Vím, že tento článek bude pro mnohé zbytečný, ale pořád se najde docela dost lidí, kteří se mě stále ptají, jak je to se stravou v letadle a jestli se nebojím létat. Nemyslím si, že by HIT měla člověka v něčem takovém limitovat, ale vždy je to samozřejmě o tom, v jaké fázi léčby se nacházíte a jestli se dobře připravíte. Člověk, který má nějaké zdravotní potíže, by neměl čekat, že celý svět je na něj připraven a že všichni znají danou problematiku či ji dokáží řešit. Prostě zodpovědnost je přistupovat k tomu tak, že vaše nemoc je prakticky opravdu váš problém a na prvním místě se musíte starat vy sami. Pak už prakticky jen záleží na vstřícnosti leteckých společností. Nejsem žádný specialista na létání nebo cestování, ale za těch 8 let jsem prakticky už něco pocestovala, stěhovala se do zahraničí, letěla krátké i superdlouhé lety a všechno přežila. Tak vám mohu alespoň říct, jak se pokusit cestu zjednodušit a jak se jí nebát. Protože by byla velká škoda, kdybyste se vzdali těch úžasných zážitků jen kvůli svému strachu.
Přísný režim před cestou
Pokud ještě nemáte třeba tip top vychytaný jídelníček, doporučuji být před cestou pár dní na opravdu přísném režimu, ať se třeba jídla nebo ostatních věcí týče. Je to hlavně z toho důvodu, že létání je prostě pro tělo stres, ať už jste zdravý nebo nemocný jedinec, a vy potřebujete „vyprázdnit“ kyblík histaminu, aby bylo kam stresem nalévat a nepřetekl. Takže ať se vám to líbí nebo ne, měli byste před cestou zvolnit a hlídat si to, co strčíte do pusy. Stejně tak je dobré pracovat na psychice, obzvláště pokud se létání bojíte. Ať už tedy různými metodami redukce stresu nebo třeba doplňky. Pokud jste před cestou a během letu opravdu vystrašení a vynervovaní, poraďte se svým lékařem, zda nelze tento krátkodobý úsek nějak překonat třeba i za pomoci přírodních doplňků nebo léků. Já mám štěstí, že mě cestování nestresuje, naopak se velmi těším, a zahoupání letadla mě nechává povětšinou klidnou.
Leťte rozumně
Samozřejmě pokud letíte dvě hodiny někam po Evropě, nemusíte řešit nějaké problémy s posunem času a je jedno, kdy poletíte. Pokud však víte, že nedostatek spánku vám zhoršuje reakce, směřujte nákup letů na pozdější hodiny. Pokud letíte za oceán a budete mít časový posun, je dobré s tím počítat, že dojde k rozhození cirkadiánního rytmu. Mě pomáhá vybírat lety tak, abych do destinace přiletěla na večer či případně v noci a další den neměla nic brzkého v plánu. V letadle moc nespím a když se takto unavím, přiletím a jsem unavená, krásně usnu a spím pak do rána, povětšinou nemám problém s posunem času. Vím, že to zní banálně, ale tyhle posuny mohou opravdu nadělat paseku. Případně jako pomocníka vozím tablety melatoninu, který si po příletu večer dám a který mi pomůže trochu obelstít přírodu a nastavit tělo tak, že je večer a čas jít spát. Pomáhá to velmi dobře, ověřeno na více lidech:).
Vezměte si vlastní jídlo
Mezi lidmi panuje, že se nesmí nosit vlastní jídlo do letadla. Není to pravda. Za prvé, pokud chcete mít klid, napište předem letecké společnosti, že potřebujete dietu (v mém případě bez lepku, ale také bez dalších 10 ingrediencí, prostě vyjmenujte nejhorší potraviny, co vám vadí). Vždycky to bylo tak, že mi letecká společnost napíše, že v takovém případě mi nedokáže zajistit jídlo na palubě a tedy že se musím zásobit sama. Myslím, že pokud můj blog čtete pravidelně a sledujete mé reporty z jednotlivých leteckých společností, je vám jasné, že skloubit třeba bezlepkovou dietu s dalšími, je problém. Za mě prostě jídlo v letadle nedoporučuji, vetšinou je nějaké maso nebo ryba a sami jako histaminici víte, jak je to s tou kvalitou i v běžných obchodech. Tedy je dobré mít sebou dost svačinek. Pokud není jídlo tekuté, nebude s tím problém. Tedy např. i taková rýže se zeleninou, různé zeleninové a luštěninové placky, salát s vejci či sušenky a koláče nejsou problém. Do Mexika jsem v příručním na zádech táhla celý bochník domácího chleba a nebyl nejmenší problém (jen si dejte pozor, do některých zemí nesmíte některé věci vozit, takže volte jen dostatek jídla na cestu). Stejně tak můžete volit různé proteinové/raw tyčinky podle tolerance, případně třeba luštěninové krekry. Někdo vozí ořechy, ale s těmi buďte opatrní, aby nikdo kolem neměl alergii, každopádně vynechte arašídy (kvůli možné přítomnosti člověka s alergií na ořechy a roznesení alergenu klimatizací). Mě také hodně pomáhá nesířené sušené ovoce jako jackfruit nebo mango, které využijete i proti zaléhání uší bez nutnosti použít často nevhodné žvýkačky. Ještě se mi dokonce nestalo, že by mi vyhodili čerstvé ovoce a zeleninu. Každopádně berte to tak, že budete několik hodin sedět bez výdeje energie a tedy nemusíte jíst tak jako při fyzické aktivitě. Takže ano, jídlo svoje si vzít můžete. Pokud jste zvyklí dělat nějaké menší půsty, osobně doporučuji i spíše menší půst (snížení histaminu), ono se vám opravdu nic cestou pár hodin bez jídla nestane a budete mít jistotu.
Dodržujte pitný režim
Moc dobře víte, že pitný režim je důležitý za každé příležitosti a pro histaminiky o to více. Zatímco vlastní tekutiny se nesmí přenést přes kontrolu, co můžete udělat je vzít prázdnou láhev, tu pronést kontrolou (prostě ji otevřenou a prázdnou dáte projet rentgenem jako ostatní osobní věci) a pak si dopouštět vodu dle libosti. Hlavně na přestupech to oceníte. Prostě nezapomínejte pít, klidně se každou hodinu zvedněte a zajděte si za letuškou pro pití. Samozřejmě alkoholu byste se ideálně měli vyhnout, pokud nevíte, jak budete reagovat, nedoporučuji testovat ani jejich kávu.
Rouška a jiné módní výstřelky
Může se to zdát trochu trapné, dokonce se tomu často lidé mohou smát, ale pokud vy chcete mít jistotu hladkého letu, považuji roušku do letadla za absolutní samozřejmost. Stejně jako ideálně mikinu s kapucí nebo šátek na hlavu. Já sama jsem zjistila, že od té doby, co lítám s rouškou, většinou už let neodstůňu, jako tomu bylo před tím. Obvykle jsem chytila něco naprosto šíleného jako třeba prasečí chřipku nebo ležela 2 týdny se zánětem dutin. Klimatizace je totiž zlo a není snad let, kde by někdo nekašlal, nepšikal, nesoplil, prostě lidé rádi létají očividně nachlazení. Pokud vaše imunita není 100% a potřebujete udržet žírné buňky trochu v klidu, rouška může velmi pomoci. Přece jen proti infekci může být doprovázen uvolněním histaminu a to nechceme. Stejně tak mi přijde, že klimatizace přímo na dutiny není to ideální. A pokud jste ke všemu alergici, asi dobře víte, že alergeny se krásně šíří i klimatizací a pokud je váš systém už tak ve stresu, může na alergeny reagovat prudčeji. Stejně tak třeba „odhlučňovací“ sluchátka jsou absolutně k nezaplacení (a to nejen pokud trpíte misofonií). Dostatek oblečení, správný polštářek atd vám prostě může ulehčit cestu a budete méně stresovaní. Stejně tak jsou za mě jednoznačně povinností na dlouhé lety stahovací punčochy, i když ne vždy vypadají hezky. Ale dnes se i toto mění a můžete pořídit krásné černé podkolenky a užít si tak bezpečí při letu.
Bod druhý, také trochu estetický, je tejping. O tejpingu jsem vám již psala a mě neskutečně pomáhá, pokud si nechám zafixovat svaly tam, kde mají být, protože neumím sedět a při dlouhých letech se ošívám a skládám do poloh, které nejsou vhodné, což pak může vyvíjet další stres na tělo. Takže pokud jste stejný živel jako já, doporučuji se nechat zatejpovat, i když to občas trčí z oblečení a vypadá podivně. Prostě pamatujte – nejdete do letadla dělat módní přehlídku, přednost je pohodlí a funkčnost.
Mějte připravené léky či suplementy
Ne, nepodporuji zbytečné užívání léků, ale také věřím, že každý člověk by měl znát své zdravotní možnosti a být na to připraven, protože léky jsou od toho, aby nás zachraňovaly. Máte-li problémy se srážlivostí krve a letíte na dlouhý let, konzultujte se svým lékařem možnosti včetně injekcí na ředění krve. Ještě se mi nestalo, že by s tím na letišti měl někdo problém. Máte-li nečekané alergické reakce, které mohou ústit opucháním a anafylaktickým šokem, mějte sebou speciální injekční pero, které pomůže překonat to nejhorší. Váš ošetřující lékař k tomu vystaví i papíry a nebudete mít problém s kontrolou. Trpíte-li astmatickými záchvaty, když jste ve stresu, pak mějte svůj inhalátor. Prostě buďte připraveni na jakýkoli scénář, budete totiž vy sami klidnější.
Já osobně bez suplementů většinou necestuji a pro mě jsou to jistě ty, co regulují žírné buňky, jako je quercetin. Občas přidávám další suplementy jako hořčík. Prostě pokud máte jasno, co vám pomáhá být víc v pohodě, pak není důvod se tomu vyhýbat i v letadle.
Let lietadlom je pre bežného človeka ideálna príležitosť na pôst. A čím dlhší let, tým lepšie.
Mozem Vas poprosit o znacku quercetinu,
ktora Vam najviac vyhovuje. Vopred dakujem
Sjeďte si tady v tom článku dolů:) za mě Solaray, thorne, MRM, nově chci objednat čistý prášek quercetin dyhydrat, ale ten se bude špatně převážet. Ještě teď testuji Life Extension, nižší dávka s údajně ale vyšší účinností, akorát netuším, jestli pomáhá nebo už jsem tak stabilizovaná:) https://histaminovakasulka.com/2013/02/22/que-histamin-quercetin-aneb-zazracne-prirodni-antihistaminikum/
Dobrý den, díky za článek. Používáte běžně dostupné roušky a nebo speciální respirátory s filtrem? Chci se chránit i před pachy pro MCAS. Díky Málková
Já už pachy docela zvládám, pokud nejsou extra intenzivní, což i běžná rouška trochu zmírní, takže teď už si vystačím i s obyčejnější. Měla jsem dříve filtrační polomasky (pro zdravotníctví), s respirátorem, teď už snesu bez respirátoru.
Díky moc. Mě ještě vůně dávají zabrat, i když už mezi daleko lepší. 😀Krásné dny. 😀