Tapiokový kokosový puding s karamelizovanými hruškami

Posted by

Tapiokový puding už dnes není žádná specialita ani v našich zeměpisných šířkách a pravděpodobně jste viděli již spoustu variací. A myslím, že ani ta moje nebude nijak zvláštní nebo ojedinělá, prostě se v ní spojí chuť kokosu, tapioky a podzimního počasí plného hrušek a skořice. A také ořechů. Prostě to, co patří tak nějak do těch našich podzimních dezertů, ale zároveň se to krásně hodí k této exotické potravině. Tapiokové perly nejsou nic jiného než tapioková mouka/škrob, který v receptech používáme hlavně na zahuštění jídel či spojení a odlehčení pečiva, slisovaná do malých kuliček. Pokud tedy tapiokovou mouku tolerujete, můžete si na seznam připsat i tuto suroviny a začít z ní kouzlit domácí recepty (poptejte se v nejbližší večerce či obchodě s vietnamskými potravinami). Ocení to hlavně ti, kdo reagují na kukuřici či kdo potřebuje její konzumaci omezit, ale zároveň nechce přijít o oblíbený puding. A také ti, kdo chtějí prostě změnu či servírovat trochu jinou snídani či zákusek. Na tapiokový základ si totiž můžete dát cokoliv, co zrovna tolerujete, tedy povařit jakékoli ovoce, bylinky, přidat oříšková másla, prostě se jednou za čas trochu rozmazlit. A můžete tak jednoduše uhostit i své kamarády, kteří nekonzumují živočišné produkty nebo ty, co mají bezlepkovou dietu, aniž byste museli mít strach, že vám to chutnat nebude.

img_1266

Pojďme si říct ale na rovinu, že tapiokové perly nepatří mezi nijak výživově oslnivé potraviny, což bychom ani od škrobu jako takového nečekali. Obsah vlákniny je maličký, stejně jako dalších látek. Jednou z výhod je však bezesporu to, že se jedná o bezlepkovou surovinu, která se poměrně jednoduše zpracovává a může tak usnadnit nebo ozvláštnit jídelníček těm, kdo musí dodržovat bezlepkovou/bezobilnou dietu. Z toho, co jsem viděla, by se prakticky mělo jednat o hypoalergenní potravinu, což jistě ocení i maminky alergických dětí či ti, kdo teprve hledají svůj seznam tolerovaných potravin a potřebují odněkud doplnit kalorie chutnou cestou. Perly využijete i v případě, že musíte omezit cholesterol/tuky ve stravě, to pak doporučuji ale nahradit také kokosové mléko (které je v receptech s tapiokou ale nejchutnější), stejně tak je využijete při problémech s trávením a podrážděným střevem, protože se vám budou lehce trávit a díky své konzistenci nebudou ani mechanicky dráždit vaše střevo. Existují studie, které poukazují na in vitro nebo zvířecí výzkum, kde pozorovali vliv na snížení cholesterolu, snížení glukózy v krvi (tedy anti-diabetický efekt) zřejmě díky obsahu rezistentního škrobu (review zde). Mě osobně by pak spíše přišel zajímavější potenciálně pozitivní vliv na bifidobakterie v našem střevě. V jedné malinké studii, která vyšla nedávno, vzali pár lidí a šoupli je do pralesa k původním obyvatelům. Těm moderním lidem po poměrně krátké době v pralese s návratem k domorodému životní stylu zlepšila diverzita mikrobioty, což jistě bylo dáno mnoha faktory, ale i jejich strava byla prakticky z majoritní části založena na kořenu manioky, ze kterého se izoluje tapiokový škrob (avšak celá dieta obsahovala hodně vlákniny a málo tuku).

img_1260

Přidáním kokosového mléka, ořechů (ty vlašské mají své přednosti, včetně pozitivního vlivu na mikrobiotu) či koření a ovoce můžete výživové vlastnosti vylepšit. Ono nakonec vždycky záleží, co vše je v konečném produktu, tedy jak se to poskládá, zda budou převažovat zánětlivé, protizánětlivé nebo prostě neutrální potraviny. Pokud byste chtěli zvýšit výživovou hodnotu, můžete část tapioky nahradit třeba kokosovou moukou a před dovařením vmíchat jedno dvě vajíčka (samozřejmě pokud nejste vegani). Jak asi sami tušíte, tapiokové perly jakožto i tapiokový škrob nebudou obsahovat mnoho histaminu a je tedy možné, aby je na začátek diety využili i histaminici. A ti, kdo potřebují udržet nebo nabrat váhu a nějak se jim nedaří, i tam jim mohou perly právě díky své vyšší kalorické hodnotě pomoci.

img_1274

Tapiokový kokosový puding s karamelizovanými hruškami

  • 80 g tapiokových perel
  • 200 ml kokosového mléka (tučného, 80% kokosový podíl) + 300 ml vody
  • špetka soli
  • 1 lžíce medu (javorový sirup pro vegany a alergiky)
  • 2 hrušky
  • 1-2 lžíce kokosového oleje
  • 1 lžička mleté skořice
  • 1 lžíce panely na karamelizování hrušek
  • dvě hrstky vlašských ořechů (pokud netolerujete, tak mandle, případně opražte ovesné vločky, volte podle individuální tolerance)

Tapiokové perly namočíme na pár hodin do vody. Přebytečnou vodu slijeme/propláchneme. V hrnci zahřejeme kokosové mléko s vodou, medem a špetkou soli a jakmile začne vřít, přidáme tapioku a 3 minutky povaříme, dokud směs nezhoustne. Rozdělíme do připravených skleniček a necháme v lednici cca 2 hodiny ztuhnout. Před podáváním vyjmeme z lednice a necháme ohřát na pokojovou teplotu.

Ořechy nadrtíme a na sucho je na pánvi opražíme (stačí pár minut, aby se nespálily). Hrušky zbavíme jadřince a nakrájíme na menší kostičky. V hrnci nebo pánvi rozehřejeme kokosový olej a přidáme do něj hrušky, opékáme 5 minut a přisypeme skořici. Po minutě přisypeme panelu a opékáme další 3 minuty. Odstavíme a necháme dojít. Směs rozdělíme do mističek na tapiokový puding a posypeme lehce ořechy. Podáváme ideálně ještě vlažné.

img_1267

 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.