Švestkovo-rynglový koláč bez lepku, mléka i vajec

Posted by

Když jsem na Instagramu sdílela fotku švestkovo-rynglového koláče, začali jste si psát o recept. A přestože by si celá řada receptů zasloužila své místo na blogu, rozhodla jsem se řadu přeskočit a koláč vám sem nasdílet. Teď je totiž ještě ideální období, kdy můžete sehnat nějaké ovoce čerstvé, takové to podzimní, nebo kdy se snad ještě najde nějaké to mražené ovoce na koláč. Ocení jej hlavně milovníci kokosu a vláčných koláčů, a pak také ti, kdo musí držet bezlepkovou, bezmléčnou a bezvaječnou dietu (nebo také třeba vegani s menšími úpravami).

Nějakou dobu jsem ovoce i obilniny ve svém jídelníčku omezovala, ale pro tento koláč se vyplatí nechat si místo v žaludku. Využijete jej jako snídani, svačinu, ale klidně i dezert. Vůbec jej nemusíte sladit a využít skvělých vlastností ovoce, nebo naopak přidat trochu kyselejšího ovoce a dochutit si třeba medem nebo javorovým sirupem až na talíři. Díky této variabilitě si pochutnají úplně všichni. Jelikož většinu receptů zkouším vícekrát, zkusila jsem také využít jiné ovoce. A ono to funguje snad se vším, co jsem zkusila, jen jsem přidala tu a tam trochu kokosového mléka (např. u pevnějších jablek). Takže mi přijde, že recept je takový univerzální i pro ty, co tolerují jen omezený počet kousků ovoce a mohou si tak vše přizpůsobit.

Najdete zde název ryngle, což může být pro někoho neznámý pojem. Je to plod ze stromu slivoň renklóda a pokud ji někde najdete na zahradě, neváhejte ochutnat. Já osobně preferuji pevnější kyselejší plody, ale když taková ryngle dozraje, tak se vám úplně rozpustí na jazyku. Skvěle se doplňuje se švestkami a skořicí, a vše dohromady to znamená tak trochu podzim. A ten už nám tak trochu „fouká“ na záda. Ani pro jedno z ovoce jsem nenašla důkaz, že by mělo obsahovat histamin ve větší míře nebo působit jinak na metabolickou dráhu histaminu. Zato švestky obsahují celou řadu biologicky aktivních přírodních látek, které mohou přispívat antioxidační ochranou. Právě antioxidační působení ovocné šťávy je zřejmě to, co může stát za snížením zánětlivých markerů, které se  v klinické studii uvolňovaly u obézních lidí po konzumaci vysokotučného jídla. Jiná studie naznačila, že in vitro mohou některé varianty slivoně snižovat zánět u střevních buněk beze vztahu k tomu, kolik obsahují polyfenolů. Dokonce je i jedna přehledná studie, která se zaměřuje na zatím provedené studie na lidech a jako většina studií shrnuje, že je potřeba udělat větší a rozsáhlejší výzkum (většina výzkumu je dělána na sušených švestkách), ale zároveň poukazuje na to, že švestky mají antioxidační a protialergické účinky, konzumace je spojena se zlepšením kognitivních funkcí (takže možná fajn i pro ty, co bojují se „zamlženým“ mozkem), zdravějšími kostmi a zlepšením kardiovaskulárního zdraví.  A to už přece jen za zkoušku stojí.

Švestkovo-rynglový koláč bez lepku, mléka i vajec

 • 500 g mix vypeckovaných švestek a rynglí (lze nahradit stejnou váhou jablek naředěných cca 100 ml kokosovým olejem)
 • 80 g med (pro vegan verzi můžete nahradit javorovým sirupem nebo při volbě sladkého ovoce úplně vynechat)
 • 2 lžíce kokosový olej
 • 100 g jemně mletý kokos
 • 30 g tapioková mouka
 • 50 g čiroková mouka
 • 30 g pohanková mouka
 • 20 g mouka z quinoy (lze nahradit třeba ovesnou nebo pohankovou)
 • 10 g bzl prášek na pečení (z vinného kamene)
 • 1/2 lžičky mletá skořice
 • 30 g loupané mandle
 • švestky na ozdobení

Koláč jsem pekla v kulaté formě o průměru 22 cm. Troubu si předehřejte na 160°C pro horkovzduch (180°C normální trouba). Doba pečení byla 35-40 minut, kontrolujte, aby povrch zezlátl a párátko vyšlo ven čisté.

V míse smíchejte mletý kokos, mouky, prášek na pečení a mletou skořici. Do mixéru dejte připravené, umyté, vypeckované švestky a ryngle. Pokud máte hodně sladké ovoce, můžete ubrat na medu nebo jej úplně vynechat, já měla domácí švestky a ryngle trochu nakyslé, proto jsem přidávala med. Přidejte kokosový olej a vše spolu v mixéru rozmixujte prakticky na pyré (nemusí být úplně jemné). Směs vylijte do připravené suché směsi, vmíchejte mandle, můžete dozdobit nakrájenými švestkami. Přesuňte do formy a upečte. Po cca 30. minutě hlídejte. Před podáváním nechte vychladnout. Koláč je nejlepší na vidličku.

A nebo také jablečná varianta. Kdybyste se třeba báli těch švestek nebo jste je prostě nesehnali. Věřím, že koláč půjde takto udělat z většiny ovoce, které se vám podaří rozmixovat na pyré. Pokud nechcete přidávat cukr, propašujte mezi ovoce nějaký ten sladší kousek, ať už jsou to hrušky nebo třeba nějaký ten banán.

11 comments

 1. Proč tu jednou nedáte nějakou pořádnou potravinu živičišného původu? Ty vaše nemastné, neslané vysokosacharidové jídla vyvolávají cukrovku a tloustnutí. U predisponovaných lidí vyvolávají nadýmání a trávicí problémy kvůli vysokému množství škrobů a glykanů.
  Je to nerozum, choulostivým lidem doporučovat stravu, která jim přitíží. Příště dejte recept na jídlo, z másla, sádla, masa mléka, smetany a vajec bez škrobů. A sledujte, jak se těm lidem po tom uleví od potíží.

  1. A proč tu opakovaně ztrácíte čas svými laickými názory na výživu a nekomentujete raději někde, kde si budete moc klidně dál spřádat své konspirační teorie ohledně výživy, metabolismu a kde to bude mít nějaký smysl i pro vás? A co třeba trocha empatie s lidmi, co živočišné produkty netolerují? Ale chápu, dokud člověk sám neonemocní, bude lidem podsouvat svou pravdu. Takže fakt neztrácejte svůj jistě drahocený čas tam, kde se to míjí očividně účinkem. A mimochodem je zajímavé, že většina obézních a diabetických lidí jsou ti, kdo si dopřávají dle libosti právě živočišných produktů, ne ti, co by holdovali rostlinné stravě. Mě stačí sledovat, jak se těm lidem ulevuje, když vaří podle mých receptů a vynechávají právě takové alergeny, jako je mléko nebo vejce, ale statistiky na majoritní alergeny si jste jistě schopný dohledat i sám.

   1. Omlouvám se, že jsem na vás tak ofenzivně vyjel.. Já mám farmaceutické vzdělání a nejnovější vědecké informace. Totéž píše i např. známá Margit Slimáková. Je vědecky prokázáno, že jen zlomek vegetariánů má skutečně alergii na mléko a vejce. Proč by neuvítali objektivní informace?

    1. Vidíte, já mám potravinářské i biomedicínské vzdělání a také se tím zabývám a studie na to, co tvrdíte, neexistují. Vadí cokoliv, co je v nadmíře, ale neexistuje důkaz pro škodlivost škrobů konzumované v rámci racionální diety. A co teprve takový rezistentní škrob. Myslím, že ohánět se člověkem, co mění výživové názory podle toho, co je zrovna trendy, není ideální. Navíc tady nikdo nemluví o vegetariánech, ale o alergicích na vejce a mléko a lepek, což jsou stále nejběžnější alergeny. Alergie na mléko se bohužel velmi často přidává právě celiakům. A nebudete tomu věřit, i tihle lidé se chtějí najíst. Já třeba domácí vejce konzumuji ráda, ale peču právě pro lidi, kteří mají prokázanou alergii na mléko i vejce (a vážně se nechcete koukat na dítě, které zvrací, protože omylem snědlo vejce, nebo na dospělého, který je celý osypaný, protože snědl mléko). A i ta alergie na maso žel existuje, hold ne všichni jsme na to stavění. Někdo nemůže jablko a někdo zase vejce, podle toho lidé musí hledat stravu a recepty. Zatímco receptů pro běžného člověka s živočišnými produkty najdete spoustu, dejte prostor i těm, kdo to nemůže. Jsou prostě jistá fakta, jako že určitý typ kaseinu je prozánětlivý a zatímco bězný člověk to ustojí, pŕavě to citlivé zažívání, co zmiňujete, už možná ne. Krom toho můj blog je zaměřen na histamin a povětšinou jsou bohužel živočišné zdroje majoritním zdrojem biogenních aminů ve stravě člověka a každý musí najít svou míru. Myslím, že tohle není o informování lidí, ale spíše o matení, protože dnes je tolik protichůdných informací, že by se normální člověk zbláznil. Nakonec se ukáže, že to není o jednotlivých potravinách, ale prostě o jejich kvalitě a zpracování.

     1. Je potřeba ta slovíčka přesně interpretovat. Lepek nevadí lidem, co nemají celiakii. A škrob nevadí lidem, co nemají dráždivý tračník. U všech lidí vysokosacharidová strava vede k tloustnutí a často i cukrovce. Vygůůglete se příznivý vliv ketogenní (vysokotukové) diety na cukrovku a obezitu.

      1. Ano, stejně jako dlouhodobá vysokutuká vede k vykrmení (na to máme také dost výzkumu nebo se stačí podívat na jednoho z guru ketogenní diety Jimmy Moora), pokud nemáte metabolické změny. Jenže nikdo vám vysokosacharidovou stravu nenabízí, to, co se doporučuje v běžných guidelenes není vysokosacharidová strava (to nám jen namlouvají někteří guru). To, že se lidé přejídají, nezachrnil větší množství živočišných produktů. O lepku byste to měl dostudovat, je velmi dobře vědecky zaznamenána neceliakální reakce, dále alergie a pak také spojitost se zvýšenou propustností střeva a autoimunitou. Ze stejného důvodu autoimunitní protokoly vyřazují také mléčné proteiny. Ketogenní dieta má pozitivní vliv při některých chorobách a byla v takovém smyslu testivána jen krátkodobě s možnými vedlejšími riziky, na obezitu stejně dobře pomáhá jakákoli dlouhodobá redukce kalorií. Ani jedna studie však neukazuje, že by mělo jít o plošné zavádění či že by dnes nastavené poměry byly špatně (mluvíme o guidelines ne o tom, jak ve skutečnosti jí lidé). A nebojte, tímto se zabývám dost dlouho, vysokutuké diety tu máme už dlouho (proslavil je až Atkinson) a od té doby se stále vrací jako bumerang. Když přestane vynášet peníze jedna dieta, najdeme další, ale o rizicích, vlivu na mikrobiotu, štítnou žlázu atd už se raděj nemluví. Jinak každý jsme jiný, známou odvezla záchranka s acidózou, protože podlehla trendu ketogenních diet. To, že na něco náš metabolismus umí přepnout a využit tu chvíli na regeneraci, neznamená, že je to určené pro dlouhodobé fugování.

   2. Když píšete, že většina obézních a diabetických osob jí maso, tak z toho logicky vyplývá, že ta menšina vegetariánů je taky obézních a diabetických. Já nemám přesná čísla, jestli mezi vegetariány je víc nemocných, ale mezi cukrovkáři je více lidí, kteří upřednostňují sacharidy před masem, vejci a mlékem.

 2. Děkuji vím není to tedy crambel ale já si tomu tak ŕíkám a je to dobré jednoduchě docela i levné a plní to svou funkci

 3. Krásný ! Aktuálné délám velmi jednoduchý crambel bez lepku přidaných cukrů mléka vajec, z jakéhok9liv našeho podzimního ovoce , jablka a hrušky loupu. Forma vymazat Kokos olejem a vysypat bzl ovesným namletými vločkami či ovesnou moukou a dát skořici a vrstvu mouky a Kokos. olej a pokládat husté ovocem toť vše upéct , je to crambel a po vychladnutí v lednici je bezva, jen spíše jst lžící přímo . Používám cca 150 g mouky či vloček na 250 g oloupaných jablek či hrušek či vypeckovaného jiného ovoce a 75 ml Kokos. oleje a trochu mleté skoŕice , múžem být i perníkové koření či nic .
  Krásný část!

  1. Myslím, že krambl je spíš koláč, který má posypku na hoře, tedy vlastně způvodního překladu drobenkový koláč, naspod pod ovocem se spíše vytvoří tou vlhkostí vrstva těstíčka než drobenka:) Ale to, co popisujete, to také miluji, někdy to dělám ve dvou vrstvách, že naspod se nasype jen část mouky, pak se naskládá ovoce (já tedy dávám mnohem víc a jablíčka strouhám) a pak se zbytek nasype nahoru, takže je pak takový jako dvouvrstvý (ale také spíše na vidličku). Každopádně teď na podzim je jakýkoli krambl moje nej, krásně umí s kořením prohřát, jen se to špatně fotí a špatně se to někam nosí:)).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.