HIT je zdravo žiť aneb kuchařka pro HIT i s odborným úvodem (no jasně, tím ode mne:))

Posted by

Je to už nějaký ten měsíc, kdy jsem si začala psát s Paťkou, autorkou blogu HIT je zdravo žiť. Přiznám se, že nemám mnoho času číst blogy zaměřené na histaminovou intoleranci (zvláště proto, že často jen opakují stejné chyby jako vidíme v seznamech a starých doporučení), o Paťce jsem nějaké povědomí měla. Hlavně v poslední době jsem tak nějak tušila, že Paťka nabrala „správný“ směr a i přes počáteční fázi odmítání a sledování nevhodných seznamů nízkohistaminových potravin přijala myšlenku, že HIT dieta a obecně HIT neznamená jíst špatně nebo nejíst, ale že naopak je potřeba tělu dodat dostatečné množství kvalitního jídla. A že je k tomu potřeba využít všechny potraviny, které nám tělo povolí. To se začalo odrážet v jejích receptech, které se stávaly chutnějšími a lákavějšími. Když se tedy Paťka ozvala, že by chtěla vydat kuchařku, kde budou konečně rozumné recepty pro histaminovou intoleranci, které ukáží lidem, že se mohou do syta, zdravě a bez reakcí najíst, měla jsem radost. Věděla jsem, že Paťka si také pohraje více s fotkami a jídlo bude lákavé i vizuálně a pak přišla ta hlavní otázka, zda bych jí nepřispěla kratším odborným úvodem, aby lidé měli opravdu přístup k ověřených informacím a ona tak nekopírovala třeba něco nevhodného.

Musím přiznat, že jsem dlouho váhala. Psát souvislý odborný text, který má jen určitý prostor na podchycení všeho podstatného, tak, aby to pochopilo co nejvíce lidí a přitom jsme nesklouzli do zjednodušovacího patosu, není jednoduché. Navíc kdo se v tomto trochu pohybuje, velmi rychle zjistí, že vydávat kuchařky a knihy se dnes příliš nevyplatí. Když jde člověk cestou nakladatele, má sice zajištěnou distribuci, ale připadne mu jen pár procent z výdělku, což často třeba u kuchařky nepokryje ani ingredience na opakované zkoušení a focení receptů. Když jde vlastní cestou, je o to nervóznější, zda se mu jeho investice vůbec alespoň vrátí. Psát takový text není o nic výhodnější. Ale pak mi došla ta skutečnost, že mám možnost vydat takový základní manuál pro začátečníky a dostat tak HIT o podvědomí v její pravé formě (tedy i s tím, že toho stále spíše více nevéme než víme), v doprodovu celé řady zajímavých receptů a tipů přímo od dalšího člověka, který s histaminovou intolerancí žije a ví, co tato diagnóza obnáší.

A abych byla upřímná, vím, jak moc se moje texty kopírují a vidím, jak často je někdo zneužívá ke komerčním účelům a hodně mě to mrzí. Je to riziko, které jsem musela podstoupit. Věřím, že do budoucna se na této diagnóze bude chtít přiživit ještě hodně lidí a je velmi těžké rozpoznat, kdo to dělá opravdu pro lidi a kdo si na tom chce jen vydělat. Žel vidím i velmi „slavné“ osobnosti přiživovat se na mých článcích a proto si o to více cením Paťky, která mě oslovila přímo. Nehrála si na nějakého specialistu, který bez citace přeloží mé informace, nehrála si na někoho, kdo okopíruje článek a tváří se, kolik toho o HIT načetl, ale vyjádřila se přímo, že bude ráda, když zrovna já přispěji do její knihy a doplním tak kuchařku i o základní informace, jak se s HIT vypořádat a jak vlastně HIT pochopit.

Zatímco Paťka tvořila recepty, občas jsme se pobavily o nějaké surovině. A mě se velmi líbí, že přidává i své zkušenosti, že upozorňuje, že co může na začátku škodit, může být po určité době skvělá surovina, že něco je nutno využít v menším množství a něčeho se zase není třeba bát. Její recepty jsou různorodé, aby uspokojila co největší publikum a ukázala, že HIT dieta je slučitelná s jakoukoli další dietou a dietním směrem. Najdete recepty na maso i přirozeně bezmasé, najdete recepty bezlepkové, ale i se špaldou. Najdete využití různých bezlepkových mouk, přestože Paťka nemá bezlepkovou dietou, ale je to skvělé zpestření jídelníčku. Najdete recepty bez laktózy a najdete u nich spoustu tipů, tedy jak koláč péct, co je to za druh mouky, co vám daná surovina může přinést nebo jak některé suroviny nahradit. Nenajdete však žádné směsi, které jsou často nekvalitního složení, recepty jsou ze surovin, které dnes už sežene snad každý (nebo si podle jejího návodu můžete doma připravit). Celkem je těch receptů 83 a jsou rozděleny do kategorií. Myslím, že histaminik ocení právě info o náhradách, které Paťka používá. Každopádně pokud si nejste jistí, můžete kouknout na její blog, kde je další řada jejích receptů a článků a můžete si tak ucelit, o jakou kuchařku se bude jednat.

No dobře, dost bylo chválení druhých, pojďme na trochu chvástání:))). Do úvodu jsem se snažila nacpat základ k pochopení HIT, symptomy, diagnostiku, příčiny a léčbu HIT. Najdete rady k výběru potravin, jakou roli hraje množství potraviny, skladování, příprava či třeba časování jídla. Najdete základní přehled potravinových doplňků, shrnutí k probiotikům, protizánětlivých suplementům a rady pro změnu životního stylu, protože HIT není jen o jídle. Pak už to Paťka rozjede a vy nebudete vědět, co uvařit dříve. No a na konci najdete i souhrn citované literatury, kdyby někdo chtěl pátrat na vlastní pěst dále.

Prostě si myslím, že se vám kuchařka bude líbit, ať už máte HIT nebo chcete vařit trochu jinak, zdravěji, rozmanitě. A přestože to není moje kniha a nejde mi z ní žádný procento, abyste si nemysleli, že jako vás nějak balamutím, jsem za ni velmi ráda a těším se, že si i já něco brzy z knihy uvařím. Můj tajný tip je kokosový koláč s hruškami nebo makové keksíky:)).

2 comments

  1. Jee, to bylo milé čtení po ránu. Je príma, když se lidi dokáží domluvit. A tak díky za první ranní úsměv, i když to bylo smyslem článku ze všeho nejmíň. Přeji knize jistě zasloužený úspěch.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.