den vyprodaná a budete mít omezený výběr.
V The Beginnings podle jejich seznamu najdete jídla bez potravinových aditiv, trans-mastných kyselin, lepku, cukru, laktózy a konzervantů. V nabídce sladkých kousků bylo převážně raw, to se musí uznat. Dále krom jídel také můžete zakoupit některé jejich výrobky, ať už jsou to raw sušenky, bezlepkové granoly nebo proteinové tyčinky. Já jsem zkoušela jejich brusinkovou granolu a byla vážně výborná.
Jak už jsem psala, z mého těšení se na cizrnovou kurkumovou placku nebylo nic, protože už prostě nebyla, tak jsem se rozhodla dát si falafel burger do salátových listů (na doporučení). Popravdě jsem čekala trochu více, co se týče té přílohy (neměli už ani batátové hranolky, které bych si s chutí dala), salátové listy byly z čínského zelí a celkově se to trochu rozpadalo, ale zase musím přiznat, že chuťově to bylo moc dobré. Pokud byste však měli trochu více hlad, tak bych asi na zasycení tímto jedním burgerem bez housky nespoléhala (nebo jsem možná jen já tak rozežraná:)). Ale jak píši, chuťově fakt dobrota a ta granola…
Mr. Fox (Riga)
Dalším zařízením v mém plant-based bezlepkovém hledáčku byl Mr. Fox. A nakonec jsem stihla ochutnal něco dobrého i zde. O víkendu mají omezený jídelníček, takže počítejte spíše s brunchem. Já jsem nakonec nechala zvítězit své lepší já a dala si bowl, ale pokud budete mít jen trochu šanci, dejte si jejich bezlepkovou vafli, protože krásně voněla i z vedlejšího stolu. Stejně tak mají bezlepkové palačinky a pak sérii menších jídel.
Prakticky zde vám udělají na bezlepkovém chlebu i jejich obložené chleby, takže pokud jste fanoušky avo-chlebu, tak tohle je vaše místo. Já jsem měla bowl, kde byla spousta zeleniny, asijská omáčka a čerstvá ryba (ano, v zemích s vlastním odlovem ryb se většinou odvážím) a bylo to nejen dobré, ale také bez komplikací. Ale popravdě by mě lákala i jejich frittata, chlebík nebo miska s quinou. No jo, ale hold mám jen jeden žaludek (věřte či nevěřte), tak se tam vlezl jen jeden salát. Mají dobře označené alergeny a některé jídlo je i bez laktózy, jiné bez ořechů atd.
Skudru Pūznis (Riga)
Pokud hledáte místo, kde bude naprosto vše komplet bez lepku a tedy nehrozí ani kontaminace, tak tohle „mraveniště“ (což je opravdu překlad názvu) je přesně místo pro vás. Myslím, že prostor by si zasloužil trochu renovovat, udělat trochu příjemněji, když už mají tak skvělou nabídku, ale třeba se to někdy v budoucnu podaří. Na menu mají i některá jídla bez mléka či vajec (vegan gf), mají i sušenky k prodeji a co více, celou vitrínu koláčů a dortů, které jsou všechny bez lepku.
Nejdříve jsem byla trochu skeptická, místo bylo prázdné a pán mluvil anglicky tak částečně (přitom jde vidět, že spousta návštěv jsou právě cizinci). Vůbec nám ani nenabídl možnost denního menu, které je ve všední dny vždy připraveno. Je to polévka, hlavní jídlo a sklenice vody (já bych si jej ale stejně nedala, protože to bylo nějaké maso s rýží). Ve stálé nabídce jsou pak různé palačinky, knedlíčky (tedy něco jako jejich pelmeni), pizza a pár salátů. Je dobré, že třeba palačinky mají ceněné po 1 kuse, takže si je můžete nakombinovat, ale nepočítejte s tím, že vás jedna zasytí. Jídlo ze stálého se dělá čerstvě, takže jsme si museli trochu počkat (přestože před námi nikdo nebyl a ti, co přišli po nás, si dávali převážně menu). Za mě byla totálně nejlepší právě ta zeleninová, ale ani druhá s cottage nebyla špatná. Ale ta zeleninová měla vážně dobře dochucenou náplň.
Knedlíčky byly grilované s mixem masové náplně a mě to tedy neoslovilo, ale možná nějaká vegan verze by mi chutnala. Byl k tomu samozřejmě kopr:)). Čemu ale nešlo odolat bylo vyzkoušet nějaký ten zákusek (když oběd byl jen lehký). Mají vaflovou karamelovou tyčinku, která sice znamená hyperglykemický šok, ale ta chuť je brutální. A pak jsme ještě zkoušeli tvarohový koláč s ořechovou drobenkou a to také nebylo zlé, já bych tedy ubrala všude cukr, ale vím, že tohle ještě mnoho let potrvá.
MiiT (Riga)
Pokud máte čas o víkendu na brunch a máte rádi rostlinnou stravu, pak by vaše kroky mohly směřovat do MiiT. Je to primárně kavárna, ale o víkendu mají palačinkové ráno, což znamená brunch. Vše je v rámci vegetariánské/veganské stravy a některé části jsou také bez lepku včetně bezlepkových lívanců (myslím, že platíte €10 a je to formou bufetu sněz, co můžeš, my jsme nezkoušeli). Pokud nebudete mít takový hlad a chcete si dát jen něco menšího, mají zde luxusní zákusky, třeba mangový bounty. Ano, je to stejně sladké, jako to zní, ale stejně dobré, protože je to převážně z kokosu, bez mouky, s mangovou pěnou a zalité v kvalitní čokoládě. To prostě chceš. Nebo pak třeba chia puding, který mají dokonce i bez cukru. Pokud budete s někým, kdo může lepek, velmi lákavě vypadají jejich vege obložené chleby. A pokud vás neláká ani jedno, stavte se zde na kávu, nebudete litovat.
Kebab Ausmeņa (Riga)
Tak a teď zavřete oči a histaminici i pusu! Tentokrát vám přidám jedno bistro s pěknou prasárničkou, i když…možná to až tak hrozné nebude, když si odpustíte dresing a odložíte rajčata. Pokud budete shánět večeři a chcete něco ověřeného, tohle kebab bistro je neustále narvané. Maso je bez lepku, falafel je bez lepku, hranolky dělají ve fritéze zvlášť. Nic jiného zde nemají. Prostě kebab nebo falafel na hranolky nebo na chleba. Celiaka by mohlo trochu odradit to, že se na stejném místě dělá s pšeničnými plackami. Ale schválně jsem koukala týpkům pod ruce a na placku sahají v rukavicích, ale maso, falafel i salát vám už dávají kleštěmi, takže by neměl být problém ani s kontaminací. Nezkoušela jsem to, ale dost možná by si i vyměnili rukavice nebo dali pozor, kdybyste chtěli, aby to bylo pro celiaka. K tomu mají v nabídce jen nějaké pitivo a to je vše. Jsou zde neustále děsné fronty, všechno to jede jak na páse, lidé se nají a běží zase o dům dál.
Cafe7bar (Cēsis)
Tak a teď konečně něco málo mimo hlavní město. Tedy ono to bude opravdu jen něco málo, protože jakmile vyjedete mimo hlavní město, nemáte tolik možností. Velmi často tady fungují bistra nebo spíše služby formou bufetu, kde si vyberete, co vše chcete na talíř, a dle toho zaplatíte. V takových zařízeních bohužel nenajdete často list s alergeny a málokdy také obsluhu hovořící anglicky. Každopádně pokud pojedete na hrad do Cēsis, můžete se stavit v Cafe7bar. Problém byl, že my jsme tam byl v pondělí a v pondělí je tady mrtvé město, protože je zavřené muzeum a spousta lidí tak nejezdí. Takže když jsme dorazili, nebyl už ani salát ani příliš velký výběr bezlepkových koláčů. Byla zeleninová polévka, která krásně voněla, ale servírka se byla poptat v kuchyni a tvrdila mi, že je tam lepek a že raději ne (mysleli jsme si, že je třeba je v tom přiloženém chlebu, ale ona prostě, že by to mělo být s lepkem, tak jsem se s ní rozhodně nehádala). Dělají zde docela dobré kafe, když jsem říkala, že chci méně mléka, vyřešila to prostě nabídkou toho, že mi donese a můžu si sama přidat, kolik budu potřebovat. Ale za normálních okolností zřejmě jejich bowls bývají bez lepku, mají více koláčů a polévka také často bývá bez lepku. Je to tady ale fakt super maličké, 3 stolečky, ale když budete mít hezky, dá se sedět venku (nám tak nějak jako pršelo:)).
Obchody
Pokud jste závislí hlavně na polotovarech a moc restauracím nevěříte, doporučuji najít si nějaký větší hypermarket jako Maxima nebo Rimi a zajet si nakoupit, v těch menších ve městě toho moc nenajdete. Případně v centru města je několik obchodů se zdravou výživou a bezlepkovými surovinami, že si případně vyberete tam (Biotēka, Dille, Sky, Bio Bio). Nevšimla jsem si, že by Lotyši měli vlastní značku, převažoval hodně Schar, viděla jsem několikrát i české výrobky od Country Life, Emco či Racio. Takže pokud budete za každou cenu chtít polotovary, pak asi nebude problém je sehnat.
Trhy
Ještě se zmíním, že v Rize v Central Market ve starých hangárech je každý všední den trh, kde nakoupíte neuvěřitelnou škálu čerstvé zeleniny, ovoce, stejně tak třeba ryby, sýry a další mléčné výrobky. Mají čerstvé nezrající sýry a mě tedy strašně moc chutnal (drahý ohrnoval nos, nevadí, zbylo více pro mě:)). V sobotu se pak konají v Kalnciema čtvrti takové menší farma trhy, kde nekoupíte sice zeleninu, ale můžete si dát bezlepkovou klobásku, křepelčí vejce nebo dobroučké smoothie.
A co dál?
Pokud byste stále potřebovali další tipy, myslím, že ještě něco málo najdete. Třeba Da Roberta nabízí bezlepkové těstoviny a bezlepkovou pizzu, Cafe Terapija zase veganské jídlo s pár bezlepkovými možnostmi či třeba pekárna Babooshka. A kdoví, třeba objevíte něco dalšího, kde si dáte nějakou dobrotu.