Letem bezlepkovým světem: Bezlepkově v Barceloně

Posted by

Nejdříve jsem si říkala, že tento příspěvek ani nevznikne, protože jsem byla převážně pracovně a tedy moc ven se na jídlo nedostala (ne, bohužel jsem nic super nedostávala, ale čas na lovení jídla moc nebyl, zvláště když má člověk specifické požadavky). Ale pak jsem si říkala, že třeba i to málo někomu pomůže, kdyby třeba hledal inspiraci při svém cestování. A hlavně jsem si říkala, že třeba i vy budete moc pod příspěvek napsat své zkušenosti a tipy a pomoci tak celé řadě dalších lidí. Španělsko je krásná země a Barcelona samozřejmě velké město, kde není problém se najíst i s potravinovými intolerancemi. A byla by škoda, kdybyste cestování odkládali jen kvůli strachu z jídla.

Mercat de la Boqueria

Každý, kdo vycestuje do Barcelony, dostane jistě tip na místní tržiště, Mercat de la Boqueria. Jedná se o trhy, které jsou prakticky v samém historickém centru (tak uprostřed La Rambla), takže počítejte s větším počtem lidí a občas i mírnou tlačenicí. Trh zmiňuji hlavně proto, že zde můžete nejen koupit nějaké pochutiny jako dárky pro své drahé (čokolády, fuety, salámy, sýry, koření), ale můžete se zde i trochu nadlábnout. Většina prodejců nabízí čerstvé džusy, které uchovávají na ledu, ale dejte si pozor. Spousta z nich obsahuje přidaný cukr a většinou je to i v popisku (a člověku zůstane rozum stát, proč proboha třeba do něčeho s mangem je potřeba přidávat ještě cukr). Když se proderete do zadní části, najdete právě i hlavně ty, kde cukr neprodávají, a můžete si tak dopřát opravdu jen ovoce. Najdete zde také hotové saláty, když budete pozorní, můžete využít nějaké kombo slevy, tedy že dostanete salát a džus za lepší cenu. My jsme salát kupovali spíše až v podvečerních hodinách a řekla bych, že už tak fresh zase nebyl, hlavně ovocný salát obsahoval převážně přezrálé plody, takže toho většina letěla do koše. Chápu, že někdo to tak rád, ale pro histaminika nic moc. Každopádně se třeba cení, že rajčata nejsou nakrájená a lze je jednoduše odstranit, sýr je čerstvý a celkově se tak člověk aspoň trochu nají. Pokud vás tedy přepadne chuť na trochu zeleniny a ovoce, tohle místo jistě oceníte. Jinak zde jsou hlavně lákadla pro masomilce a sýromilce, ale to bych histaminikům úplně nedoporučovala.

 

Quinoa Aragó Vegetarià

Jak už to bývá, když máte hlad a hledáte ve městě jídlo, na nic nenarazíte a pak, když už nemáte čas, se před vámi z čistajasna objeví Quinoa Aragó Vegetarià (Carrer d’Aragó, je to druhá pobočka Quinoa Bar Vegetarià, který je na Travessera de Gràcia). Menší nenápadné bistro, kde pořídíte vegetariánské jídlo, které chutná báječně. Snaží se řídit pravidly čerstvosti, sezónnosti a do jisté míry řeší i ekologickou problematiku, my jsme však čas neměli a musela jsem si jídlo vyžádat sebou do krabičky. Musím tedy za sebe říct, že takhle božský falafel na salátu jsem již dlouho nejedla. Nabízí nějaká typická jídla, různé bowls a právě ta s falafelem k nim patřila. A byla to skvělá volba. Takže pokud půjdete kolem, stavte se klidně i na něco menšího, jako jsou pečené brambory, nebudete litovat. Obsluha byla vstřícná, menu velmi lákavé a fakt mě mrzelo, že jsem to místo neobjevila dříve, jednoznačně bych se tam pořádně najedla a pak si ještě dala kávu. Angličtina nebyl žádný problém, ale v menu měli označené alergeny, takže člověk se vlastně domluví rukama nohama, co vlastně to potřebuje. Takže za mě velký palec nahoru.

Bio Bento

A pak tady máme ještě jeden rychlý tip, pokud se budete pohybovat v oblasti hlavního nádraží. Bio Bento se nachází na Calle Ermengarda a z venku byste vlastně také asi nepoznali, že se jedná o nějaké bistro se zdravou stravou. Ale pokud jste vegani nebo se musíte z nějakého důvodu vyhýbat masu a dalším živočišným produktům, určitě byste měli Bio Bento mít ve svém hledáčku. Vaří čerstvě, není to restaurace, kde si budete vybírat z dlouhého menu, ale musíte se prostě dopředu podívat, co se ten den podává. Původně jsem myslela, že je to jen pultík a vy si musíte jídlo odnést sebou, ale ve skutečnosti je vevnitř pár hezkých stolečků a velmi příjemná atmosféra, ve které si na svém jídle pochutnáte. Samozřejmě jak název napovídá, bude se jednat o bio suroviny. Dát si můžete celé menu, tedy nějaký předkrm v podobě quiche nebo polévky, hlavní jídlo (což může být cokoliv od rizota až po pečenou dýni s omáčkou) a pak zákusek. S paní se dalo dobře dorozumět a na alergeny se jí musíte přímo zeptat, tím, že se vše připravuje čerstvě, dokáže vám vysvětlit, zda je v daném jídle třeba lepek nebo ne. Já jsem nakonec neodolala jednomu z jejich smoothie, protože jsem nutně potřebovala zázvor do svého žaludku a musím říct, že smoothie bylo fakt super. Bylo převážně zeleninové a bylo to cítit, žádný tlamolep. Tak až budete plánovat cestu na vlak, nechte si tam chvíli a skočte si ve všední dny na něco dobrého.

Flax&Kale

Největší lítost mě opravdu chytá z toho, že jsem nemohla vyzkoušet jednu z prvních flexitariánských restaurací. Myslím, že tento pojem je lidem stále trochu neznámý, jde vlastně o částečné vegetariánství, které povoluje občasnou konzumaci masa, ale většinu času se zaměřuje na nutriční hodnotu jídla. Vlastně flexitariánem je i ten, kdo se zajímá o životní prostředí a uvědomuje si dopad chovu zvířat a redukuje konzumaci masa na nezbytně nutnou, tedy jen občas. Samozřejmě když už si flexitarián dává maso, je to obvykle kvalitní kousek, tedy žádná uzenina, ale třeba losos. Flax&Kale už má v Barceloně několik poboček, ale bohužel první večer jsme se tam nedostali (doporučuji udělat si rezervaci) a další dny už nebyla jaksi příležitost či spolustrávníci, kteří by takovou restauraci ocenili. Ale co jsem viděla menu a co jsem viděla i některé jejich pobočky, je to místo, kam se prostě musím vrátit a kde se chci najíst, abych mohla vyzkoušet, jak taková flexi restaurace vaří.

Na ulici

Musím říct, že jsem snad v žádném městě neviděla tolik čistě bezlepkových pekáren, jako tomu bylo v Barceloně. Ani jsem je nestihla všechny nafotit, ale přišlo mi to docela zajímavé. Takže klasický bezlepkář se vůbec nemusí bát, že by trpěl hlady, a dokonce může pro jednou ten hnusný balený chléb nechat doma. Ale co si budeme nalhávat, řemeslná pekařství mají svou cenu i při užívání pšeničné mouky, takže nečekejte nějakou láci.

 

I v běžných obchodech najdete sérii bezlepkového zboží, a pro vás možná docela neznámého, i když některé španělské značky se dají sehnat i u nás. Co mi přijde naprosto úžasné je, že se prostě v 10 večer sbalíte a jdete nakoupit do prodejny zdravé výživy. Jen tak, ať už lepek nebo bezlepek, prostě ke svým potravinám se tady dostanete i později, protože životní styl je tu prostě jiný. A mně osobně, jako typické sově, to docela vyhovuje. Takže pokud jste schopní se trochu spokojit s tím, co se v obchodech prodává, pak nebudete mít nejmenší problém. Samozřejmostí jsou malé pobočky, případně když vyrazíte na La Rambla na trhy, máte cestou Carrefour a ten prodává i řadu výrobků pod svou značkou.

No a nakonec. Ano, přesně nakonec. Když nebudete chtít nic takového kupovat a bude vás honit mlsná, běžte na zmrzlinu. S největší pravděpodobností na každém rohu uvidíte nějakou, která bude „řemeslného typu“, tedy zmrzlina vyráběná čerstvě podle starých receptur. A tam pak třeba potkáte milého pána, který vám ochotně vysvětlí, která zmrzlina je bez mléka, která bez lepku, která je nejlepší a kterou musíte ochutnat. A taková jedna malá porce vás prosím pěkně zaplácne na hodně dlouho, minimálně do té doby, než najdete další zmrzlinárnu:).

Tak tedy dobrou chuť! A dejte vědět, kde vám se v Barceloně dobře jedlo:)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.