Letem biosvětem aneb monstrózní Biofach 2019 zvědavým pohledem – část 1.

Posted by

Je pár minut po 5.hodině ráno a já v akutním šoku hmatám po budíku, který pípá hrozně nahlas. Postupně vysunu tělo z postele (aka zachřastím klouby a postupně je namontuji do podoby těla) a odšourám se do koupelny, abych se jako probudila. Pomáhá to tak na půl. Ne, ze mne prostě ranní ptáče nikdy nebude. Za okny je stále tma a já zvažuji, zda si mám dělat kávu. Zavrhnu to. Je prostě moc brzy i na samotnou kávu. Zabalím se do kabátu a vyrazím směr Florenc, abych chytla autobus. Už cestou na bus si báj-d-vej vzpomenu, co vše jsem nechala doma. Pět ráno je dobrá omluva, žádný počínající Alzheimer. Na Florenci najdu autobus a jop, je to ten správný, který nás vezme do Norimbergu. Ne že by tam v tu nekřesťanskou hodinu byl nějaký jiný. Díky lize PRO-BIO a PROveletrhy s.r.o. se zase podívám na největší festival bio potravin v Evropě s názvem Biofach (a možná bude čas zkouknout i přidružený festival Vivaness s přírodní kosmetikou). Loni to bylo super (čtěte ZDE a ZDE), až na to, že jsem pak v mokrých botách ověšená taškami cupitala na bus a pak mrzla na nádraží tak dlouho, až jsem pak dostala rýmičku. Letos si raději beru dovolenou a vyrážím autobusem s ostatními, nemoc si neprosím;). 

Místa je v autobuse spousta a netrvá dlouho, než to prostě zalomím. Můj fyzioterapeut mě zabije, veškerá práce v niveč. Občas se převalím, ale proberu se až na zastávce u Mekáče před hranicemi, kde všichni vyskáčeme a jdeme se vyčůrat. Asi sekundu zvažuji kafčo, ale nakonec odolám, ještě by mi bylo zle. Další dvě hodiny cesty přitom uběhnou rychleji, než stihnu vytáhnout vytištěný článek na čtení. To je mi ale pech. Mno nic, pak už naši převážně ženskou bandu protáhnou holky dovnitř (jen co si s paní vysvětlíme, že jsem blogger, protože v Německu je to seriózně uznávaná pozice, že ano:)), kuknem do Press room a alou na lov novinek ve světě bio a fairtrade potravin, kosmetiky a kdoví čeho.  

Jako na rovinu si pojďme přiznat, že jeden den je málo, pokud nemáte specifický cíl pár prodejců . Devět sálů? Devět? Letos téměř 3 tisícovky vystavovatelů z 95 zemí a očekávaných 50 tisíc návštěvníků (zde). To by ani turbomyš nezvládla. A problém je, že názvy stánků v brožuře vám často nic neřeknou:(. A jelikož jsem v závalu práce nestihla udělat seznam předem, tak to prostě byla náhoda, co a jak. Nalepím se na Eli, ve dvou se to přece lépe táhne, ale taky pak čas utíká šíleně rychle! Protože i letos toho zase bylo dost, tak to opět rozdělím do dvou článků, v tom prvním se zaměřím na českou produkci a pak vlastně ten zbytek. Bohužel letos byly vystavovatelé dost skoupí na jakékoli vzorky, takže žádné bezpečné pozvolné ochutnávání v teple domova. Přitom člověk by asi až doma dokázal fakt docenit, co jak chutná, jak rychlé je to na přípravu a co by rád třeba podpořil (doteď nevím, jestli paní z Bauckhof byla i po slušné otázce hnusná, protože jsem byla za press nebo protože jsem z Česka:)). 

Tématem letošního ročníku bylo Systém bio – zdravý jako celek (takto jsme název dostali v tiskové zprávě, tedy předpokládám, že je to v rámci spojení “zdravý systém”).  Celkově roste množství firem a produktů, které zvládají dostat přísné certifikáty ohledně kvality svých produktů, což je super. A ještě lepší bude, když se ČR bude chtít více a více zapojit, jenže to se často odvíjí od toho, jaký trh v dané zemi je (áno, správně, na nás spotřebitelech). Zda se lidé vůbec zajímají o eko produkci (klidně pojďme vynechat to slovo bio, které často lidi dráždí jako červená býka). Podle tiskové zprávy (ke 14.2.2019) České technologické platformy pro ekologické zemědělství je v současné době u nás ekozemědělci obhospodařeno 43% trvalých travních porostů, 3% orné půdy a 15% ploch trvalých kultur. Osobně si myslím, že by to mělo být mnohem více, přestože ten trend je rostoucí. Protože pokud se nebudeme k půdě a životnímu prostředí chovat ekologicky, těžko můžeme čekat kvalitní a zdravou produkci surovin, které nás živí.

První kroky směřovaly i tentokrát k sekci národní expozice České republiky pod záštitou ministerstva zemědělství. Trochu jsem doufala, že toho bude více nového. Letos se představilo celkově 17 firem v rámci této záštity, dalších 12 firem jsme pak mohli najít (při troše štěstí nebo náhodou) v rámci samostatných expozic. Opět jsem se zastavila u Hopi popi, kteří sice nově vyrábí mango a banán popcorn bez přidaného cukru, ale k nám na trh se asi jen tak nedostane:(. Proč? Protože je prostě malý odbyt. Takže se poškrábejte na nose a pojďme to změnit! O luštěninových sladkostech od Cereabar jsem vám psala už loni, tak letos už měli kompletní obaly a přibyla i jedna s kurkumou (tyčinky jsem u nás viděla třeba v drogériích Rossmann), na stánku byl tentokrát pán, co nemluvil česky, ale o to byl milejší než vystavovatelé loni. Více méně stejně jako loni Markol food, Ghí, Emco, Hempoint, Amylon, Frujo, Pekařství Koláček, Bonitas, Extrudo, Ekofrukt (Twiggy tyčinky – vzpomínáte na dětství?), to jsou vše firmy s bio produkcí, které si zasloužili záštitu České republiky.

Poex představil ochucené luštěninové snacky, což by mě zaujalo, ale nedostala jsem se přes lidi k nastudování složení a pak se už nestihla vrátit. Takže vlastně nevím. Doufám, že na ně někde brzy narazím v obchodě, abych je mohla ochutnat. 

Zato složení raw nanuků Rawito asi znáte všichni, já konečně ochutnala arašídovou a je fakt skvělá. Hypoalergenní (tedy bez celé řady alergenů) zmrzka, která nemá tunu cukru, takže se dá sníst. Navíc chtějí i kokosový cukr v čokoládě nahradit, protože jsou sami pro redukci přidaných cukrů, takže zmrzka bude sladká jen z datlí, což spoustu z vás jistě potěší. 

Co se týče další české produkce, narazila jsem na Lifefood stánek, kde mi jako jediná novinka přišly mandlové krekry, které mají mít v sobě více proteinu. Chuťově mě to až tak neoslovilo. 

Loni jsem špatně zařadila firmu Sonnentor, ale její skalní fanoušci ví, že je česká. V Čejkovicích nejen pěstují své bylinky, ale pořádají občas akce (letos se můžete těšit třeba na předvelikonoční jarmark, sluneční máj, sluneční bylinkobraní, bylinkové slavnosti atd). Loni jsem totiž nenarazila na nikoho, kdo by mluvil česky, letos už ano. Každopádně jejich stánek je vždy krásný, letos i s baristou, který tam kouzlil jedno mléčné srdce za druhým. Jako novinky mají sady Wake me up a Before you go go, což jsou sady koření, čajů a k tomu recepty, prostě balíček na celý týden, který vám dodá inspiraci nejen na snídaně. Pro mě byla rozhodně novinka i sirupy, tedy kurkumový s citrónem a chai. Určitě přibyly i čaje, ale mají jich tolik, že si je nepamatuji. Já je totiž ráda snad všechny, baví mě jejich grafická stránka, kombinace a samozřejmě kvalita.

 

Samozřejmě i zde je dobré zmínit, že to není vše jen o jídle. Když se chcete zaměřit na udržitelné zemědělství, bio produkci atd, měli byste samozřejmě zvažovat, co se děje dál. Jakou obalovou metodu používáte, jaké barvy tisknete, jaký je prostě dopad na životní prostředí i po tom, co výrobek opustí továrnu. K tomu bylo spoustu stánků s těmito nabídkami, ale některé firmy už samy přestupují na neplastové obaly, znovupoužitelné obaly či prodej bezobalový. Takto jsme viděli návrh zásobníků pro bezobalový prodej, který by se měl objevit v Country Life a musím říct, že je rozhodně hezčí než ten původní. Je fajn, že se najdou i firmy, které se právě zaměřují na ekologický dopad naší konzumní společnosti.

Myslím, že hity letošního roku z inovátorských stánků si nechám do dalšího článku. Ale než se s vámi v tomto článku rozloučím, připomenu vám, že kdybyste hledali více informací, podívejte se na www.lovime.bio. Zjistíte třeba i to, že kousek za Prahou máme farmáře, kde můžete brát ekologicky vypěstované produkty (včetně těch živočišných). Jsem si jistá, že si každý z vás vybere, nákup ze dvora (tedy přímo ze statku) vám zajistí absolutní čerstvost potravin (která je hlavně pro histaminiky prioritní), ale také znalost místa vzniku, krajiny, farmářů a prostě celkově podpora českých šikovných ručiček.

 

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.