Abyste neřekli, že vás v tom červnu zanedbávám hned od začátku, rychle jsem se pro vás sepsala jeden z receptů. Nápadů by bylo stále dost, ale člověk nestíhá vařit a psát. A popravdě tohle počasí už jen láká k tomu být venku a procházet se na slunci a trávit čas s přáteli a rodinou a tak. Znáte to. Prostě léto. Pryč jsou doby, kdy jsem jej nesnášela, protože jednak jsem byla pořád osypaná (reakce na slunce), jednak jsem pořád pšikala (celý začátek léta při vstupu na slunce) a jednak mi i při 30 stupních někdy byla prostě zima. Ano, těžko se to vysvětlovalo, ale byla mi fakt zima. Naštěstí vytrvalost růže přináší a já si díky protizánětlivé dietě sluníčka prostě užívám (a vlastně se jej nemůžu často nabažit).
Ale konec nějakých výlevů srdce, protože tak půlka čtenářů prý úvody vůbec nečte. Tak doufám, že alespoň půlka z vás se do toho začte a nechá se namotivovat letní náladou:). Tentokrát přináším super jednoduchý recept, takové přece máte nejraději. Fakt je ten, že mi doma ležel zbytek kukuřičného kuskusu od Probio a bylo mi líto jej nechat zkazit. Tak jsem prostě zapojila to, co bylo nakoupeno na trhu, s tím, co bylo doma a vznikla chutná zeleninová směs s křupavou posypkou. Prostě trochu jiná forma kuskusu, protože kdo by nechtěl být občas rebel a nezkusit potraviny využít jinak.
Jojo, já vím, že přesně ve váš to rebelství také leží, jen potřebujete povzbudit, abyste si s potravinami více hráli a těšili se z přípravy jídla. Nezapomeňte přidat trochu čerstvých bylinek, doplnit čerstvou zeleninou a pokud trváte na mase nebo jiném živočišném proteinu, není problém si jej na stranu přidat. Tak tedy žádné zdržování, dobrou chuť.
Zelenina s křupavým kukuřičným kuskusem
Zelenina
- 2 mladé cibulky i s natí
- 200 g cizrny (sušené)
- 2 brambory
- 5 mrkví
- 1/2 brokolice
- 1 lžička soli
- 200 g farmářské smetany (36% tuku) či její alternativy
- 1 lžička kurkumy
- 1 lžička římského kmínu
- hrst čerstvého koriandru
- hrst nasekané pažitky
Posypka
- 100 g kukuřičného bezlepkového kuskusu
- 30 g zlatého lněného semínka
- 1 lžička soli
- 2 lžíce olivového oleje pro tepelnou přípravu
Cizrnu si uvaříme dle návodu (pro HIT, tedy namáčet, vařit do měkka, slít vodu a opláchnout).
Brambory a mrkev očistíme a spolu s brokolicí dáme vařit na 15 minut do vody (nebo podusíme). Poté slijeme vodu a necháme okapat.
Troubu předehřejeme na 160°C (horkovzduch). Do větší zapékací misky dáme naspod nakrájenou cibulku, posypeme uvařenou cizrnou, povařenou zeleninou. V misce smícháme smetanu s kořením a bylinkami, pomocí naběračky polijeme rovnoměrně směs zeleniny. Zvlášť smícháme ingredience na posypku a rovnoměrně ji rozložíme a dáme zapéct na 40 minut. Podáváme s čerstvou zeleninou. Dobrou chuť.
Sláva, konečně jsem se dnes dostala k vyzkoušení křupavé kuskusové atrakce! Z receptu jsem využila jen tuto inspiraci, protože jsem si šoupla do trouby čočkové karbenátky, na pekáč se k nim vešla cuketa nakrájena na podlouhlé čtvrtky a obojí jsem zasypala kuskusovou posypkou. Bylo to bezvadně zábavné jezení. Díky, Kašulko, za zpříjemněný nedělní oběd.
Jsem ráda, Kašulko, že patřím do poloviny čtenářů, co je tvoje úvody k receptům setsakra baví. Neb kromě nových informací se rovnou léčím usmíváním při čtení. Teď k závěru – připojuji se k obdivným díkům paní Benešové. Grandfinále = recept. FAKT syrový, jenom omaštěný, kuskus? Nebo jsem jediná trumpeta, co nepochopila, že 100 g je myšleno samozřejmě uvařeného kuskusu?
Juu, to jsem rada, ze to nekdo cte:)) Ja si vzdycky rikam, ze vsichni skoci az na ten recept a pak se nekdy divi, ze jsou nekde i informace navic. Ale nene, pochopila jsi to spravne, ja jsem ten kuskus dala hezky syrovy, on se to v te troube propece a zustane hezky krupavy. Ten kukuricny kuskus normalne staci jen zalit horkou vodou a za par minutek je hotovy, ani se nevari, takze kdyz se pak vmicha do zeleniny a konzumuje s ni, lehce navlha a zarovan stale krupe. Pravda, neni dobre pro lidi, pokud je treba boli zuby:))
To byl tedy odvážný a neotřelý kuchařský nápad! Rozhodně musím vyzkoušet. Zuby nebolí a v mém novém světě zdravého stravování je jakákoliv křupavost, pokud to není syrová mrkev nebo jablko (bo ořechy a semínky se nedá cpát plnou pusou), vzácnou a neomrzitelnou, atrakcí. Tetelím se chrumkavým blahem už při představě. Zatím to risknu s cizrnovým kuskusem, s kukuřicí teď frčím na polentě z DM drogerie. Ta je!! Taková hrubší, než jiné. Díky, Kašulko, za inspiraci :-*
BLP/ HIT
– několik let dodržuji HIT dietu (následně i dietu BLP) – letité a mnohočetné problémy odezněly (na základě osob. zkušeností jsem však byla nucena vyloučit ze stravy nejen výrobky z přirozeně BLP plodin, ale i se stopami lepku, jakož i samotné BLP výrobky – nemohu nic, co projde balírnami – vč. balíren zahraničních).
Následek přísných stravovacích návyků se dostavil – život s dietou je mnohem bohatší než bez ní – nepřežívám, ŽIJI :-))).
Před lety mě lékařka seznámila s lékem XADOS – neměla jsem důvod a zájem jej užívat, posléze jsem ho však vyzkoušela. Dnes mohu konstatovat, že v případě HIT problémů mi zaručeně pomůže XADOS – nástup problémů okamžitě výrazně zmírní nebo zastaví – oční záněty, otoky očí, bolesti kloubů, nadýmání,….
Jaký máte, prosím, názor na užívání léku XADOS Vy?
Děkuji.
začátečník
Dobrý den, děkuji za inspiraci 🙂 sice si to trochu upravím, ale rozhodně mi to obohatí jídelníček!
Stastna to zena, ktera si muze hrat s jidlem. Ja jsem po pul roce eliminacni diety stale na zacatku, mam zcela bezpecnych cca 20 potravin, ktere mohu bez problemu jist a jakoliv dietni chyba se mi krute vymsti. Ted jsem na vazkach zda vynecha silna antihistaminika a trvale se stravovat jako dosud, s tim, ze si s tim ze jsem v pohode a me telo casem samo nejak poradi. Nebo se dat cpat chemii, bez jakehokoliv zlepseni. Mohla byste mi rict svuj nazor, prosim ? Jen pro upresneni. Nezjisitli mi zadnou alergii, zadny zvyseny histamin, delali mi ten velky test na 200 latek a proste nic. Jen na vceli bodnuti, po kterem sice trochu otecu, ale za par dni je to pryc. Zahada,doktori se na mne divaji jako na blazna. Dekuji
Pokud po půl roce nemůžete přidávat další potraviny, stále neléčíte příčinu. Na druhou stranu 20 potravin není tak nízká škála, pokud jsou to nutričně kvalitní suroviny. Vysocehistaminových potravin je jen pár a pokud reagujete i na ty nízkohistaminové, je očividně problém jinde než v histaminu a musíte tedy cílit i další orgány/lékaře a nesoustředit se jen na histamin/HIT. Tělo je v “přecitlivělém” módu a stříli tedy na vše možné, problém může být klidně i na úrovni nervové/poškození amygdaly atd, ne vše je jen o histaminu v jídle nebo dokonce o jídle (tedy to, že vaše tělo se brání neškodným látkám nemusí být kvůli tomu, že by vám vadily, ale že tělo je v tu chvíli vyhodnotí jako nepřítele). Příčin může být spousta, antihistaminika nejsou lékem, jen mohou také oddalovat a překrývat pravé reakce (tedy vy stále můžete v těch 20 potravinách jíst něco, co vám vadí, tělo je stále aktivované k reakci a vy ji pocítíte až po dalši potravině (nebo při odbourání léčiva), která nemusí vůbec být na vině, jen vám přetekl pohár, nemusí to navíc být ani potravina, ale plísně, čistící a kosmetické produkty či jiné chemikálie). Často je to vidět i u pacientům s chronickým stresem. Eliminační dieta naopak z dlouhodobého pohledu může napáchat ještě více škody. Nutno tedy řešit komplet stav imutního systému (včetně speciálních vyšetření, když to nejsou IgE alergie), chronické infekce, stav trávícího traktu (pH žaluděcních kyselin, enzymy, integrita střeva) a případně cílit i další oblasti zdravého životního stylu (psychika, spánek, pohyb). Ohledně vysazování antihistaminik se poraďte s lékařem, není to lék na HIT a alergie nemáte, můžete klidně reagovat i na něj (z mé zkušenosti to může být i problém kvůli určitému návyku těla, které najednou zůstane bez blokovanch receptorů, což je jediná funkce antihistaminim, které regulují běžně celou řadu drah a vy je dlouhodobě blokujete, takže se doporučuje při návyku spíše postupné snižování). Vždy ale závisí od stavu a příčiny problémů pacienta, nelze plošně doporučit, aby je někdo šmahem vyřadil.
Moooooooc dekuji za vas nazor. S temi potraviny caruji jak jen to jde, nejvic mi chybi ovoce a vice druhu zeleniny,zbyly mi kedlubny, brokolice a cuketa.Byla jsem velky ovocozrout a zeleninozrout. Ziju ted 5 let v klidu a bez stresu, ale nebyvalo tomu tak. Ono se asi v tele vsechno nejak najednou vsechno secte. Podle priznaku a nabytych znalosti bych se otypovala na chronickou koprivku. Mivala jsem ji jako dite, po porodu se to uklidnilo ale zacala mi alergie na slunicko a pred cca 18 lety jsem mela zanet michy a pred 5 lety byla operace nadoru na mise. Pred 20 lety mi odebrali stitnou zlazu. A bylo toho jeste mnohem vic. Zrejme budu mit i nejake autoimunitni onemocneni, stejne jako ho, bohuzel, podedil i muj mladsi syn. Po 2 letech meho pracovniho pobytu v Jordansku zacal mit velmi silnou alergii na spoustu potravin a ta mu po dalsich 2 letech po navratu domu jako zazrakem uplne zmizela. Za dalsich 5 let mu byl diagnostikovan Bechterev. No je to boj s vlastnim telem, ale jsme oba zalozenim optimiste a vzdycky mame sklenici poloplnou a nikdy poloprazndou. Nekomu se holt delaji kuri oka a nekomu zas neco jineho. Strasne moc vam dekuji za vas bolg na kterem je spousta uzitecnych informaci,o ktere se delite s ostatnimi a ktere vam nikdo nerekne. Musela jste tomu venovat obrovskou spoustu casu a jste, jak my si se synem v legraci rikame, polodoktor z polokliniky -:) Jeste jednou diky, mejte, opatrujte se, hrajte si s jidle a at vam chutna. S uctou Jitka Benesova