Bezlepkově na Madeiře

Posted by

Docela dlouhou chvíli jsem tentokrát zvažovala, jestli článek vůbec sepisovat, ale nakonec jsem se rozhodla, že ano. Článek o cestování s HIT a řešením jídla vás poměrně dost bavil, tak jsem si říkala, že i když nebude článek čistě jen o vaření nebo čistě jen o bezlepkové dietě, mohl by někomu pomoci v rozhodování, jestli se na ostrov vydat nebo ne. Za mě rozhodně ano, i když jistá omezení to samozřejmě bude mít, ale na to už je člověk s dietou prostě zvyklý. Kdyby vás zajímaly spíše cestopisy, moc dobře víte, kde je najdete, teď se pojďme podívat na to jídlo:).

Tedy co se týče základní bezlepkové stravy, tak tu najdete v pohodě i na Madeiře. Pokud tedy musíte kupovat pouze obaly s označením, tedy certifikované výrobky, ani to by neměl být problém. Ve Funchal i různě po ostrově jsou rozesety obchody Pingo Doce a Continente Modelo (samozřejmostí je snad všude nějaké to bezlaktózové zboží), a ty snad téměř vždy měly nějakou malou sekci, kde bylo vyloženě bezlepkové zboží a zboží určené pro další diety. Co bych ale rozhodně doporučila je číst číst číst a nespoléhat se na to, že regál označený „bez lepku“ je opravdu celý bezlepkový, měli v tom dost nepořádek. Každopádně seženete tak třeba nejen rýži, těstoviny, bezlepkové ovesné vločky, ale klidně i quinou a müsli. Chléb jsem viděla balený od Schär, ale je možné, že budou mít i jiné značky. Hodně zde najdete výrobky značky Gullon, což je španělský výrobek, takže to sem nemá zas tak daleko. Vyloženě portugalskou značku jsem neviděla a ani moc nehledala.

Co je totiž mnohem důležitější, Madeira je plná čerstvých surovin, takže vlastně ani nic víc nepotřebujete. Koupíte krásné batáty, brambory, kořenovou zeleninu, ale i květák, brokolici a řadu dalších. V salátech se také vyžijete, hojně se zde třeba prodává jako salát potočnice, která mi u nás chybí (protože je léčivá). Mléčné výrobky mají hodně čerstvé, tedy nezrající sýry, často jsem na obalech také viděla označení s přeškrtnutým klasem. Stejně tak koupíte bez problémů luštěniny, a to nejen v suché podobě, ale krom plechovek prodávají hojně i předvařené luštěniny ve skle (i tam jsem viděla přeškrtnuté logo). Krom toho najdete především ve Funchal několik menších „bio“ obchůdků nebo-li výživ se zdravou stravou, dokonce mě upozorňovali, že mají i čerstvé vařené jídlo bez lepku. Jedním z nich je třeba Mad Bio.

Co jsem tak postřehla, věděli i v restauracích, co je to bez lepku, což bohužel ale neznamená, že vám to mohou zaručit (myslím, že každému je jasné, že vždycky je riziko nějaké kontaminace). Já jsem prostě vyrážela s tím, že budeme bydlet s možností si vařit, protože maso, ryby a mořské plody nemohu. Avšak pro ty, co mohou lepek a milují mořské plody, bude Madeira přímo rájem.

Ono je lepší prostě počítat raději s tím, že si uvaříte, přece jen poslední výzkum naznačuje, že spousta jídel v restauraci prodávaných jako bez lepku ve skutečnosti jsou kontaminované a jídlo v restauraci je prostě vždy riziko (článek ZDE). Proto ani pro mě není preferenční volba jíst v restauraci. Co jsem si dovolila vyzkoušet byla batátová polévka v Greenhouse coffee roasters, jelikož ji vaří ten den čerstvou a paní mi tvrdila, že je určitě bez lepku, pečivo podávají zvlášť, takže to nebyl problém. V tomto místě dělali také různé sendviče a další, akorát se člověk musí vyšplhat na kopec a zajít si do botanické.

Pak je tam jedna restaurace na cestě do Camara de Lobos, akterá se jmenuje My Way a je plně bezlepkové, ale my jsme se do ní bohužel nedostali. Tak pokud budete mít cestu, můžete to zkusit tam. Co mě trošku mrzí je fakt, že jsme se nedostali ani do Gigi Sumos, kde prý mají bezlepkový chléb na tousty, které bych si stejně ale nedala, ale mají tam hlavně čerstvé smoothie (a pro lepkáče také quesadilly, wrapy a saláty). Pak jsme také jednou večer míjeli malou dodávku GoBrunch, která parkuje na konci promenády Placa Central da Avenida Arriaga, a tam najdete také možnost smoothie a bezlepkové snídaně.

Jelikož potraviny byly opravdu čerstvé, zdržela jsem se raději ráno i večer přípravou jídla a udělala nějakou dobrotu třeba z bezlepkových vloček a rostlinného mléka a čerstvých vajec. Takže tady prostě moc obrázků nemáte, ale chtěla jsem vám ukázat, že někdy to jde prostě jinak a nemusíte trávit čas hledáním bezlepkových restaurací (zvláště, pokud k tomu musíte vyřadit ještě řadu dalších potravin). V Continente měli také podle mě mnohem lepší výběr sušených plodů (ořechy, luštěniny), pokud budete shánět tedy nějaké svačinky na cesty, doporučuji zajít tam a dobře se zásobit:). Takže kdybyste přece jen měli štěstí a některou bezlepkovou restauraci vyzkoušeli, napište do komentářů, další cestovatelé to jistě rádi využijí:).

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.